Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (116)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna fetelor,

Va scri ca sa imi laud si eu consortul. Cand sta cu Catarina si s-a intamplat in ultimul timp destul de des pt ca a stat acasa 1 luna fara sa munceasca se distreaza copios amandoi.
In mod normal se joaca cu ea, merg la plimbare, mananca, se alearga prin casa, danseaza, o invata lucruri noi, gen scos limba si bagat degetul in nas, o invata sa stea jos sa ii puna pantofii sau o trimite sa ii aduca diverse lucruri.
A fost greu sa ma relaxez la inceput dar acum stiu ca se distreaza impreuna.
Ieri au petrecut toata ziua impreuna. Au fost in oras, bruno si-a rezolvat ceea ce avea de rezolvat apoi s-au plimbat, au mancat un hot-dog si s-au alergat prin supermarket. Nu a cumparat nimic dar Catarina e moarta dupa supermarketuri asa ca s-au dus sa se distreze.
Cand am ajuns era Catarina obosita iar Bruno extenuat
Dati credit sotilor. Ne pot surprinde.
Si daca nu le dam niciodata nu or sa invete.
Un weekend placut si la multe cadouri de la sf. Nicolae

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui ghinetz

Si ca tot am adus vorba...o intrebare pentru mamicile de doi sau mai multi copii. Nu aveti sentimentul ca ii neglijti pe cei mari din cauza celui mic? Eu simt asta si ma simt ca o...Ma simt aiurea, ce mai!



eu am impresia ca la mine e invers ... mi se pare ca ne ocupam prea mult de David si Mara e cam pe locul doi ... pentru ca David sa nu se simta dat la o parte cand s-a nascut Mara ne-am ocupat mai mult de el, bine avem noroc si cu bunicile care sunt aproape si se implica foarte mult

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

sunt de acord cu stefania,trebuie sa le acordam incredere,eu il las pe mihnea destul de des cu ta-su,sigur,intai trebuie sa se obisnuiasca cu el caci la inceput e pe sistemul "cine-i nenea"...cand e acasa,macar o zi pe saptamana ies in oras cu prietenele,nu mult,2,3 ore...in rest trebuie sa faca ce fac si eu,nu vreau sa pozez in eroina ca vorba aceea nu-mi ridica nimeni statuie,desi recunosc ca am tebdinta dar incerc sa ma calmez

am mai dat o tura prin carff,doamne dar e nebunie curata si era 1 ceasul cand am ajuns,n-am vazut,dar unde-i nene recesiunea?????cumparau in disperare,nu numai jucarii dar mancare,tzoale,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

musso, nu te supara pe mine, dar inteleg ca sotul tau sta destul de putin acasa. Si in timpul asta sta mult singur cu copilul? Pai eu nu m-as dezlipi de el, as recupera fiecare minut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

nu ma supar cafera...sotul meu sta cam 4 luni acasa intre voiaje,acu s-a intamplat sa stea doar o luna pentru ca a renuntat la contractul cu vechea frima...iar eu ca sa fiu stralucitoare,calma si cu zambetul pe buze consider ca dupa 4luni de stat non-stop cu copilul merit macar 2 ore pe saptamana sa vorbesc de altceva decat de casa,spalat,mancare,copil....si uite asa vin eu cu bateriile incarcate si la sot si la copil...sper ca am inteles bine intrebare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciaZ spune:

Daca tot suntem la capitolul de laudat sotul trebuie sa recunosc ca al meu ma ajuta foarte mult si ii simt lipsa enorm cand lipseste o zi doua, ceea ce intampla destul de rar.
O zi obisnuita decurge cam asa: in jur de 17.00 ajung acasa si il preiau pe strumf de la bona. Daca domnia sa are chef sa se joace singurel sau printre picioarele mele mai fac cate ceva de mancare, daca nu asteptam sa vina tati. Acest lucru se intampla in jur de 18,00 -19,00, chiar si mai devreme, depinde. Il lasam pe tati sa stea cam 15-20 minute care apoi il preia pe strumf ( asta daca nu am ceva treaba). Il hranim pe tatic si in jur de ora 20,00 acesta face dus ca sa incalzeasca baia si apoi face baita Cristian .Cat mami il imbraca pe baiat tati pregateste biberonul. De acum inainte tati este cel care se ocupa de strumf, iar mami trece la bucatarie sa stranga si sa pregateasca biberonul pt dimineata.
De obicei in week end saracul tatic sta mai mult cu baiatul, mai ales daca am treaba .
Sa nu credeti ca nu protesteaza dar dupa fiecare discutie in care se razvrateste vine singur si ma trimite sa-mi vad de treaba si sta el cu Cristian. In ultima vreme am incercat sa-l mai las sa rasufle, un pic in fata calculatorului , si sa-i arat cat de mult apreciez ajutorul.
Din pacate pe noi chiar nu are cine sa ne ajute, adica mama sau soacra deoarece stau mai departe, asa ca am invatat sa ne bazam unul pe celalalt , sa fim o echipa.
M-am cam intins cu mesajul dar scriindu-l mi-am dat seama cat de absolut normal mi se pare ceea ce face incat nu apreciez efortul lui asa cum se cuvine.
Cred ca trebuie sa ma recompensez de Mos Craciun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

ooo...pe pagina 2!
se vede ca mychy e pe picior de plecare ...sau va pregatiti de mos

am vazut la maruta ca au fost invitati prieteni de'ai ancai parghel..am stat cu un nod in gat..uite asa ma bate gandul sa ma las de fumat..imi dau seama cat de importanta e sanatatea..din pacate nu ma tine mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Andreea, multumesc de intrebare, cu greturile stau la fel, dar mananc si la sfarsitul zilei fac bilantul, cat am mancat si cat a mai ramas in stomac . De Sf. Andrei am vomat in parcare, ca betivii, noroc ca era intuneric si nu era multa lume .
Mychy, eu n-am reusit niciodata sa ma inteleg cu unghiile taiate patrat, le am ascutite, desi s-ar picta mai bine pe ele patrate. Asa m-am obisnuit si oricat am incercat alte variante nu m-am simtit bine.
Musso, asta ma intreb si eu, unde recesiune, ca se cumpara orice prostie la orice pret?

Vorbiti de soti. Al meu ma ajuta mult, face la copil tot ce fac eu in afara de schimbat pampers cu caca si de alaptat. Si mi se pare normal sa fie asa, din moment ce traim impreuna, lucram impreuna, suntem egali in toate. Oricum, de cand ma simt foarte rau, mai mult el o distreaza pe Saby, au fost zile in care nu m-am putut misca din pat decat ca sa ma mut pe canapea.

Carla, s.12 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

asa e carla,se cumpara orice si la orce pret,dar ma gandesc de unde scot atatia bani?!..eu am cuparat azi trei prostii si alea caci era musai si am lasat 130 ron,dar n-am umplut doua sacosi si erau unii care aveau carutul ochi,bagau printre.

ce calumea sa ai unghii lungi,mie daca -mi cresc un cm peste buricul degetului se agata,exfoliaza si gata,trebuie sa bag unghera in ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mai, nici eu nu stiu de unde scot atatia bani, ca ma uitam azi pe strada, era o aglomeratie de nedescris pe la 11, masinile bara la bara, statiile de autobuz pline, oamenii nu trebuie sa munceasca la ora aia???
Cu unghiile, e aiurea ca nu pot sa le suport scurte, nu pot face nimic cu ele scurte, sa vreau si nu pot, dar n-am probleme cu ele, nu se exfoliaza, sunt tari etc.

Carla, s.12 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput