Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (116)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Citat:
citat din mesajul lui cafera

Ne-am intors de la doamna care ne face rochia pentru serbare. Sunt absolut incantata de imparateasa Alexia. La momentul potrivit, pun poze.

Mamica de printese


Eu am un Fat Frumos. Si sunt la fel de incantata si eu. Pacat ca e mai mic, ca mai-mai ar curta o imparateasa. (pozele...tot la momentul potrivit)

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)


Sonia are nevoie urgenta de noi



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Citat:
citat din mesajul lui ghinetz

Citat:
citat din mesajul lui cafera

Ne-am intors de la doamna care ne face rochia pentru serbare. Sunt absolut incantata de imparateasa Alexia. La momentul potrivit, pun poze.




Eu am un Fat Frumos. Si sunt la fel de incantata si eu. Pacat ca e mai mic, ca mai-mai ar curta o imparateasa. (pozele...tot la momentul potrivit)

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)


Sonia are nevoie urgenta de noi



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"




Daca are stofa, ce mai conteaza varsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

Buna fetelor.
Nu am mai intrat de multisor pe forum, desi m-am gandit la voi.
Din pacate am trecut prin clipe grele. Dupa o viroza de o saptamana, am dus copilul linistita la cresa. Totul bine si ok, pana in a 4-a zi cand primesc un telefon si mi se spune ca sa vin cat mai urgent, ca i s-a facut rau la cresa si cheama salvarea. Nu va spun cum mi s-au taiat picioarele si cum am izbucnit in lacrimi, de toata firma era calare pe mine sa ma calmeze. S-a dus naibii si predare de proiect si tot. Nu incep sa intru in detalii cate tampenii au facut cei de la cresa, dar ideea este ca nu au chemat nici o salvare si s-au bucurat ca a ajuns mama mea acolo si i-au dat-o in brate. Asa ca eu am gasit-o acasa si am chemat salvarea de pe drum.
Dar ce s-a intamplat de fapt. Au gasit-o in tarc intepenita, ochii dati peste cap si incepand sa isi schimbe culoarea pana s-a invinetit. I-au bagat degetul pe gat s-ai tina limba, i-au facut masaj cardiac si au stropito cu apa. Ei spun ca nu avea temperatura, dar de la spital mi-au spus ca inposibil. Ideea este ca atunci cand am venit eu acasa avea temperatura 38,5 si dupa un novocalmin acasa si inca unul la spital a inceput sa-i scada. Pana la urma totul a fost bine. Era doar o viroza, dar la care a facut o convulsie si asta din neglijenta cresei. Si va spun de ce. Convulsia se face la temperatura foarte mare, peste 39,5, ceea ce la ea nu s-a pus problema. Ceea ce s-a intamplat defapt a fost, ca fata mea a facut o prostie (este un copil foarte nergic si face multe boacane) si mi-au pedepsito in tarc. Ori ea se simne abandonata si plange pana se invineteste daca nu o iei in brate sau o excluzi. Asadar au lasat-o sa planga singura acolo si pe fondul unui inceput de viroza s-a produs convulsia. Nu mai la gandul ca fata mea a foast inerta cel putin 10 minute mi se face rau. Si ce se intampla daca nu o vedeau la timp????? Imi vien sa innebunesc. Multumesc lui dumnezeu ca nu a fost ceva mai grav, ca nu sunt repercursiuni si ca totul s-a tratat ca o viroza normala, fara perfuzii, injectii si alte deasta. Am stat in spital doar pentru investigatii.
Din toata povestea am invatat niste lucruri. Daca copilul face temperatura peste noapte sub nici o forma in ziua aia nu calca la cresa sau gradinita, chiar daca nu mai are temperatura si se simnte foarte bine. Merge iar doar daca timp de 24 ore nu face temperatura deloc. Acum nu-mi lipsete din casa diazepam (desitin), care se foloseste in caz de urgenta, doamne fereste, o convulsie. Unde este copilul trebuie sa aiba si o minima trusa de medicamente.
Acum trebuie sa vad ce fac cu cresa. Acum nu o mai duc pana in ianuarie, dar asi atunci va trebui sa am o discutie foarte seriasa cu ei. De as fi avut pe cineva cu cine sa o las si sa nu fiu nevoita sa o duc la cresa.
Acum si-a luat tatal meu concediu o saptamana, pentru ca sa vin eu la munca (ca altfel incep sa apara repercursiuni), dar nu stiu ce o sa fac saptaman viitoare ca am vreo 3 zile descoperite.

Va pup pe toate si pe strumfii vostrii si ma duc sa citesc si eu cateceva din urma.

Diana si Cristiana Maria (30.07.07)

poze: http://www.flickr.com/photos/14718383@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

arhdy,mi s-a ridicat parul pe mine,imi vin atatea in minte,cum sa-mi pedepseasca cineva copilul?!asta mi se pare culmea nesimtirii,cum isi permit?!te-au pus vreodata in garda depre aceste metode,ca tu sa-ti dai acordul?poate o sa par prea radicala,dar ce au facut ei se numeste neglijenta sau in vocabular juridica,rele tratamente aplicate copilului,nu e nevoie sa-l bata, este de ajuns orice actiune care-i pune in primejdie dezvoltarea fizica,intelectuala sau sanatatea...repet,poate sunt prea radicala...imi pare tare rau prin ce ai trecut,nici nu vreau sa concep ca se poate intampla asa ceva intr-un loc unde se presupune ca exista blandete,toleranta si altele care implica cresterea unui copil...despre ce putea sa se intample nici nu vreau sa mai vorbesc.Dumnezeu sa aiba grija,in continuare,de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Diana, nu am cuvinte... Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Un pupic de la noi, Diana pentru tine si Cristiana! Nu ai putea sa iti iei un medical? Eu am luat anul asta cate 4-5 zile de medical in fiecare luna, am cam fortat nota...
Nu poti apela la o agentie sa iti gaseasca rapid o bona?

Elena, mamica lui Razvan Gabriel - 01.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:




Citat:
citat din mesajul lui violetan

Xerxe, am vrut sa-ti spun de ieri ce dragalash e razvan cu cate face el!!!!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://good-times.webshots.com/album/565597806AagfVt


Elena, mamica lui Razvan Gabriel - 01.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

Draga Diana m-am ingrozit de ce ai povestit tu acolo. desi nu sunt foarte religioasa, cred in Dumnezeu cu toata puterea si sincer cred ca numai el poate avea grija de copilasii nostri, sa ni-i tina sanatosi. seara de seara Ii multumesc ca e Denis bine si ma rog pentru sanatatea lui. ce vreau sa spun e ca nu poti avea siguranta in nimeni si putem doar sa ne rugam sa ne pazeasca El copilasii.
desi eu sunt de felul meu destul de relaxata si nu-l protejez exagerat pe denis, acum pot spune ca mi s-au inmuiat picioarele si mi-a pierit orice incredere in crese. nici nu vreau sa ma gandesc ce ai simtit tu, prin ce ai trecut. va doresc din toata inima sanatate multa si sa nu mai treceti niciodata prin momente grele!!!
un pupic special pentru cristiana!

Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Doamne cate se mai pot intampla.
Diana multa sanatate Cristinei si tie putere sa le rezolvi pe toate. Eu stiam ca la cresa ii mai lasa singuri pana isi beau cafeaua dar sa iti gasesti copilul asa ... si ele sa nu cheme macar salvarea. Eu nu stiu daca asi ma lasa copilul la aceste educatoare.
Stiu ca e greu cand nu ai cu cine sa iti lasi copilul si tare greu e sa iei o decizie. Eu acum am bona dar nu sunt multumita. Asi apela la cresa dar imi e groaza sa o duc asa de mica.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Diana, infiorator ce spui; sa va ajute Doamne Doamne sa fiti sanatosi cu totii. Stiu ca ar trebui sa intru in spiritul Craciunului, dar mi se pare de netrecut cu vederea comportamentul gloabelor sinistre de la cresa respectiva. Sa pedepseasca un copilas atat de nimic???? Sunt atat de revoltata incat imi vine sa urlu. Nu stiu daca e bine sau e rau sa gandesc asa, dar pur si simplu nu pot sa ma stapanesc. Eu sunt impotriva violentei, dar nu vreau sa ma gandesc ce le-as face alora si pentru mai putin de atat...
Vorba Cristinei, numai Dumnezeu poate avea grija de noi si de copilasii nostri...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://good-times.webshots.com/album/565597806AagfVt

Mergi la inceput