Mladite si mugurasi de mai-iunie2008 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinik spune:

Eu ii dau Dianei crema de branzica cu smantana "fagaras" de Monor sau branzica proaspata de vaci de la Lechlact varsata cand ajung pe la magazinul lor. Acestea sunt 2 firme de la noi din judet ca ma gandesc ca e mai proaspat daca e de la noi. Iaurt ii dau de la tnuva "iaurtul meu fin" si i-a dat soacra-mea o data si cu fructe - yoplait to de la tnuva. Apoi i-am dat si eu o data si taaare bine i-a mai placut. Cica e fara conservanti. Sper.

Cristina de Diana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

revin cu conspect...

gabitzam dorim snatate maxima lui andrei si

laura parca tu intrebai de carnitza congelata..eu pun in microunde la dezghetat 5 min si apoi o fierb...asta pt noi ca eric inca nu serveste..ma gandesc ca dupa anul nou sa incepem si noi carnitza...alteori si eu bag direct la feirt..daca apuca sa se dezghete putin carnea se taie mai usor bucatele si se fierbe repede..
pupam mirci care e neastamparat

kristiniksi noi avem aceeasi problema cu mancarea..eric vrea sa bage el mana in castronel, apoi daca vede ca ii duc linguritza la gura vrea el sa puna mana pe linguritza sa si-o duca la gura..uneori il las ..dar consecinta e o..mancare peste tot..in cap..pe langa , ..eu il mai las si nu prea..depinde de sitiatie..e un semn bun ca vor sa invete singuri..
ceea ce e mai grav e ca isi baga linguritza pana in gat si ii vine sa vomite..de aceea nu prea vreau sa il las.
eu vreau in schimb sa il invat sa tina sticluta..are tenattive dar vreau sa ii dau in canita cu tortitza ca am citit ca la 6 luni tre sa invete sa tina cu manutzele lui .
incerc sa sterilizez sticlutzele odat pe sapt...car cateodata pur si simplu nu mai am vreme..ca eu si lucrez..si e mai greu..


miss..nu pune la suflet lucruri astea..uneori gresim, ca oameni suntem..dar sincer gestul ei nu are motivatie serioas..adica mi se pare nelalocul lui..adica daca eu am facmila formata din 3 pers ce ar fi sa fac albume si cu familia vecina ca doar..na..suntem vecini..stupid..sorry de expresie..dar mi s epare egosit gestul..si comentariile..acum doar n-o sa faci pt altii nu? na..asta e parerea mea, ea e prietena ta cea mai buna...nu vreau sa te influentez cumva negativ..tre sa ne tinem si pritenii aproape..

o alta problema ca mi-a venit acu in cap...de cate ori se kk bb vostri ca la mine vad ca zici ca trage cu tunu..non stop..cam de 3-4 ori pe zi face cate o bobitza..apoi da o fleasca..nu stiu e normal??



Mami de Eric 30.06.2008

iubirea si viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Stai ca s-a culcat dupa ce a papat branzica si fructe.nu mai fac curat, incerc maine, printre picaturi..
Ca_eric branzica o facem in casa, pui laptele la fiert si pui iaurt/calciu lactic inauntru, pana sa fiarba.
eu pun 1 l lapte/1 borcanel mic de iaurt (125 gr). dar poti face si mai putin. Asta-l impart in 2 pentru 2 zile. Amestec cu fructe pasate, le blenduiesc neaparat, altfel branza e innecacioasa.
merci de raps ref la carnita congelata.
la fel si monolac, andrada, mericic
Miss imi pare rau ca incepeti cu constipatia...pana se obisnuieste intestinul lui...va dura nitel, dar trece sigur. si daa, mai multe lichide.Am comandat si eu Kite runner si one thousand splendid suns pe net...

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Ca-eric o fi nitel constipat daca face asa kk. SI Mirci face bilute si apoi ceva mai moale...

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

mai fetelor..ma chinui de 2 zile sa pun albume cu noi...
am instalat picasa, am facut album dar nu stiu cum sa il pun online...zice ca online web..dar unde e comanda asta? ca nu o gasesc..si mor..

Mami de Eric 30.06.2008

iubirea si viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Simonix Sa fii fericita si iubita, optimista si plina de verva, sa ne incanti in continuare cu postarile tale! Unde ai disparut? Mult succes la noul job, sa iti aduca la fel de multe satisfactii ca precedentul.

Multumim tuturor fetelor pentru urari, sunteti toate niste dragute! Uram si noi la randul nostru copilasilor nascuti intr-o zi de 29, Lizuca, Sara-Maria, Ioan-Teodor!
Wow! Avem 8 lunite, nici nu-mi vine sa cred!

Miss stai linistita, ca al meu are 8 luni si nu sta chiar bine bine in fundulet, nu se ridica, nu se intoarce, e un mare puturos. Insa nici nu ma ingrijorez, am o carte in care imi zice la 8 luni daca copilul dv nu face astea, mergeti la doctor, si deocamdata face tot ce scrie acolo (plimba jucaria dintr-o mana intr-alta, se intoarce dupa o voce, urmareste cu privirea, etc), deci nu ma ingrijorez. Eu am fost la randul meu tare in urma, deci e ereditar. In plus si prematuritatea conteaza. Ce fericita esti ca poti citi o carte cu piticul langa tine! AL meu numai in brate vrea. M-am resemnat, asta e el, acusi o ia la goana si nu mai sta deloc in brate la mine, profit cat pot de timpul asta. In ultima vreme m-am resemnat cu multe, nu ma mai plang si nu mai incerc sa-l schimb. Asa e baiatul meu si il las sa fie cum vrea el.

Lauradeci nu a mers culcatul in patutul lui... ca stiu ca l-ai pus in acelasi timp cu mine... La noi merge pentru o prima bucata de noapte. Dupa aceea urmeaza patul nostru si dupa aceea leaganul. Dar sa doarma si el o nopate intreaga in patul lui, nu se poate inca.

Dana si eu ii dau un biberon de lapte pe la 11, aia e ora lui de somn si tot se trezeste! Are nopti cu 2 treziri, atunci sunt o norocoasa, apoi cu 4-5-6 etc Si cica de la 8 luni ar trebui sa doarma toata nopatea. Oricum, eu banuiesc de la ce este, am citit in cartea mea ca atata timp cat va adormi la san se va trezi noaptea. Ca el se trezeste si fara san nu stie sa adoarma la loc. Deci trebuie sa-l invatam sa nu mai doarma la san, insa e cam greu ca el adoarme si eu ar trebui sa-l trezesc sa mai stea putin si il apuca nervii si agitatia si uite asa ne prinde ora 2 si el nu doarme. Deci mai astept si eu sa creasca putin, pana atunci m-am resemnat ca o sa am nopti nedormite.

Ca_eric eu ii dau branca cottage organica. Am inceput sa fac din lapte cu iaurt, insa mi-a iesit prea putin si cum am dat o gramada de bani pe laptele organic, m-am reorientat si am cumparat branzica. II dau cate o lingurita dimineata cu fructe. Iaurtel ii dadeam seara, cu cereale, ii place tare mult, insa am intrerupt caci vomita de la el. Asa ca mai asteptam, poate ca nu e inca pregatit.

Cleo eu mango i-l dau putin copt la cuptor. De fapt eu toate fructele i le dau coapte, mai putin banana si avocado. Toate fructele i le amestec cu o lingura de branza si o lingura de cereale. Nu-i dau crude pentru ca are stomacelul sensibil, el inca vomita si regurgiteaza de la lapte, deci nu ma incumet inca sa i le dau crude. Nici eu nu mai calc rufele, stii cand i le-am calcat, fix in prima zi, cand l-am adus acasa de la spital. Singura si ultima data! :-)

Iulia si al meu face kk de 3-4 ori pe zi cateodata. Mai rau e cand nu face. Daca nu e moale, nu te speria.

Dana,Mi_bebelina, Gabita multa sanatate bolnaviorilor!

Monalac bine ai venit! Of, multe ai mai patimit la nastere!

MIhaser drum bun la mamicul tau! Sa faceti poze daca te intalnesti cu Diana79

Elenuca distractie placuta la munte! AM si eu in plan in viitor sa invat sa schiez, ca e si pacat, atata zapada aici, avem statiuni de ski in apropiere si tot poporul canadian e la ski in week-enduri (sunt pass-uri tare ieftine pentru tot sezonul pentru toata familia) si eu stau in casa si plang ca vreau caldura. Mai astept sa creasca piticul si cum are varsta necesara, cum il pun pe skiuri.

Kristinik eu nu mai sterilizez de la 6 luni. Eu de multe ori ii dau o jucarica in mana ca altfel nu ma pot intelege cu el sa nu se infiga in mancare si in lingurita. El sta ocupat cu jucarica si eu ii balotez in gurita.

Dorinuta lasa-l sa pape cat vrea. Trebuie sa ii cresti treptat cantitatea de mancarica si sa scazi pe cea de lapte. Dar daca el simte nevoia sa bea lapte mai mult, eu zic sa-l lasi.

V-am pupat, sunt si eu intr-un vartej ca Nicole cu pregatirile de Revelion....

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ca_eric voiam sa-ti mai zic ca eu ii dau iaurtel organic. Inca nu vreau sa-i dau toate porcariile indulcite cu zahar si alte minuni. Iaurt simplu, organic, asa papam si noi. Eventual ii pun fructe in el si iese o bunatate.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

doloress merci de info...tu ii dai cottage cheese din aia la cutie si arata ca niste graunte mici albe nu?
aici e si iaurt de bb organice care au deja fructe , alea de yo.yo..nu stiu daca sunt si la voi si partca mai e o gama tot cu yogurt..si inca ceva..sunt mai mici si colorate...


Mami de Eric 30.06.2008

iubirea si viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

buna seara.am terminat shoppingareala. nu gasesc mascarpone in tot orasul am mers la toate marketurile mari posibile. ce aiurea. vreau sa fac maine tiramisu, tort de cioco pt sot si de frisca cu fructe mai micut pt moi.

intreaba cineva de iaurt: eu il fac asa. lapte fiert si racit cat sa fie caldut, pun in el cam o lingura mare de iaurt din comert (tnuva sau iaurt usurel de la napolact, depinde ce gasesc)pe ele scrie fara conservanti. pun totul intr-un vas acoperit bine langa calorifer pana a 2-a zi dimi, apoi desfac si bag la frigider ca daca e lasat prea mult la caldurica se acreste prea tare. se poate servi cu biscuite si fructe din compot sau bucatele fine de ananas/mar/papaya/mago, ce preferi tu. eu folosesc fructe din compot ca-s mai moi. as indrazni sa sugerez compotul de gutui..e dulce acrisor si e demential. am papat si eu cu biscuit

apropos de biscuit. azi fata mea baga telecomanda cu atata pasiune in gurita, incat simpla mea incercare de a i-o lua din manute atragea chiraituri, siroaie de lacrimi..asa ca am mers de am luat un biscuit si am ademenit-o marshav cu el..indreptat biscuitul spre dreapta, obiectiv atins: telecomanda in stanga, privirea la biscuit..si cu o miscare demna de James Bond, hop! iau telecomanda si flutur biscuitu in fatza fetii. nici n-a stiut ce a lovit-o. l-a privit intrigata la inceput, apoi l-a pipait cu amandoua manutele, apoi l-a dus -timid- la gurita, cu ochii la mine sa vada ce zic, a vazut ca nu schitez nimic, a inceput sa linga, apoi sa muste din el, sa suga, sa traga din el, la un moment dat ii ramasesera cateva frimiturele in pumn si tot baga mana in gura dar nu stia sa le dea drumu in gura. am filmat o parte din tarasenie, ca m-am prins tarziu sa filmez..dar tot merita vazut/pastrat filmuletul...apoi ca sa-i dau de lucru, ii dadui un mos d-ala invelit in staniol sa se joace cu el..il dadu de vreo 2 ori cu capul de masuta leaganului, dupa care eu m-am intors la ale mele mandra ca fata mea isi gasi ocupatie..n-au trecut nici 5 min ca nu stiu prin ce metoda fata mea desfacuse staniolul la capul mosului si cum rodea la ciocolata, asa rodea..lasa urme de dintisori acolo..ma bufni rasul ii mai dadui un biscuit, pe care-l linsa si-l arunca pe covor



The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena




Pozici Mufitza
Mufitza's Videos
5 Lunitze
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am mai facut un album cu Raducu pe contul nostru comun, vedeti aici.

ca_eric, tu incerci sa pui online albumul pe contul nostru comun de picasa? Oricum, in orice cont ai face upload, trebuie sa fii logata de pe Picasa de pe calculator. La mine in partea de jos a ecranului, sub poze, am o sageata verde unde scrie "Upload" si pot face upload la poze.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput