Nou stil de viatza (241)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

ZUZILICI

Doina

www.flickr.com/photos/11093178@N02/page10" target="_blank">Album Oana si Doru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Buna seara,

Zuzilici, esti deosebita .

Happy, nici o problema. I am watching you . Articolul este foarte interesant, sunt 100% lucruri pe care eu le respect.

Delia, imi place sa merg la sala, pur si simplu simt cum mi se remodeleaza corpul . Nu ma mai gandesc la job...

Fetelor, cand incepeti sa scrieti ce papati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

De luni, Puskin!

Cel putin eu pana atunci incerc sa-mi obisnuiesc stomacul cu alimente mai putine, dulciuri mai putine etc....
O sa vreau sa fiu din nou pe lista!

In a doua jumatate a lui ianuarie ma voi intalni cu cineva, un EL, pe care nu l-am mai vazut de 9 ani. Un om special in viata mea, care a tinut mult la mine, asa, de la distanta... Si gandul ca ma voi revedea cu el si ma va vedea grasa, ma inspaimanta! Asa ca: iaca motiv sa ma pun pe slabit la modul serios.

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Happy suna f bun planul tau, bravo. Bun articolul, asa e pot sa confirm si eu, in diete am folosit intotdeauna uleiul de masline crud ori pestele mai gras si am slabit f bine. Totusi la peste evit extremele de genul macrou afumat, somonul afumat..is ok o data pe sapt, un peste nu f slab nu f gras si tare bun e pangasius-ul. De la Carina am aflat de el si sunt acum mare fun. Vad ca si Tzuni si Mephala. In ultimele luni am facut sport regulat am slabit ceva dar pt ca nu am respectat principiile de baza, rezultatele nu au fost cine stie ce. Nu am renuntat la carbohidrati, am zis ca merge si altfel. Dar nu prea a mers. Cum am procedat ar fi ok pt mentinere dar nu intr-o cura.Eu am slabit spectaculos numai cind am fost consecventa in a minca friptura la gratar linga o salata verde si un peste fiert/ la cuptor/ grill linga legume fierte. Si cu sport.Mi-a placut ce ai scris acolo in final, ca vrei sa inveti sa faci alegeri alimentare bune. Asta e inceputul. Si eu trebuie sa-mi revin.Chiar ma gindeam, sunt persoane care maninca aiurea in crize, eu exact pe dos, daca sunt suparata ori am probleme slabesc f mult, cum e totul ok tre sa fac dieta si sport, dar trebuie sa sufar si eu de o extrema..cind sunt fericita cu casa plina cum am fost acum, cind o tin intr-un zimbet cu gura pina la urechi well tre sa bag non stop in ea ceva, ca vb aia tot e deschisa.Tzuni uite asta da motiv de slabit:) Chiar asa acum de luni ne vedem de minuta la categoria medie, ori imi faci in ciuda si scoti limba la mine de la categoria subtirelelor?Zuzilici esti o nebunici.Puskin felicitarile mele pt consecventa. Uite nici de sarbatori nu ai lasat-o mai moale, bravo tie! Te admir. Hahah si bineinteles de invidiez da' imi rod degetele in liniste aici.Sabina multa sanatate la pui! Unde a mai scris ce s-a intimplat cu ei, ca-mi fac griji!Gabi, Gusta, Deli, Mephala, Caro si restul fetelor va salut si scuze de am uitat pe careva.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Buna dimineata si la multi ani! sa va dea Domnul tot ce va doriti in noul an!
Ne-am intors aseara acasa, noi cu muci, dureri de gat, pe Marc l-am gasit tot asa, adica cu tuse, insa acum e si Luca bolnav, aseara avea febra, cred ca va face si azi, e ragusit, vad ca tuseste si el...of, mi-a fost tare dor de copii zilele astea, cel putin n-am mai vazut sa vina ziua de ieri sa vin acasa inapoi!
La Düsseldorf mi-a placut, magazine scumpe de care nu te poti apropia, iti ingrasi ochii numai din vitrine ca inauntru n-ai curaj sa intri, si magazine accesibile pt preturile oamenilor de rand, unde am mai cumparat si eu cate ceva!
De revel am stat cuminti singurei acasa, am baut cu al meu ceva, am preferat chipsuri mexicane cu sos de branza, si special m-am gandit la Tzuni, ne-am uitat la cateva filme, si printre ne-am iubit de au iesit artificii....apropo de subiectul TzuneleiPe la 23 imi picau ochii de somn, insa ca in fiecare an ma tot ameninta al meu ca de adorm, el la 12 ma trezeste sa ciocnim, noroc ca mai era ceva pe fundul paharelor si am avut cu ce ciocni! si ma intorc mai grasa, probabil ca de saptamana viitoare vreau in listuza!

Delia de luni abdomene ca acum trebuie sa ma dreg de raceala!
Zuzi esti fenomenala!
vik sa stapanesti sanatoasa cadourile de la mosu!
Sabina multa sanatate la puiutzi! sunt mai bine acum?
nastad tare dulci piticii tai!

pupici la toate si sa aveti un we placut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Neata si de la mine,

Tzuni, acum nu mai ai nici o scuza . Spor la treaba.

Vik, nu ma invidia ca zau daca ai de ce. Chiar si cu regim strict si sport, slabesc in jur de 500g/saptamana, in saptamanile bune . Daca n-as fi consecventa, n-as vedea rezultate .

Claudia, au inceput nemtii reducerile de iarna? Ca vreau sa imi vizitez niste prieteni in Munchen si poate fac si ceva cumparaturi.

Pup fetele, ies la plimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Buna dimineata!

Vikingo, ne vedem la aceeasi categorie si-o luam incetisor la vale, ok?

Meniul de azi (il postez, totusi):

D: ceai fara zahar + 2 kiwi
P: pastrav cu salata de castraveti, ardei iute si 2 felii graham
C: iaurt cu ovaz si migdale

2 l apa si daca reusesc, ceva sport.

Revin.

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

LA MULTI ANI, 2009!
Fetelor, sa fiti sanatoase si sa aveti parte numai de bucurii si impliniri alaturi de cei dragi voua!

Eu mi-am propus sa imi implinesc, macar partial, visul de a ajunge la 75kg.Stiu ca e greu, dar simt ca anul acesta e momentul!DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Fetelor... voi la ce va ginditi cind bagati in voi in nestire, cind simtiti ca va e foame tare (cu toate ca nu va este) si ca ati rontai tot frigiderul... cind treceti de limita "full" spre "pleznesc"?
Cind stiti ca punga de chips ar trebui sa o aruncati la gunoi, dar parca in hipnoza ii indesati continutul in gura in nestire?... Dar poate voua nu vi se intimpa asta!?...

M-am hotarit ca atunci cind simt ca sint ca un tren deraiat si intru in faze din astea, sa ma opresc si sa scriu intr-un caiet toate emotiile negative pe care le simt. Mi-am cumparat un caiet frumos (au o gramada de asemenea caiete la magazinul de $1) si o sa incerc sa scriu in el de fiecare data cind am asemenea apucaturi. Decit sa dau in mine cu mincare, mai bine scot afara la suprafata ceea ce ma face sa ma comport asa.

De multe ori teama ma face sa ma comport asa... si dorul dupa o imbratisare... de aia indes in mine si mincarea tine loc de o imbratisare, pe dinauntru. Teama de o noua relatie, de vreun alt barbat abuziv, de a fi vulnerabila din nou prin alta dragoste, deschidere emotionala.

Martea trecuta, dupa aproapte o saptamina petrecuta non stop cu fetle, le-am luat de mina si le-am dus la day-care sa stea acolo, cu prietenii de virsta lor. Apoi am trecut pe la bunica-mea, am dus-o pe matuse-mea la munca si... nu mai stiam ce sa fac cu mine... Toata saptamina eram ca un coi in caldare, parca fara rost, obisnuita cu viata mea aglomerata. Imi venea sa ma duc la munca, dar parca era prea de plins ca in ziua mea libera sa ma duc la munca.
M-am dus la magazin sa iau biste mirodenii sa fac "lamb bryani", o mincare indiana care ii place lui Sarah. Am mers la magazin, am luat... si la iesire cind eram in dreptul masinii vad un barbat venind repede spre mine. Am crezut ca are nevoie de ceva sau ca ma intreaba de directii. Cind s-a apropiat mai mult si am observat cine este, m-a luat cu lesinul! Acelasi tip care m-a urmarit acum vreo trei ani si care a bagat sperietii in mine atunci. Acum vreo trei ani m-am trezit cu unul in lift la munca, in centru, care imi spunea ca m-a urmarit si ca ii place de mine si ar vrea sa ma cunoasca. Atunci m-am panicat, am pus tipul de la security sa mearga cu mine la metrou, am schimbat ruta de mers acasa, etc...
Acum, ziua, stiind cine este, m-am uitat atenta la el. Mi-a spus aceleasi lucruri pe care mi le-a spus acum trei ani, aceleasi bilbiieli... si privirea era oarecum pierduta. Habar n'avea cine sint! L-am lasat sa isi termine poezia si i-am spus zimbind "imi pare rau, dar sint casatorita si am 5 copii acasa care ma asteapta" S-a uitat la mine cu dezinteres, s-a intors pe calciie si a plecat!

Edit mai tirziu, ca am uitat sa spun ceva Era la noi in Medgidia un barbat, Valerica il chema, daca te uitai la el nu prea stiai ce virsta sa ii dai, si nici daca era barbat sau femeie... Era simplu la minte, cred ca avea mintea unui copil de vreo 7 ani, ridea intr-una si era vesel. Oprea toate femeile pe strada si le tinea asa usor de brat si se uita la ele in admiratie si le spunea peltic si repede (asa vorbea el) "te frumoata eti... te ochi frumoti ai...eti foarte frumoata"...
Cred ca acum trei ani am avut norocul sa ma intilnesc cu Valerica al Torontoului

Incidentul de acum trei ani m-a facut sa bag in mine ca sa ma "apar" iar coincidenta intilnirii din parcare m-a facut sa zimbesc si chiar sa ma amuz... Sa ma apar de cine??... Sint puternica si nu mi-e frica de nimeni... Imi fac viata mea asa cum vreau eu, alegerile sint ale mele, trebuie numai sa invat sa fac alegerile bune!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Fetelor... voi la ce va ginditi cind bagati in voi in nestire, cind simtiti ca va e foame tare (cu toate ca nu va este) si ca ati rontai tot frigiderul... cind treceti de limita "full" spre "pleznesc"?
Cind stiti ca punga de chips ar trebui sa o aruncati la gunoi, dar parca in hipnoza ii indesati continutul in gura in nestire?... Dar poate voua nu vi se intimpa asta!?...

M-am hotarit ca atunci cind simt ca sint ca un tren deraiat si intru in faze din astea, sa ma opresc si sa scriu intr-un caiet toate emotiile negative pe care le simt. Mi-am cumparat un caiet frumos (au o gramada de asemenea caiete la magazinul de $1) si o sa incerc sa scriu in el de fiecare data cind am asemenea apucaturi. Decit sa dau in mine cu mincare, mai bine scot afara la suprafata ceea ce ma face sa ma comport asa.

De multe ori teama ma face sa ma comport asa... si dorul dupa o imbratisare... de aia indes in mine si mincarea tine loc de o imbratisare, pe dinauntru. Teama de o noua relatie, de vreun alt barbat abuziv, de a fi vulnerabila din nou prin alta dragoste, deschidere emotionala.

Martea trecuta, dupa aproapte o saptamina petrecuta non stop cu fetle, le-am luat de mina si le-am dus la day-care sa stea acolo, cu prietenii de virsta lor. Apoi am trecut pe la bunica-mea, am dus-o pe matuse-mea la munca si... nu mai stiam ce sa fac cu mine... Toata saptamina eram ca un coi in caldare, parca fara rost, obisnuita cu viata mea aglomerata. Imi venea sa ma duc la munca, dar parca era prea de plins ca in ziua mea libera sa ma duc la munca.
M-am dus la magazin sa iau biste mirodenii sa fac "lamb bryani", o mincare indiana care ii place lui Sarah. Am mers la magazin, am luat... si la iesire cind eram in dreptul masinii vad un barbat venind repede spre mine. Am crezut ca are nevoie de ceva sau ca ma intreaba de directii. Cind s-a apropiat mai mult si am observat cine este, m-a luat cu lesinul! Acelasi tip care m-a urmarit acum vreo trei ani si care a bagat sperietii in mine atunci. Acum vreo trei ani m-am trezit cu unul in lift la munca, in centru, care imi spunea ca m-a urmarit si ca ii place de mine si ar vrea sa ma cunoasca. Atunci m-am panicat, am pus tipul de la security sa mearga cu mine la metrou, am schimbat ruta de mers acasa, etc...
Acum, ziua, stiind cine este, m-am uitat atenta la el. Mi-a spus aceleasi lucruri pe care mi le-a spus acum trei ani, aceleasi bilbiieli... si privirea era oarecum pierduta. Habar n'avea cine sint! L-am lasat sa isi termine poezia si i-am spus zimbind "imi pare rau, dar sint casatorita si am 5 copii acasa care ma asteapta" S-a uitat la mine cu dezinteres, s-a intors pe calciie si a plecat!

Edit mai tirziu, ca am uitat sa spun ceva Era la noi in Medgidia un barbat, Valerica il chema, daca te uitai la el nu prea stiai ce virsta sa ii dai, si nici daca era barbat sau femeie... Era simplu la minte, cred ca avea mintea unui copil de vreo 7 ani, ridea intr-una si era vesel. Oprea toate femeile pe strada si le tinea asa usor de brat si se uita la ele in admiratie si le spunea peltic si repede (asa vorbea el) "te frumoata eti... te ochi frumoti ai...eti foarte frumoata"...
Cred ca acum trei ani am avut norocul sa ma intilnesc cu Valerica al Torontoului

Incidentul de acum trei ani m-a facut sa bag in mine ca sa ma "apar" iar coincidenta intilnirii din parcare m-a facut sa zimbesc si chiar sa ma amuz... Sa ma apar de cine??... Sint puternica si nu mi-e frica de nimeni... Imi fac viata mea asa cum vreau eu, alegerile sint ale mele, trebuie numai sa invat sa fac alegerile bune!...



Doina

www.flickr.com/photos/11093178@N02/page10" target="_blank">Album Oana si Doru


Mergi la inceput