Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_sirbu spune:

Buna doamnelor!
Ma intereseaza subiectul, pentru ca si mama mea a fost diagnosticata cu cancer.As vrea parerea voastra despre dr. Nicodin de la Sp. Militar.A facut punctie la dr. Lesaru si analiza a fost facuta de dr. Mihai(?), care a indrumat-o cu blocurile de parafina la Inst. Vitor Babes. Imi puteti recomanda pe cineva acolo? Sunt ingrijorata FOARTE. Nu am avut tangenta cu boala asta si nu prea stiu multe despre ea.AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU, VA ROG!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Buna fetelor!
Deschid sesiune noua de discutii, mai ales pentru cele din "generatia" mea de boala, adica cele SANATOASE

Va rog sa ma urmariti si apoi poate va interesati si voi sa aflatii ce si cum...
Dupa cum stiti in 2008 decembrie am aflat de cancerul la san, am operat sector si ganglioni scosi, am facut chimio terapie si radioterapie si acum din cauza ca eram oricum la menopauza, iau femara sau letrozol- substanta activa

Multumesc luiDD acum sunt ok, analize bune, markeri buni, tonus bun, pana una alta
INSA
am inteles de la cineva care monitorireaza pacienti pe termen lung ca atunci cand vine momentul intreruperii tratamentului hormonal, la putina vreme dupa,
LA PACIENTII SANATOSI, au inceput sa se instaleze METASTAZE!
Vorbim de pacientii cu cancer de san operat si care NU AU FACUT SI HISTERECTOMIE!
Prin comparatie cu cei care au facut si histerectomie si care sunt ok
Explicatia ar putea fi ca desi uterul, ovarele sunt atrofiate mai au totusi un mic zvac hormonal care poate duce la cancer de corp uterin sau alte prostii, atentie, vorbim de cei care nu aveau nimic pe parcursul celor 3-5 ani de menicatie si care nu aveau indicatie de operatie ca nu aveau motiv

ACUM , VIN SI VA INTREB, VOI CE INFORMATII AVETI?
Eu personal tare inclin sa fac aceasta operatie care este laparoscopica, te recuperezi usor , scapi de medicatia si mai ales scapi de UN POSIBIL RISC de recidiva

Caci, sincer apreciez zilele pe care li le-a dat Dumnezeu , am si un nepotel pe care intentionez sa il cresc si as cam fi in stare sa ma duc la cutit, macar pentru asta!
Va rog pe cele din lumea larga sa intrebati si voi, cu singuranta sunt opimii divergente insa poate exista si alte deschideri sau NU

pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lina, am auzit si eu de la o doctorita ca s-ar face prin strainatate la unele paciente cu risc, postmenopauza direct histerectomie preventiv.

Matusa mea a avut fosta ta boala prin 99, s-a operat tot sector si i-a scos ceva ganglioni care s-au dovedit a nu fi prinsi, a facut radioterapie si de atunci isi face markeri si analize la 6 luni sau anual, nici nu stiu exact si e bine. Histerectomie nu a facut, la viata ei nu a avut copii ( nu stiu daca are relevanta) si e postmenopauza si ea.

Ce sa zic, am citit ca sunt unele gene care cresc riscul atat de canacer de san cat si de ovar ( BRCA parca le zice). Cancerul de ovar are si el risc crescut intre 50 si 70 de ani.

Fa cum crezi si cum simti, eu in locul tau cred ca m-as opera. Eu am avut o laparoscopie de chist pe ovar si m-am recuperat f f usor. Sanatate multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Buna Lina, am facut ZOLADEX 2 ani, ovarele erau atrofiate, abia se vedeau ecografic..insa nivelul de estrogen nu era ca la menopauza. Asa ca am facut ovarectomie, laparoscopic, dr a spus ca nu era nevoie de mai mult. La o luna de la operatie nivelul estrogenului era nedetectabil. Asta am simtit si eu imediat..migrene..+ 2 kg rapid, oboseala, dar nu ma plang, sper doar sa fiu bine. Va doresc sanatate multa multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cancerul genital apare din cauza tatamentului hormonal.De fapt poate apare, nu este obligatoriu, si acest lucru se monitorizeaza atent. Medicamentul numit Tamoxifen poate duce la asa ceva din cauza ca blocheaza doar unii receptori hormonali si ii amplifica pe altii. Dar in general acest lucru este tinut sub control prin consulturi regulate.
Preventiva este si dubla mastectomie totala la femeile cu BRCA pozitiv si cazuri de neoplasm mamar in familie, evident doar la cererea pacientei.
Pe de alta parte tratamentul hormonal este vital, asa ca cel mai bine este o discutie cu medicul curant.

Pt ovar markerul este CA125 sau testul ROMA.BRCA se face doar pt. san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

Draga Lina,vreau sa-ti expun urmatoarean situatie:
cred ca sunt putin mai in varsta decat tine si toata tineretea tineretea m-am "luptat" cu niste noduli mamari care pe vremea aceea nu se vizualizau ecografic{ca nu era aparatura),dar doctorul spunea ca nu sunt periculosi.La menopauza au continuat sa existe,sa doara sporadic si sa creasca cate putin.Dupa 8 ani de menopauza ,din cauza unor sangerari,am facut histerectomie totala,analizele anatomopatologice fiind bune.La aprox. 1 an de la operatie am facut ecografie mamara si nodulii mei scazusera destul.La intrebarea mea cand sa mai repet eco dr.mi-a raspuns ca nu mai e cazul daca am facut histerectomia.
Deci,la mine au fost influente. Parerea mea este sa te operezi ,se poate face genital asistat laparolscopic[ca sa scoata uterul si anexele intregi},spitalizarea este de doua zile.Eu am facut-o la 59 ani si la o zi dupa operatie am plecat acasa bine mersi.
Sanatate si ai grija sa-ti cresti nepotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

lina, din pacate sunt in urma cu informatiile. nu am citit despre ce intrebi tu. stau destul de prost cu timpul si sunt in urma cu multe raspunsuri , dar promit sa ma informez.
te sfatuiesc totusi sa mergi pe mana medicului in care ai incredere si care te-a mai tratat. si aici medicii au pareri diferite aspura unor boli, unul spune una, altul spune alta. eu m-am bazat intotdeauna pe medicul care ma tratat si care si-a dat interesul sa ma scoata la liman, cum s-ar spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_miha spune:

Buna Denisa_35,

Am citit ce ai scris tu la un moment dat despre mama ta si operatia la DR. Peltecu.
Eu sunt in aceasi situatie cu mama mea, ea are un nodul la san la care a facut mai multe investigatii si niciun doctor de la inagisstica nu i-au spus daca e malign sau nu.M-am enervat si am fost in Turcia la Acibadem si am facut acolo investigatii unde i-au spus in urma unor mamografii si ecografii performante si i-au spus ca e malign.Astfel, doctorul de acolo i-a zis ca este de operatie si ca trebuie facuta acum ca este localizat si se poate scoate.Acolo ne costa 10000 euro si...de unde?
Am venit la Bucuresti si acum mama are programare si la Peltecu si la Blidaru si nu stiu pe mana cui sa merg...offfff
De peltecu am auzit de bine, pe Blidaru il lauda ca e bun dar ca om...si ca e jale la Fundeni.
Nu stiu ce sa fac...pe mana cui sa merg?ajuta-ma te rog cu un sfat.

Va multumesc din suflet tuturor pentru toate informatiile postate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Lina, eu a facut anul trecut histerectomie totala si ovarectomie stanga, la 35 de ani. Laparoscopic. Interventie usoara, recuperare rapida, totul normal si firesc dupa. Daca in felul asta elimini un risc, de ce sa n-o faci?!?
Prietena mea a fost diagnosticata in 1999 cu cancer mamar. Are sector la un san, celalalt a fost scos si a solicitat dupa 3 ani sa i se faca histerectomie.
Au trecut ceva ani de atunci si se simte f bine.

Te pup si sanatate multa!



Mergi la inceput