Pepenasi de iulie-august 2008 (51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sursula spune:

Intram sa ne laudam cu a treia zi de suc morcov+apa plata-suntem deja la 30 ml+30 .Am inceput de pe 1 decembrie!Tudor e foarte incantat!
CAPRI-cum esti?Cat as vrea sa vin si eu la Kidex sa o vad pe Ilincuta.Dar,nu putem,ca n-avem masina,iar tati e plecat...
CRISTINA-Mihaita e tare frumos!
VAzut si poze de ANDREY barbatel cu tortulet!
MAITREYI-ce frumoasa e Alexandra langa pom!
ANNABABY-ce ciuf demential are Ioana!
ESTRELLA-eu am comndat costum de mos de la TIBERICA.E super dragut!
SIMO,ANILANSA-si Tudor e nascut pe 29 iulie!
CLABUR-nici noi nu avem voie de cereale din motive de kg!Dar..parca si eu as incerca un bibe ...asa..de pofta:)
FLO-multumim pt articol.Voi cumpara si eu de sticla de acum!
ANKA-Doamne cate medicamente!!E prevazatoare rau pediatra ta.De fapt si a mea-cand i-a curs nasul lui Tudor ,ne-a dat de toate-inclusiv picaturi pt o EVENTUALA alergie.Dar,eu am ramas la batista bebeluslui +paracetamol!sa va faceti bine repede!

SURSULA+Bebe TUDOR MILAN(29.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

interesant articolul despre biberoane, insa alea de sticla sunt periculoase si pt bebei si pt parinti, parerea mea

oare la noi in tara de ce nu se aduc bibe de la MAM
look:

http://www.mambaby.com/articles/en/4196/aW5kZXgucGhwP21vZGU9JmxpZD1lbiZhcnRpY2xlaWQ9MzgyOA==

bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

mai da' ce ochi aveti..nici n-apucasem sa zic de poze ca voi tzac-pac pupici de la raulici
strulu ai pm...super cu japonezii aia
ce catastrofa e dr ta anka....la fel cu al meu sau nici chiar asa..i-am zis de rotarix si prevenar..nu auzise omu de asa ceva(noroc ca-l avem pe doctorelu din Hu ca altfel..imi luam campii, mai ales la faza cu torticolisu..cand a zis ca e rest embrionar si trebe operat..ca e canceros)

Oana

de Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bufi

interesant articolul despre biberoane, insa alea de sticla sunt periculoase si pt bebei si pt parinti, parerea mea

oare la noi in tara de ce nu se aduc bibe de la MAM
look:

http://www.mambaby.com/articles/en/4196/aW5kZXgucGhwP21vZGU9JmxpZD1lbiZhcnRpY2xlaWQ9MzgyOA==

bufi


salut

de ce sunt periculoase cele de sticla?

probabil ca nu se aduc ca nu preocupa pe nimeni sa fii la zi cu siguranta in domniul asta..

mam sunt la mothercare si se pot comanda si la noi ca am incercat eu, medela mai are biberoane ok.

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fete dragi, multam maxim!
Ce sa zic cu doctorii de la noi.... Nu ma deranjeaza ca nu vin ei acasa, desi dupa nastere mi se pare normal sa nu scoti copilul si sa il duci la dispensar sau la spital... Cand am fost internata cu Eliza (avea vreo 2 ani), era in salon cu noi o fetita care s-a dovedit ca avea hepatita... Asta dupa ce a avut rezultatele la analize...
Ceea ce ma deranjeaza e ca oricum majoritatea dispensarelor si spitalelor sunt aiurea! Bate vantul de-a dreptul pe holuri. De multe ori e lume multa.
Nu se respecta programul - azi era program pentru sugari pana la 11.30. La 10 si ceva a intrat un nene cu o fetita cam de varsta Elizei, care era acolo dinaintea noastra, ce e drept. Dar pe usa scrie ca sugarii au prioritate, era program pentru sugari.
Programul pentru copii incepea la 11.30. Eu m-am straduit sa ajung in timpul programului pentru sugari. Dupa mine a intrat o baba!
Programul de adulti era dupa-amiaza!!! Cand eu m-am dus cu Eliza in timpul programului pentru adulti ca avea febra, mi-a atras atentia ca nu era program pentru copii.

Si sa nu credeti ca o consider incompetenta! Zau ca nu! Ci doar consider ca nu se implica. Asa vad, ca face lucrurile la misto.
Pai cand era Eliza mica, o duceam numai la vaccinuri. Credeti ca mi-o cantarea sau masura??? Parca o singura data... Nu exista bilant lunar.
Acum ma cheama cu Erika la bilant lunar. De fapt de asta m-am si dus azi, teoretic trebuia sa facem si Rotarixul. M-am gandit ca daca e cazul sa il facem, traversez, cumpar vaccinul, si i-l facem.

Macar nu mi-a recomandat ecografie de sold! A propos de ce spunea si Alina (parca ea...) ... ca sunt parca "mode locale"... Pana acum nu am mai auzit de atatea ecografii de sold la copii!!! Acuma, fixatia anului 2008 este ecografia de sold!
Cand eram gravida cu Eliza, nu auzisem de streptococul B. Acuma, in 2008, toata lumea face analize de streptococ B....
Nu stiu ce sa mai zic de sistemul asta...

Uite acuma Erika doarme, nu a tusit nici macar o data, nasul e curat si respira usor. I-am scos mucii cu batista bebe pe la 12. Probabil o sa ii mai scot inainte de culcare. Acuma nu vreau sa fac dupa ureche... dar astia sunt muci multi?? Mucii nu au nici o culoare, sunt muci normali. Daca erau verzi, galbeni si consistenti, parca ma gandeam la antibiotic. Dar asa?

Eliza si ea... doarme linistita. Fara tuse fara muci...

Si nu le-am dat nimic azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si uite si anuntul oficial!
MARINA - atentie!
Stimate client,La Redoute a ales Romania!Incepand de astazi, echipa La Redoute Romania doreste sa va ureze bun venit pe site-ul www.Laredoute.Ro, site destinat exclusiv clientilor romani.Toate informatiile de pe site-ul www.Laredoute.Ro vor fi in limba romana.Echipa noastra din Romania este aici pentru a raspunde tuturor solicitarilor dumneavoastra si va ofera: receptionarea comenzilor prin internet, telefon sau posta, livrarea coletelor precum si suport telefonic si prin email in limba romana. Pe site-ul www.Laredoute.Ro veti putea plati la livrare, ramburs sau in 3 rate fara dobanda prin intermediul CardAvantaj.De asemenea, veti beneficia de raspuns rapid la orice intrebare la: 021 321 55 22 sau 021 321 55 23 dar si in cazul in care ne veti solicita informatii pe adresa de email: suport@laredoute.Ro.Contul dvs pe www.Laredoute.Fr nu se va transfera automat si de aceea daca doriti sa continuati sa faceti cumparaturi pe La Redoute va trebui sa va creati un nou cont pe site-ul romanesc www.Laredoute.Ro.Toate comenzile deja depuse pe www.La redoute.Fr pana la data de 24.11.2008 vor fi livrate in deplina siguranta. Cecurile bancare primite de la laredoute.Fr nu vor putea fi folosite pentru comenzile de pe www.Laredoute.Ro iar voucherelepentru cadouri nu pot fi transferate pe site-ul romanesc.Va dorim spor la cumparaturi,Cu sinceritate,Echipa La RedouteP.S. : Comenzile pentru Romania vor fi primite in exclusivitate la telefon 021 321 55 22 sau pe site-ul www.Laredoute.Ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clabur spune:

Eu am o problema cu raspunsul la subiect dupa ce se incheie capitolul.
Deci:
Sun tocmai am prestat o fasole cu ciolan asa ca va asteptam la Constanta....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Si noi am inceput oficial de azi diversificarea...Cu cereale de proteine de soia.Ca asa mi-a venit, nu ma intrebati de ce
Vicky, ce tare e Maya...

Cuscra BIRI, POZE POZE POZE POZE!!!!Vreau sa-mi vad ginerele!!!!

Flo, noi am luat de sticla

Edit la ce ma enerveaza - PEDIATRA LU ANKALAURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Mai ata mai, da tu unde le gasesti asa???Le cauti mult??Multumim de aprecieri


Bogat nu e acela care are nevoie de bani multi si e inconjurat de multe lucruri, ci cel care nu are nevoie de nimic - Sf.Ioan Gura de Aur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

anka, schimba doctorul ... citesc mesajele tale si ma enervez cumplit .... sa iti zic si de ce : cand am ajuns acasa cu Darius de la maternitate sun doctorita .... e medicul meu de familie si e si pediatru , are grija de mine de cand m-am nascut( tinund cont ca sunt nascuta la 7 luni) si am incredere in ea ... bun sa continui povestea ... intra in concediu, dar nu a zis NU la apel ... intr-o ora era la noi ... a consultat bebelul acasa, ia dat calciu, la trecut in agenda ... si tot asa cand am probleme la orce ora din zi sau noapte pun mana pe telefon si o sun ... nu sunt probleme.
si inca ceva... la ea la cabinet srie mare pe usa : GRAVIDELE, PERSOANE CU COPII/ SUGARI au PRIORITATE... la noi nu e cu program...

bun ... sa va intreb ceva ... voi ce ceai le da-ti bebelusilor??? eu iam dat in perioada colicilor Beby D ...si am incercat cu Baby Calm .. dar nu ii place deloc... ce sa ii dau?

Alina mamica lui Darius Gabriel (29/07/2008)
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michellab spune:

turturica iti spun ca e o experienta groaznica.Acum parca e mai bine da primele doua zile au fost chin.Eu deja am inceput sa-i dau morcov cu telina fierte si pasate bine si ii mai cumpar compot din amestec de banana,piersica si mar (vorba vine compot ca e o pasta) dar nu i-am mai dat de doua zile ca mi-a facut cam subtire kk si mi-a fost teama sa nu fie de la fructe.Morcovul cu telina nu prea il mananca bine.Cand voi incepe serios cu diversificarea voi intreba daca trebuie sa-i duc de-acasa.Si laptele il duc eu ca ei dau la copii nu stiu ce lapte si cum Raisa e pe Nan nu vreau sa il schimb si ii duc de-acasa laptele si cereale.Is tare curioasa sa vad cum ma pune la plata.

Fetelor, va rog sa-mi spuneti si mie ce e dati la copii pt diversificare ca eu nu am nici o idee si chiar as vrea sa incep serios cu galusca pt ca mananca cam putin lapte dupa parerea mea.
Si inca ceva, cum faceti voi sucul ala de morcovi?
ankalaura poate faptul ca era mai marisoara si constientiza ce se intampla au facut-o sa reactioneze asa.Eu ma consolez cu gandul ca e mai bine acum cat e mica si nu prea realizeaza decat mai mare cand isi da seama de tot ce se intampla. printesele sa se faca bine.Eu una nu stiu ce sa zic da mi se par foarte multe medicamente.

Am intrebat si eu aici de batista bebelusilor si nu stiu ce e aia.Da mi-au aratat un aparat care functioneaza cu baterii si are aceeasi functie ca "batistuta" aia de o laudati voi.Nu stiu ce sa fac daca sa-l iau sau nu ca mi s-a parut destu de scump 63 de euro.
Revin




Mergi la inceput