Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 - 7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna dimineata! (se pare ca la multe dintre voi dimineata a inceput pe la ora 5...).
Am inceput si eu sa am insomnii, dar ma mine se manifesta seara, cand ma culc. Nu pot adormi si ma foiesc foarte mult si dimineata cand suna ceasul as mai dormi vreo 2-3 ore....
alinutza78, ai anuntat familia pana la urma? Sa stii ca si eu am patit la fel ca tine. Am hotarat sa-i anunt de Craciun cand ma duc acasa la parinti, dar nu am putut rezista...si acum cand ma gandesc as fi fost deja in saptamana a 10-a...deja mult timp in care ei nu s-ar fi bucurat alaturi de mine. Asa ca dupa ce am vazut puiu la ecograf si am auzit inimioara, seara i-am anuntat, cu emotii, lacrimi, tot tacamul. Dar m-am bucurat ca i-am anuntat atunci si nu am asteptat pana la Craciun.

bia28 ce m-ai distrat cu sucul de lamaie!!! Tare simpatica. Mie sotul a inceput sa-mi faca in fiecare dimineata suc la storcatorul de fructe (da Doamne sa-l tina harnicia, e asa bun sucul), iar ieri a pus mai mult grepfruit decat altceva si era amarui rau...dar l-am baut asa, din respect pentru munca lui mai mult. Azi dimineata mi-am ales fructele pe care sa le stoarca, sa fiu sigura ca n-o sa mai fie amar.

anne-marry, multa bafta copilutzului tau, l-am votat. Ii sta tare bine imbracat in mosh.

era24, ce bine ca ai facut un copilas la 19 ani...ce mamica tanara are el acum. Si da, am auzit ca cu cat esti mai tanara nasterea e mult mai usoara...Ce bine ca n-ai asteptat.

Si eu cred ca nu voi face triplu test daca eco morfo fetala iese bine. Mai ales ca stiu ca nu ma pot baza pe rezultatele respective. Da Doamne s anu fie nevoie...
Va doresc o zi minunata. Eu numar ca disperata zilele de servici pe care le mai am....visez cu ochii deschisi la vacanta de iarna. E tare greu sa stau atatea ore la servici, imi vine sa dorm cu capul pe birou.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Salut si eu mamicle de zmeurici iulie-august 2009!
Sunt si eu o berbecuta binecuvantata cu "zmeurici".
Sarcina a fost obtinuta in urma fertilizarii in vitro facuta in Austria. A fost a 5-a incercare. Am mai avut o sarcina ce s-a terminat din pacate la 5 saptamani.
Ieri am fost la eco si bat doua inimioare. Scumpii mei puiuti au 8,3 mm si 6 saptamani si 4 zile, iar celalalt 7 mm si 6 saptamani si 2 zile.
ii puteti vedea www.flickr.com/photos/monicahhh/3101234504/" target="_blank">aici
Dupa calculul meu aveau ieri 7 saptmani si 1 zi. Nu e mare diferenta asa ca nu-mi fac probleme.
Sunt optimista pentru ca asa trebuie. Stiu ca exista riscuri, dar nu ma gandesc la ele.
Sper sa petrecem clipe minunate impreuna, mamicutelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

MONILAND,bine ai venit...si eu sunt proaspata graviduta prin FIV , la a treia incercare...sa-ti traiasca puiutii
Sa dea D-zeu sa fie totul bine pt toate

Pupici tuturor

Ayda 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Moniland FELICITARI! si sa dea Dumnezeu ca de data asta sa fie bine si in iulie-august sa iti tii puiutii in brate. Ce frumos!
Sarcina pierduta nu cumva a fost anul trecut in primavara si te inscrisesei la odiseea de nov-dec 2007?
Pupici.

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Buna dimineata!!

Bine ai venit, Moniland! felicitari pentru 2 inimioare.

anne-mary, am votat si eu mosuletzul

eu am anuntat o parte din familia cea mai apropiata deja. toti asteptau sa se intimple, stiind ca incercam de ceva vreme si s-au bucurat nespus. au mai ramas citeva persoane nespuse pt care asteptam cel mai prielnic moment. la servici inca nu am anuntat, ma mai gindesc daca inainte de vacanta sau dupa.

Vad ca sint la mare moda insomniile. eu am cum e mai prost: la culcare, adorm cu greu dupa 12-1 noaptea, ma trezesc pe la 3-4 si mai stau vreo 2 ore treaza, dupa care ma ia somnul. cu toate astea, noroc ca la servici nu mi-e somn.

nici eu la prima sarcina nu am suportat carnea in primul trimestru, si vad ca si acum am inclinatii spre legume mai mult: am poftit praz cu masline -deja am facut de 2 ori, si chiftele de legume.dar nu cred ca e problema, putem lua proteine si din alte alimente.

eu la prima sarcina am mancat de toate cite putin, era si atunci isteria cu listeria, toxoplasmoza, dar am mincat salata verde desi era foarte ocolita, am gustat de pofta putina brinza de la tzara, un ficatel de pui, o gura de pateu-de pofta, am mincat rosii tone, am mincat salata de vinete si am baut zilnic cafea. am tensiunea mica si am avut voie o cafea pe zi. in primul trim doar nu o suportam. chiar si cite o gura de sampanie/vin la ocazii deosebite.

eu sint putin ingrijorata daca nu reusesc sa imi fac programare luna asta, ma gindesc daca nu o fi tirziu sa ajung in ianuarie deja prin sapt 9-10 si la consultatie si ecografie.
mai nou, la Medicover unde mergeam eu, dar nu sint abonata, nu mai face programari ecografie decit la abonati.

Patricia s5 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

ayda
Da ancuta, am fost colege dar v-am parasit. De data asta nu o voi mai face pt ca deja le-am vazut inimioarele si tare bine arata.
Patri, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Bine ati venit mamicilor,Doamne cred ca e minunat sa ai gemeni.
Fetelor nu mai pot de somn,insa mai e pana la 1.30-2 cand o culc pe Teodora .Si n-am nici mancare.

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si
http://community.webshots.com/user/jojo_miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Buna burtici!
Bun venit noilor gravidute si sarcini usoare!
Chiar daca nu am mai scris de ceva timp, v-am urmarit. Ma bucur sa ati trecut la subiecte mai vesele si sunteti mai optimiste...asa si trebuie.
Am avut si eu unele probleme care m-au speriat, mai precis doua zile de scurgeri maronii cand am implinit noua saptamani. De atunci iau utorgestan la recomandarea medicului. Citind pe forum ce stari nasoale da utrogestanul, ma asteptam sa ma simt foarte rau avand in vedere ca trebuie sa-l iau oral, dar vad ca nu e chiar asa rau. Imi da ameteli si somnolenta, dar sunt suportabile. Pe 18 ma duc la eco si sper sa fie totul in regula cu zmeurica mea.
Anca cum te mai simti?

Andreea 9+ si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna ziua gravidutzelor! Ce mai faceti? Eu am primit rezultatele la analize uree , creatinina , glicemie , hemoleucograma , sumar de urina , sunt ff bune , la sumar de urina ma speriasem putin ca mi-au iesit leucocitele in urina 25 , dar am inteles ca asa e normal pentru o femeie insarcinata ! Va pup 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Buna fetele,

Am fost si eu azi la analize: sange si urina. Momentan pe astea le fac la doctorita de familie pt. ca e gratis. I-am zis sa-mi faca tot ce se poate si apoi vad eu ce lipseste de pe lista si mai fac daca e nevoie.
Sunt tare curioasa ce inseamna la ea "tot ce se poate" pt. ca ii dicta asistenetei de pe vreo 3 pagini.
Imi pare numa rau ca am uitat sa-i zic ca eu is vaccinata de diverse chestii, cum ar fi hepatita B, si prin urmare sa nu o apuce bazdacii cand o sa vada pozitiv la anticorpi, ca-i normal.
Ma rog...oricum o sa am de dat explicatii cand vin analizele.

Aaaa....si a fost si o chestie amuzanta.
Nu mi-a spus ca-mi face si sumar de urina, prin urmare nu m-am dus cu ea de acasa. Acolo mi-a pus in mana o eprubeta mica si m-a trimis la wc. Era un frig in toaleta si mi-e imi tremura mana cu eprubeta nu reuseam neam sa nimeresc la tinta.
Ma apucasera si draciii ca putea sa-mi spuna sa-mi iau de la farmacie recipient de-ala tip pahar ca-i mai usor de nimerit

Tre sa imi vina intr-o saptamana toate analizele asa ca asteptam cu nerabdare.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica10+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput