Rata / gaina, pe post de animal companie?

Rata / gaina, pe post de animal companie? | Autor: martie

Link direct la acest mesaj

De Craciun vreau neaparat sa le cumpar fetelor un animalut, mi s-a pus pata pe hamsteri, apoi m-am gandit - mai bine o rata, sa faca si baie cu ea, ar fi foarte distractiv, apoi m-am gandit la o gaina, sa avem si oua.

Are cineva rata sau gaina (una) pe post de animal de companie? Daca tin rata in casa imi face presupun o mizerie de nedescris.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Eu am avut cand eram mica o gainusa, da i-am dar atat de mult sa manance ca de grasa ce era nu putea sa mearga, era ca o minge, deci nu facea prea mare mizerie...Am avut si 2 bobocei de rata dar acestia din pacate nu au rezistat . Boboceii erau tare comici, aveam in sufragerie un covor verde si cand ii lasam prin casa trageau de el, credeau ca e iarba si macaiau.

Arbeite klug, nicht hart!

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Da, bobocii de rata sunt o nebunie pt. copii, sunt tare haiosi si prostuti, dar cred ca totusi ii voi lua de Paste, ca sa-i tin pe-afara cand vine vara. In casa mi-e cam frica de mizerie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Gaina sau rata nu le poti tine in casa...motivele le stii si tu. Cred ca, copiii prefera animalele care se apropie cumva de om, adica sunt facute sa traiasca cu oamenii pe post de ´´companie´´.

daca nu vrei caine sau pisica, de ce nu incerci un iepuras? Am fost la cineva care avea un iepuras mic(o anumita ´rasa´´ nu creste foarte mare) il tinea liber in casa, era ca un catel, se ghemuia langa tine, o dulceata de animalut

Sau, poate un papagal?
Mi se pare ca, puii de rata sau de gaina se chinuie in casa cu copiii...si nici nu ´´se joaca´´ asa cum ii place copilului.Nu e mediul lor, pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

LadyJ, multumesc

Pisica si caine am deja. In fine, cu pisica nu se joaca deloc, pt. ca ea nu sufera copiii, cum ii vede se retrage (e o persana fitoasa si in ... etate), iar cainele e un vagabond de strada, nici el n-are nici o treaba cu copiii.

Iepuras - sub nici o forma, stiu de la varul meu, care a avut. In primul rand roade tot-tot, mobila, covoare, fire, cabluri etc. In al doilea rand nu vrei sa stii cum miroase urina de iepure!! Daca vreodata se scapa pe covor/parchet/gresie - Aleluia! Altele - alt covor/gresie/parchet. De jucaus, e intr-adevar foarte jucaus, cine nu a avut nici nu poate sa-si inchipuie cat e de haios un iepure.

Iar in privinta pasarilor - papagal de ex., nu le suport sa le vad in custi, am si eu un fix, iar fetele sunt mici si sigur l-ar zbura pe geam. Plus ca nu s-ar prea juca -la propriu cu el.

Cred ca raman la hamster. Rata la Paste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Trebuie sa te gandesti cat vrei sa ai grija de ei si cat timp poti sa le aloci - tu sau copiii. Ca sigur, toti sunt frumosi si simpatici cat sunt mici, dar dupa ce se obisnuiesc cu ei si mai cresc, sa nu ai neplaceri si sa nu ii mai vreti. Cand cumperi orice animal de companie trebuie sa o faci stiind f. bine ca nu il iei pentru 5 zile sau 3 luni si apoi il dai afara si scapi de el, ci il iei sa fie al tau si sa il ingrijesti pana in ultima zi.

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

MadamB, stiu, tocmai ziceam ca am caine si pisica octogenari, sunt mosteniti din tata-n fiu (mama-fiica). Multumesc pt. sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Aah, n-am vazut ca ai postat inaintea mea, cred ca am scris in acelasi timp . Aveti familie mare deci, stii cam care e treaba cu responsabilitatile.

Eu am avut 2 hamsteri. Simpatici ei asa de felul lor, erau frati cu toate ca ii luasem ca mascul si femela , dar s-au dovedit altceva. Se mai bateau din cand in cand pentru ca asa fac masculii, dar in rest erau foarte afectuoasi unul cu celalalt. Stateau mereu impreuna, dormeau impreuna, daca il scoteam doar pe unul dintre ei din cusca celalalt era tare amarat etc. Erau destul de sociabili, dar nu ne-am ocupat f mult de ei sa ii socializam pentru ca mai aveam si alte animale atunci... dar le dadeam drumul pe la mine prin pat sau prin camera sub atenta supraveghere pentru ca se misca repede si nu stii cand si unde dispare daca nu esti atent .

Problema cu ei este ca, atunci cand se imbolnavesc, de cele mai multe ori afli prea tarziu si mor foarte repede dupa ce se imbolnavesc. Daca la caini sau la pisici poate mai ai o sansa sa ii salvezi cand dau semne ca ar avea probleme, la ei semnele sunt cand deja e cam prea tarziu . Ai mei nu stiu de ce au murit, nu am aflat nici pana in ziua de azi. Intai a murit unul si dupa cateva luni si al doilea... mi-a parut tare rau de ei, erau foarte simpatici si flocaciosi... nu necesitau multa ingrijire si atentie deosebita.

Cam asta mi-a fost istorisirea vizavi de hamsteri. Poate iti iei ceva mai mare, un porc de guineea spre exemplu, ca si aia sunt haiosi. Orice ai alege, sanatos sa fie si copiii sa se bucure de el!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Martie, (imi place de mor nick-ul tau) , uite, mai am niste idei de animalute de casa..
1. copiilor plac reptilele? daca da, sunt acele animalute veeeerzi, nu foarte mari(mie mi-e frica de ele) dar daca plac..chiar ca sunt ceva rarisim printre preferintele vecinilor de cartier

2. veveritele Degu. Sunt tare frumusele E drept ca seamana cu iepurasii, da-s veverite

3. broasca testoasa. (acvactice sau de uscat)

4. porcusorul de guineea(stiu ca traieste 5-7 chiar 10 ani)

5. gerbilii(rozatoare) seamana cu hamsterii

Nu stiu cat de mult distrug veveritele in casa...dar porcusorii, broasca testoasa cred ca nu fac mare deraj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Sau poti oricand sa le iei o tarantula . Glumesc!
Euuu, de cand ma stiu, imi doresc o veverita. Stiu ca sunt mai multe tipuri de vanzare, la noi in tara nu stiu cat de usor le gasesti, dar am in plan si achizitia asta candva... si la un moment dat ma batea gandul sa imi iau un dihor . Cica-s foarte jucausi, afectuosi si buni ca animale de companie!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

LadyJ, MadamB, m-ati facut sa rad, nu stiu cum sa zic... de la rata la reptile/tarantula ... . Fetelor, suntem la sectiunea de pet-uri, nu de bancuri..

M-ati pus pe ganduri cu veverita, aveam cand eram mica o carte despre o veverita crescuta in casa cuiva (cu tot cu poze) - o scumpa, un pet minunat. Daca nu spuneati voi acum, cred ca nici nu mi-as fi amintit de cartea asta din copilarie, am s-o caut.

LadyJ, gerbilii sunt cumva mai micuti decat hamsterii? Si sunt diurni (spre deosebire de hamsteri - nocturni) si stau cate doi, nu sunt solitari ca hamsterii?
De unde iau veverita Degu? Nu am auzit de asa ceva pana acum.

Dar lasati, vedeti voi ca-mi iau eu si rata

Mergi la inceput