Copilasi de Iulie - August 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata, apar si eu daca-i vorba de o cafea buna... ca tot sunt pe la job si ma agit pe aici de una singura...

Kim - pai asa petrecere in doi sa tot aveti! La multi ani la fel de fericiti! Cit despre centrul Buc - pai nu e chiar asa de aglomerat cum s-au asteptat guvernantii - casutele alea de lemn arat pitoresc, in Unirii au tot fost concerte, au amenajat casuta lui Mos Craciun - mai mare distractie pentru copii de altfel. Oricum ce mi-a placut anul asta a fost ca s-au organizat multe tirguri cu produse traditionale - cred eu mai sanatoase decit alea de prin supermarketuri... Spor la pregatiri!
Rox - chiar, baga aici instructiunile de cozonac - nu am sa apuc sa fac acum de Craciun, dar poate pina de Paste ma specializez...
Lia - imi place ce povesteti tu si imi si imaginez ce e la voi acolo - de altfel deja vad si eu asta pe pielea mea... Chiar, poze cu puii tai nu ne mai pui?
Daria - multi pentru Giulia cea incapatinata si o pentru mamica ei rabdatoare...

Si la noi e circ - ariciul mic e miriit rau, ieri i-a spart gingia al doilea dintzishor si cred ca sufera rau saracutzul...la Stefan a mers mult mai usor, nici nu am stiut cind i-au aparut, dar uite ca la Tudor nu mai e asa...sper totusi sa-i treaca in curind ca nu stiu ce o sa ma fac cu el in concediu daca o sa fie asa de miriit...
Am uitat sa va spun ca duminica Stefan a fost la patinoar cu educatoarea de la gradinita - la inceput i-a fost frica, dar apoi i-a trecut si a stat tot programul; bine, mai mutl a incurcat-o pe educatoare, dar in final s-a obosit indeajuns cit sa fiu eu multumita... Si am uitat sa va mai spun ceva - acum 2 saptamini am fost la ikea si i-am cumparat un pat - adevarul este ca nu mai aveam loc de el in patul nostru si nici el nu mai ne suporta, toata noapte se frichinea, asa ca m-am enervat si m-am dus si i-am luat pat. Evident doarme tot in camera cu noi, i l-am lipit de fapt de al nostru, dar macar doarme in patul lui si toti 3 dormim muuuult mai bine! Dar avem un dormitor - cum deschizi usa, pina la calorifer, e tot un pat!!

Sunt pe aici, mai revin...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Din toata inima SARBATORI FERICITE si UN AN NOU EXCEPTIONAL!

Va multumesc ca sunteti prietenele mele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Leeloo, Stefan a fost pt. prima oara pe patine?...ai platit-o pe educatoare? vreau sa incep si cu cu Andreea dar noi cei din familie nu patinam....exista persoane (instructori) care se ocupa sa-i invete pe copii? ma gandeam la o chestie d'asta.
Si camera noastra e ca a voastra :)...un perete numai cu paturi....

Papadie
Gizmo pe timp ce creste se face mai frumos.

De la serbare inca nu am poze, a un filmulet..
http://www.youtube.com/watch?v=Ii_RbuHoCkQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza..si io la cafea
Vivia super aniversare,romantica ca la 20 de ani
Andreeap bine ca esti bine,faina semnatura
Leeloo deci v-ati remobilat dormitorul...sa inteleg ca ariciul doarme singur in camera lui?
Felicia super fulguletzul Andreea,mi-a placut tunsoarea ei si ca era tare eleganta!...io din pacate n-am apucat anul asta sa o duc la patinoar,poate la anu,prin ianuarie...a mea este mare amatoare de senzatii tari...deci si de patinat.
Daria si io zic ca daca va vede afectate face mai in ciuda...mai bine da-i ignor sau...povesti..sau exemplificari...io daca incep ceva de genul"vrei sa-ti arat ce facea Sanziana cand era ca tine?"...imediat vrea sa demonstreze ca ea poate mai bine
Papadiesa aveti sarbatori fericite si linistite si un an exceptional pe toate planurile!!!!
Noi plecam maine,din cauza ca tati nu poate scapa de la servici...mi-e cam teama sa nu se inrautateasca vremea si sa nu fie aglomerat pe sosea...
hai sa avem o zi buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pako - nu, nu am platit-o pe educatoare - am mai povestit eu aici de ea, e o persoana deosebita si s-a legat mult de Stefan (din cauza ei l-am dat din nou la grupa mica, ca sa o prinda pe ea ca educatoare) - m-a rugat pur si simplu daca il poate lua la patinoar... Eu patinam in tinerete (!) si m-am gindit ca poate ma urc iarasi ca sa-l duc si eu ca i-a placut. Cred totusi ca exista si monitor de patinaj, de ce nu? Ai intrebat la voi la patinoar?
Ioana - da, ariciul e singurul care beneficiaza de luxul de a dormi singurel in camera lui... Dar poate la un moment dat, cind ne vom muta la casa noua, va vrea si Stefan sa stea singur la el in camera...nu de alta, dar un al treilea pat nu imi mai incape in actualul dormitor...
Papadik - Sarbatori Fericite si tie si un mare la toata familia ta frumoasa, dar in special pentru pitice!

Mai stau si eu putin pe aici si o tai acasa - mama mi-a spus ca a reusit sa-i culce pe amindoi - mare lucru!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

bate un vant rece si e asa urat afara ca am avut o idee, eu am crezut ca e buna sa inveselesc copiii, dar s-a dovedit pe dos, cel putin pt Dea: m-am gandit sa ii invit sa ne uitam impreuna la pozele din vara cand am fost cu totii la Moneasa....Dani s-a entuziasmat si si-a amintit o gramada de detalii, a povestit tot ce-si amintea despre fiecare loc, el intelege ca acum e iarna si ca numai cand e soare si cald putem merge in vacanta...dar pe Dea a luat-o dupa 10 minute un plans de jaleeee...nici nu se putea opri decat ca sa-mi arate ca vrea sa intre in peisaj, si-a luat hainutele si-mi arata la usa "haidaaa", la ea nu conteaza ca afara e cu minus, degeaba i-am zis ca e inchis hotelul si strandul si parcul cu jucarii si lacul cu barcute, nimic nu conta...n-am putut-o opri din plans decat cu o singura chestie, am izbutit s-o fac sa zambeasca..i-am umflat colacelul si i l-am dat...si acum umbla cu el prin casa :)

sunt doua chestii ce ma oarecum deranjeaza desi nu-s vitale nici decum deci nici prea importante insa as vrea sa ma sfatuiesc cu voi, poate un alt punct de vedere ma ajuta:

1. copilasii vostri stiu/pot sa-l pronunte pe "R" ? si implicit cuvintele care-l contin pe R? pt ca Danut foloseste si acum L in loc de R...uneori nu se sesizeaza dar la majoritatea cuvintelor se aude ca e L si nu R si suna a vorbire de bebe oarecum felul cum vorbeste el. Asta excluzand momentele nu rare cans se matzaie si vorbeste voit stalcit ca sa se alinte (cred ca asta deja e un bad habit si risca sa devina un mod de vorbire predominant)....bineinteles ca stiu si eu poezia cu "rau, ratusca randunica" si l-am tot cooptat la joaca facandu-l sa pronunte, i-am aratat la mine in gura cum sta limba cand zici de ex. "arma", "rata" "covor" insa deocamdata nu-i reuseste. Sa fie o problema?

2. comunicarile telefonice cu mama mea: notele mele telefonice sunt uriase pt ca vorbesac cu ea si cate 40-50 de minute, selanseaza in povesti, ma rog...nu m-ar deranja nici asta dar ideea e ca ea doar ma bipaie si asteapta s-o sun inapoi. Cu fratele meu nu face asa...pe el il suna pt ca sa nu-si incarce el factura, desi si el e angajat, are bani, nu e student. Eu de ieri sunt casnica in acte, dupa cum stiti, deci as putea spune ca la noi finantele s-au restrans. Nu ma plang, sanatosi sa fim, insa as vrea sa o fac pe maica-mea sa inteleaga ca daca vrea sa vb cu mine neaparat poate sa ma apeleze si pe mine si gata. Adica sa devina reciproca faza. O sun eu dar sa ma sune si ea daca vrea sa vb. Pana acum de cand am telefon numai eu am sunat-o, ea da cate un sms, dar de luni bune nici asta nu mai face, dar face bot ca nu o sun destul de des. Am avut telefonul stricat vreo 3 saptamani, si a fost oripilata de-a dreptul ca de ce nu-mi cumpar altul ca ea n-are cum sa dea de mine desi are si sotul meu mobil si ma putea suna seara pe al lui. Eu am avut destule discutii aprinse in casa pe tema facturilor telefonice si nu mai am chef. Pe langa ca mi-am dat seama ca sunt bani "fumati". Comunicarea e f importanta insa trebuie respectate niste limite, ori eu ajunsesem sa am facturi si de 100 euro ceea ce e cam mult zic eu in conditiile in care-s dati pe vorbe. Ne vedem saptamanal cu parintii desi nu avem noutati prea mari de spus. Nu stiu...poate par zgarcita sau deplasata insa parca m-am saturat sa ma vada pe mine aia cu bani, cata vreme aici suntem 4 oameni pe un singur venit, si copilasii au nevoi mult mai mari decat adultii intotdeauna, e normal, iar ea si tata sunt 2 batrani cu nevoi minime de trai pe 3 venituri (2 pensii bunicele si un salariu maricel la cumul de functii). Si ei mereu se plang de bani, si de lipsa lor. Daca noi niciodata nu ne plangem nu inseamna totusi ca putem arunca pe facturi telefonice bani asa usor....

hai ca dau in penibil dar uite-asa ma gandeam cum sa fac sa mai scurtez facturile:))

o zi linistita sa avem, Doamne ajuta!

revin later ca am un aluat in asteptare
am retinut cerinta de poze, sper sa reusesc si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Tot ioam mancat,deci am chef de vorba
Sa-i raspund intai Liei:in legatura cu punctul unu io zic ca nu trebuie sa-ti faci griji inca,la mandra in grupa din 25 de copii doar vreo trei vorbesc corect(mandra vine acasa si-i imita pe toti,io o corectez doar cand vorbeste moldoveneste)....dar el poate sa pronunte r separat?...in legatura cu punctul doi,sunt niste oferte la telefonie de vorbit nelimitat cu un numar,asa ca asta ar fi varianta pink...cealalta este sa-i explici mamei tale ca nu mai ai minute...asteptam pozili!!!!
Daria io ma repet,Giulik este o fata de milioane...incearca sa nu te enervezi deloc si sa nu mai tipi la ea....a mea cand a fost racita am santajat-o cu gradi si Viorel"nu sufli nasul,nu mergi la gradi si Viorel isi va face alta prietena"sufla nasul brici...trebuie sa gasesti si tu ceva la care tine mult sau care-si doreste...este doar o perioada,rabdare si tutun
Io-s un pic bulversata de atitudinea unui coleg de al mandrei de la gradi..este impertinent la 4 ani juma..daca-i zice educatoarea ceva el ii raspunde in doua moduri...bla,bla,bla...sau nici gand...la serbare cand a trebuit sa zica poezia a iesit in fatza si a zis doar jumatate dar in greatza...doamna a incercat cu toate metodele,cu binele,cu bulinele..la retrogradat chiar si la grupa mica...el se comporta la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna ziua! Intru repede si scurt, ne mai auzim cand ajung iarasi in Bucuresti.

Olivia, LA MULTI ANI! Cu multa sanatate si tot ce va doriti! (scuze de intarziere, suntem in vizite si intru mai greu pe net)

Am avut serbarea de Craciun la gradi. E prima serbare care e un fiasco total din pct meu de vedere. Serbarea a fost facuta la comun, 28 de copii, toate varstele, in sala de primire / sala de mese a gradinitei. Spatiu arhi-insuficient pentru o grupa de 12 copii cu parintii aferenti, darmite pentru toti + pian + brad si decoratii + mosh. Asa ca nu am nici macar o poza si am un copil total dezamagit de asta. In plus, serbarea a fost mai ales pentru cei din grupele mari si pregatitoare, cei mici s-au plictisit, au fost acoperiti de cei mari, au avut texte minuscule, au cantat toti la gramada, foarte mult in engleza, cativa au plans ca nu-si vedeau parintii. La un moment dat Victor il repereaza pe tac'su si incepe sa strige: tati, faci poze?? Deci... sunt cam neagra de suparare... o sa va mai pove si altele pe care le-am aflat de curand...

Va urez tuturor sarbatori fericite, liniste si pace in case si in suflet, bucurie si toate cele bune!

Ca si duamna florishica, va multumesc ca existati intr-o lume grabita si ca imi faceti viata mai luminoasa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu poate pronunta pe r nici separat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mey, place omu` 4 ore sa mai cumpere una alta si uite cat ati scris

Lia, Giulia spune putine, dar corect in ambele limbi (macar atat).
Cu telefoanele ... vorbeste deschis si gata. Ca doar e mama ta.

Ioana, vazut poze cu Gorodica din albumul comun ... e superba

Roller,

Papadiile, Sarbatori fericite si voua

Io maine sunt pe baricade ... voi bucatari , so sper ca nu ma lasati singura cu Giulia



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in 24 Decembrie, ora 13.

Mergi la inceput