M-am hotarat.........adoptie(56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

Buna fetelor,

Mi se pare mie sau sunteti rele cu bubu, voua nu vi se intampla sa vedeti copii pe strada de care sa va atasati, pe care sa-i vreti acasa?, voi nu ati fost ca noi (incepaoare)?, este adevarat ca nu a procedat bine, mai ales pentru ea, dar are nevoie de sustinere si sfaturi, nu de "rautati". Copilul daca va fi adoptat de alta familie, bubu va suferi cel mai mult. Bubu eu iti tin pumni, poate acea familie nu o vor, cine stie, si atunci mergi si vb cu asitenta atribuita familiei voastre, povesteste situatia si sigur te va ajuta, sau te va indruma. Bafta
Cris iti tin pumnii
Maruta cand mergi sa o vezi pe micuta, abia astept sa-mi povestesti.
Fetelor cele cu "vechime" sfatuiti-ne cum sa procedam nu fiti "rele", iar daca gresim "bataita" trebuie sa fie blanda si calda
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Bubu imi pare rau pentru tine dar ai nimerit intr-o situatie foarte neplacuta pentru tine.Ai fost "dusa cu zaharelul" cum se spune.Maternala a gresit cand a acceptat apropierea de tine si tu ai picat in plasa.
Singurul lucru pe care il poti face e sa astepti sa iti iei atestatul si apoi sa ocolesti situatiile de genul asta care nu te fac decat sa suferi.

Crisis ai vesti?Doamne ajuta!



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Am venit. Vestile nu sunt nici bune si nici rele.... cica. Ingerasul este in asistenta maternala si acolo va ramane pana la clarificarea situatiei sale familiale . Miercuri imi iau atestatul si voi face cerere de vizitare. E cam tot ce pot face momentan. Am macar siguranta ca daca va deveni adoptabil va fi copilasul nostru. Sunt trista .




"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Crisis nu ai de ce sa fii trista.Chiar tu ai spus ca ai siguranta ca va fii copilul vostru.Dupa ce iti iei atestatul poti face cerere de vizitare si apoi de invoire.Copilul va fii la voi si intre timp i se va solutiona si situatia.Nu fii trista, bucura-te ca vei fii mamica, ti-ai gasit puiul.Felicitari .
Spune-ne despre ingerasul tau



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Asi mi-au dat lacrimile cand amcitit ce ai scris. Soctind dupa intamplarile di trecut ma gandesc ca exista sanse ca cineva din familia extinsa sa-l "revendice" pentru ca de: i se da 2 milioane intregi plus o faina si un ulei s alte chestii. As vrea sa cred ca nimic nu ne va mai sta in cale. Directoarea adj. de la DPC mi-a spus ca nu mi se aproba cererea de vizitare pana ce copilului nu i se clarifica situatia cu familia naturala asa ca ori il voi vizita ne-oficial ori este posibil sa nu il pot vizita deloc.
Ingerasul l-am intalnitin spital, cand m-am dus sa vorbesc cu cineva de la ginecologie. Am intrat la el si pret de cateva secunde s-a uitat fix in ochii mei cu seriozitatea unui om mare apoi mi-a daruit un zambet cuceritor. Nu mi-a trecut nici o secunda prin cap ca el este puiul nostru.... nu indrazneam sa visez. Am inceput sa visez cand am aflat de situatia lui, de faptul ca de 3 luni nu l-a mai vizitat nimeni. Deci nu a fost dragoste la prima vedere. Primul sentiment aparut a fost de nervi pe persona care l-a putut parasi. Mi-e dor de el. O sa pun poze pe mailul privat desi nu am nici o certitudine ca va fi puiutul nostru .



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

crisis hai capul sus! Esti mamica si asta e tot ce conteaza. Daca tu simti ca este puiul tau, atunci vei lupta pentru el. Nu mai plinge si nu mai fi trista. Eu ma bucur din tot sufletul pentru tine



*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Crisis e un scump ala mic.
Te rog sa fi atenta si sa nu te doara prea mult daca "parintii" nu-l vor da spre adoptie.Se mai intampla si din astea.Nu ca l-ar vrea,dar pt cei 800 lei pe care-i ia pana la 2 ani.Este foarte usor sa te atasezi de un copil NEADOPTABIL si este extrem de greu sa-ti pierzi si ultima speranta de a fi mamica acelui copil.
Eu am patit asa si nu mi-am revenit nici in ziua de astazi.Nu are cine sa ma ajute,tipele de la DPC dau din umeri,si eu mor...
O sa pun si eu poze cu minunea mea,pe care nu pot sa o am,si nici o minune din lumea asta nu mi-o poate da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

crisis, andrada am ramas pur si simplu fara cuvinte dupa ce mi-au vazut ochii.
Nu stiu de ce trebuie sa fie asa de nedreapta viata asta uneori. ...sau poate ca trebuie sa avem mai multa rabdare! DAR CITA????



*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

misha, trimite-mi, te rog, inca o data, datele contului sa vad si eu pozele puiutilor! Multumex


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Bubu, situatia in care te afli este nasoala. Totul a plecat dintr-o intamplare. Poate, ca acesta a fost un semn sau poate nu. Incearca sa-ti faci cat mai repede actele si sa-ti indeplinesti visele. Poate ca aceea intalnire din parc nu a fost intamplatoare.

Crisis, poate te ajuta cu ceva ceea ce iti voi spune. Facusem cerere de luare in plasament a copilului, dar situatia inca nu era certa. Lucrul pe care ti l-a spus tie directoare mi l-a spus si mie, asa ca urma sa astept. Cand au trecut cele 30 de zile (cei drept erau alte legi) m-am interesat de copil. Ghinion, mi s-a spus ca nu mai este adoptabil. Dupa o zi, o noapte si aproape inca o zi de framantari, durere, chinuri, lacrimi primesc un telefon de la DPC. Ma anuntau ca mama copilului semnase acel act prin care renunta la copil si ca fugise fara sa ii anunte. Ba mai mult mi-a spus ca din urmatoare zi pot lua copilul in plasament.

Apropo fetelor, scrie undeva prin vreo lege, ca daca afli ca un copil nu are parinti este interzis a te interesa de situatia lui?

Exita o lege prin care (in cazul in care cunosti din intamplare un copil adoptabil sau in curs de adoptie) sa nu-ti dea voie sa te interesezi de acel copil?
Uitati cazul lui Bubu.
Un caz de cunoastere a unui copil din intamplare a fost si cazul lui Crisis. Chiar eu, cand inca nu eram pregatita sa fiu mama, am cunoscut un astfel de caz. Nepotica mea s-a imbolnavit tare rau si au dus-o la spital. Avea aproape un an. In acel salon in care era ea, mai era un copil de cateva zile. Il gasise cineva parasit intr-un tren. Era mic si plapand. Asistentele ii pusesera un biberon cu laptic si il lasasera asa. Saracutul, nici nu putea sa bea lapticul. Cum, daca nu-i tinea nimeni biberonul? Nu m-am putut abtine si am inceput sa plang. L-am ajutat, dar doar atat. Plang si acum plang. Atunci nu eram pregatita pentru adoptie, dar si acum regeret ca nu m-am interesat mai mult despre soarta acelui copil. Cine ne interzice acest lucru? Aceea imagine ma v-a urmari toata viata, pentru ca nu o pot scoate din minte. Asa ca daca, din intamplare, aflam ca un copil nu are parinti de ce nu ne-am putea interesa de soarta acelui copil pana nu i se clarifica situatia? De ce sa nu speram ca poate acel copil va fi al nostru? Si chiar daca nu va fi al nostru ne vom consola cu gandul ca (pentru ca are parinti) are o viata mai buna.

M-am cam lungit. Va pup pe toate.

Mergi la inceput