Intalnire dna eurodeputat Gabriela Cretu, sambata

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Elenada, atunci ne vedem la 12,30 la iesirea de la metrou, p-ta Romana, partea cu McDonalds.
Chiar nu mai are nimeni timp o ora doua-maine? Sper sa am surpriza sa vad mai multe fete in fata cafenelei BCR...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

ne vedem felicia la metrou la 12:30
pup

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Intru pe fuga, doar sa va spun ca mi-a placut de d-na Gabi Cretu, chiar e hotarata sa faca ceva. Va povestesc maine mai multe.
LA MULTI ANI celor care isi serbeaza onomastica!


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Asadar: am fost doar eu cu Elenada. A fost o intalnire placuta, am discutat mai putin "afaceri", deoarece stiam deja ce poate face d-na Cretu (a confirmat promisiunile facute de Cathy, actiunile la nivelul comisiei parlamentului european). De acum, intra in scena deputatii nostri (d-na Silistru si colegii) cu care am planuit sa ne intalnim in ianuarie, sa vedem concret care sunt pasii. Oricum, pana atunci d-na Cretu le da tema pentru acasa, sa se documenteze. Si ea a fost de acord ca trebuie sa mergem pe ideea de a incerca sa obtinem o hotarare de guvern in vedera includerii procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate.
O alta vesate buna: a mai venit o doamna, colega de partid cu d-na Cretu (d-na europarlamentar credea ca ne cunoastem) -nu scrie pe forum, dar ne citeste de mai mult timp. Ii vorbise si ea despre subiect d-nei Cretu. Ea poate face rost de statistici clare, pe care a promis ca ni le transmite si noua. A vorbit si cu doctorii de la Giulesti, care sunt dispusi sa ne sustina!
Cam astea au fost vestile, bune.
Se pare ca am trecut la o alta etapa, cea a actiunilor concrete, si a intalnirilor face-to-face, pentru a demonstra ca suntem persoane, nu doar nick-uri. Acum, parerea mea: legea se va face, hotararea de guvern se va da (intr-o forma sau alta), dar eu sunt foarte pesimista in legatura cu implicarea noastra: din cate observ eu, ne place sa ne ascundem in spatele nick-urilor, sa ne plangem ca nimeni nu ne asculta si nu ne sustine, si cam atat... asa suntem noi, romanii... sau renuntam din start, afirmand ca oricum n-aveam sanse, sau asteptam, sperand ca altii sa faca ceva...
La intalnirea cu Cathy Raducu am fost trei, ieri am fost 2... Nu acuz pe nimeni, doar ca sunt dezamagita...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia_
Acum, parerea mea: legea se va face, hotararea de guvern se va da (intr-o forma sau alta), dar eu sunt foarte pesimista in legatura cu implicarea noastra: din cate observ eu, ne place sa ne ascundem in spatele nick-urilor, sa ne plangem ca nimeni nu ne asculta si nu ne sustine, si cam atat... asa suntem noi, romanii... sau renuntam din start, afirmand ca oricum n-aveam sanse, sau asteptam, sperand ca altii sa faca ceva...

La intalnirea cu Cathy Raducu am fost trei, ieri am fost 2... Nu acuz pe nimeni, doar ca sunt dezamagita...




Felicia, iti inteleg dezamagirea. Elenada mi-a spus in pm ca resimte aceeasi senzatie.

Cum bine ai sesizat, este o problema romaneasca, ma tem ca si eu cred asta. Lipsa de implicare, asteptarea in sensul ca poate pica para malaiatza din cer, ca poate baga cineva in traista fara ca tu sa misti un deget.

Si mai este si lipsa de seriozitate, sunt curioasa ce va spune (daca va spune) Arucsi, nu atat pentru faptul ca nu a venit, desi imi confirmase inclusiv in pm, cat pentru faptul ca nici macar nu a anuntat, fie si in ultimul moment, ca nu vine. Probabil a considerat intalnirea asta o "chestie de pe net" - poate are dreptate, eh, la urma-urmei, nu era decat o amarata de intalnire cu o eurodeputata, nu-i asa?!

Eu nu stiu ce sa fac mai mult ca sa atrag atentia asupra campaniei, vazand afluenta de pe aceasta sectiune cand am inceput nu am avut nici o indoiala ca se vor implica zeci, poate sute de persoane, acum imi dau seama ca nu stiu cum te poti pune in cap virtual, ca doar asta imi mai ramane sa fac. Am avut dezamagirea sa constat ca pe topicele fiv sau gravidutze prin fiv aparitia acelui articol in EvZ nu atras nici macar un singur comentariu, lumea s-a obisnuit sa se faca ceva si sa fie de fiecare data altcineva care face.

In acelasi timp, sunt foarte constienta ca voluntariat cu sila nu se poate. Dar, pentru numele lui Dumnezeu, nu este un voluntariat pentru o cauza indepartata, pentru salvarea balenelor din largul Groenlandei, ci e vorba de ceva atat de important pentru voi. ...Sau cel putin eu asa credeam.

Daca nici macar acum, cand vedem ca da, chiar SE INTAMPLA CEVA SI E NEVOIE DE IMPLICAREA VOASTRA nu reactionati, eu nu stiu ce sa mai cred.

Se preconizeaza o intalnire in ianuarie cu toate parlamentarele unui partid politic important, CARE VOR SA DEPUNA LEGEA PENTRU NOI, AIA MULTII, ne vom trezi in situatia ca la intalnire vor fi de zece ori mai multe decat noi. Amuzant, nu?!


Acum, girls, intrebarea care se pune: ce facem, renuntam?!

Sa fim serioase. :) Suntem doar sase-sapte, cu totul? Astea suntem, astea defilam. Chiar daca senzatia de dezamagire persista. Mergem mai departe, ne asteptam la ce e mai rau dar speram in ceea ce e mai bun. In cateva luni putem avea legea!!

(Recunosc anticipat ca am scris acest post pentru a starni reactii. In naivitatea mea, inca mai sper sa starnim reactii...)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Dupa ce am pierdut sarcina(iunie), am trimis un PM unei persoane care la prima vedere parea extrem de implicata in aceasta campanie. Reusisem sa vorbesc cu persoane care ar fi putut ajuta dar eu nu aveam nici energia nici nervii nici starea necesara. Asa ca am trimis acest PM prin care rugam sa fiu contactata si cateva dintre fete sa mearga la intalniri cu persoanele respective. Nu am primit nici un fel de raspuns. Asa ca am realizat inca o data ceva ce stiam. Ne place sa ne plangem de mila iar povestea cu moi is posmagii din nefericire ni se potriveste tare bine. Asa ca am lasat-o balta. Daca cele direct interesate care se plang ca se ineaca in credite nu se implica nici cand li se intinde o mana inseamna ca totusi nu doare.

Felicitari Luca, felicitari Felicia, va admir perseverenta,energia, ambitia si sper sa nu obositi si sa puteti merge mai departe. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Faptul ca sunt plecata din tara nu imi da dreptul sa acuz pt ca nu este o garantie ca as fi participat la acea intalnireca nu sunt originara din Bucuresti oricum. Dar daca nici macar ACUMA nimeni nu participa macar cu prezenta, ca nu trebuia sa vb toate, puteati numa da din cap cateva, e rusinos......mie mi-e jena de Luca la cat s-a agitat. Stiu ca unele sunteti in curs de fiv iar cele care nu fac fiv spera poate sa nu aiba nevoie niciodata sau poate le este jena sau rusine, dar nu uitati, ca faptul ca infertilitatea este un subiect tabu inca in Romania este si din cauza acestei mentalitati ca participarea la aceasta campanie nu este necesara. ESTE NECESARA! daca vrei sa obtii lucruri extraordinare trebuie sa faci lucruri pe care nu le-ai facut pana acum!
Nu abandonati, Luca face asta pt voi, nu pentru ea si nu cred ca are nevoie de faima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Catalina, Claudia, multumim pentru sustinere.

Vreau sa spun doua lucruri:

1. in campania asta nu sunt singura, eu doar am initiat si am venit cu cateva idei;

2. campania nu este strict pentru finantarea fertilizarii in vitro, ci a INFERTILITATII in general, cu toate afectiunile conexe - pentru asta vom lupta.



Chiar trebuie sa fim unite, chiar trebuie sa aratam ca existam, chiar trebuie sa se umple sala la intalnirea aia din ianuarie cu parlamentarii!

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Stiu ca sunt f.f.f.f.f noua printre voi, totusi as vrea sa spun ca privind dpdv psihologic, la o prima intalnire cu o persoana dispusa sa ajute e bine sa fie prezente cel mult 2 reprezentante ale fetelor de pe forum, ca sa fie o discutie constructiva....
deci...sa incercam sa mergem mai departe...

luci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

la intalnirea cu parlamentarii TREBUIE sa fie mai multe reprezentante, cel putin cati sunt ei (parlamentarii) prezenti...
luci

Mergi la inceput