Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,dragi mamici!

Vad ca ati scris mult,nu am citit chiar tot,is mereu in lipsa de timp si acum as tot dormi,am petrecut aseara pina tirziu cu colegii si desi am dormit mult,am resimtit oboseala toata simbata.

Voi de ce ecografie morfofetala vorbiti la 12 saptamini?E vorba de o ecografie normala sau faceti deja Doppler-Sonograf?
Eu voi mai merge la un ecograf normal luni,pe 29,atunci sper sa vad activitate cardiaca si apoi pina pe la 22 de sapt la ecografii lunare normale.
La prima sarcina am facut 2 ecografii morfofetale,prima pe la 21 de sapt si a doua pe la 30 sapt.Chiar citeam in pliantele de la doctorita ca nu se recomanda mai multe,ecograful asta are cantitate dubla de ultrasunete ca primul(ii spune Doppler)si poate deranja bebele.

Ioana ,stai linistita,e normal sa ai dureri de cap si ameteli,fie pe baza hormonala,fie de la hipotensiune.Si pe mine ma durea capul la prima sarcina si se invirtea podeaua,acum e ok.


Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Cu nasul infundat eu ma plangeam chiar de la inceputul sarcinii si inca nu am scapat..bine acum sunt si racita....nu am incercat decat apa de mare dar e "vax albina" pt mine.




8+

Bubi mic poze

Ah,si eu sunt cu nasul infundat insa acum m-am obisnuit oarecum.La prima sarcina a fost atit de suparator ca m-am dus la orl-ist si pe linga ca mi-a explicat ca-i normala uscaciunea accentuata a mucoasei pe baza hormonala,m-a invatat sa-mi fac presopunctura.Si chiar ma ajuta:presez cu degetele mare si aratator laturile nasului de la virf spre radacina.Sau ma mai ajuta inhalatia cu ceai de mustel.Eu picaturi nu mi-am pus decit ff rar cu apa de mare.

Noapte frumoasa,mamici de zmeurici!





Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

si-a mai revenit din culoare bejulie si acum sunt alb-galbui. Oricum sunt influentate si de utrogestan dar stiu ca bejul nu e bun.
Sper ca si maine dimineata sa ramana aceeasi culoare.
Si eu am nasul infundat, dar m-am gandit ca e de la aerul uscat din casa. Dar e clar semn de acum ca v-am citit pe voi.
Ioana, durere de cap am avut cand urma o , cred ca de la indigestie se tragea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna seara fetelor

Am o problema si am intrat in sevraj.
In seara asta am intrat pe site-ul Medlife sa vizualizez rezultatele la analize.

- Beta HCG - 39.850 (17.02.2008 - 6 saptamani si 4 zile;
- Beta HCG - 52.787 (19.02.2008 - 6 saptamani si 6 zile)

Practic nu stiu ce sa fac....citesc de o ora tot felul de materiale pe net si gasesc ba ca HCG-ul trebuie sa se dubleze la 48 ore , ba ca trebuie sa se dubleze la 2-3 zile. Nu mai inteleg nimic...

Eu sunt pana luni in provincie la parinti...iar marti plec din tara pana pe 27 decembrie. Prima ecografie o am pe 30 decembrie.
Daca e vreo problema cu sarcina si eu sunt in tarile calde?? sa anulez excursia si sa ma duc la urgente ...sa stau linistita ca totusi beta HCG a crescut?


Plsss...help me...care sunteti online


Alinutza +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

alinutza78 stai linistita ca e bine. La inceput beta HCG-ul se dubleaza la fiecare 2, 3 zile, insa dupa o perioada el scade, panta e invers descrescatoare. La valoarea care ti=a iesit eu nu mi-as face griji, e mai mult decat bine.
Nusy, Alina va multumesc frumos, m-ati linistit!
Lucialu e narabdator taticu' sa inteleg?
Moniland

4s www.parentingweekly.com/pregnancy/album/myalbum.asp" target="_blank">Floricica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Multumesc Ioana

M-ai linistit cat de cat....insa am sa incerc tot posibilul poate reusesc sa fac o ecografie pana ce plec.

Si totusi...nu inteleg o chestie...dintr-un calcul rapid (babeste) daca ar fi sa se dubleze valorile as ajunge de exemplu in saptamana 7 sa depasesc limita maxima (sper sa fi calculat bine ptr ca acum nu mai stiu cum ma cheama nici cu buletinul in mana)..cumplite senzatii

doamne ajuta sa fie bebelul ok

Alinutza +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Valorile mediane ale HCG in sarcina sunt urmatoarele:
- saptamana 3 de sarcina - valoare mediana HCG=17.5 mUI/mL;
- saptamana 4 de sarcina - valoare mediana HCG=141 mUI/mL;
- saptamana 5 de sarcina - valoare mediana HCG=1398 mUI/mL;
- saptamana 6 de sarcina - valoare mediana HCG=3339 mUI/mL;
- saptamana 7 de sarcina - valoare mediana HCG=39759 mUI/mL;
- saptamana 8 de sarcina - valoare mediana HCG=90084 mUI/mL;
- saptamana 9 de sarcina - valoare mediana HCG=106257 mUI/mL;
- saptamana 10 de sarcina - valoare mediana HCG=85172 mUI/mL;
- saptamana 12 de sarcina - valoare mediana HCG=66976 mUI/mL;
- saptamana 14 de sarcina - valoare mediana HCG=34440 mUI/mL;
- saptamana 15 de sarcina - valoare mediana HCG=28962 mUI/mL;
- saptamana 16 de sarcina - valoare mediana HCG=23930 mUI/mL;
- saptamana 17 de sarcina - valoare mediana HCG=20860 mUI/mL;
- saptamana 18 de sarcina - valoare mediana HCG=19817 mUI/mL;


8+ cu zouzounaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

saru'mana Catalina

dar sunt putin in ceata...daca e sa interpretez dupa valorile mediane ale BHCG-ului ma situez deasupra mediei saptamanii 7. Presupn ca e ok.

Eu m-am speriat de evolutia in dinamica a BHCG-ului.

Am gasit pe net urmatorul comentariu al dr Tutunaru: "Deci este mai important de urmarit nivelele hCG in dinamica, de exemplu daca in 2 zile se observa o crestere a hCG dedoar 2/3 exista sanse mari ca sarcina sa fie una cu probleme. In sarcina extrauterina nivelele cresc foarte lent si uneori se observa o scaderea acestora!"

Efectiv nu mai inteleg nimic..si incerc sa raman calma si sa rationez logic...dar offf

Voi v-ati facut BHCG-ul la varste mai mari de sarcina? Am observat pe forum ca mai toate fac analiza cand depisteaza sarcina...deci la varste mult mai mici.


Alinutza +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Alinutza, nu te agita ca esti f. bine. Si eu stiu ca si Ioana si Catalina. L aincep se dubleaza valorile apoi creste pana la un anumit nivel si va descreste. De aceea se zice ca simptomele te tin pana prin luna a 3-a. Doar sunt date de hcg.
Stai linistita ca esti in gravic. Ce ti-a dat Catalina sunt valorile medii dar asta inseamna ca si cu cele inferioare si cu cele superioare esti in grafic.
daca era extrauterina la 6 saptamani cate ai tu te durea burta de nu puteai suporta, si sigur pana acum erai la spital.
Fa-ti concediu linistita, bucura-te de tarile calde (cat deinvidiez ) si te asteptam in 30 cu vesti de la eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Alinutza78 Stai linistita ca e buna val. b hcg ... aceeasi problema am avut-o si eu prin sapt. 7 si am aflat ca dupa saptamana 6 de sarcina b hcg-ul se dubleaza mai lent, la 3 zile si jumatate.

32+
Inimioara meaRadu Costin

A.M.R. 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mi-au disparut culorile de pe tampon si a revenit culoarea alba. E cea mai la moda, nu-i asa?

Mergi la inceput