Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Da Moniland sunt in saci diferiti.
Primul se vede bine al doile e cumva in spatele la primul si e prependicular.
La poza unul se vede din fata si unul din profil
Sunt amandoi la fel dezvoltati inimioarele bat cu putere sunt ok.
Acum sa se opreasca sangerarile astea
Am doua hematoame. Nu mi-a zis nimic ca mi-a pune in pericol sarcina dar a zis ca repaosul la pat e necesar.
Deja mi-a vorbit de cerclaj. Stie despre ce e vorba doctorul.

elena +8

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Foarte bine cu repausul la pat si mai putin cu hematoamele. Dar poza cand o vad?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

pai am poze pe hartie.
O sa incerc sa le fotografiez si sa le descarc in calculator. Din pacate nu le am in format electronic.
Oricum sunt asa haioase daca le vezi
o sa incerc maine sa le fac poza pe lumina.

elena +8

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Elenada FELICITARI MAMICA DE GEMENASI !! Ce fumos ca a iesit cum v-ati dorit amandoi!! Acum ai grija si menajeaza-te cat poti de mult iubita! Ce emotionant a fost cred, mai ales ca voi stiati de un bebe doar!

4s www.parentingweekly.com/pregnancy/album/myalbum.asp" target="_blank">Floricica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

A fost foarte frumos mai ales ca am ajuns acolo speriati de moarte ca sangeram rau. Si cand am vazut ca bate inimioara la primul am rasuflat usurata si pe urma ne-a zis domn doctor voi vedeti ce vad si eu. Il vedeam pe al doilea. I-am zis ca mai vad un bebe sau e acelas. Ne-a zis ca il vedem pe al doilea. A fost al doilea cadou de Craciun.
O sa stau in pat cumintica si nemiscata numai bine sa fie.

elena +8

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna seara la gravidute,eu tot cu greata in gat sunt toata ziua,noroc cu pastilele care le iau si nu mai vomit toata ziua ,eu pe 26 intru in concediu pana pe 5 ianuarie si plecam la Barcelona,abia astept.
Lucialu eu am descoperit problema cu tiroida cand am venit aici,in Spania si singura explicatie care mi-au dat-o de la spital ,mi-au zis ca aici e lipsa de iod de aici si din cauza asta am probleme cu hormonii tiroidieni.Se descopera prin analizele de sange,aici se cheama Srm-TIROTROPINA.Valorile normale trebuie sa fie intre 0,35 si 5,5.



Diana 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nix spune:

Buna mamicilor,

am fost si noi azi la doctor.. desi nu eram programati, dar intamplarea a facut sa fie dr. ffff amabila si sa ma vada fara programare. Eu ma dusesem ca nici un doctor nu vroia sa isi bata capul cu mine si cu durerile mele de spate, asa ca am ajuns tot la ea. Si, daca tot am ajuns acolo mi-a propus sa facem eco, azi am implinit 11 sapt.
Si uite asa am facut si morfofetala de 11 sapt, si analizele pentru bitest (desi eu planuisem sa le fac pe 5 ianuarie).
Bebe e foarte bine, capos ca taxu, dadea de zor din picioare, ii bate inimioara si are 39 de grame si 11 sapt si 1 zi.. nu prea inteleg eu cum a luat-o el cu o zi inainte dar e tare piticul. Eu am asa un feeling ca e baiat (de fapt l-am si visat).

Vad ca unele fete vorbesc despre problemele de tiroida. Si eu am fost diagnosticata cu hipotiroida anul trecut in vara, iar de atunci iau eutirox zilnic, si cu vreo 2 saptamani inainte sa aflu ca sunt insarcinata a trebuit sa cresc doza (luam 100mgr inainte, acum iau 125mgr). Stiu ca se face un TSH minimum minimorum, asta pentru screening, iar daca se poate se fac si T3 si T4 si ATPO (pentru a avea un diagnostic mai clar). Dozarea hormonala se face apoi regulat in timpul sarcinii, pentru ca in perioada asta se poate sa fie nevoie sa se creasca doza de eutirox, pentru ca are si bb nevoie.

Noi maine dam o fuga pana la munte.


Sa aveti grija de voi



10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Wow, 62 de mamici ce bine ca suntem multe, felicitari noilor venite!

Am si eu o intrebare: mai este cineva care ia doar acid folic si nimic altceva in rest? Caci mie imi dadeau dureri mari de stomac Materna si le-am intrerupt pt. o vreme dar iau acidul folic separat. Stiu ca nu multe sunt pe Materna, dar mai luati ceva, fier sau mai stiu eu ce?

Merci si spor la cozonaci!

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata

de la 3 stau cu ochii-n tavan asa ca am zis ca mai bine deschid calculatorul sa vad ce mai faceti

elanda ce ma bucur pentru voi, sa va traiasca bebelusii sa fie sanatosi, asa cadou mai zic si eu de Craciun, sa faci exact ce zice doctorul

eu am sunat ieri la sanador sa vad daca e gata bitestul si e gata , azi ar trebui sa ma duc sa-l iau dar mi-e tare frica ....oricum o
sa ma duc...sper sa am curaj sa ma uit sa vad ce scrie,
abia astept sa merg iar la eco pe 30 dec sa-l vad pe bebe si sa-mi mai spuna inca o data ca e bine

azi am facut 12 saptamni, deci am intrat in trim 2 sau abia dupa ce fac 13 saptamani sunt in trim 2?

Nix ce ti-a zis dr de durerile de spate? ti-a dat ceva pastilute, unguente? pe mine ma doare spatele de mor, abia mai merg...sunt convinsa ca si sarcina are un rol, dar 0 % e de la vremea asta ploioasa...iniante dadeam cu ceva unguente si trecea.

nu stiu ce am de cateva zile ma cul pe la la 10 -11 seara si la 3 dimienata ma trezesc si gata somnul meu...iar la servici dorm pe birou...greturile tot nu m-au lasat ...dupa 5 sera azici ca m-a programat cineva...am program de greturi...la Cezar m-au tinut pana la 17 saptaamni...ufff mai am 5 saptamani...
azi e ultima zi de srevici , maine o sa incerc sa gatesc si eu ceva si anume o salata de beouf ca mor de pofta , cozonac cumpar de la o cofetarie, sarmale imi face mama ..m-am scos

Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 12+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matcha-oana spune:

buna fetelor,sunt si eu noua pe aici,si sunt insarcinata in 9 saptamani,data de nastere ar fi cam pe 25 iulie 2009.sper ca ma primiti si pe mine in grupul vostru,

Mergi la inceput