Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Fetele, eu cred ca am vazut-o azi pe Valeria la televizor.... era la stirile ProTv un reportaj despre bebeii nascuti prematur in Romania.... si dupa ceva statistici realmente ingrijoratoare, a urmat un... sa-i zic mini-interviu... au spus ca o chema Valeria si ca a nascut prematur 2 bebei, din care doar unul mai traieste.... prea mare coincidenta... apoi chiar Valeria a povestit putin cum la 17 sapt i s-a deschis colul si a nascut apoi la 24 sau 26 sapt.... eu cred ca ea era... mai stie careva ceva de ea? Sau de Cami? Parca tin minte ca si Cami mai avea cateva saptamani pana sa nasca, la ultimul ei mesaj aici.... in fine, sper ca sunt amandoua bine, si bebeii sanatosi tun!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laraa, am uitat sa te intreb, ti-ai facut bagajul pentru maternitate? Cum stai cu pregatirile?

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Fetele, eu cred ca am vazut-o azi pe Valeria la televizor.... era la stirile ProTv un reportaj despre bebeii nascuti prematur in Romania.... si dupa ceva statistici realmente ingrijoratoare, a urmat un... sa-i zic mini-interviu... au spus ca o chema Valeria si ca a nascut prematur 2 bebei, din care doar unul mai traieste.... prea mare coincidenta... apoi chiar Valeria a povestit putin cum la 17 sapt i s-a deschis colul si a nascut apoi la 24 sau 26 sapt.... eu cred ca ea era... mai stie careva ceva de ea? Sau de Cami? Parca tin minte ca si Cami mai avea cateva saptamani pana sa nasca, la ultimul ei mesaj aici.... in fine, sper ca sunt amandoua bine, si bebeii sanatosi tun!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal







http://stirileprotv.ro/stiri/social/tot-mai-multe-romance-nasc-inainte-de-termen-copii-de-aproape-un-kilogram.html



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

marush eu le-am putut alapta pe amandoua de pe la 6 saptamani (parca) cand s-au facut un pic mai maricele; pana atunci erau decalate zi si noapte cu 1 ora, deci dormeam 1 ora, pe urma 2... cand aveam de dormit 2 ore ma intorceam pe burta
sa-ti zic cum am facut: am stat in fund pe marginea patului, cu o perna normala, dreptunghiulara pe pe picioare; le-am pus pe ele cu capetele pe perna si picioarele pe langa mine, in spate; si m-am aplecat eu la ele, nu le-am ricicat capetele sa le tin in brate ca era prea complicat cu doua; le schimbam de la un san la altul in fiecare zi - deci cate una pe zi la acelasi san
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

vai, ce m-a infiorat reportajul acela...bietii bebei si biata valeria...ce dur....fetelor si eu am un feeling ca n-o mai duc mult...noaptea am dureri ca la menstruatie cu tot cu sale..de parca am racit la ovare ....mi-e tare teama...am intrat in 34 de saptamani..joi ma duc la eco sa vad cat au bebelinele...oare dacale nasc asa devreme or sa fie ok?...nu stiu daca am contractii ca nu stiu sa le recunosc..adica mi se intareste burta dar nu foarte des...pe cand durerile pe sub burta le am numai noaptea..cam de 2 sau de 3 ori pe noapte...dar scurte ..de 2 minute..nu mi se intaresye burta in acelasi timp cu ele....off..si daca fetele sunt strong mai am o probleme..apropo de intrebarea luminitei ...nu am pregatit ABSOLUT NIMIC..nu am nici camasa de spital...doar hainute pt bebeline..o sa nasc la municipal...nici patut nu am luat..off..o sa-mi comand o pompa de pe net...una electrica de la primii pasi..la vre-un milion si un pic parac..o fi buna ?...maine se duce soacra mea sa-mi ia chestii de spital..camasi chiloti , o sa-mi fac tampoane de vata in tifon si apoi la farmacie sa-mi iau strictul necesar..pampersi si creme...sper sa mai stea dragele in burtica...azi am stat NUMAI in pat si m-am simtit foarte bine..nici contractii n-am avut....oare la cezariana iti face clisma? am si eu un stres cu clisma asta...o urasc....multumesc ca m-ati lasat sa bangui si eu aici...ca sunt singura acasa si mi-e cam teama..va zapacesc si eu pe voi...va pup dulce

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

vai, ce m-a infiorat reportajul acela...bietii bebei si biata valeria...ce dur....fetelor si eu am un feeling ca n-o mai duc mult...noaptea am dureri ca la menstruatie cu tot cu sale..de parca am racit la ovare ....mi-e tare teama...am intrat in 34 de saptamani..joi ma duc la eco sa vad cat au bebelinele...oare dacale nasc asa devreme or sa fie ok?...nu stiu daca am contractii ca nu stiu sa le recunosc..adica mi se intareste burta dar nu foarte des...pe cand durerile pe sub burta le am numai noaptea..cam de 2 sau de 3 ori pe noapte...dar scurte ..de 2 minute..nu mi se intaresye burta in acelasi timp cu ele....off..si daca fetele sunt strong mai am o probleme..apropo de intrebarea luminitei ...nu am pregatit ABSOLUT NIMIC..nu am nici camasa de spital...doar hainute pt bebeline..o sa nasc la municipal...nici patut nu am luat..off..o sa-mi comand o pompa de pe net...una electrica de la primii pasi..la vre-un milion si un pic parac..o fi buna ?...maine se duce soacra mea sa-mi ia chestii de spital..camasi chiloti , o sa-mi fac tampoane de vata in tifon si apoi la farmacie sa-mi iau strictul necesar..pampersi si creme...sper sa mai stea dragele in burtica...azi am stat NUMAI in pat si m-am simtit foarte bine..nici contractii n-am avut....oare la cezariana iti face clisma? am si eu un stres cu clisma asta...o urasc....multumesc ca m-ati lasat sa bangui si eu aici...ca sunt singura acasa si mi-e cam teama..va zapacesc si eu pe voi...va pup dulce

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/


Bun, una bucata bebe doarme in scaunul auto si una bucata bebe bajbaie in centrul de activitati.... asa ca Laraa, te rog sa ma zapacesti! . Nu te panica, nu te ajuta la nimic, serios.... nu stiu daca va fi ok sau nu daca nasti la 34s, nu cred ca vor fi probleme totusi... si poate nu nasti! Cum adica, ai un feeling...?

Cat despre bagaj, ia si tu acum strictul necesar, dupa ce ai nascut trimite sotul sau pe cineva dupa patuturi, asa am facut si eu si n-a murit nimeni. E ok cu tampoanele, asa sa faci. Da, la cezariana iti face clisma, de regula, desi pe mine m-au sarit (nu prea mancasem inainte, dar asta nu e o scuza, nu cred ca ar fi trebuit sa ma sara). Dar mi-au facut-o la 2 zile dupa, ca sa elimin ce nu mancasem.... ca nu prea am avut voie decat lichide, ceva iaurt si branza de vaci in primele zile... Da' sa stii ca nu e asa de rau. Si poate nu nasti prin cezariana, sau e deja stabilit asa?

Despre pompa, azi am vazut-o si eu pe net, exact cea de care spui, da' nush ce sa-ti spun de ea, ca daca am descoperit-o cand nu mai aveam ce face cu ea... dar nu costa asa mult, asa ca merita sa incerci.

Hai fii tare, te pup, go for it daca mai ai intrebari si gandeste pozititv!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Lara, de ce nu ti se poate tri ite PM. Sunt persoane care au in bara de sus PM, altele nu.
Am gasit o firma la Oradea care are lucrusoare pt mama si BB f ieftine, si la o comanda de peste 400 ron iti aduc/trimit gratuit produsele. Cred ca se considera reclama daca postez situl lor. De aceea am vrut PM.
Noi luam de la ei patuturi, saltele de fibra de cocos, carucior, pompa de san, aspirator nazal etc Nici eu bu ma pot deplasa la shopping.

Mamici, a avut cineva experienta cu carucior pt gemeni de la BEertoni?
Mie mi se pareau f ok la dimensiuni si caracteristici, da live nu l-am vazut.

Sanatate si pupici la BBi

Clara 28+ si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

fetelor, tocmai a venit soacra mea de la farmacie si a cumparat o plasa de chestii dragute..nu ma mai satur sa le cercetez..biberoane, creme de fundulet, pampersi si tot ce trebuie, galactogil si fase etc....
despre pompa o s-o comand pe aceea de pe net si mai vad eu..cat despre patut..nu am spatiu pt doua ca locuim cu socrii inca de aceea o perioada o sa luam unul mai mare care l-am vazut noi la barza..e super mare si util..aica dupa 2 ani se face pat de junior.. nu se arunca.. are si multe sertare si sertarele sub el

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

laraa stai calma... du-te ladr. si zi-i de contractii, vezi ce med. iti da. No-spa iei? Daca nu-si fac efectul probabil iti da ceva mai puternic (gynipral de ex.) Si cuminte in pat... Oircum la varsta asta de sarcina o sa fie bine... si in reprotaj ziceau ca cei peste 29 de sapt. ua un procet de 94% de supravietuire...
Despre bagaj... oricum , oricta, orice ti-ai lua... n-o sa fie suficient si iti vor aduce vizitatorii pe parcurs la spital... iar despre ce ai nevoie acasa... o sa ai timp in spital sa dai ordine Iar cei de acasa sa se descurce...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Buna dimineta,

Laraa, stai linistita fara stres. Inamicul nr. 1 e stresul.
ca sa te linistesc un pic si e am pompa el primiipasi. A fost buna cand aveam laptic mai mult. Acum, cand am mai putin nu mai pot scoate nici cu pompa electrica, nici cu pompa manuala.
Cat despre patut si la noi a adus barza. Noi am cumparat 2. De vreo 3-4 luni am scos grilajul de pe o parte si am facut un pat imens (140x140 cm) si e si loc pt joaca si nu sunt despartiti piticii. Uite, asa arata patutul acum:
http://picasaweb.google.ro/treiinunu/AbiTami#5272143254857947906

Cat despre lucruri ce iti trebuie, stai linistita. Noi am inceput sa cumparam lucrurile necesare cu 2 luni inainte sa nasc si dupa ce am nascut tot mai aveam de pregatit si cumparat.

Luminita super clipul.

Dalina parca imi imaginezi cum aratau cu crema.

Va doresc o zi frumoasa.



Mergi la inceput