Rugaciune colectiva pentru a dobandi prunci (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

ingeras70 - despre Sf.Ioan Rus s-a scris la noi in capitolele de la inceput (6,7 cred sau chiar mai inainte). Este pusa acolo si o minune facuta de Sfant chiar la Bucuresti la Maternitate in curte unde este un paraclis cred inchinat lui, fetele stiu mai bine, cele mai vechi. Este minunat, eu l-am descoperit aici pe forum cu ajutorul fetelor si intr-adeva mi s-a "lipit" de suflet!
Despre Sf. Sava uite ca tot de aici de la voi m-am invatat, si postez si acatistul lui mai jos pt. cine doreste sa-l aiba:
www.crestinortodox.ro/Acatistul_Sfantului_Sava_cel_Sfintit-130-15964.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Sava cel Sfintit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Ah, fetelor, Sfantul Sava cel Sfintit se sarbatoreste chiar maine!!! Hai sa facem o "intalnire" in aceasta seara la orele 22 sa citim acest acatist impreuna sfantului!!! Doamne ajuta! Sa avem aici liste pline de burtici dupa postul Craciunului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

RMIHAELAG ma bucur tare mult ca ai venit la acest subiect si sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste incercari!
Fetelor, vreau sa va intreb ceva, dar sa nu dat cu pietre!
Voi va certati cu sotii vostri? Nu stiu, eu cand incep un canon, parca incercarile vin cu nemiluita si ne certam ca nebunii. Nu mai zic in post! si de fiecare data ni se imbolnaveste baietelul! Desi sunt constienta ca ca certurile astea sunt niste incercari, parac nu putem sa facem nimic sa indreptam...Si nici chef de rugaciune nu mai am! Cum sa am starea aia de rugaciune dupa ce m-am certat cu sotul!
Off, nu stiu cum sa mai scapam de incercarile astea. Nu va imaginati ca sunt certuri mari, ci nimicuri, dar aceste nimicuri te seaca. Ce canon mai e ala cand te certi?
Voi ati mai patit asa incercari?


Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Fetele mai vechi
As vrea sa trec si pe sot si pe baietelul meu pe listuta, dar nu stiu cum sa fac. Ma ajutati voi? Pe sot il cheama Alexandru Constantin si pe fiu-miu Matei Alexandru. Mi-as dori sa fie si ei pomeniti acolo unde sunt si eu pomenita in listuta ce merge la biserici si manastiri sFINTE. mULTUMESC DE AJUTOR

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

housepocket480 - Draga mea, cred ca multi/multe cupluri au problema asta de a se certa de multe ori din nimic, si e adevarat ca de obicei atunci cand postul incepe se inmultesc si aceste mari ispite. Incearca sa le eviti, fiind constienta ca sunt ispite si mai bine refuza cearta, pt. ca daca sotul tau vrea sa se certe, dar tu taci si nu raspunzi, cu cine se va mai certa? Eu cand am inceput lupta mea pt. a infrange aceste certuri incheiam repede discutia cu cuvintele: "Nu vreau sa ma cert cu tine! Punct!" apoi refuzam sa ma implic in dispute si normal ca.... precum focul, daca nu-l intretii, se stinge. Asa se stingeau si inceputurile noastre de certuri. Incet incet, am ajuns acum... ca nimicurile si certurile de la ele sa se termine repede (1-2 minute) si apoi sa zambim repede de impacare. Adica sa constientizam amandoi ca nu merita!! Dar sa stii, ca la inceput eu am fost cea incapatanata care refuzam cu tot dinadinsul sa ma cert: adica trebuie si putina "jertfa de sine"!
Pe sot si baietel ti-i voi trece numaidecat in listuta alaturi de tine, Domnul sa te binecuvinteze si sa-ti lumineze viata!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Anadomnica, ne "intalnim" deseara la rugaciune, la 22,00.

Housepocket, cred ca important este sa nu lasi sufletul sa fie atins de aceste mici neintelegeri. Fii tu care lasa garda jos, cedeaza, nu da frau certurilor daca sesizezi ca cineva nepoftit incearca sa isi bage coada. In acel moment roaga-te Maicii Domnului sa va linisteasca pe amandoi, si sa te lumineze pentru a sti cum sa il impaci pe sotul tau. Tu roaga-te in gand pentru ca mānia sa piar#259; de la el. Daca tu esti pasnica, lasa-l pe el sa se chinuie singur, sa se certe singur. Si sigur va ceda si el. Tot in predicele Parintelui Cleopa scrie ca cel necurat cere voie lui Dumnezeu sa se atinga de un suflet, iar daca Dumnezeu vade ca sufletul acela e sarac in credinta, ii permite.

Asadar, nu saraci in credinta, roaga+te tot timpul in aceste momente de incercare, fii cu Isus Hristos in minte, si Dumnezeu nu va permite duhurilor rele sa se ia de sufletul tau. Credinta si rugaciunea sunt sensul nostru bun de a trai pe acest pamant.

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Sufletel_80, am vorbit aseara cu Caciantoni si este binisor, dar nu are net la serviciu deocamdata, de aceea mi-am permis sa pun eu sinaxarul si acatistul.

va puuup,
M


Cu Dumnezeu in gand


http://tt.lilypie.com/Xqllp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

buna fetele,
eu cred ca depinde mult si de felul omului.
eu si sotul meu nu prea ne certam. atat eu cat si el am avut "exemple" negative in tineretea noastra. si amandoi ne-am tot repetat de-a lungul vietii ca noi cand o sa avem familia noastra nu o sa facem la fel. si uite ca chiar ne tinem de cuvant. totusi, ii multumesc lui DD in fiecare zi pentru ca ne-a fost dat sa ne intalnim.

sotul meu este la abstinenta din august de cand am ramas insarcinata si din cauza problemelor nu am avut liber la iubit. credeti ca e nervos sau suparat pe mine? ei bine nu. chiar glumim pe tema asta si bietul de el cand spera si el ca se termina perioada, i-am zis ca at ar trebui sa am cm si cu o mutra de copil suparatel, a ras ca cica asta asa ca sa nu vina mos craciun si la el.
ne-am certat si noi, nu zic nu. dar pana acum am gasit mereu putere sa nu "exageram".

oricum, eu mereu am zis ca sa dea DD tuturor macar jumatete din norocul si fericirea noastra. am cunoscut odata o pereche care se iubea la fel de mult dupa 22 de ani impreuna. si era atata respect intre acei oameni de te facea sa-i privesti cu admiratie.

eu zic ca at cand simti ca se isca cearta, sa iti spui repede in gand rugaciune si sa nu-i raspunzi lui imediat. poate se linistesc apele si nu mai continuati cearta. sa dea dumnezeu.

te pup si curaj.

viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

eu,parca in post am mai putin timp de rugaciune,in schimb,apropo de ce se intimpla in post.
am si eu o neliniste,spre stiinta mea:de ce nu poate merge un capitol mai mult de 20 pagini?cum ar fi sa mearga 60,70 pagini?ar fi mai greu de citit?
toate fetele,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna fetelor
Eu din pacate sunt mai impulsiva. De fapt simt ca trebuie neaparat sa spun ce am pe suflet, chiar daca e ceva frumos sau nu. Dar dupa ce am spus trebuie sa ma impac neaparat cu persoana, pentru ca ma deranjeaza foarte mult sa fiu certata cu cineva. Dar nu mi-am dat seama daca ma cert mai mult cu sotul in post sau nu. Oricum, cu urmatoarea ocazie voi incerca sa aplanez conflictul, desi eu am senzatia ca daca nu raspund inseamna ca el are dreptate, ceea ce nu poate fi adevarat.[D]
Dar, ca o concluzie, cred ca cel mai important e sa fii de acord cu cel de alaturi in punctele esentiale, sa priviti viata la fel. Pentru ca mici divergente oricum apar, ca fiecare e unic si are propriile idei.
Multi si sper sa fiu si eu la 22 la Acatist.

"Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atāta credinta īncāt sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt."-Corinteni I, cap. 13

Mergi la inceput