Campanie de responsabilizare a autoritatilor (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor. Am uitat sa va spun ca, in cadrul interviului, am dat si cateva detalii personale, nu multe, insa era intr-un fel raspuns la intrebarea "cum m-a afectat infertilitatea", intrebare cu care a inceput. As fi vrut sa nu vb in nume personal, dar, in fine, se poate considera ca o marturie.
In sinea mea , ma tot stresez pentru ca nu stiu daca am vorbit cum trebuia. Mi-ar fi placut sa stiu de dinainte intrebarile, sa am raspunsul pregatit.
Revin mai tarziu

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Ioana Sunt sigura ca ai facut tot ce ai putut in momentele acelea, pentru interviul de la radio. Nu te mai stresa. Eu umblam de cand cu anuntarea acestui interviu cu notitele la mine peste tot si nu stiu cat as fi fost in stare sa vorbesc. Cu cat mai multe interviuri si intalniri vom avea ne vom perfectiona cumva si in arta asta. Si asa nu mi-am folosit niciodata cursul in care invatam tehnicile de prezentare. Poate acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

I-am trimis mailul lui Dnul Catalin Mardare si mi-a si raspuns. Prompt omul. A zis ca discutam dupa sarbatori. E bine ca nu ne-a uitat

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, pe mine RRA nu m-a sunat inca, probabil nu au spatiu la cabina azi. In schimb, in urma comunicatului de ieri, avem articolul pe topsanatate:

http://www.topsanatate.ro/articol/campanie-de-responsabilizare-in-domeniul-infertilitatii-27641.html

PS: ma enerveaza un pic ca a adaptat textul meu, in sensul ca l-a scurtat (ceea ce e firesc), ca i-a scos niste virgule utile (ceea ce e antipatic) si mai ales ca a comis un anacolut (ceea ce e revoltator!!) (nu ma luati foarte in serios, chicotesc cand scriu asta:)

Dar auziti si voi cum zgaraie anacolutul asta: "persoanele care se confrunta cu dificulati in a obtine o sarcina pe cale naturala nu li se ofera sprijin pentru investigatii si tratament." - si mai e si-n primul paragraf!


Elenada, bravo, il trecem si pe dlul Mardare la colectie.

Later edit:

Am vorbit cu cineva de la sectia de social de la Romania Libera si mi-a bagat sub nas articolul cu "MS a decis compensarea medicamentelor pentru fertilitate". M-a pocnit rasu-plansu. I-am explicat cum sta situatia de fapt, ca nimeni nu a obtinut compensarea aia (Mirimar, LuciLu, poate ne furnizati lista de documente si analize cerute la dosar, ne-ar ajuta in argumentare) si ca e o masura discriminatorie. I-am trimis pe mail citat din petitiile pe care le-am adresat CNCD. Sa vedem ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

E foarte bine ca a aparut, chiar si putin mai scurt, cu cat aude mai multa lume despre initiativa, cu atat mai bine. Eu sper ca tot auzind din ce in ce mai multa lume sa nu mai fie surpriza atat de mare, sa-si dea seama ca se poate face ceva.
Deocamdata nici un raspuns de la Medsana, imi inchipui ca stau si calculeaza statistici de-asta intarzie.

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Fetelor am primit raspuns de la CNCD va pup

VA aducem la cunostinta ca petitia adresata Consiliului National pentru combaterea Descriminarii,inregistrata sub nr...a fost constituita in dosarul nr...si repartizata spre solutionare Membrului Colegiului Director Dezideriu


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Bravo, Mihaele. Acum sa asteptam si raspunsurile in sine (va dura, caci vor face investigatii).

Eu plec la conferinta mea hebdomadara, va las cu o veste buna, in context. Dupa cum merg treburile, se pare ca ministru al sanatatii va fi rectorul UMF, Florian Popa. Care e vestea buna - repet, in context? Ca e omul lui Oprescu, deci PSD, deci din acelasi partid cu dnele Cretu & Silistru. Vedem.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

M-am conversat cu un amic, care lucreaza pe ONG in Romania. Nu i-am dat amanunte despre unde suntem, ca am reusit deja sa avem intalniri si promisiuni ferme de la oameni politici si articole in presa mare. L-am intrebat doar ce ar face el in cazul dat. Parerea lui:

Citat:
Nu cred ca puteti sa faceti ceva cu un "buget zero". Cel mai bine ar fi sa va cautati un sponsor sau un partener (sau mai multi). Iar cel mai potrivit pentru astfel de actiuni ar fi un spital sau o clinica privata care sa aiba in obiectul de activitate tratarea infertilitatii. In plus, in planul strategic al campaniei ar trebui inclus si o strategie de PR de pe urma careia sa beneficieze si sponsorul (nu cred ca existe vreun sponsor care sa nu se conduca dupa principiul "mie ce-mi iese"). Sfaturi privind genul sau tipul de actiuni nu va pot da pentru ca acestea ar trebui gandite sistematic si interdependent, intr-o structura strategica, de o echipa compacta care sa lucreze intr-un mod sustinut si continuu in aceasta campanie. In plus, cred ca acest grup virtual s-ar putea transforma intr-unul real daca membrii ar avea intentia sa faca ceva productiv in problema care ii uneste. N-ar strica sa va infiintati si o asociatie...


Mda. El are dreptate in absolut, dar nu se aplica deloc la ceea ce facem noi. Eu fug de ideea de sponsor/finantare, pentru ca banu-i ochiul dracului, iar unde sunt bani se creeaza suspiciuni si conflicte. Dar ideea de a ne asocia in campanie cu un spital / o clinica nu-i rea.




---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Din fericire, in cazul nostru se pot face multe si cu putini bani, numai vointa politica sa fie. Si voluntare mai multe.

Am vazut ca blogul nostru a mai aparut si pe alte bloguri, pentru ca am primit vizite. Multumim tuturor celor care ne-au adaugat sau mentionat.


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

seara buna
mi-am puscenusa in cap la topicul referitor la intalnirea cu dna europarlamentar, si mi-am facut curaj sa-mi cer si aici scuze , desi nu promisesem , trebuia sa fac cumva sa vin sambata cu pricina
felicia

si ca sa fie treaba treaba in loc azi cand am avut timp mai mult sa va scriu , io m-am pierdut in aiureli ...

so , am vorbit cu o cunostinta din ungaria , pe care am rugat-o sa ne ajute cu o intrebare la clinica din szeged , referitor la statisticile lor legate de fiv (putem sa o contactam si pe ralucapaun , care din cate am retinut io e plecata tot in ungarie ... poate pune o intrebare, si acolo .. budapesta)

buna ideea cu asocierea..io ma gandesc la o clinica privata din romania de care a auzit orice cuplu cu pb de infertilitate ...SABYC, de exemplu ...

o sa citesc din urma sa vad ce pot face si io

inca odata mii de scuze , si la urmatoarea convocare , chit ca fac tucahare tot vin



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput