Mamici cu 2 pitici (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ana, multumesc pt capitol nou De 2 zile am revenit acasa si tot despachetez...

Iulia, sa-ti traiasca pruncii - fain de tot clipul, waw de cand n-am mai facut si eu unul

Fetelor cu concediul... eu la TV am auzit (sursa cam nesigura ) ca se recalculeaza si la cele ce au trecut din cic1 in cic2 - eu si indemnizatia de sarcina si lauzie am luat la salariul de dinainte de al avea pe Paul.
Mie acolo unde am depus dosarul pt cic2 mi-au zis ca tb aceleasi acte ca la Paul pt ca am fost in cic - deci cele 12 luni inaite de nasterea lui Paul sunt baza pentru cic2 - asa mi-a explicat tipa de acolo.
Eu mi-am scos veniturile pe ultimele 12 luni lucrate si imi depun oricum dosar pt recalcul, n-am ce pierde

Tot cu raceala ne luptam.... Pe langa gatul meu chinuit, mai am si o lombo-sciatica groaznica...

la toata gashca

Oana, mami de Ana Maria (13 iunie 2008) si Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna dimineata si la multi ani!

Mda, scuze ca nu am mai reusit sa va spun ca plec in concediu. Deci, am plecat sambata trecuta, pe 27 cu toate ca Lucia inca era racita. Acasa stateam tot degeaba caci cabinetele sunt inchise iar la urgente trateaza doar ceea ce inseamna urgenta. Am facut bine ca am plecat caci Luciei i-a priit concediul. Am iesit in fiecare zi afara si am stat pe putin o ora la cca -2 grade Celsius. Insa incepand cu a doua zi de concediu nu a mai avut nimic la caile respiratorii, si nici ochisorul nu a mai curs. Continua sa mai aiba intre 2 si 5 scaune moi pe zi insa papa bine si e voioasa, nu e deshidratata. Maine oricum ma prezint cu ea la pediatru, nu se poate, are scaune moi de 3 sapt. In concediu am avut parte de zapada si peisaje superbe, Stefan a fost in fiecare zi pe partia de sanius iar prietenii nostri (am mai fost cu inca 8 prieteni care inca n-au copii) s-au jucat cu el, i-au adus o multime de jucarii, mai ales ca printre ei au fost si nasii lui. S-a alintat si jucat cat pentru un an de zile. Eu am fost cam stresata din cauza Luciei cu toate ca acu' vad ca m-am stresat degeaba. Avem cred un milion de poze asa ca dureaza pana vom face o selectie dar cand o sa le pun pe net o sa va dau de stire negresit.

Vad ca si voi v-ati luptat cu diverse raceli, viroze si altele. Imi pare rau sper ca nu v-ati molipsit de la noi. Va urez insanatosire grabnica tuturor! Va pup si fug la despachetat. Pa!!!

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Neata mamicute!
ClaudiaH ma bucur mult ca v-a priit concediul! Abia astept pozicile!!

Noi suntem bine, doar ca maraim iar de vreo 2 zile. S-au intors niste colici mai puternici care-l sacaie rau , suge ziua din ora in ora de durere si am impresia ca am sanii gooooi...dar stiu bine ca nu e asa, ca-i vad laptele curgand din gurita. Noaptea doarme relativ bine fata de ce aud pe aici. Are cel putin 2 reprize de cate 3 ore...dar programul variaza..uneori sunt si 4 ore si jumatate, alte ori sunt 2.
E vioi, foarte vesel cand nu-l doare burtica (dar asta din pacate se intampla cam rar ) si e tare incantat de caruselul de la pat. Cum avem deja doua, schimbam jucarelele..o zi unele, o zi altele, sa le variem .
A inceput sa-i placa si lui din ce in ce mai mult la baita si-si intinde piciorusele prin apa si gangureste.
Cel mai vesel este dimineata cand se trezeste de tot. Ma tot cheama, gandureste si daca vede ca tot nu vin, tipa. Cand ajung la el, se bucura din tot corpul, zambeste cu gurita lui stirba, ii rad ochii de bucurie! Atunci e cel mai bun moment pentru dragalit si vorbit...te topesti cu totul cand il vezi. Tot dimineata e fanul cel mai mare al caruselului...sta sa-i dai drumul vreo 20-30 de minute in continuu dupa care trage un tipat si un plans fortat ca sa-l ridici.
De maine incepe si David scoala. Am reusit sa repetam cate putin si la matematica si la abecedar, o data la 3-4 zile. N-am vrut a-l stresez prea mult, asa ca mai mult de o ora n-am facut de fiecare data, atat cat sa nu uite ce a lucrat si sa fie bine maine la scoala!
Tot maine se intoarce si tati al nostru la servici.. gata concediul lui! Taaare bine mi-a prins concediul asta, m-a ajutat enorm in toate aceste zile, nici nu m-am asteptat la atat de multa implicare din partea lui. Efectiv s-a transformat in bucatarul sef si a facut de toate, in plus, m-a ajutat si cu copiii si a facut si toate cumparaturile..de la mancare pana la cadouri pentru sarbatori si brad!




pozici

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

gabitzamsi mie imi scoate peri albi fata cea mare Alexandra. Eu cred in criza asta de pe la 4 ani, care la noi a inceput de vreo cateva luni.Uneori nici nu o mai recunosc. Raspunde, este obraznica si face exact pe dos. Am pedepsit-o dar are efect doar pe moment ca dupa cateva ore face la fel. Sper sa-si revina ca altfel simt ca-mi iau campii

claudiaH, sanatete fetitei.Si Andrei a avut o enterocolita urata asta vara, ne-am chinuit vreo 2 sapt pana sa-i treaca. Pe langa regim tinut ca la carte(vreo 3 zile nu a mancat decat stiks-uri, covrigei si branza de vaci cu mar copt sau banana), am luat si tratament adecvat, dar pana nu i-au dat gentaminica nu i-a trecut. Noroc ca a luat-o pe gurita ca atlfel....Dar a dat rezultate, dupa 3-4 zile de antibiotic deja avea scau legat.

Referitor la legea mamelor, nici eu nu ma incadrez, voi ramane tot la 6 milioane.E nasol dar asta e, patronul ne trecea in cartea de munca minim pe economie ca sa nu plateasca prea mult la stat. Atunci nu m-a deramjat ca in mama luam alti bani, dar acum....



Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

oana, sanatate multa si uite niste ca sa prinzi forte si sa te faci bine!
Si eu sunt un pic racita dar ma tratez cu niste coldrex comprimate si sper sa-mi treaca. Mai rau este ca m-a tras curentul si m-a luat o durere de masea care ma sacaie rau.

Sanatate multa si refacere rapida si copilasilor, mai mari sau mai mici si mamicilor lor.
Amalia, ClaudiaH si celelalte mamici de sugari! Mi-e asa un dor de clipele cand erau si ai mei mititei. In fiecare zi stateam cu sufletul la gura doar, doar voi surprinde ceva nou. Eu am fost o mamica norocoasa, ambii copii nu au avut colici, au fost trecuti pe alimentatile artificiala inca de la nastere, din cauza unei trombocitopeni de-a mea. Alexandra era o mancacioasa, se trezea de 4-5 ori pe noapte sa manance, ea pana la 3 ani a baut 1 l de lapte pe noapte.Cu Andrei m-am scos. Pe cat de nazdravana era Alex cat era mica, pe atat de cuminte este baiatul. Mananca orice, nu a refuzat nici un aliment nou introdus, de multe ori trebuie sa-i dam si din farfuria noastra ca altfel nu scapam de el , se trezeste o data pe noapte pentru masa, doarme si acum de 3 ori pe zi, iar afara imi doarme uneori cateva ore.
Vreau sa va arat si voua la ce a muncit sotul meu 2 ore. Nu este cine stie ce, dar mi-a facut o bucurie imensa cand mi l-a aratat.
Priviti aici , va rog!


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Oana,am mai auzit su ei de la cateva mamici ca ar fi luat tot asa bani,dar m-am mai uitat de net si se pare ca s-ar calcula totusi la minumum pe economie.Cat despre clip,putin timp si poate ne arati curand rezultatele
Claudia,super ca Lucia e mai bine,ma bucur ca ati plecat,caci cum ai spus,acasa nu ii faceai nimic in plus.Astept si eu poze
Gabi,cel mare nu adoarme singur?ca la 4 ani ma gandeam ca poate...
Amalia,empatizez cu tine.Cand o vad oe Ioana cum gandureste ma topesc...
Valentina,frumos din partea sotului,frumos si clipul(nu am terminat de vizionat ca se incarca mai greu),imi place si melodia,bravo lui
Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Valentina mi-a placut mult clipul! Esti o mamica tare frumoasa! Ai niste mogaldete dulci! Sa-ti traiasca!

pozici

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Multumesc, fetelor, pentru incurajari. Mi-a mai trecut starea aia nasoala, desi primele zile din 2009 au fost cam...... nu stiu ce e cu astia mici, ca sunt dati peste cap rau de tot. Victor miertaie incontinuu, Daria face crize tot la 5 minute ba ca vrea aia, ba ca nu vrea pe ailalta etc... In fine, vorba voastra, slava Domnului ca suntem sanatosi, ca restul trec toate... Dar fie vorba intre noi, ma gandesc serios sa il trimit pe Victor vreo 2 saptamani la mama, sa ne mai revenim si noi. Problema e ca nu stiu daca pot sta fara el...
Acum astept saptamana viitoare, ca avem de chefuit (pe 7 e ziua Dariei de nume si a doua zi, pe 8, face printul 1 anisor). Sa vedem cum si pe unde petrecem.
Valentina, am vazut si eu filmuletul, mi-a placut, si am remarcat ca v-ati cununat la aceeasi biserica unde l-am botezat si noi pe Victor (e biserica noastra "de suflet"). Slujba de la botez a fost un fel de "concurs interactiv" cu invitatii (preotul punea intrebari legate de religie si invitatii raspundeau cum stiau); a fost super interesant, toti au ramas impresionati.

ROXANA, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

doniro, este si biserica mea de suflet. Am descoperit-o cand m-am mutat in cartier in urma cu 6 ani.Aici ne-am logodit si am tinut mortis ca si nunta si botezurile ambilor copii sa le facem tot aici. Sa inteleg ca stati in zona?
La multi ani iti spun in avans pentru Ioana ta iubita si pestru prima aniversare a flacaului. De-acum este baiat mare! Ii luati motul acum sau preferati sa mai asteptati?


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

julax, amalia, doniro , multam de aprecieri!
doniro, am uitat sa-ti spun ambele slujbe de botez au durat fix 2 ore, iar la botezul lui Andrei, au fost chemati nasii impreuna cu parintii copilului inaintea botezului la o lectie despre taina botezului. Preotul paroh de aici este un om mare.


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput