Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (95)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor..ati fost cumintele????

"Mos Nicolae - adevaratul Mos Craciun


Spunem despre ceva ca exista, doar daca este vazut. Mosul Nicolae, spre deosebire de Mos Craciun, nu se arata niciodata. Poate de aceea credem mai mult in Mos Craciun. Insa, Mos Craciun imbracat in vesmant rosu, avand barba si calatorind cu ajutorul renilor, a fost inventat la inceputul secolului XX. Numele de Santa Claus (Mos Craciun) provine din termenul olandez Sinterkloos - Sfantul Nicolae.
Adevaratul Mos Craciun, cel din traditia Bisericii, este Sfantul Nicolae. El nu este un personaj mitologic. A fost arhiepiscopul Mirei, o localitate din vechea Licia, in Asia Mica si a pastorit intr-o vreme cand invataturile gresite despre persoana lui Hristos, erau primite de diverse persoane ca fiind adevarate. A participat in calitate de episcop la primul sinod ecumenic tinut la Niceea in anul 325, unde a fost condamnata erezia lui Arie, care sustinea ca Iisus Hristos nu este Fiului lui Dumnezeu, ci doar un om cu puteri supranaturale.
Atat de puternic a argumentat Sfantul Nicolae si atat de incapatanat a fost Arie, incat, ingrijorat de ruptura care se putea face in Biserica, viitorul sfant i-a dat ereticului o palma in cadrul sinodului. De la palma Sfantului Nicolae a ramas obiceiul ca, in ziua de 5 decembrie, celor neascultatori sa li se dea un bat in semn de avertisment.
Dar nu prin aceasta fapta a ajuns Sfantul Nicolae intruchiparea darniciei lui Dumnezeu. Potrivit traditiei, Sfantul Nicolae a aflat intr-o zi, ca un tata din cetatea Mira, de durere ca este lipsit de ajutor in a-si marita fiicele, dorea sa le ia zilele si apoi sa-si puna capat acestei vieti. Miscat de durerea tatalui si ingrijorat de soarta fetelor, Sfantul Nicolae a poruncit slugilor sale sa ia cateva pungi cu galbeni si sa le strecoare in casa acelei familii. De atunci si pana in zilele noastre, in fiecare noapte a Sfantului Nicolae, cei dragi si in special copiii primesc daruri de la Sfantul Nicolae.
Daca nu primim daruri, inseamna ca Sfantul Nicolae nu exista sau nu a reusit sa treaca pe la noi. Trebuie sa invatam ca sunt si altfel de daruri care aduc o bucurie mai mare decat cadourile din incaltari. Daruieste si astazi Sfantul. Dar isi pune darurile numai acolo unde omul ii face loc: in incaltari sau in inima."


asadar, de Mos Nicolae..

sa nu te uiti pe gaura cheii....sa nu il sperii...sa nu faci zgomot...sa vina iar...an de an.. si anul asta si la anul...
In noaptea de colinda vie, cind stelele inghetate atarna pe cer si din munti iarna vine cu danganit de clopot simti caldura vorbelor si aburul iubirii aduse in prag de mos batrin cu nume de sfint...
E seara minunilor, a visului si a sperantei...
E seara cind cineva drag iti va umple condurii cu dragoste, bucurie si incredere...
E seara cind cuvintele sunt putine si gesturile sunt pline de intelesuri...
E seara cind supravietuim nu datorita grijii ce ne-o purtam,ci datorita iubirii celorlalti...
E seara tacerilor ce vorbesc...adevarate conversatii intre cei ce nu locuiesc pe planeta cu noi, ci in noi, in suflet, in inima, in ginduri, in vise, in lacrimi, in ochi, in fiinta noastra.
...sa mai credem si anul asta in minuni....sa nu uitam sa fim copii...sa nu uitam de noi, de cei ce ii iubim si ne iubesc...
.. ai ghetute? lustruieste-le bine si pune-le pe pervaz...inchide ochii si viseaza. Miine vei gasi acolo dovada iubirii...si daca nu e nimeni care sa-ti picure dragoste in conduri, pune tu o petala, o creanga, o urma a ceea ce tu consideri ca te reprezinta ..amintiri,lacrimi,
vorbe,plins, hohot de bucurie...
Mosul va veni daca nu uiti sa crezi in el si daca ai inima de copil... vom fi cu el sa ne alintam cu vorbe si sa sa retraimi o vreme ce a fost magnifica si incepe cu "a fost odata"...
...sa nu faci zgomot...sa nu te uiti pe gaura cheii...e aici...presara dragoste in viata ta...





Alinuk, Teo si minunea mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna fetelor,

Azi am fost cam puturoasa la scris...dar am stat sa citesc tot.

Va anunt ca azi intram oficial in LUNA A-9-A!!!
Maine dimineata am ultima ecografie si am emotii...si pt ca e ultima dar si pentru ca sunt curioasa si de abia astept sa-mi spuna ultimul DPN si ce greutate are micuta mea printesica.

Am fost la KIDEX si am devalizat Am luat: carucior, balansoar, body-uri, hainute, cizme pt Ana, pantaloni, cadou de Craciun pt Ana, pompa de muls electrica, sterilizator, recipiente de pastrat laptele, pernuta de alaptat, asternut, si multe alte accesorii...am stat de la ora 14.00 la ora 19.30!

Naty, te rog nu mai fi suparata...sunt sigura ca o sa fie bine..asa cum au spus fetele, diferenta nu e mare...o sapt e putin.
Sa ne tii la curent cu noutati.

Billy, misto faza cu "bazaitul" Sunt curioasa ce au vrut sa spuna cu asta...

Alinuk, CADIA...pe mine nu m-ati sunat de la Kidex... Aveam ocazia sa va intalnesc si eu.

Maine ma duc la dentist!!! YUPIIIII!!! Am vorbit la tel cu el si se pare ca nu dracul chiar asa de negru! Are ce sa-mi faca...provizoriu dar tot e ceva!

36+ cuADINA-IOANA
AMR 4 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

carmen da de ce te-ai simtit ieri rau???? ce ai avut???

da fetele si eu am ciorbita de fasole .... hmmmm ... si imi place tare mult .... dar si acum poftesc sa imi fac un spanac .... de cand a zis aryia si acum ma gandesc la el ....

dar ce se intampla cu fetele ca scriu atat de putin????? ati plecat toate la cumparaturi de Mos Nicolae???? eu nu am apucat sa merg nicaieri ...... ca m-am apucat de treaba si mi-am dat seama ca trebuie sa fac totul ca maine e sarbatoare mare si voi sta linistita ....

cristi sa stapaniti sanatosi toate cumparaturile ......

30+ANTONIA IOANA

AMR 10 SAPTAMANI

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumold spune:

Salutare la toate mamicile si burticile :)
Citesc de aprox. o luna forumul acesta, il consider foarte ajutator, ma bucur tare ca cineva s-a gandit sa il infiinteze, imi pare rau ca nu l-am descoperit mai devreme...

Va doresc multa sanatate voua si viitorilor bebei si sper sa ma acceptati si pe mine in comunitatea voastra!

Ralu 31s 6z si Hera (DPN 31 ian. 2009)

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mey Alino vez ca in sapt 37 intri in luna a 9-a... chiar asa tu veterana sa uiti? ca luna a 9-a are saptamanile 37, 38, 39, 40. sau ai decis sa uiti de nr. 40?:D
sa stapaniti sanatosi cumparaturile, da detalii te rog. cum si ce ai luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

mey Alino vez ca in sapt 37 intri in luna a 9-a... chiar asa tu veterana sa uiti? ca luna a 9-a are saptamanile 37, 38, 39, 40. sau ai decis sa uiti de nr. 40?:D
sa stapaniti sanatosi cumparaturile, da detalii te rog. cum si ce ai luat.


Azi intrai in sapt.37, dar nu am apucat sa schimb la semnatura suficient de repede...

36+ cuADINA-IOANA
AMR 4 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Alina

eu si Cadia ne-am intalnit intamplator si in fuga. Eram fiecare cu gandul la ce avea de luat si grabite sa terminam cump...din motive de rezistenta scazuta la stat in picioare, aglomeratie etc (cel putin eu)
Cine stie ..poate am dat butik in burtik si cu tine...dar daca nu ne-am cunoscut!?

poate sapt viitoare pe miercuri..au zis fetele ca poate mai facem o iesire

Alinuk, Teo si minunea mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ralu, bine ai venit printre noi, te-am trecut pe listuta. cu ocazia asta s-a re--echilibrat complet raportul fetite/baietei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Dragelor,

Va urmareste o mamica a unui piticot de 6 luni care e emotionata pana in gat pentru voi.

Retraiesc emotiile asteptarii o data cu voi.
Am intrat doar sa va urez multa multa bafta si sa fiti tari fetelor.
Nu va fi usor, dar nici cel mai sumbru cosmar(sper din toata inima sa fie asa cum va doriti).
Sa intrati in noul an cu un(o) pitic/a sanatos, fericit, galagios si mancacios. Sa fie exact ce v-ati dorit si mai mult decat atat.

Va doresc o nastere usoara si after floare la ureche.

Va voi incuraja din umbra pe toate.



Felicia, cea mai fericita al ursuletzului-pufarina Gabriel (23 Mai 2008)
Pozici cu noi in noua formula
Ursuletzul-pufarina
Povestea nasterii
M-am nascut de ziua mea
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sustin campania pentru reproducere asistata. SEMNEAZA SI TU !


Simplicity is the key to excellency

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976
Azi intrai in sapt.37, dar nu am apucat sa schimb la semnatura suficient de repede...



sa traiti, am inteles. ma repezii si eu ca .. laaa...

Mergi la inceput