Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

saru'mana la toata lumea..
doamne ce veste buna mi-ati dat..

Alinutza 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna gravidutze ! Alinutza78 stai linistita si eu m-a speriat pentru ca imi ieseau testele de sarcina cu a doua liniuta mai slaba ( eu avand o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani ) , dar am observat ca daca repet testul la 3 zile ambele linii ies clare , asa ca fetele au dreptate , stai linistita ! Fetele am si eu o intrebare la voi : am fost vineri la ecograf , era totul ok , insa dr. mi-a spus ca dupa calculele ei am 7 saptamani si nu 8 ca embrionul e dezvoltat ff bine , dar am 7 saptamani . Spuneti-mi si mie daca am avut UM pe 18.10.2008 ,nu am 9 saptamani . Ca intreb pentru ca am inteles ca unii calculeaza de la data UM , iar altii de la ovulatie . va pup pe toate ! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

andreea - daca ciclul este de 28 zile , azi ar fi tb sa ai 9 saptamani.Cel putin asa spune calculatorul de sarcina. Daca ne spui CRL-ul si dimensiuni sac gestational (unde am devenit experta )poate te putem ajuta mai mult/

8+ cu zouzounaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna dimineata la zmeurici,nu am mai intrat de ceva vreme pe forum si vad ca s-a scris ceva,intre timp am fost si la endocrinolog,ca sa ma aiba sub supraveghere pe durata sarcinii,mi-a marit doza de Euthirox,a zis ca asa e mai bine pentru bebe.Aici sunt altfel de reguli,in afara de ginecolog ,trebuie sa te vada si moasa,ma tinut o ora si mi-a vorbit despre sarcina, aici se fac exercitii pentru nastere ,te pregatesc intens ,mi-a dat o foaie cu ce trebuie sa mananc si ce nu,mi-a zis ca trebuie sa mananc peste de 2 ori pe saptamana,la fel oua si carne si mi-a interzis pateul.



Diana 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Catalina 2307 nu am facut un scogaf performant ! Asa ca nu a reusit sa-l masoare , tot ce mi-a spus este ca are 7 saptamani si intru in a 8-a si a stat si ff ghemuit embrionul ca sa-l poate observa ff bine . 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

andreea - iubita mea....cum sa stea embrionul ghemuit? Eu iti sugerez sa mergi la un ecografist serios, pentru ca la 9 saptamani este imposibil sa nu poata face masuratori. La 7s si cateva zile deja se vad mugurii membrelor, incepe sa se formeze creierul, are inimioara, cum sa nu poata masura?

8+ cu zouzounaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Catalina inimioara ii bate , numai ca nu l-a masurat dr. pe bebe , multumesc mult de sfat , o sa merg bineinteles la un ecograf performant , dr mea nu are unul performant ! Referitor la faptul ca statea chircit , dr . mea a spus ca s-a strans la un moment dat , cel putin asa s-a exprimat ! Mi-a mai spus de asemenea ca are si mugurasi ( adica manute ) , dar nu se vedea ff bine la ecogarful acela ! Te pup 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Moniland si scurgerile mele sunt galbui. O fi vreo problema.

elena +7

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ola si de la noi!
Bia nu stiu sa-ti raspund,dar e bine sa astepti sa vezi ce spune medicul tau. Din ce povestesti tu e vb de gr sanguina/rh?
Ioana este foarte nerabdator.
Dienuta ai hipotiroidie? Sa inteleg ca luai tretament dinainte de sarcina.Trebuie neaparat sa-mi verific si eu tiroida.Macar sa mai sterg o chestie de pe lista mea paranoida
Moniland clar asta e moda
Elenada eu stiu asa:ca scurgerile nu trebuie sa fie mirositoare,suparatoare...Daca ai facut lama(si banuiesc ca tu te-ai supertestat inaninte de BB) eu zic ca e ok.
Alinutza calatoreala placuta! Bine ca ne ia pe rand cu grijile,cate 2-3 gravidute pe zi
Eu am descoperit cauza cresterii mele subite in greutate. Azi m-am trezit foarte umflata si era prea evident la ce maini aveam ca am o retentie hidrica.Probabil ca au fost de vina si muraturile hapaite cu multa pofta de ceva timp incoace.Dar ma stiu cu problema asta si eram convinsa ca ac voi deveni gravi va fi prezenta.Asa ca am trecut la atac.Am gasit ceaiul pentru gravidute de la fares pt retentie hidrica si m-am uitat la continut. Din fericire am toate plantutele pe care le contine si am inceput sa beau.Mai trebuie sa cumpar sare din farmacie(am inteles ca acolo se gaseste) fara sodiu,cu potasiu.Oricum nu mananc sarat daaaar muraturile imi plac in saramura. Trebuie sa iau din pripa problema ca am inteles ca nu e bash ok retentia hidrica in sarcina. Tensiunea inca o am mica, dar se poate modifica pe masura ce sarcina va avansa si datorita apei din corp.
In rest am descoperit un site de TM al unui ONG pt gravidute si mamici,care pun la dispozitie diferite cursuri prenatale si cursuri de gimnastica si aquagym pt gravide.Am de gand sa le fac o vizita in curandDupa cum se vede mai mi-a venit mintea la cap si incep sa cred(cel putin azi ) ca sunt gravida
Azi plimbam burtica si ma bucur pentru ca toata noaptea a plouat si dimneata,iar acum e soare si placut.
Va pup pe toate!
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

elena, scurgerile la gravidute sunt normale. Noi care luam si utrogestan nici nu se pune problema sa nu fie ok. Ca si culoare la mine exista paleta de la alb la alb-galbui. Doar bejul nu-mi placea si bine ca a plecat. Eu cred ca alb-galbui sunt in grafic si nu ma agit deloc.

Mergi la inceput