Sunt debusolata - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Marta,
Unii oameni merita sa-i iertam pentru ca ei sunt deosebiti.Pentru o greseala,fie ea si una mare,nu poti cataloga un om,nu-l poti pune la zid si impusca.Poate el e un om cum rar intalnesti,un suflet nobil...Oricine poate avea un moment de ratacire,candva.O nebunie poate face oricine,daca sunt indeplinite niste conditii.Gandeste-te putin la acele "conditii" pe care,mai mult ca sigur,le-a intrunit si situatia voastra.Poate unele au depins de tine.Poate unele nu.Dar ele au existat,cu siguranta.

Poate sotul tau trebuie sa treaca un examen dur ca sa va aiba langa el,in continuare.Spun asta pentru ca din ce spui tu reiese ca el face tot ce e cu putinta sa fiti impreuna.
Vezi,eu nu-i tin partea lui,incerc sa fiu obiectiva si nu vreau sa te las sa faci un pas gresit.Pana la verdictul final mai e.Mai ai putina rabdare.

Marta,daca ramaneti impreuna s-ar putea sa ai surpriza sa descoperi un om minunat,pe care nu l-ai vazut inainte.Poate vei zambi reamintindu-ti toate astea,peste ani,cand veti merge mana in mana sa va vizitati nepoteii.Cine stie...
Incerc sa te inveselesc putin,ai nevoie,dar sa stii ca nu glumesc.Voi aveti potential bun si puteti fii fericiti impreuna.
Si,nu uita,gandeste-te la anumite persoane si situatii si trage o concluzie.
Am scris cam mult,cam in dezordine ca il pandesc si pe David care se tot foieste,dar sunt convinsa ca vei vedea in randurile mele exact ceea ce vreau eu sa-ti transmit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Martutza, nu prea am eu cuvintele la indemana zilele astea....dar nu pot sa nu vin si eu cu o incurajare. Gabi , cum va cunoaste, a reusit sa redea bine problema, mi-a placut mult ce ti-a scris.
Parerea mea e ca bine mai poate fi intre voi daca el resuseste sa te convinga ca e sincer langa tine. Poate era bine sa-l tii departe de tine mai mult....sa simta golul lasat de voi mai multa vreme. E greu de dat sfaturi - pentru ca suntem asa de diferiti, reactionam altfel la aceeasi situatie.

La mine a fost o situatie de genul acesta inainte sa ne casatorim, am trecut peste...cu greu, dar eram atat de indragostita, apoi ne-am casatorit si a fost tot timpul el cel care "se lasa iubit" in relatia noastra, eu nu ma simteam atat de importanta pt el. El era mult plecat, are in jurul lui tot felul de "pitipoance", preda la un moment dat informatica la o universitate popu lara, nu purta verigheta, flirta, ii place "sa se joace" si acum, imi si recunoaste ca are nevoie de iluzia de "pot sa fac ce vreau". MA simteam tot timpul in pericol in relatia noastra. Si acum 3-4 ani, o schimbare de situatie si la servici, am reusit sa slabesc, am inceput sa ma uit in oglinda, sa ma imbrac, umblam la piscina, ieseam cu fetele....ce mai....eram pe val, messengeream cu mai multa lumea, colegi de facultate, ascultam muzica si visam,...si brusc interesul lui, altfel ca inainte. Din pacate nu m-a tinut mult ...sau din fericire....mi se pare periculos...simteam ca mi-e dor de mine cum eram candva....de ce aveam voie sa simt cand eram libera, cred ca a fost o criza middle age la mine si devenea periculos. Acum m-am blegit la loc, un pic mai multa preocupare pentru persoana mea nu mi-ar strica.

Poate ti se pare aiurea povestea asta in acest context, dar am scris pentru ca de atunci nu ma mai reped sa judec atat de tare... si dupa exemplul relatiei noastre cred ca lucrurile se pot schimba f mult si nu pot sa mai spun: pleaca de langa el, nu mai e nici o sansa sa fie bine. Depinde doar de voi, poate sa fie doar o criza.

Daca e sa nu mearga...procesul de vindecare pentru tine o sa inceapa doar cand esti convinsa ca nu mai vrei cale de intoarcere. Pana atunci cu fiecare iluzie urci si cu fiecare dezamagire cazi de sus.

E muuult de discutat ca multi barbati reactioneaza aiurea cand sotia lor trece prin atatea transformari si devine mama.

Noi suntem oricum aici. Sper sa fie pace de sarbatori in sufletul tau. Lui Victor o sa-i fie bine oricum - asa cred - are in jurul lui destula lume ca sa fie bine pt el...si-o are neconditionat pe mama lui.

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Mi-ai furat vorba din gura (adica topicul )

martutza, din pacate te inteleg perfect. Situatia mea este extrem de asemanatoare cu a ta.. doar ca noi am ajuns prea departe... am ajuns sa-l injur ca la usa cortului de fiecare data cand iesea din casa..iar el m-a lovit o data cand faceam crize si l-am injurat de mama (m-a strans de gat)..
Sfaturile de aici imi sunt extrem de utile. Am depus cererea de divortz pe 30 oct... acum ma gandesc serios sa ma duc s-o retrag...sunt extrem de debusolata. Ma intreb .. daca dupa un an simti ceea ce ai descris mai sus...cat timp e necesar pentru vindecare?? Cumplit...

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Barbatii, in general, fac o foarte buna si clara diferentiere intre sex si iubire.

Au fost foarte multe cazuri in care el, om insurat cu copil mic acasa, isi gasea o amanta pentru sex pur.Atat.

Nici prin cap nu-i trecea sa-si lase familia.Nevasta si copilul erau pusi intr-un glob de sticla, FAMILIA lui,locul in care el se simte ACASA.

Barbatii pot sa-si iubeasca sotia si in acelasi timp sa se culce cu alta femeie. E vorba pur si simplu de dorinta sau pasiune.O sa ma contraziceti la aceasta ´´monstruoasa´´ afirmatie, insa aveti curiozitatea si intrebati barbatii din stanga-dreapta despre acest aspect si veti fi uimite sa aflati ca majoritatea chiar gandesc in acest mod.

Un copil ne schimba, pe noi femeile. Devenim mai responsabile, ne gandim la alte lucruri si nu tot timpul la sex, cum faceam probabil inainte. Suntem obosite, suprasolicitate, devenim irascibile.

Ei nu se ´maturizeaza´´ neaprat odata cu sarcina noastra. Unii dintre barbati duc dorul pasiunii si sexului nebun.Nici nu indraznesc sa ceara cea ce vor. In ochii multora tu, sotia lui, esti mama copilului sau, un statut aparte, sfant.
Atunci ce face el? Nevoia de sex( foarte dezvoltata la unii barbati) este satisfacuta cu o alta femeie, fara niciun sentiment inaltator. Asa pur si simplu.

Unii se simt vinovati(cum e cazul tau,Martutza) se simt confuzi, se trezesc brusc stand intre doua scaune, pe de o parte se comporta exemplar ca TATIC(el chiar simte asta, dragostea fata de familie) iar pe de alta parte urla testosteronul in el( poate reveni in patul amantei)


Dupa parerea mea e vorba de o confuzie in mintea sotului tau. Este probabil destul de slab si nu isi poate pune ordine in viata.Constientizeaza raul pe care ti l-a facut,´´am fost fraier, iarta-ma´´ se comporta bine cu tine(veghea cand erai bolnava) lacrimi si regrete.

Tu il ameninti cu divortul, il pedepsesti prin atitudinea ta(pentru a te elibera) amanta ii da mesaje...ce face el? Se duce iar la ea...sa se deconecteze.Sa faca sex. Sa se elibereze.

Te-a mintit pentru a minimaliza raul..´´am fost 6 luni cu ea, nu un an´´...

Nu lua decizii pripite.Intotdeauan deciziile luate la nervi au fost gresite.

De ce nu ai o discutie cu sotul tau, dar una concreta nu una in care abia astepti momentul sa-i mai dau una dupa ceafa, cu cuvinte si amenintari?

Uite,il poti intreba ce anume l-a facut sa gasesca dorinta in patul altei femei. Cand a in ceput totul si DE CE. Motive clare gen( am fost eu de vine? Viata noastra sexuala era nesatisfacatoare? Femeia aceia ti-a sucit mintile independent de comportamentul meu si te-a facut sa o doresti? Simteai ca-ti lipseste ceva, ca barbat? ) si asa mai departe.

II poti spune si tu foarte clar ca, iti va fi greu-imposibil sa uiti ce ti-a facut. Poate iti va fi greu sa-l ierti. Vei simti intotdeauna o amenintare deasupra casniciei tale. Te vei gandi uneori la aventura lui si-ti va veni sa-i dai in cap....Vei avea momente in care vei simti ca-l urasti...

Dar VORBESTE. Comunicati. Apoi , timpul iti va arata ce ai de facut.Vei afla cat si cum poti duce, vei vedea care e chimia dintre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Barbatii pot sa-si iubeasca sotia si in acelasi timp sa se culce cu alta femeie. E vorba pur si simplu de dorinta sau pasiune.O sa ma contraziceti la aceasta ´´monstruoasa´´ afirmatie, insa aveti curiozitatea si intrebati barbatii din stanga-dreapta despre acest aspect si veti fi uimite sa aflati ca majoritatea chiar gandesc in acest mod.




Nu te contrazice nimeni. Vreau doar sa semnalez ca pasiunea e la genul feminin si am intalnit femei care iubeau doi oameni sau doar unul, dar se zbenguiau cu altul, din cand in cand. Adica dragostea e una, iar pasiunea trecatoare e alta, oricat de nedrept ni se pare.
Gandirea simplista, chiar daca are avantaje semnificative, poate fi eronata.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Barbatii pot sa-si iubeasca sotia si in acelasi timp sa se culce cu alta femeie. E vorba pur si simplu de dorinta sau pasiune.O sa ma contraziceti la aceasta ´´monstruoasa´´ afirmatie, insa aveti curiozitatea si intrebati barbatii din stanga-dreapta despre acest aspect si veti fi uimite sa aflati ca majoritatea chiar gandesc in acest mod.




Nu te contrazice nimeni. Vreau doar sa semnalez ca pasiunea e la genul feminin si am intalnit femei care iubeau doi oameni sau doar unul, dar se zbenguiau cu altul, din cand in cand. Adica dragostea e una, iar pasiunea trecatoare e alta, oricat de nedrept ni se pare.
Gandirea simplista, chiar daca are avantaje semnificative, poate fi eronata.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde





Sigur ca sunt si femei care pot face asta. Oameni suntem cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Marta mi-a parut tare rau sa aflu ca treci printr-o astfel de situatie.

Incerc sa imi imaginez ce greu a fost sa afli ca se intampla asa ceva si mi se pare incredibil cat de duplicitari pot sa fie oamenii.

Eu sunt genul intolerant cu astfel de lucruri asa incat atitudinea mea ar fi una de "punct si de la capat".

Este adevarat ca aveti un copil si ca ar fi bine ca el sa creasca cu amandoi parintii langa el.

Dar, cineva care a reusit sa pastreze atata timp un astfel de secret se pricepe foarte bine sa disimuleze. Astfel incat, chiar crezi ca mai poti avea incredere in sotul tau?

Incerc sa fiu realista si sa accept ca oricui i se poate intampla sa se indragosteasca de altcineva. Indiferent ca este barbat sau femeie.

Totusi, chiar daca o relatie trece printr-o criza majora nu se intampla asa ceva decat daca esti disponibil emotional. Desi aud mereu "Nu am planificat, s-a intamplat etc." Iar asta ridica o intrebare: "Va mai iubiti sau nu?"

Eu nu as putea sa mai accept imbratisarile unui barbat care m-a mintit cu nonsalanta luni in sir si cu siguranta de fiecare data cand va intarzia sau va pleca undeva (poate cu un motiv real) ma voi intreba daca este sincer sau nu.

Dar asta sunt eu. Pana la urma tu esti cea care vei lua o decizie si la cum te cunosc nu va fi influentata de ce vor spune altii. Ceea ce este foarte bine pentru ca tu iti cunosti cel mai bine situatia.

Iti doresc sa gasesti cea mai buna rezolvare si sa iti gasesti linistea. Pupici pentru Victoras.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Marta, e greu sa dai sfaturi intr-o astfel de situatie. Numai tu cunosti toate datele problemei, numai tu stii cu adevarat ce simti. Chiar daca sfaturile primite aici sunt bune, tu va trebui sa iei decizia si sa actionezi in consecinta. Dar, asa cum ti s-a mai spus, nu lua decizia in momente tensionate. Incearca sa te linistesti, stai cu el sau fara el daca tu crezi ca ti-e mai bine, si ia o decizie in liniste. Dupa care vine partea cea mai grea - sa te si tii de ea. Ti-am mai zis asta, daca tu crezi ca-l poti ierta, iarta-l. Dar asta inseamna ca niciodata nu vei mai aduce vorba despre ce a facut - nici macar mici intepaturi. E adevarat, Victor are nevoie de ambii parinti. Dar, are nevoie si de o atmosfera linistita in casa. Din punctul meu de vedre, mai bine sa creasca cu un singur parinte,linistit, decat cu amandoi care se cearta permanent.

Sper ca-ti vei gasi linistea si vei lua cea mai buna decizie.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

OFF topic.
Multumesc de intelegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Marta , un lucru este sigur: nimic nu va mai fi ca inainte.
Nu vei uita ce s-a intamplat , eventual vei putea sa ierti.
Nu vei mai avea incredere in el ca pana acum .


Daca alegi sa continui trebuie sa reusesti sa-ti ingropi toate rabufnirile vis-a-vis de aventura lui .Adica fara reprosuri o data la 2 saptamani cand uita mancarea pe foc pt. ca nu va merge relatia.

Din ce ai cris pana acum inteleg ca nici nu esti sigura daca el a terminat relatia aceea. Ca nu mai stiti ce simtiti unul fata de celalalt.

Daca as fi in locul tau mi-as lua o pauza de la tot si as intoarce pe toate fetele problema.As discuta cu un psiholog, l-as lua de mana si ne-am duce la sedinte sa vedem ce s-a intamplat si ce se poate face. Ce vrea el , ce vreau eu .


Dar pana sa faci toate astea nu uita ca viata nu incepe si u se sfaseste aici, ca ai de unde alege , ca poti alege ce sa faci .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput