Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (44)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

DarAl, bine ai venit printre noi! Pai lor 10 kg luate in total li se pare mult? Mai exact, cate saptamani ai acum?
Eu pana in saptamana 28 am pus 6 kg, as fi pus mai mult dar nu prea pot manca din cauza stresului. Nimeni nu comenteaza nimic de greutatea mea, nici ca-i mult, nici ca-i putin.
Mai da-i incolo cu fitele lor si pe doctorii astia! Ce-ar vrea, sa tii acum cura de slabire?!

Maya 28+ cu
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Alina.n va multumsc din suflet ca-mi sunteti alaturi.
Hai ca am sa raspund acum la mesaje si apoi o sa incerc sa ma abtin sa va mai stresez cu gandurile mele sumbre, cumva ma simt vinovata ca aduc o unmbra de tristete intr-un subiect unde ar trebui sa fie numai veselie si voie buna.
Va imbratisez cu drag pe toate

Maya 28+ cu
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Joanna27 . Sper ca esti mai bine acum dupa ce ai venit de la spital. Ma bucur pt tine ca esti optimista.
Multumim ca te gandesti la noi cele cu probleme. Cu optimismul la mine e mai greu dupa ceea ce mi-a fost dat sa traiesc la primul copil dar uneori functioneaza ignoranta. Pur si simplu incerc sa ignor tot ce se intampla in jurul meu dar se mai trezeste cate un doctor destept sa-mi aduca aminte de gravitatea situatiei si sa ma aduca cu picioarele pe pamant. Si statul asta in pat de la jumatatea lui iulie ma omoara. Cateodata simt ca innebunesc. Tu cum mai suporti?

Maya 28+ cu
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Elilov multumesc de incurajari. Sa-ti traiasca bb mic si sa-ti aduca numai bucurie.
Stiu ca starile mele se transmit si copilului dar daca am putea comanda asa usor depresiei sa plece... Mai ales cand toti medicii din jur vin cu previziuni care mai de care mai sumbre si-mi spun: mai rau de cat esti nici nu se putea! De unde sa-mi mai iau eu optimismul?! E f greu, fiecare zi e un chin si trec atat de greu minutele, orele...

Maya 28+ cu
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maya25

Elilov multumesc de incurajari. Sa-ti traiasca bb mic si sa-ti aduca numai bucurie.
Stiu ca starile mele se transmit si copilului dar daca am putea comanda asa usor depresiei sa plece... Mai ales cand toti medicii din jur vin cu previziuni care mai de care mai sumbre si-mi spun: mai rau de cat esti nici nu se putea! De unde sa-mi mai iau eu optimismul?! E f greu, fiecare zi e un chin si trec atat de greu minutele, orele...

Maya 28+ cu
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png


Of Maya, la tine este ff greu si ca esti in spital, departe de casa, mai sunt si sarbatorile...dar medicii aia nu stiu sa te si incurajeze putin?? :(

Mami de fetita si de baietel 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Fetelor, marti se va discuta in Parlament despre legea mamelor, cred ca ati urmarit stirile pe Realitatea TV.

Eu am votat - iar sotul a comentat - pe www.realitatea.net - SONDAJ, poate decizia de marti va fi influentata de votul si de comentariile noastre!

Maya, multe imbratisari si incurajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Eseea, ce sa mai zic, astia-s doctorii. In rest nu am ce sa le reprosez mare lucru, acuma perfect nu ii nimeni si nimic.
Intr-un fel e mai bine ca sunt sinceri cu mine si nu ma imbata cu apa rece, mai bine sa stiu la ce sa ma astept, nu ca data trecuta in Ro cand toti se aratau optimisti si rezultatul a fost cel mai rau cu putinta.
Baiul e ca nervii mei incep sa cedeze, nu mai prea fac fata presiunilor si amintirilor triste plus ca sunt in tara straina si te rog sa ma crezi ca nu-i deloc usor sa fii printre straini. Si sa stai cu lunile in spital consemnata la pat non stop. Nici macar in fund au zis ca nu-mi recomanda sa stau. Si nici nu prea stau decat cand mananc pt ca nu pot mai mult, ma doare burta rau si se contracta.

Dar nu mai vreau sa ma lamentez sa va stric si voua cheful. Voi trebuie sa fiti vesele, sunteti bine, acasa de sarbatori, bucurati-va la maxim de asta!

Petra Tudor


Maya 28+ cu
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Maya, noi suntem alaturi de tine, intr-adevar e greu printre straini dar gandeste-te la fetita care va veni, am vazut ca ai DPN pe 19 Martie, haide ca desi pare ca mai este mult si a fost o perioada grea - imi dau seama ca nu este usor sa stai atat de mult in pat, si nici macar in fund sa nu poti din cauza contractiilor - suntem la o aruncatura de bat de venirea puisorilor!

Si imagineaza-ti ce frumos va fi cu bebe in brate la plimbare, toata natura va fi in sarbatoare si noi vom straluci de bucurie!

Eu citesc destul de rar si atunci nu reusesc sa recuperez prea mult din urma, nu stiu chiar tot ce ti s-a intamplat, dar incearca sa vizualizezi momentele frumoase de care vei avea parte ca mamica, la zambetul fetitei care, vei vedea, va sterge toate cliepele grele prin care ai trecut!

Tin minte ca atunci cand te-ai alaturat gravidutelor de pe acest forum multe dintre noi s-au entuziasmat de numele tau, gandeste-te la ce reprezinta si ca orice greutate are o recompensa pe masura.

Nu am reusit sa exprim foiarte bine ceea ce doream, dar sper ca ti-am transmis putin din energia si curajul meu!

Suntem alaturi de tine, din toata inima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Fetele am si eu o intrebare, defapt as vrea sa stiu daca si voi patiti acelasi lucru ca si mine. Eu simt cum mi se taie respiratia,respir foarte greu uneori si am observat ca mi se intampla asta in mom in care bb-lina se impinge in burtica si se face cocolos intr-o parte a burtii.Presupun ca se intoarce sau...??
Ideea este ca am aceasta senzatie de mult chiar inainte sa-i simt miscarile in burtica dar inca de atunci o vedeam cum se ghemuia intr-o parte sau alta a burticii.

Voi simtiti ceva de genul?

24+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Alina.n, si mie mi s-a intamplat, si cand bb era mai micut, mai ales cand ma invarteam de pe o parte pe alta. Solutia pe care am gasit-o a fost sa trag aer in piept inainte de marea invartire , si functioneaza si acum, cand burtica e mare!

Oricum, cand mergi la control, intreaba-l si pe Dr., pentru siguranta. Din cate am mai citit eu, e normal sa ni se intample asa ceva, vine impreuna cu durerile de spate, picioarele umflate, etc.

Eu una nu mai dorm asa de bine, se pare ca si eu fac parte dintre cele care sufera de insomnii in ultimul trimestru....

Mergi la inceput