Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (116)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

alina a.,nma..multumesc
sa va spun prin ce am trecut azi-noapte,mi-a facut febra sub nurofen,l-am culcat bine mersi iar in 40 min ardea si tremura,clar avea peste 39,nici nu am mai sta sa-i pun termometru,i-am bagat un supozitor,ciorapi cu otet si-l stergeam cu batista rece,nimic..bunn,am trecut la algocalmin,juma de fiola,nimicccc...am zis ca mor,m-am panicat si n-am mai stiut ce sa fac,mi-am sunat o verisoara,a venit saraca la 1 noaptea si febra a scazut dupa toate aceste remedii si impachetare in prosop ud cam in doua ore...deci,e gravvv...dimineata am luat-o de la cap..dr ne-a amenintat ca il vede dar crede ca e de injectabil...nu-mi vine sa cred ca am pierdut situatia de sub control...ma rog la Dumnezeu sa nu fie cazul,deja cand vede seringa de nurofen fuge,nu mai zic cat m-am chinuit sa-i bag un supozitor.aaa...si este si pe antibiotic de ieri,cu toate astea nimic,tuseste sec,mi-a vomat...iar febra ma omoara cu zile,cum vine aia sa folosesti atatea metode si sa nu dea rezultate...

este terifiant sa te vezi cu un copil leguma,noaptea i fara cineva langa tine...groaznic,nu doresc la nimeni

sa va mai zic de cele 5 ore dormite de mine in 48 ore?!...am atipit stergandu-l cu batista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

hello!
mi-a, am uitat sa-ti raspund. intradevar de sarbatori se impodobeste foarte frumos orasul la noi cu mii de luminite, braduti, mosi si cate si mai cate. inca nu am ajuns prin parc sa vad cum este acum, dar am inteles de la soacra-mea ca e foarte frumos! mie imi place orasul meu foarte mult pentru ca e la munte, nu-i nici prea mic sa nu fie locuri de munca, nici prea mare ca sa fie aglomerat, sunt o multime de obiective turistice si atractii precum telegondola, strandul, partia de schi...si multe altele. oare ce m-o fi apucat sa ma laud asa? partea proasta e ca fiind in moldova salariile sunt mici si nu avem carrfour...
mikydutza m-am stricat de ras cu "crapaturile" voastre. faza e ca la noi in familie chiar se foloseste termenul asta pt ce ai vrut tu sa sugerezi.
alina.a ce-mi mai place cum povestesti de elisa! si cate stie ea sa faca. mi-a placut tare mult si cum cere ea lapte dimineata, dar acum cu cate ne-ai pozestit...o adevarata delectare!
legat de trezitul noaptea eu chiar azi-noapte am experimentat urmatoarele: denis s-a trezit de vreo 2 ori...de fapt a scancit, s-a foit si a adormit singut la loc. impulsul meu a fost sa-l mangai, sa-l iau in pat cu mine, dar nu am facut-o. cu siguranta mai rau l-as fi trezit, asa cum s-a intamplat dimineata la 5, cand nu stiu ce m-a mancat in ....sa-l iau in pat si evident s-a pus pe plans. poate daca-l lasam se linistea singur. in cele din urma a adormit la loc, dar mi-a fost invatatura de mine.
si-mi mai place de Razvan al lui xerxe care mananca asa frumos banana. bravo lui!
eu i-am facut aseara biscuiti din aceea lui denis si pt la pranz paste cu piept de pui si sos de rosii (din conserva). nu stiu daca-i tocmai reteta alinei, dar sper sa-i placa.
inca o data sanatate puiutului mihnea de musso. si finuta mea a patit cam aceeasi treaba, dar ea avea febra mare si a internat-o. acum totul e bine. sanatate tuturor copilasilor!

Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

georgiana, draga de tine, acum am vazut ultimul tau mesaj.
imi pare tare rau ca a facut si mihnea asa febra mare. ti-am zis, cumnata mea a stat cu finuta o saptamana in spital. initial a inceput sa planga, dar pana la urma acolo i-au facut antibiotic injectabil - initial in fundulet, dar apoi a cerut branula si nu o mai durea cand ii facea. i-a facut si analizele, si raza la plamani, i-au dat si fenobarbital la internare pt febra mare...in fine...multe pe care noi nu le vroiam, dar ce sa faci...decat sa se ajunga la altele mai grave, faci cum spune medicul.
eu va doresc multa, multa sanatate si sa se faca mihnea bine cat mai repede. tine-ne la curent daca poti! oricum esti o mamixca minunata!


Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Musso, stiu cum e cu febra si nu doresc la nimeni! Trebuia sa ii dai si altceva in afara de nurofen. Adica nu trece cu nurofen, apelezi la calpol sau la panadol. Nu ciorapi cu otet, nu algocalmin sau novocalmin ca sunt periculoase la varsta lor. Impachetarile sunt bune cu apa la temperatura camerei si de la omoplati pana la genunchi, nu mai sus, nu mai jos. Si stiu ca pare aiurea dar asteapta cel putin 48 de ore pana schimbi antibioticul, cam asta e perioada dupa care isi face efectul antibioticul. Nu te chinui daca nu mananca, in schimb lichide la greu. Noua doctorul ne-a recomandat si un supozitor cu diclofenac pentru copii care poate inlocui nurofenul pe o perioada de 8-12 ore, diclogesic se numeste si nu prea se mai gasesc. E atat antitermic cat si antiinflamator. Si stiu ca pare aiurea, trebuie sa te mobilizezi si sa fii tare in momente de genul asta, ai voie sa te molesesti dupa ce vezi ca a scazut febra . Sanatate multa!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

musso incearca sa te linistesti,stiu ca e greu dar e atitudinea cea mai buna.ati fost probabil la un pas de convulsii febrile.elisa a avut cel mai mult 39,7 si a fost deajuns pt noi...eu am optat pt o baie in care am pus apa potrivita si am racit-o progresiv,si ii dadeam de la gat,umeri in jos .dar mai intai incerci sa alternezi antitermicele,panadol cu nurofen.e greu stiu cum e,elisa de la ultima raceala nu mai ia nimic.eu ii bagam fiola de nurofen prin lateral la masele si asa il lua,cu forta binenteles.cu impachetari cum a scris jadi sau baie cu apa racita progresiv sigur scade febra.schimbarea antibioticului nu se justifica,lui ii trebuie 24 de ore sa-si realizeze concentratia terapeutica in sange si inca pe atat pana sa dea rezultate.cu siguranta azi va fi mai bine vei vedea.daca faci injectabil macar sa-i puna o branula,are si asta un rol ii cruta tractul digestiv.in rest mult multa sanatate si tie nervi de otel si sunt ferm convinsa ca vom afla vesti bune in curand de la voi.

in alta ordine de idei multumesc pt rabdarea de a citi despre noi.m-ati facut sa rosesc.e ea limbuta dar la educatie fizica are tot nota 2.a inceput acum sa fuga dar nu are stabilitate ff buna si baga niste trante.ultima"gaselnita" alearga prin casa cu ochii inchisi,parca isi testeaza limitele zau...
oana ti-am admirat baietii,ce mari sunt!si ce frumos se joaca amandoi,cred ca e o adevarata provocare.


alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

musso, imi pare rau. o sa treceti voi si peste asta.....am vrut sa mai zic si eu cate ceva, dar au zis jadi si alina suficient. am trecut si eu cu andrei prin ceva similar, sa zicem. dupa ce am ajuns la Vatra, in prima seara, l-am culcat cu bunicasa. dintr-o data s-a trezit si a inceput sa planga isteric. nu avea febra, nu-l durea burta, nu era balonat.........aparent toate erau ok, numai ca mandrul meu urla ca din gura de sarpe. l-am luat in brate, am aprins lumina. nimic. la un moment dat ma si panicasem.........dupa aia mi*am amintit ca toata ziua a stat cu mana in gura si m-am gandit ca s-ar putea sa fie de la dinti. i-am dat o doza de Ibalgin, alias Nurofen si in jumate de ora era in lumea viselor. l-am cautat la dinti si ii iese o masea si cred ca si un canin. oricum, m-am cam panicat cu toate ca de obicei ma mentin tare pe pozitii in cazuri de astea.....cred ca mai tare m-a stersat tacsu decat copilu.......
sa ne tii la curent.......
alina.a , imi era dor de postarile tale detaliate. elisa e o scumpa si cate progrese a facut!!!! . nu am simtit vibratii terestre, poate sunt io mai ...nesimtita, dar daca lucrati pt un scop "nobil", va doresc ........sa va iasa cat mai repede.
ghinetz, vazushi poze, toate frumoase, dar cel mai tare imi place ca fiecare are un comentariu. apropos cina l-a compostat pe Stefan???????
......si cum? pana maine nu ne mai vizitezi? asa mult dureaza plimbarea?????

alina, cafera si eu am pielea mainilor uscata. de ceva vreme nu mai spal nimic fara manusi, adica nu ma ating de niciun fel de detergent. si folosesc din cand in cand o crema ELOCOM. nu e hidratanta e .....un medicament, ca sa zic asa.
alina, mersi de raspuns, o sa caut si eu balsamul de la neurtogena

fluierul piciorului este un dispozitiv de gasire a mobilei pe intuneric:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Alina sa iti traiasca printesa. E o scumpa frumoasa foc si desteapta

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Buna!

Musso, sper ca sunteti mai bine. Sanatate multaaaaaaaaaa!

Alina.a, o incantare sa citesc despre Elisa. Pozele sunt o minune, mai asteptam.

Ghinetz, am admirat si luptatorii tai. Isi ascund sufletele de poeti in spatele platoselor?

Stefania, am tras cu ochiul si am zarit-o pe Catarina in zapada. Superba! Dar sotul tau a fost in Romania sa dea fuga la dentist? Intamplator am vazut si poze din Navodari. Cum se face? Scuza-mi indiscretia.

Fetelor vreau sa pun poze de la munte. Din pacate am atins cifra de 200 de poze si nu imi mai permite. Astept idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cafera

Buna!


Stefania, am tras cu ochiul si am zarit-o pe Catarina in zapada. Superba! Dar sotul tau a fost in Romania sa dea fuga la dentist? Intamplator am vazut si poze din Navodari. Cum se face? Scuza-mi indiscretia.

Fetelor vreau sa pun poze de la munte. Din pacate am atins cifra de 200 de poze si nu imi mai permite. Astept idei.

Mamica de printese


Sotul avea nevoie de 2 inlanturi. Acum 2 ani cand am fost in Romania amandoi i-au pus implanturile dar fara coroana ca mai trebuia sa astepte si noi nu puteam sa mai stam asa ca anul asta s-a intors sa termine. Aici sunt foarte scumpe implanturile (2200€ /unul). Eu si C. am ramas acasa din cauza serviciului meu. Si nu rezistam sa stau 10 zile fara ea

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Buna fetele!
musso multa sanatate strumfului bolnav iar tie multa putere sa rezisti!
ghinetz si alina aveti niste strumfi superbi! E mereu o placere sa vad poze noi cu copilasii din strumfarie. Repede mai trece timpul!

Azi noapte a fost prima de incercare sa o pun pe Deni la ea in pat. Am dansat de m-a luat cu toate cele pana la 3.40 noaptea, si pana la urma am cedat si tot cu noi in pat a dormit si cu tzitzi. Si ce m-a mai iubit azi toata ziua! Va admir ca ati reusit fetelor. Eu cred ca la noi nu o sa mearga nimic.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletze

bloggerita amatoare





Mergi la inceput