Puiuti de Randunici 2008!! (164)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

eu si asa stateam prost la capitolul unghii, ca erau fragile rau; acum se rup tot timpul, s-au subtiat raaaaaau ...nu mai pot deloc sa le tin frumusele (bine, nu ca as avea prea mari sanse cu spalat, dar totusi....)

Liana, mami de Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca2107 spune:

Pentru mamicile in butoi:
Scrisoarea unei mame blonde catre fiul ei:
“Draga fiule,
Iti scriu aceste randuri ca sa stii ca iti scriu. Daca primesti aceasta scrisoare inseamna ca a ajuns cu bine. Daca nu o primesti, atunci sa ma anunti pentru a ti-o mai trimite o data. Iti scriu incet pentru ca stiu ca tu nu citesti prea repede. Acum cateva zile tatal tau a citit ca marea majoritate a accidentelor se petrec la o distanta de un kilometru de casa. De aceea ne-am hotarat sa ne mutam mai departe. Noua casa este minunata; are si masina de spalat, dar nu stiu sigur daca merge. Ieri, am bagat lenjeria in ea, am tras de maneta, si de atunci n-am mai vazut-o. Vremea pe aici nu e foarte rea. Saptamana trecuta n-a plouat decat de doua ori. Prima data, ploaia a tinut 3 zile, a doua oara 4 zile. Apropo de vesta pe care o vroiai, unchiul Petre mi-a spus ca daca o trimitem cu nasturi, cum sunt ei grei, o sa coste mai mult; atunci am taiat nasturii si i-am pus in buzunar.
In sfarsit, l-am ingropat pe bunicu’; l-am gasit cand ne-am mutat. Era in dulap din ziua in care a castigat la “De-a v-ati ascunselea”. Sa-ti mai zic ca alaltaieri, a explodat bucataria si tatal tau si cu mine am “zburat” din casa. Ce emotie! A fost pentru prima data dupa multi ani cand tatal tau si cu mine iesim impreuna undeva. A venit doctorul sa vada daca suntem in regula, si mi-a pus un tub de sticla in gura. Mi-a zis sa nu vorbesc 10 minute. Tatal tau s-a oferit sa cumpere tubul acela. Si daca tot vorbim de taica-tu, te anunt ca si-a gasit de lucru, e foarte mandru de asta. Lucreaza peste aproape 500 de oameni. L-au angajat sa tunda iarba in citimir.
Sora ta Julia, cea care s-a casatorit cu sotul ei, a nascut in sfarsit, da’ nu stim inca sexul copilului. N-as putea inca sa-ti spun daca esti unchi sau matusa. Taica-tu a intrebat-o pe sora-ta Lucia daca mai este insarcinata. Lucia i-a zis ca da, in 5 luni de-acum; atunci taica-tu a intrebat-o daca era sigura ca era al ei. Ea i-a spus sigur ca da. Ce fata sigura, cata mandrie! Asa fata, asa tata! Varul tau Paul s-a casatorit si se roaga in fiecare zi in fata sotiei lui. E fecioara! Dimpotriva, nu l-am mai vazut pe unchiul Vasile, ala care a murit anul trecut… Cel mai rau e frate-tu ala mic, Ionut. A incuiat masina si a lasat cheile inauntru. A trebuit sa se duca pana acasa sa aduca dublura ca sa ne scoata pe toti de acolo.
Bine, fiule. Nu pot sa-ti trec adresa pe plic pentru ca n-o stiu. De fapt, ultima familie care a locuit aici, a plecat cu numerele pentru a le pune la noua adresa. Daca o vezi pe Margareta, transmite-i salutarile noastre. Daca n-o vezi nu-i spune nimic.
Mama ta care te adora,
Antoaneta

P.S. Aveam de gand sa-ti pun si niste bani, dar deja am inchis plicul.”


O femeie impreuna cu sotul ei merg la un restaurant.Deodata intra o blonda in restaurant iar barbatul se ridica politicos si o saluta.Sotia il intreaba:
- Cine e blonda?
- Amanta mea!
- Pai si cum,mi-o zici asa in fata?Maine pun divort.
- Pui divort .. dar .. adio plimbari la paris,adio garderoba,adio bani cu gramada…
Femeia nu mai zise nimic.Dupa 10 min intra in restaurant un prieten de familie al celor doi soti,insotit si el de o blonda.
- De cine e insotit Ion? il intreaba sotia nedumerita
- De amanta sa.
- Lasa ca a noastra-i mai frumoasa!





Raluca - mami de Briana Maria (06.06.2001) si Sabin Matei (13.03.2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca2107 spune:

Inca una si ma duc:

Sfarsit de semestru. Bula e gata sa ramana corigent la chimie. Profesorul incearca sa scoata ceva de la el, da’ asta era tufa de Venetia. Pana la urma profesorul, enervat si plictisit, ii zice:
- Te trec daca imi raspunzi la o intrebare simpla. Ce este clorura de sodiu?
- …
Profesorul (enervat la culme):
- Ce pune ma, tac-tu, dimineata pe oua?
- Pudra de talc!



Raluca - mami de Briana Maria (06.06.2001) si Sabin Matei (13.03.2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca2107

Inca una si ma duc:

Sfarsit de semestru. Bula e gata sa ramana corigent la chimie. Profesorul incearca sa scoata ceva de la el, da’ asta era tufa de Venetia. Pana la urma profesorul, enervat si plictisit, ii zice:
- Te trec daca imi raspunzi la o intrebare simpla. Ce este clorura de sodiu?
- …
Profesorul (enervat la culme):
- Ce pune ma, tac-tu, dimineata pe oua?
- Pudra de talc!



Raluca - mami de Briana Maria (06.06.2001) si Sabin Matei (13.03.2008)
poze

N-am eu timp, dar nu m-am putut abtine



Simona,mamica de Teo (15 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Noi am fost la plimbarica si acum Sam face nani!
Oana,ce puiuti frumusei ai!si cu covrigi in mana!si DA,se vede fffff clar ca ai slabit
WoW,Ursulico ma dai gata cu chilotii!dar nu ma mira prea tare,ca daca aveai 17 bibe,acu 14 chiloti....nu e prea mult!si tare frumusele unghiutele
Cristina,lasa ca dormi la noapte
Liana,si David evada din mergator!dar cand a cazut in cap,nu a mai vrut sa mearga in el!


Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL -1 martie 2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:





tiker
Mami de ursulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Kya,hai cu reteta aia ca salivez pe tastatura
Naty,sa stii ca David nu o mai place pe Oanaasa de tare!ii place de fetita unor prieteni:Anastasia!imi pare rau ca nu am poze cu ea!e o dulceata de fetita!si aia e slaba..toate tin la silueta de mici!de altfel,si David cu cele 23 de kg ale lui,ce sa mai zica???
Sam in 2 ani cred ca il ajunge!l-am cantarit acum 3 zile si avea 12860!


Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL -1 martie 2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Saru'mana fetelor, acum m-am umflat rau in pene
Ma bucur ca v-au placut si baietii mei

Trebuie s astau dupa Stef ca misuna pe-aici, s-a trezit intr-un tarziu la 3 fara ceva, a lins supica cu galusti, pe Vlad l-am dus la nani...fac cu schimbul azi, nu se mai potrivesc la somn...poate il ia somnul si pe Stef pe la 5 jumate
Mama, cum miroase painea meaaa!

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Simo, vezi ca e reteta in capitolul trecut, ultimul post e al Kyei

Ursule, pai daca si tu speli si tin unghiile e super! poate imi pun si eu

Liana, cum ma, evadeaza din premergator?? super tare! trebuie sa stai cu ochii pe ea!

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simo27
Liana,si David evada din mergator!dar cand a cazut in cap,nu a mai vrut sa mearga in el!
Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL -1 martie 2008


brrr simo, de asta imi e si mie teama...sper sa nu...mai copilu asta al meu chiar e...energie vie ...m-a omorat, de azi dimineata de la 7,30 a dormit doar 5 MINUTE!!!

raluca supeeeer bancurile , se uita teo la mine cu o fata, ca radeam singura aici

aaa, simo pai a pus kya reteta de prajitura; hai ca mai dau eu o data ca sa iti salvezi

Prajitura cu iaurt si lamaie

180 g unt
220 g zahar
3 lingurite coaja de lamaie rasa
3 lingurite coaja de portocala rasa
5 oua
150 g iaurt
310 g faina
2 ˝ lingurite praf de copt


Pentru sirop:
220 g zahar
190 ml apa rece
coaja de lamaie (o bucata nerasa)
1 lingura zeama de lamaie
1 lingura zeama de portocale


Se amesteca untul cu zaharul, coaja rasa de lamaie si portocala cu mixerul intr-un castron. Se adauga apoi unul cate unul galbenusurile.
Se incorporeaza si iaurtul si apoi faina amestecata cu praful de copt.
Separat se bat albusurile spuma, si se amesteca cu restul compozitiei.

Aluatul se toarna intr-o forma tapetata cu unt si hartie de copt, si se da la cuptor 40-45 de minute.
Dupa ce e copt, se mai lasa 5 minute sa se raceasca, in forma, inainte sa se toarne siropul.

Sirop:Apa se pune pe aragaz impreuna cu zaharul. Dupa ce s-a topit zaharul se lasa putin sa fiarba, se da focul la mic, si se pune coaja de lamaie (bucata intraga) si zeama de lamaie si portocala. Se lasa sa fiarba 20 de minute fara sa se mai amestece. Se scoate apoi coaja de lamaie si se lasa sa se raceasca putin.

Se toarna siropul peste prajitura si dupa ce s-a absorbit tot, se scoate prajitura din forma si se taie.




Liana, mami de Teo

Mergi la inceput