Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Liliana si cum ti-a iesit analiza ? In Ro nu cred ca se face . Poate sa urmarim nivelul homocisteinei in sarcina cum ai zis tu.
Catalina cel mai bine e sa faci o vizita la Genetic Lab sa afli raspuns la intrebarile tale, sau sa le scrii pe mail. Chiar sunt curioasa dc pot spune si altceva in afara de defect cromozomial .




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Miki-Miki ...pai asta e ...ca nu mi-a ieit buna:e prezenta:heterozigote cu 2 enzime slabe care duc in anumite circumstante:sarcina,cind se iau anticonceptionale,daca pers.fumeaza...etc.. la cresterea homocisteinei si ca atare la tromboze...acum dr.zic ca din cauza asta am pierdut la sarcini....dar acum pe linga aceasta problema mai e si cea a virstei si cea locala:uterul meu saracu e "traumatizat rau"citat dat de un dr. in urma chiuretajelor care au dus la aderente/sinechii..sdr.aseherman!!!!! ...sa nu mai zic de scumpetea de endometrioza care are si ea un cuvint de spus:chisturi,anovulatii,raspuns prost la stimulari,implant deficitar sau bariera a implantului...

Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

miki - ei se ocupa strict de probleme genetice. Ei spun daca este sau nu o problema genetica cu fatul. Daca nu este inseamna ca sunt alte cauze. Ar tb facute si testele pt infectioase....Si alte raspunsuri se pot primi in urma autopsiei(daca este o sarcina maricica se face automat in spital)...dar ce sa spun....mie mi-au gresit si gramajul fetilor asa ca ce raspunsuri sa le mai cer...
Oricum am aflat ca si la genetic nu dau raspunsurile asteptate de mie...ma gandeam ca pot depista orice problema cromozomiala....de fapt ei fac numai sindrom Down si trisomie....
Sunt tare dezamagita.
Cred ca in Romania raspunsuri si solutie o sa primim in urmatorii 100 ani. Pana atunci ramane mila lui Dumnezeu.

Liliana - citesc si mesajul tau si ma apuca depresiile mai mult...nu o sa inteleg niciodata de ce atata suferinta pentru unele femei care vor si isi doresc si sunt gata sa faca orice sacrificiu....iar altele ii arunca la tomberon. O fi o logica undeva....dar din pacate eu nu mai am putere sa inteleg .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Catalina2307 ase e...din pacate...nu e nici o logica...
LilianaFi
Azi am primit si eu rezultatul la anticorpii cardiolinici si Lupus anticoagulant si sunt bune...mai am o tona de analize...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

catalina cum ti-au iesit analizele pentru trombofilie de la Fundeni?

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Crissa - la prima sarcina mi-a iesit factor Leiden slab pozitiv - van normala < sau = 1,5 iar eu am avut 1,52. D-na dr. Uscatescu nu a recomandat tratament, dansa a spus ca sunt ok. Preventiv mi s-a cat clexane. In ambele sarcini aspenter.
Acum dupa a doua sarcina nu le-am repetat. Astept ceva sugestii si raspunsuri de la medici de prin alte colturi ale lumii - ca ai nostri m-au lamurit - maine mi se discuta cazul - si vedem ce anume am de facut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Crissa - la prima sarcina mi-a iesit factor Leiden slab pozitiv - van normala < sau = 1,5 iar eu am avut 1,52. D-na dr. Uscatescu nu a recomandat tratament, dansa a spus ca sunt ok. Preventiv mi s-a cat clexane. In ambele sarcini aspenter.
Acum dupa a doua sarcina nu le-am repetat. Astept ceva sugestii si raspunsuri de la medici de prin alte colturi ale lumii - ca ai nostri m-au lamurit - maine mi se discuta cazul - si vedem ce anume am de facut.

Catalina





Buna Catalina,
Pana la urma tu ai facut Clexane sau ai luat doar Aspenter?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Asa cum am spus in prima sarcina am luat clexane +aspenter , in a doua sarcina -aspenter.

Sarcina mea fiind obtinuta prin FIV aspenterul (+cortizon) este obligatoriu ca si medicament de sustinere sarcina. (obligatoriu la clinica unde fac eu FIV).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Asa cum am spus in prima sarcina am luat clexane +aspenter , in a doua sarcina -aspenter.

Sarcina mea fiind obtinuta prin FIV aspenterul (+cortizon) este obligatoriu ca si medicament de sustinere sarcina. (obligatoriu la clinica unde fac eu FIV).

Catalina




Eu la una din cele 4 sarcini am luat aspenter, insa mi s-a declansat avortul spontan (am luat aspenter pt ca la Fundeni mi-a iesit anticoagulantul Lupic pozitiv).La celelalte laboratoare private unde am repetat analizele nu mi-a iesit nici o problema de coagulare. Dupa aceea am mai avut inca 2 sarcini oprite in evolutie. Acum, nu stiu daca sa fac sau nu Clexane. Unul din dr-ii care imi urmaresc sarcina imi spune sa fac, iar altul ca nu are rost. Concluzia, ceata totala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Almiona - nu stiu ce sa spun.....eu prima sarcina am pierdut-o la aproape 18s cu tot clexanul si aspenterul. In principiu poti lua clexane oricum ca cica rau nu face (la mine nu a facut nici bine dar e alta poveste). Despre analize iar nu stiu ce sa spun....toti medicii recomanda Fundeni....sincer habar nu am.....
Dupa fiecare intalnire cu medicii plec bou si ma intorc vaca.






Mergi la inceput