Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Ooooo ce avansate sunteti, dar va citesc cu mare drag si interes ca sa stiu ce ma asteapta.

Si ca sa va amintesc de perioada prin care ati trecut, sa va zic ca am fost ieri la eco de 12 sapt si amandoi copilasi sunt bine. Unul exact cat sarcina si celalalt cu 2 zile mai mic. Cel mic e la parter si cel mare la etaj. Dr mi-a indicat sa iau zilnic 2 tb de centrum materna si dupa o luna la inca un eco. Dar eu nu o sa rezist psihic atat si cred ca fentez si ma duc la alt eco peste 2 saptamani

I-am aratat sotului poze cu gemenasii vostri si cand vedea 2 fetite zicea ca si el vrea fetite, cand vedea poze cu baietei zicea ca vrea baietei. saracutul, el vrea copii indiferent ce sex vor avea. Dr. mi-a zis ca la 16 sapt o sa-mi spuna ce sunt.

cu



bafta multa si sarcina usoara!! ma bucur ca bbii sunt bine.

apropos de eco, eu faceam eco cam una la 2 sapt, din aceleasi motive ca si tine . bine, asta pana prin luna a 5-a, cand m-am retras la vatra....

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

Laraa raporteaza : am fost la dr si eco ..fetele(au ramas fete)
au : stanga:2300g ; dreapta :2100g..cea din stanga are capul aproape de iesire...impinge in col...o simte dr cu mana ...a spus ca miercuri ma duc iar ...si daca fetele au 2500g sambata ma programeaza pt cezariana...desi eu l-as ruga sa mai stau o saptamana...el spune ca am uterul mic sa duca mai mult de 5 kg...dar eu sunt sigura ca nu au cat zice ecograful..au putin mai putin..deci mai merege o saptamana...in fine ..vedem miercuri la control...
alta intrebare plzzz..daca au 2500g ..sa zicem...au forta sa suga? se poate sa nu am nevoie de pompa? si cat ne tine in spital ?





draguta, daca totul merge bine, si sigur asa va fi, nu stai mai mult de 3, maaaaaximum 4 zile in spital. Cat despre supt, de regula bbii nu au forta sa suga daca sunt fffff mici si bolnaviori.... de la 2 kg, poate chiar si mai putin, pot sa suga linistiti. de muls insa, tot va trebui sa te mulgi, zic eu, cel putin la inceput, se spune ca dupa cezariana lapticul vine mai greu, desi nu e o regula, dar la mine asa a fost...

si incearca sa mai rezisti o saptamana, dar nu ignora nici parerea doctorului, stie el ce spune...

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Slaut

Nu v-am ignorat, v-am citit zilnic, dar nu m-am simtit grozav, nu eram "buna de mers in societate". De vreo 2 seri mi s-a intarit burtoiul, de 3-4 ori, nu neaparat cu durere mare, ci cu senzatia de apasare jos. Parca am junghiuri in zona colului uneori. Pitica de jos parca a alunecat... Sper sa nu faca vreo ghidusie ca avem doar 29,3 sapt.

La noi copilasii sunt lasati acasa de la maternitate numai cand au 2500g, chiar daca sunt f sanatosi si ok si la 2100g.

E asa placut sa citesti povesti despre BBi mari... cu papatul, cu nani... FELICITARI parintilor veterani.

va pup

clara si fetele


Multa sanatate, Clara si stai linistita in pat!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Citat:
citat din mesajul lui laraa

Laraa raporteaza : am fost la dr si eco ..fetele(au ramas fete)
au : stanga:2300g ; dreapta :2100g..cea din stanga are capul aproape de iesire...impinge in col...o simte dr cu mana ...a spus ca miercuri ma duc iar ...si daca fetele au 2500g sambata ma programeaza pt cezariana...desi eu l-as ruga sa mai stau o saptamana...el spune ca am uterul mic sa duca mai mult de 5 kg...dar eu sunt sigura ca nu au cat zice ecograful..au putin mai putin..deci mai merege o saptamana...in fine ..vedem miercuri la control...
alta intrebare plzzz..daca au 2500g ..sa zicem...au forta sa suga? se poate sa nu am nevoie de pompa? si cat ne tine in spital ?





draguta, daca totul merge bine, si sigur asa va fi, nu stai mai mult de 3, maaaaaximum 4 zile in spital. Cat despre supt, de regula bbii nu au forta sa suga daca sunt fffff mici si bolnaviori.... de la 2 kg, poate chiar si mai putin, pot sa suga linistiti. de muls insa, tot va trebui sa te mulgi, zic eu, cel putin la inceput, se spune ca dupa cezariana lapticul vine mai greu, desi nu e o regula, dar la mine asa a fost...

si incearca sa mai rezisti o saptamana, dar nu ignora nici parerea doctorului, stie el ce spune...

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal





ce bine ma simt dupa ce ma incurajati.... va multumesc mult mult
voi ce spuneti..galactogilul ajuta?..tocmai mi-am facut o cana ..poate vine mai repede lapticul daca e sa nasc saptamana viitoare

p.s. m-am uita la "clip de clip " -ul vostru ..si cu sotul de data asta...superb..ce sa zic..daca ai sti ce l-a emotionat..n-ai idee...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Ooooo ce avansate sunteti, dar va citesc cu mare drag si interes ca sa stiu ce ma asteapta.

Si ca sa va amintesc de perioada prin care ati trecut, sa va zic ca am fost ieri la eco de 12 sapt si amandoi copilasi sunt bine. Unul exact cat sarcina si celalalt cu 2 zile mai mic. Cel mic e la parter si cel mare la etaj. Dr mi-a indicat sa iau zilnic 2 tb de centrum materna si dupa o luna la inca un eco. Dar eu nu o sa rezist psihic atat si cred ca fentez si ma duc la alt eco peste 2 saptamani

I-am aratat sotului poze cu gemenasii vostri si cand vedea 2 fetite zicea ca si el vrea fetite, cand vedea poze cu baietei zicea ca vrea baietei. saracutul, el vrea copii indiferent ce sex vor avea. Dr. mi-a zis ca la 16 sapt o sa-mi spuna ce sunt.

cu



stiu cum e cu ecografiile...eu l-am pus pe sot sa se intereseze cat costa unul.. sa ne luam si noi sa stau numai cu el pe burta
sarcina usoar in continuare si abia asteptam sa ne spui ce ai..poate sotul va abea o surpriza si vor fi baiat si fata...nu ca ar conta...al meu zice la fel..baiat si fata si apoi cand s-a obisnuit ci 2 fete zicea " bulino(asa ma alinta ) ..eu nu vreau sa schimbe...vreau fetele mele...cum sa-mi spuna ca nu mai am 2 fetite? "


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

Laraa raporteaza : am fost la dr si eco ..fetele(au ramas fete)
au : stanga:2300g ; dreapta :2100g..cea din stanga are capul aproape de iesire...impinge in col...o simte dr cu mana ...a spus ca miercuri ma duc iar ...si daca fetele au 2500g sambata ma programeaza pt cezariana...desi eu l-as ruga sa mai stau o saptamana...el spune ca am uterul mic sa duca mai mult de 5 kg...dar eu sunt sigura ca nu au cat zice ecograful..au putin mai putin..deci mai merege o saptamana...in fine ..vedem miercuri la control...
alta intrebare plzzz..daca au 2500g ..sa zicem...au forta sa suga? se poate sa nu am nevoie de pompa? si cat ne tine in spital ?





amea mai mica a avut 2kg si a supt de la inceput
nu trebuie decat sa le pui tu la san si ele o sa suga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Ooooo ce avansate sunteti, dar va citesc cu mare drag si interes ca sa stiu ce ma asteapta.

Si ca sa va amintesc de perioada prin care ati trecut, sa va zic ca am fost ieri la eco de 12 sapt si amandoi copilasi sunt bine. Unul exact cat sarcina si celalalt cu 2 zile mai mic. Cel mic e la parter si cel mare la etaj. Dr mi-a indicat sa iau zilnic 2 tb de centrum materna si dupa o luna la inca un eco. Dar eu nu o sa rezist psihic atat si cred ca fentez si ma duc la alt eco peste 2 saptamani

I-am aratat sotului poze cu gemenasii vostri si cand vedea 2 fetite zicea ca si el vrea fetite, cand vedea poze cu baietei zicea ca vrea baietei. saracutul, el vrea copii indiferent ce sex vor avea. Dr. mi-a zis ca la 16 sapt o sa-mi spuna ce sunt.

cu



felicitari pentru sarcina (nu mai stiu daca ti-am zis, dar mai bine de doua ori) iti doresc sa reusesti sa o duci cat mai aproape de termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Fetelor multumesc mult de rapunsuri!

Exact asta am si facut, a pus-o pe Adinuta, a supt dar la un moment dat s-a enervat-a inceput sa planga, apoi i-am dat cu biberonul cam 40 ml. Dupa aceea m-am muls si am mai scos din sanul ala 20 ml. Bineinteles ca m-am simtit extraordinar cu ea la san, cunoasteti sentimentul! Ma enerveaza tetinele astea, dar daca ei sunt lenesoi nu am de ales!
Treaba e ca ma streez ptru ca nu stiu cat a mancat exact!Acuma doarme dusa
In ultimele 3 zile pline, doar m-am muls si de la 1000ml in 24 ore am ajuns ieri la 1400ml. Am golit mereu sanii. Acum ma intreb, oare chiar ramai fara lapte in timp daca nu ii mai pui la san pe bblusi?
Asta citisem si eu pe net dar cat e de adevarat daca extragi la 3-4 si golesti sanii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

Fetelor multumesc mult de rapunsuri!

Exact asta am si facut, a pus-o pe Adinuta, a supt dar la un moment dat s-a enervat-a inceput sa planga, apoi i-am dat cu biberonul cam 40 ml. Dupa aceea m-am muls si am mai scos din sanul ala 20 ml. Bineinteles ca m-am simtit extraordinar cu ea la san, cunoasteti sentimentul! Ma enerveaza tetinele astea, dar daca ei sunt lenesoi nu am de ales!
Treaba e ca ma streez ptru ca nu stiu cat a mancat exact!Acuma doarme dusa
In ultimele 3 zile pline, doar m-am muls si de la 1000ml in 24 ore am ajuns ieri la 1400ml. Am golit mereu sanii. Acum ma intreb, oare chiar ramai fara lapte in timp daca nu ii mai pui la san pe bblusi?
Asta citisem si eu pe net dar cat e de adevarat daca extragi la 3-4 si golesti sanii?


Mamica de si




draga mea, din experienta iti spun: daca nu pui bbii la san, cu rabdare, vointa si mai ales perseverenta, vei pierde lapticul. asa s-a intamplat la mine... tot asa ma amageam si eu, ca daca ma mulg o sa fie ok, sau daca iau galactogil etc etc. NU e ok, decat daca pui bbii la san, macar pe unul din ei + muls. chiar daca la inceput se enerveaza/plictiseste/nu are rabdare. mai dai peste o ora sau mai devreme daca cere, pana va obisnuiti.

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

laraa, galactogilul ajuta, dar nu e suficient. repet: trebe si mancare multa, si lichide multe, chiar daca vorbim doar de apa plata, si cat mai putin stres si somn atat cat se va putea, cand dorm bebelinele si MAI ALES PUS BEBELINELE LA SAN.

Fetelor, ma scuzati daca sunt prea insistenta cu asta, dar... cine s-a fript cu ciorba, sufla si in iaurt! mie mi-e tare tare ciuda ca nu am putut sa ii alaptez decat o luna... cred ca daca ma straduiam ceva mai mult reuseam sa o mai duc putin, macar cu unul din ei... de asta tot insist acum ca voi sa nu faceti aceeasi greseala... v-am pupat!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput