Rata / gaina, pe post de animal companie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Mai, m-ati zapacit de cap, raman la rata, na

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Eu cred ca bat pe toata lumea la capitolul animale de companie tinnute la bloc.

Toata copilaria am avut cate un animal.

Sa vedem:

Rata/rate: sunt frumusele cat sunt mici. Puneam apa in cada, si inotau. Insa - de la atata udatura, si ptr ca nu aveau posibilitatea sa se usuce la soare, mi-au murit majoritatea. A rezistat una, pe care ai mei au pus-o pe balcon cnd a cresut mai mare. S-a ingrasat de nu mai putea se plimbe. Au dat-o la curte unde a sfarsit pe varza

Pui de gaina: trebuie date medicamente cnd sunt mici, ca altfel betegesc si mor. Fac gainat pe unde apuca si e dezgustator. Am avut cateva care au reusit sa ajunga la maturitate (tot timpul aveam o singura gaina in stoc). Tin minte ca le dadeam drumu sa iasa afara - coborau singure de la etajul 2, ajungeau in gradina blocului, si apoi urcau fuguta sa faca oul acasa. In 70% din cazuri oul era facut pe presul vecinilor care evident ca il considerau al lor.
Gainile ajungeau pana la urma in oala, ceea ce era deprimant ptr mine ca si copil.

Stancuta - adorabila, reusisem sa o fac sa isi spuna numele: Ica, sa zica Da si Nu. La un moment dat a prins geamul deschis, a zburat, si cum nu era invatata sa se intoarca - nu a stiut drumul spre casa si dusa a fst.

Porumbei - am avut in nenumarate randuri. Cand am avut pereche, au facut pui pe care ii duceam la ferma ca nu aveam ce face cu ei.
Ptr ca sa ii poti dresa - iti recomand sa iei un mascul cnd are inca puf pe ei. Femelele nu le poti dresa. Masculul are ciocul mai gros sus la nari. Neaparat ptr dresare nu trebuie sa ai femela in apropiere. Fara gluma.
Am avut 3 porumbei masculi pe care i-am dresat bine-bine. Ieseam cu ei afara, pe umar. Imi puneam bentita in copac, si apoi ii trimiteam sa mi-o aduca. Am mers cu ei la tara, faceam intrecere cine coboara mai repede dealul.
Cnd mancam, veneau pe umarul meu, si ma bateau cu aripa sa le dau si lor. Cnd auzeau ca deschid dulapul unde tineam grau, veneau repede pe umarul meu.
Repet - un singur porumbel ca si animal de companie, si neaparat baietel.. Sunt super usor de dresat! Am avut chiar si gugustiuc baietel - si tot l-am dresat.

Pisica - eu nu am avut noroc de una cuminte. Tot timpul era sus pe perdele. Mi-a adus-o cineva cnd aveam si catzelusa. Nu m-am putut ocupa cum trebuie de ea, ea era si nitel tzacanita. Desi avea nisip la baie, curat, prefera sa faca pipi sub pat in dormitor ca era sa putrezeasca covorul. Am dat-o rapid.
Ce a fst amuzant cu ea: catzelusa avea pui chiar atunci cnd am primit bebe-pisicuta. Si catzelusa a adoptat pisicuta, de sugea si ea alaturi de catzei.

Caine - am avut vreo 3, in 3 randuri. Unul l-am dat rapid ca adora ghena de gunoi cnd ieseam cu el afara. Altul mi-a murit de parvovirus inainte sa faca 1 an.
Cel mai mult a trait un brac german, care inca traieste la ai mei, are vreo 14 ani. Ea a facut si pui. Usor de dresat,si f iubitore. Prea iubitoare! Ai mei trebuie sa o lase cu dadaca cnd pleaca de acasa ca altfel urla si se razbuna pe usa de la intrare

Iepuri - am avut si d-astia! Micuti - sunt tari simpatici. Nasol e cu pipi de iepure. Puuuuuute de mori! Si trebuie sa ai cusca mare sa ii ti peste noapte, si trebuiesc spalati pe labute, ca fac pipi si se ingalbenesc labutele, si miros.

Broasca testoasa: e cam singuratica. Nu o poti dresa. Am luat una acu vreo 8 ani, am lasat-o la ai mei. Se plmba prin casa, trebuie sa fie atenti sa nu ajunga la degetele de la picioare ca musca.
La un moment dat i-am cumparat companie. Am vorbit la un magazin, am aratat-o, am cumparat cica de sex opus. Dimineata noua broscuta nu mai avea cap. O decapitase/mancase, broscuta veche.

Hamsteri. Usor de dresat daca ai cate unul. Daca ai pereche incep sa se inmulteasca si trebuie sa ai grija sa nu treaca tatal la pui, ca altfel mama ii mananca. Eu am patit-o. Am prins-o cum rodea la pui. I-am dat urgent!

Pesti in acvariu. Sunt frumosi, insa nu te poti bucura de ei ca de un adevarat animal de companie. Poti cel mult sa ii faci sa iti urmareasca degetul.
E dificil sa schimbi apa, trebuie sa ai aparatura completa, de incalzit, sa citesti mult despre ei, ca sunt sensibili, scalarii mor rapid daca nu ai temperatura constanta; gupii trebuie sa fi pe faza cnd fac pui, ca ii mananca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Da! Jos palaria! Minunata colectie
Am si eu o broasca testoasa (pe linga mitza) si chiar ma gindeam sa mai iau una, dar dupa ce am citit, mi-a trecut instant!

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Mama, spic de grau, da' chiar ca ai avut o colectie... jos palaria! Mi-a placut cel mai mult cum povesteai de porumbei! Si bunicul meu avea porumbei voiajori, mergea cu ei la concursuri, a castigat si niste trofee de pe urma lor. Sunt tare inteligenti!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Misha, ideea la testoase e ca - neaparat trebuie sa fie de sex opus. Si mai cred ca trebuie sa aiba cam aceleasi dimensiuni.
Miky al meu (testosul), cnd a vazut broscuta (vanzatorul a jurat ca era broscuta), a inceput sa sasaie bizar. Peste noapte i-am lasat impreuna, ca nu mi-am imaginat ce va urma. Dimineata am avut o imagine de cosmar.

La noi, ideea cu broscuta a avut-o sotul, pe atunci prieten, ca zicea : 'vaaai saracul broscoi, e singur si trist'. Tare trist!

uite asa arata si testosul meu: http://www.alexxed.com/bazaconii/Elek%20-%20%C5%A2estoasa%20cu%20t%C3%A2mple%20ro%C5%9Fii.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

exact asa e si al meu. il cheama Brutus Acum hiberneaza. Nu vrea sa-si mai scoata nasul afara de vreo 2 saptamini.

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

daca e vb de ce animale am avut...

- pisici-nenumarate
- caini-vreo 4
- hamster
- curca
- gaina
- pesti
- iepure
- o vrabiuta salvata din ghearele pisicii cu care mergeam regulat la vet
- 2 testoase pe care le-am dat pt ca miroseau groaznic...


si nu in ultimul rand ii am pe sonia si pe taica-su fav pet


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

kay esti fantastica!



*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Nici eu nu am toate piulitele la cap ...asa ca prin ograda mea au trecut:
-3 caini ... plus toti din fata portii(acum vreo 7)
-xx pisici ...tot ce-mi trece prin batatura trebuie hranit ...apogeul a fost de 10 odata
-7 porci de guinea
-3 canari
-3 nimfe
-5 perusi
-2 porumbei ... gasiti accidentati si ingrijiti ...
-iepuri la greu ...mai ales in copilarie...din pacate ajungeau intotdeauna in tigaie
-gaini in curte,plus un cocos care a murit de batranete ...
-broaste testoase ...dar din alea de lac ...
-acvariu cu pesti
-o cioara ...era un pui pe care-l gasise fratemiu ...l-am tinut putin, ca facea galagie ...

Din pacate eu am astm alergen si nu mai tolerez pasarile,animalele cu blana ...asa ca o sa ma orientez catre iguane,serpi,soparle...cam tot ce e chel

La un moment am vrut sa iau o capra ...dar m-am gandit c-o sa fie trista singurica ...



Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Da ia sa vaz io cine a mai tinut (ca mine ) o SHTIUCA de 53 cm in acvariu timp de 9 luni?


*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput