masoneria feminina

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

abbi, stai linistita ca nu m-am suparat. Cum as putea sa ma super pe cineva care sustine ca femenile din Romania nu sunt destul de inteligente, pregatite etc. pt. ...masonerie? Si ca daca sunt inteligente sunt doar la ele acasa...Am citit, am zambit si nu pot decat sa ignor asemenea afirmatii si persoanele care le fac. Sorry!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)



Poze


Nu sunt de acord cu aceasta generalizare. Doar ca la noi cam fiecare femeie isi vede de familie, serviciu, etc si sunt ff putine cele care incearca sa vada / faca si altceva, orice altceva(nu neaparat masonerie, voluntariat, de exemplu, sau sa incerce sa se autodepaseasca spiritual).Cam in sensul asta cred ca a vrut sa se exprime Abbi. Ca noi femeile din Ro nu am fost educate si multe dintre noi nu suntem pregatite in a ne face auzite.
Pe de o parte este insa de inteles: poti sa ai anumite preocupari de acest gen abia dupa ce ajungi la un anumit nivel de trai, ceea ce in Ro inca nu e cazul.

Abbi, din punctul meu de vedere daca termenul obedientza ar fi intrinsec legat de masonerie, adica prin simplul cuvant obedienta te-ai gandi automat la masonerie..as fi de acord cu tine.Atunci ar fi pleonasm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Nu am inteles nimic din articol..dar pare amuzant rau...uite ce zice

Marele Maestru Adjunct al Marii Loji Nationale Unite a Romaniei

""Bartolomeu Savoiu a mentionat ca "femeile in masonerie sunt privite ca nidte surori indispensabile" ""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

"Surori indispensabile"

Mi-a placut expresia.

In rest, "cai verzi pe pereti" ar fi zis bunica-mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mda, nu stiu ce vi se pare amuzant. Masonii incearca sa spuna prin chestia asta cu surori indispensabile ca chiar daca femeia nu are acces in loji regulare ea este indispensabile in societate. Adica sa mai indulceasca refuzul acceptarii femeii ca egala a lor in accesul la cunoastere.

un filmulet absolut simplu:

http://www.youtube.com/watch?v=AnLroM4SY9Y

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Mda, nu stiu ce vi se pare amuzant. Masonii incearca sa spuna prin chestia asta cu surori indispensabile ca chiar daca femeia nu are acces in loji regulare ea este indispensabile in societate. Adica sa mai indulceasca refuzul acceptarii femeii ca egala a lor in accesul la cunoastere.

un filmulet absolut simplu:

http://www.youtube.com/watch?v=AnLroM4SY9Y


















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

http://www.mlnr.ro/frameSetRo.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Mda, nu stiu ce vi se pare amuzant. Masonii incearca sa spuna prin chestia asta cu surori indispensabile ca chiar daca femeia nu are acces in loji regulare ea este indispensabile in societate. Adica sa mai indulceasca refuzul acceptarii femeii ca egala a lor in accesul la cunoastere.


daca vin yo si spun ca femeia este indispensabila societatii ma huiduie lumea aici ..daca vin masonii si spun asta cad femeile pe spate. e corect?
si femeia cica e egala in accesul de cunoastere...pai ce are sa nu fie?...e handicapata sau cum?
ce naiba domle ascultati ce spun toti idiotii..chiar nu aveti ce face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Mda, nu stiu ce vi se pare amuzant. Masonii incearca sa spuna prin chestia asta cu surori indispensabile ca chiar daca femeia nu are acces in loji regulare ea este indispensabile in societate. Adica sa mai indulceasca refuzul acceptarii femeii ca egala a lor in accesul la cunoastere.


daca vin yo si spun ca femeia este indispensabila societatii ma huiduie lumea aici ..daca vin masonii si spun asta cad femeile pe spate. e corect?
si femeia cica e egala in accesul de cunoastere...pai ce are sa nu fie?...e handicapata sau cum?
ce naiba domle ascultati ce spun toti idiotii..chiar nu aveti ce face?


Mai , mai, cum le scoti tu pe toate din context..

Auzi, dar tu care comentezi ce spun idiotzii..nu ai ce face ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui abbi

pe unde sunteti?


cautam lumina

Mergi la inceput