Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (101)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hehe, eu nu mai iau prenatale din luna a 5-a, dar tot bag in mine ca sparta, cred ca dc luam si prenatalele bateam suta de kg acum!
Eu nu am nici o vergetura pe nicaieri, desi burta mea e mare, oricum am citit ca e genetic, dc esti predispusa le faci oricat de multa crema ai folosi.

Cris nu te ingrijora, sunt sigura ca o sa fie bine.
Yashy, transmite-i lui Eli si bebelusului multa sanatate si gandurile noastre bune!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Cris- imi place atitudinea ta, n-are sens sa te stresezi ca oricum nu poti schimba nimic.
Si chiar daca se naste bebelina mai micuta, tot va creste rapid dupa ce iese, s-apoi daca-i mai mica poate nasti mai usor. Va fi bine, o sa vezi!

Lisa- si eu zic sa mai bagi ceva in tine, mai ales daca nu iei prenatale. Eu inca mai iau, nici nu ma gandeam sa le intrerup, ca nu-mi fac rau. Mai uit cate una, din cand in cand... Si eu am fire albe si ma scot din sarite, mai ales ca-s bruneta si se vad. Nu m-am vopsit dinainte de a ramane gravida, cred ca mai rezist pana dupa, asta daca nu-mi dati voi idei

Tinem pumnii lui Eli sa se simta bine, multumim Yashy ca ne-ai spus si noua. Cum s-a simtit tatal tau in Japonia?



http://picasaweb.google.com/iulidemeter/Sarcina#

Iulia 29+ Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

eu nu pot sa dorm... azi va fi prima zi de plimbareala dupa o luna si jumatate de stat doar in pat. plimbareala insemnand mers la dr, dar cum asta e in alt oras, o sa dureze ceva mai mult. o sa ne oprim si pe la socrii, acasa o sa ajungem seara. abia astept sa vad beculetzele de craciun din oras!!! am emotii cand ma gandesc ca o sa il vad si pe bebe mic, nu l-am mai vazut la eco din sapt 29! si sunt f curioasa cam ce greutate are, cum e colul etc. sper sa aflu si cum o sa nasc pana la urma, dr pe care m-am bazat si-a luat concediu luna asta de la spitatul din orasul nostru...asa ca sa vedem ce discutam maine cu el, daca nu ma gandesc sincer la o cezariana... o sa intru in seara asta sau maine dimineata sa va spun cum a fost, pana atunci, sa aveti o zi frumoasa!

36+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

am uitat sa va spun ca m-a inspirat experienta lui billy, si am terminat bagajele (pt mine si bebe), am calcat toate hainele lui bebe (marimea cea mai mik), plus lenjeriile lui, tot tot. numai el mai lipseste :)
eli, multa sanatate, sa ai grija de tine!

36+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Dragele mele, buna dimineata si pupici cu gramada! Sa ne traiasca licuricii cei mici din lista si sa ne fie cu noroc! iaka, ma gandesc ca, la ora la care scriu eu acum, cele trei mamici alapteaza, poate, sau schimba scutece sau pur si simplu zambesc in somn fericite de bebeii lor...

N-am mai scris de vreo 2 sapt, iar de citit am citit pe sarite cand am mai apucat.

Vreau sa zic k sunt moarta de suparare, s-a mai dus un "10", cel al lunii decembrie, data la care din nou nu am primit nici un ban de la jegul de angajator, desi, de data asta, nu mai este vorba de salariu, ci de plata indemnizatiei de medical aferenta lunii noiembrie. Dealtfel, certificatul medical pt noiembrie l-a primit, am confirmarea de primire a plicului. Vineri am prima infatishare la TMB, ceva imi spune ca o sa incep cu o mare pauza, in sensul "viciu de procedura", dupa care intuiesc k va urma un nou termen prin ianuarie, termen pe care cel mai probabil nu-l mai prind, f posibil sa nasc pana atunci. E de jale!!

Toata situatia asta parca ma tzine pe loc din toate cele, imi face rau fizic, ma distrage de la toata bucuria sarcinii. Am inceput sa-mi pregatesc alene bagajelul de spital, parca vad k uit cate ceva, macar sa uit ceva de-al meu, nu de-al lui bebe...

Cred k pe parcurs mi-a mai scis cate cineva, posibil sa-mi fi scapat, caz in care imi cer mii de scuze. Abia ma concentrez pe lucrurile de fiecare zi...

Ira 35+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Fetele multumesc pentru incurajari .
Delia plimbareala placuta, o sa te simti foarte bine sa iesi afara dupa o luna de stat in pat.
Ira tinem pumnii sa se rezolve cat mai repede cu indemnizatia.

Eu geanta bebelinei am pus-o deja in portbagaj, al meu il tot plimb masina- casa.Pana acuma l-am plimbat de 2 ori, odata cand m-am dus la spital cu dureri de burta si odata azi cand m-am dus la eco, am zis in caz ca ma apuca ceva sa ma duc direct la spital.Maine il plimb din nou ca ma duc la doctor si daca sunt dilatata mai rau spre spital mi-e drumul.Ma distrez cu mama ca de cate ori ies pe usa ii zic ca ne intalnim peste 2 zile, si eu peste 2 ore ma intorc iar inapoi .

http://bd.lilypie.com/QLYdm4.png
35+ Doamne ai grija de bebelina mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

oof mai Ira_liza,nasol rau situatia ta cu angajatorii. trebuie sa o rezolvi cumva.
de baut mai beau dimineata un pahar de suc de portocale,am mancat si o banana si o portocala si o juamte de para. dar in comparatie cum mancam cand luam prenatale mananc mai putin de jumatate,plus ca de la prenatale eram constipata ,acum merg si de 2 pri pe zi,cum e normal la mine!
eu nu imi fac magajul pana in sapt 36 ,sunt hotarata,adica ,eu fara mama nu nasc! nu ca sunt o mamoasa(chiar sunt),dar sunt si o fricoasa!
miere si eu daca as mai fi luat prenatalele...il mancam si pe cristi si lejer,bateam suta! asa,parca e mai normal.
fug la somn,noapte buna

34S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 6 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

iulia,daca eram bruneta numai cu vopseaua in cap stateam. vopseaua care am luat-o e fara amoniac,mai naturala,am cumoarat-o la reducere de la whole foods.
eu am zis ca le smulg,dar cand am vazut cate suntm-am lasat pagubasa...mai ieftin am iesit cu vopseaua

34S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 6 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Am intrat si eu pe fuga si vad ca a mai aparut un licurici!

Felicitari BillyBilly pentru fetita!

Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
Bine ai venit Ana-Maria!


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Off, am scris un mesaj lung si l-am pierdut...acum am uitat ce scrisesem

Dar incerc pe scurt:

Legat de vopsit, eu m-am vopsit de vreo 3 ori in sarcina, in primul trimestru mi-am facut doar highlights, eu ma vopsesc la coafor, au folosit vopsea fara amoniac, cica e mai safe...doctorita mi-a spus si ea sa ma vopsesc, sa nu imi fac griji..

Bagaj de spital eu am facut doar pt bebe, mai am de pus si lucruri pt mine..desi se pare ca se da cam tot de la spital, as putea merge doar cu car seat-ul si haine pt bebe..

Cris, nu te injijora cu greutatea bebeului, va fi bine..masuratorile de la eco sunt aproximative, nu au cum sti cu exactitate..oricum bebeii recupereaza mult dupa ce ies din burtica si cresc mult mai repede.

Ira, nasoala situatia cu angajatorul. De cele mai multe ori dureaza pana se rezolva cazuri ca ale tale, dar eu sper ca situatia ta sa se rezolve cat mai repede! Oricum incearca sa te bucuri de ultima perioada a sarcinii si de sarbatori si nu te mai gandi la ei! Pana la urma toate se vor rezolva cumva!

Iulia, am vazut pozele tale! Arati f bine!

Alina, am vazut si pozele cu bradul! E superb!

Cat despre mine, scurt rezumat: facut si noi brad, fost la control, luat analize pt strep B, vin rezultatele in cateva zile...a mai masurat doctorita burta, ascultat bebeul si zice ca e totul bine..urmatorul control in 2 sapt. Am facut si eu bagajul pt bebe, mai am de pus lucrurile mele....dar sper sa nu fie cazul de mers la spital decat dupa sarbatori

Si am pus si eu cateva poze mai noi aici:
http://picasaweb.google.com/zaharia.anca/Iarna2008#

34+

Mergi la inceput