Gravidute prin FIV (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Moni, FELICITARI DUBLE!. Ma bucur muult de tot pt tine, asteptam de mult vestea asta! Iti doresc o sarcina usoara si la termen si bebei sanatosi!!!

Miki-miki si Elenada, felicitari si voua si sarcini usoare cu bebei sanatosi!

Madutz, sa-ti traiasca minunea! bun venit, Eva! Sa fie sanatoasa si mancacioasa!


Apropos de nascut, eu am fost foarte multumita de dr Herghelegiu! si la cele 3 intalniri dinainte de nastere si la nastere! insa, intr-adevar, am avut dr mea din oras, in care aveam incredere maxima, care m-a monitorizat lunar (sau chiar mai des) pe toata perioada sarcinii, pt ca n-as fi putut sa fac atatea drumuri la Buc si nici nu cred ca ar fi fost dr Herghe asa de disponibil. Am nascut la Euroclinic pt ca am vrut conditii maxime(pe care spitalul din Constanta nu mi le oferea nici pe sfert), in masura in care bebele meu era total sanatos, lucru confirmat de ambii medici. In caz de urgenta, in Romania, cel putin, mi s-a spus ca nici-o clinica privata nu are super-dotari la neonato(asta pt complicatii majore, pt ca ap. de resuscitare, incubatoare, etc, oricum le au), pt ca sunt f costisitoare, dar exista un sistem care permite rapid transportarea bebelusului la spitalul dotat ( si cu care, am inteles, se face o intelegere de gen).



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

ayda - daca nu sunt dureri suparatoare si permanente e ok. Se mareste uterul, se intind ligamentele....Oricum este bine sa vorbesti cu medicul care iti urmareste sarcina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Ayda sunt de acord cu Catalina! Intr-adevar daca nu sunt suparatoare si nu sunt gen contractii sunt normale. Intreaba totusi un dr!
Catalina !

Bq 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Andicu multumesc.
Fetelor eu nu am pic de dureri, greturi, pofte. NIMIC. Dr mi-a intersis sa ma vopsesc ca cica pot sa fac o iritatie mare si e grav, s-o creada ea ca stau nevopsita dupa trec de trim 1.
Ce voiam sa va intreb, cand m-a consultat m-a apasat pe burtica sa simta sarcina, e normal? M-a durut toata seara burtica dar de a 2-a zi nu am mai avut dureri. E normal sa-mi faca asta?



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

miki - nu e normal. Cum nu sunt normale nici tuseurile vaginale fara motiv. La prima sarcina toti aveau o obsesie cu bagatul degetului. Cat am fost in spital ma trezeam cu 2-3 dechte pe zi. Si eu credeam ca e normal. In Grecia mi s-a spus ca ei nu se ating de gravida. La o sarcina fara probleme se fac 4 ecografii si gata.

Din experienta mea nefericita am invatat un lucru. Experienta medicului este extrem de importanta. Nu conteaza numai sa faci click, sa te simti bine cu dr, sa fie amabil si dragut. Chiar daca nu este extrem de prietenos ,nu conteza . Conteaza sa stie ce face, sa ia deciziile cele mai bune intr-o urgenta si in conditii de presiune.

Gata ,am terminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

MONILAND,ELENADA , FELICITARI INK ODATA,SI SA AVEM SARCINI LA TERMEN ,CU BEBEI SANATOSI!!

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Catalina, multumesc de rasp. Data viitoare ii spun ca nu mai vreau sa ma apese pe burtica, dc vrea sa vada colul bine dar altceva nu. Banuiesc ca dupa ce-mi creste burta nu are de sa ma mai apese, acum la prima consultatie, neavand ecograf a facut-o sa se convinga ca sunt dar pe viitor nu cred ca mai e nevoie. Asta patesc dc am de a face cu dr care nu stiu cu ce se manaca FIV-ul.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Multumesc fetelor!
Nu prea stiu cum sunt contractiile astea, eu simt usoare dureri ca inainte de CM dar care ma lasa destul de rpd...am asa pe reprize,nu stiu ce sa zic...la dr care imi va urmari sarcina ma duc pt prima oara pe 18 dec...pana acum am fost la dr cu care am facut FIV dar care nu se mai ocupa de gravidute...iau nospa si sper sa nu fie ceva grav...

Ayda 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

miki - colul se vede la eco , cu vezica plina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Miki, dr. meu nu mi-a dat sa fac nicio analiza ca e convins ca am fost destul analizata cu FIV-urile. Plus ca nu s-a bagat nici in medicatia data de cei din Austria ca el nu stie protocolul cu FIV-ul si sa-i intreb pe cei de acolo. Acum ma intreb daca chiar stie cum e cu FIV-ul s-au se trage pe fund. Oare am nimerit la un dr. din cealalta extrema?
Dar puiutii sunt bine asa ca nu ma agit.
ayda, nu mai stiu cine zicea dar am retinut ca era in sapt 9 si avea dureri mari. poate se intampla la unele dintre noi. Daca iti trec repede eu zic ca nu e problema. Pentru linistea ta ia no-spa.
andicu, ce-i drept cam de mult am asteptat si eu. dar uite ca a meritat asteptarea.
kineta,

Mergi la inceput