Ce parfumuri va plac !? (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

In plus, de la strawberry nu trimit factura deci nu au la ce sa aplice taxa. La fragrancex chiar trec valoarea reala.
Asta constatat de mine personal, nu de verisoara vecinei.


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Mie vamesul mi-a spus ca nu poate sa-mi dea pachetul daca nu am factura sau comanda tiparita ca sa vada valoarea comenzii.Asta apropo de fragrancex, era vorba de comanda facuta la ei.

Cat despre TVA si taxe vamale (dupa caz), tot vamesul mi-a spus ca se platesc pentru toate comenzile pe internet care depasesc echivalentul a 22 de euro. Pentru cosmetice nu se percep taxe vamale, doar TVA, insa pentru parfumuri si ape de toaleta se iau si taxe vamale, un procent anume din valoarea parfumului, insa nu mai retin cat.

Eu am scapat fara sa platesc nimic, parfumul era doar vreo 40 de dolari si mi-a zis ca ma iarta de data asta, ca e prima data si nu depasesc cu mult limita, insa data viitoare ma taxeaza.

Asa ca totul depinde de vames, daca e un nene bun te iarta, daca nu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

asta spuneam si eu... vino la OP-ul meu si ai sa vezi cum e... Eu de anul trecut de la Craciun nu am mai avut curaj sa comand nimic din afara UE, nu imi place sa ma rog de ei sau sa zica" va iert de data asta pentru ca e Craciunul, dar data viitoare veniti cu factura"...cum mi-a zis atunci (de la strawberry era coletul).

Or fi reglemenatari pentru toti insa se aplica dupa bunul plac al vamesului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katthy spune:

Am trimis un extras de cont si cei de la fragrancex au dat drumul la procesarea comenzii.
Banuiesc ca dupa 5 ianuarie voi primi comanda.
Am o intrebare pt. fetele din Iasi. La noi coletele externe din afara UE se primesc numai la OP1 din Cuza Voda ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79

esente de lux am vazut ca sunt din bistrita iar mie imi trebuie pana luni.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!




Poatesa ti le expedieze prin curier daca le are pe stoc. Mie de exemplu luni le punea la posta, iar miercuri le ridicam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Eu nu stiu de ce taxe vamale, TVA, vorbiti voi, eu nu am platit NICIODATA asa ceva, si am facut 5 sau 6 comenzi la fragrancex si cateva pe strawaberry. La posta nu mi-a deschis coletul si plateam doar o suma, ceva in jur de 4 lei taxa de magazie. Deja vamesul ne stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Nici eu si nici apropouri nu mi s-au facut.Mie de 2 ori mi le-au adus la usa pe cele de la strawberry si de cateva ori am primit aviz pentru posta normala, nici vorba de desfacut sau stiu eu.Eu de obicei iau cate 1 produs odata.Camelia si Laura (06.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Fetelor, voi chiar sunteti norocoase
Mie mi-au desfacut fiecare pachetel la posta (cele venite din afara UE), nu numai pe pe cele cu parfumuri.
Ultima oara am primit un pachetel mic-mic, cantarea de vreo 90 de grame, cu niste mostre de farduri minerale. Credeam ca pe asta nu se mai obosesc sa-l duca la OP cu vama si il iau si eu de la OP-ul de cartier, sau ca mi-l aduce postaritaEi ash, ti-ai gasit!M-au chemat iar la OP cu vama, l-au desfacut, mi-au oprit o copie de pe comanda (pe care o aveam la mine, ca n-am vrut sa le dau factura din pachet) si vamesul a tinut sa-mi spuna ca daca era de valoare mai mare imi lua si banutii Noroc ca erau doar mostre free, platisem doar transportul vreo 6-7 dolari.

Scuze ca m-am intins asa mult, dar vroiam sa va spun ca asta mi s-a intamplat de fiecare data,la toate cele 6-7 comenzi de anul asta, nu a fost doar o exceptie.

Dar binenteles, eu nu ma las, comand in continuare de pe internet, insa am grija sa nu depasesc prea mult plafonul ala al lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliya spune:

Katthy, la ce banca ai cardul? Iti blocheaza banca banii atunci cand faci o comanda pe un site?


Am retestat Burberry Brit si imi place muuuult, am vrut sa mai testez odata si London dar nu mai aveau tester-ul la el. Cred ca Brit e cel care imi place dintre acestea doua.
Va spun ce parfumuri am mai testat si mi-au placut:
-Yves Saint Laurent Cinema si Elle
-Escada (nu mai stiu exact care, dar cred ca Moon Sparkle)
-Givenchy Ange ou Demon (la inceput nu mi-a prea placut, dar acum dupa ce s-a asezat mirosul imi place)

Din cele care nu mi-au placut:
-Paco Rabanne Black XS
-Cacharel Anais Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuliya

Din cele care nu mi-au placut:
-Paco Rabanne Black XS
-Cacharel Anais Anais


Paco Rabanne Black XS imi place muuult si il folosesc doar vara, iar Cacharel Anais Anais imi place, l-am folosit cu mai bine de 10 ani in urma, dar acum nu l-as mai cumpara

Mergi la inceput