Fiv Austria(12)-Germania(11)-Spania-UE (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bq, Elena, am baut un pahar de cola si mi-e mai bine. Dupa Et mi s-a zis ca 1 sau chiar 2 cesti de cafea /zi e ok. Dar eu nu sunt cafegista, 1/2 cescuta/zi e portia mea si am ramas cu ea.

Lavinutza, tin pumnii atunci pentru miercuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Moni si eu care credeam ca ai desfacut deja sticla! veneam si eu!

Bq 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bq, du-te azi la eco ca eu ma duc joia cealalta si apoi deschidem sticla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Nu mai vine joia aia o data.
Eu m-am lasat de bautura dar daca joi e totul ok o sa beau si eu o jumatate de pahar de vinut.

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Buna sa va fie inima, dragelor

Dupa ceva timp, am revenit pe forum.

Dar, in loc sa aterizez intii la Odisee, loc in care va doresc TUTUROR sa ajungeti, m-am gindit sa trec pe la voi intii , sa va povestesc ce-am facut in ultima vreme, poate ca povestea mea ajuta cuiva. In tot cazul, vreau ca reusita mea, sa fie o incurajare pentru cele care isi doresc atit de mult copii.

Primul FIV l-am facut la Giulesti, anul trecut.
Nu a existat, evident, niciun rezultat.

Eu nu am avut probleme evidente, analizele si controalele au aratat ca stau bine. Poate ca doar virsta era impotriva mea ( 37 atunci, acum 38).
In schimb sotul avea o oligoastenoteratospermie severa( OATS).

Tratamentul a fost cu Diphereline si Menogon.

Embriotransferul s-a facut cu trei embrioni, doi de cite 2 celule si unul de 4 celule.

BHCG = 0, ....

Anul acesta, in aprilie-mai am fost in Austria, la Innsbruck.
Clinica se numeste Priv. Kinderwunsch-Clinic si am fost la dr. Josef Zech care a facut echipa cu sotia lui dr. Sonia Zech.

Analizele le-am facut, pe majoritatea, in Romania. Lista am primit-o prin email, anterior vizitei. Singura analiza pe care n-am reusit s-o fac in Romania a fost titrul cantitativ la varicela ( cica in Romania nu se face asa ceva) asa ca pe aceea am facut-o in Austria.

Am hotarit impreuna cu medicul schema de tratament care, din pacate nu a fost cea cistigatoare. Nu stiu exact ce a mers gresit sau ce nu a mers ( desi am o banuiala dar...), atita doar va pot spune ca a fost un soc pentru echipa de la Kinderwunsch ca nu am raspuns la tratament.
Nu am avut nici macar un singur folicul.
Tratamentul a constat in injectii cu
Puregon
Menopur
Decapeptyl
Orgalutran

De asemenea luam si Elevit, o tableta zilnic.

In continuare urma sa mai fac Ovitrelle ( era pe lista cu ce comandasem din Franta, unde stiti ca sint mai ieftine retetele avind tva mult mica) dar nu a mai fost nevoie, era evident ca trebuia sa ne oprim.

Asa ca am facut o pauza de 3 luni si mi s-au prescris anticonceptionale ( Mirelle).
Am revenit in septembrie.
Protocolul a inceput in 24 septembrie cu Clomiphene, Fostimon, Elevit, Menopur, Orgalutran si Ovitrelle.

Am obtinut 2 foliculi cu 2 ovocite, ambele s-au fertilizat. In 9 octombrie a fost punctia si in 11 octombrie a avut loc ET-ul.

Dupa ET am facut Pregnyl, pe 11.10, seara si apoi in 14.10 si 17.10 tot seara iar pe 15.10 am facut Decapeptyl.
Am inceput sa iau Utrogestan ( 6/zi) si Thrombo ASS 50 mg.

Pe 27.10 am facut testul de singe. BHCG = 400. Am crezut si am sperat ca am gemeni. Ecografia de la 7 saptamini a aratat insa ca am un singur copilas.
Cam asta e povestea, pe scurt. Daca va mai pot ajuta cu alte informatii, nu ezitati sa ma intrebati. S-ar putea sa nu fi scris chiar totul sau sa fi sarit peste ceva, sint foarte emotionata.

Nu e nevoie sa va spun ca sintem foarte fericiti.
Din tot sufletul va doresc si voua celor care sinteti aproape de clipa multa visata asemenea fericire si va felicit cu toata inima pe cele care ati reusit deja!
Un gind special le trimit celor care au avut parte de dezamagiri si le rog, le implor chiar, sa mearga mai departe cu multa speranta si incredere, sa-si tina sufletul pregatit pentru momentul cind vor deveni in sfirsit mame, caci acel moment va veni. Sa nu faceti ca mine care am facut o depresie ingrozitoare din care am crezut ca nu voi mai iesi, in timpul si dupa experienta de la Giulesti.

Va doresc tuturor tot ce-mi doresc si mie: sanatate si putere sa le invingem si sa le facem pe toate!!!



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

daniela_b Felicitari!!!!!!!!!

Mai multe detalii despre schema de tratament: Clomiphene+Fostimon+Menopur+Orgalutron+Ovitrell ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Multumesc mult, marrina! Imi era dor de tine! Ce surpriza mi-ai facut..erai chiar aici!

Protocolul s-a intins pe 18 zile.
Prima zi a fost cea dintii a CM iar in a 18-a zi a avut loc ET.
PPunctia a avut loc in ziua a 16-a.

Din prima zi si pina in a 5-a am luat cite 2 tablete de Clomiphene, una dimineata, una seara si o tableta de Elevit (din care am luat de atunci in fiecare zi cite una).

Din ziua a 6-a am oprit clomiphene si am inceput cu Fostimon, tablete, tot cite 2 pe zi, una dimineata, una seara, timp de 5 zile, deci pina in ziua a 10-a.

Din ziua a 8-a am inceput sa fac Orgalutran 0,25 mg, cite o injectie, seara, vreme de 7 zile adica m-am oprit cu asta in ziua 14-a.

In ziua a 11-a am inceput cu Menopur 75 IE, cite trei odata ( le faceam mai devreme cu o ora decit Orgalutranul), vreme de trei zile, pina in ziua a 13-a.


In ziua a 14-a, in aceeasi seara in care terminam cu Orgalutranul, am facut o injectie cu Ovitrelle, la ora 21.30.

In ziua a 15-a nu am mai facut nimic si in in ziua a 16-a, la ora 8.30 am facut punctia.

Am fost cit de cit explicita? Sper ca nu te-am incurcat mai rau...

Am uitat sa adaug la mesajul anterior ca am cerut FIV +IMSI dar medicii embriolgi au hotarit ca nu e necesar. De fapt, in dimineata ET-ului, au intrat in salonul meu unde ma preparam pentru interventie si erau bucurosi de parca tocmai cistigasera ei la LOTO, ma felicitau si repetau incontinuu CIT de mindri sint de mine ca am reusit asa niste rezultate, le numeau ei "de top".
In concluzie au facut numai ICSI.


O sa va pun si link cu site-ul clinicii, poate ca intereseaza pe cineva.

http://www.kinderwunsch.at/

Undeva in dreapta exista un video cu un mesaj al doctorul, daca vreti sa va faceti o idee ...

Atmosfera de acolo e extraordinara, n-am cuvinte sa va explic...conditiile sint minunate. Si, inca ceva, absolut totul se intimpla acolo fara durere si fara anestezie. Medicul stapineste o tehnica foarte buna, lucreaza asistat de computer si instrumentele ocolesc terminatiile nervoase dureroase...
Pentru mine asta a fost ceva...nemaipomenit!









Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

daniela_b felicitari! O sarcina usoara si un bebe sanatos!

Pumnii stransi pentru BHCG - Melutzica, lavinutza, Vally! Ce multe vesti bune vor fi maine !

va imbratisez cu drag pe toate - ganditi pozitiv si nu va pierdeti speranta! Sunt sigura ca pe fiecare dintre voi va asteapta un pui mic undeva ! Am citit niste mesaje tare triste, inteleg perfect, fiecare dintre noi am trecut prin clipe tare grele, dar trebuie sa credeti ca va fi bine pana la capat !


Madi 37+ Papadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bravo Daniela!!! Ce tare ma bucur!!! Iti doresc sa ai o sarcina usoara sanatoasa! La eco ai fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Daniela felicitari sarcina usoara si la termen

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput