Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 - 5

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata fetele

eu azi sunt matinala pt ca ma duc la analize ... si moooor de somn ...

si eu sunt in categoria celor fara simptome... inafara de sani care sunt un pic durerosi altceva nu ma deranjeaza ... sa vedem saptamana asta ce ne aduce...

azi schimbam si semnatura

6+

zmeurica mea

www.flickr.com/photos/thea_g/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulie.aug09 spune:

cricrim, era si motana v-am trecut pe listuta.nu stiu ce am facut la listuta de nu mai apar toate liniile de aceeasi marimeam incercat sa repar, dar nu am reusit.
rallu am si eu un chef de zapada.d'abia astept sa plec si eu la munte.eu nu cred ca as fi asa curajoasa sa ma dau cu saniuta, dar o tavaleala in zapada tot trag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Se pare ca mi-am pierdut ceasul favorit la munte
Era un cadou de la sot si-mi placea tare mult. Sunt tare trista.

Am sunat la gazda sa intreb si mi-a zis ca nu l-au gasit da-l cauta si ei.
Din pacate nu prea cred ca o sa-l mai vad.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica9+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna fete,

Mie mi sa dezvoltat foarte tare mirousul...simt toate tocanitele, gazele, benzina, fumul de tigara..tot tot..
Parca incepe si mie usor sa imi fie greata, acum de ex miros toata a fum de tigara caci am stat de vorba cu o colega care fumase si era in camera fum mult.....bleahhh..si imi vine sa vomit.

Sanii in continuare ma dor foarte tare si trebuie sa imi caut si eu sutiene fara sarme sau bureti..dar sper sa imi creasca ca ai mei sunt micuti .

De mancat mananc dar deja simt greata cum se aproapie...dar poate nu e nimic totusi..si eu care ma laudam ca nu am nici un simptom...

Aaaa....si eu banuiesc ca o sa am baietel, nu stiu de ce....desi mi-ar placea o fetita cu picioare lungi ca tasu.......dar Dumnezeu stie cel mai bine si eu il rog pentru un copil sanatos.

6+

Bubi mic



Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Buna, dragi gravidute cu zmeurici!

Eu am cam tras chiulul de pe aici, dar ma simt ca naiba si desi v-am citit mereu nici sa scriu parca nu mai sunt in stare. Ma mir cum fac fata la servici, iar seara pic lata noroc cu sotul ca sta mai mult el cu cea mica.
Despre noi, dupa cum va spuneam, simptome la greu, greturi de dim pana seara varsaturi la fel, ameteli si somn la greu si, in plus, problemele mele de inima se pare ca in sarcina asta au inceput fff devreme de unde in prim sarcina au inceput de abia la 6-7 luni...tb sa imi fac timp sa merg si la cardiolog iar... Am fost sapt trecuta la control si am vazut in sfarsit si noi inimioara si , dupa cum va spuneam la inceput ca banuiesc, bebele e mai mic cu 2 saptamani fata de data dupa UM, asa ca DPN-ul ar fin undeva in jur de 5 iulie, stiam eu de ce m-am inscris la voi pe listuta.

Nusy si cine mai intreba de Elias, puteti sa ma intrebati pe mine pt ca eu am nascut acolo acum 1 an si 1 luna (atat are Elena acum). Ce pot eu sa va spun pe scurt este ca dpdv al nasterii nu am ce reprosa nimanui ci dimpotriva le multumesc pt ajutorul dat si pentru faptul ca suntem sanatoase atat eu cat si copilul, dar dupa nastere cel mai bine te rogi sa iesi cat mai repede din spital sa ajungi acasa sa te ocupi cum tb de copil, ca ei nu fac nimik nici cu bani nici fara bani.... Oricum eu in principiu tot acolo vreau sa nasc pt ca parca nu am incredere ca merg acuma sa caut alt medic si ma voi ruga sa fim sanatosi atat eu cat si bebe si sa ajungem repede acasa, dar acum am alta experienta si am de gand sa fac ditamai scandalul in maternitate dc nu imi ingrijesc copilul cum tb....
Mai intrebati-ma si voi cam ce va intereseaza.

V pup si va doresc o zi buna.

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna fetelor multumesc ca m-ati trecut pe listuta.um 28.09.2008.nici eu nu prea am greata dar nu ma plang.am in schimb o problema:sambata seara am avut o pierdere de sange mica cat un banut si duminica doar dimineata o scurgere maronie nu stiu ce sa fac deoarece eu am fost la eco lunea trecuta si bb era bine ii batea inimioara era totul ok.am citi ca in a 9 sap se mareste uterul si poti avea asemenea scurgeri.ma puteti lamuri?multumesc javascript:insertsmilie('');8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

eu am ramas logata cu id-ul de iulie.aug
alfa anca felicitari pentru inimioara de la ecograf.cred ca e tare greu cu un copilas atat de mic si cu inca unul in burtica.nu-mi place ce aud de Elias, dar sper sa treaca repede zilele alea si sa ajungem sanatosi acasa.
eu am pofte rau de tot, am momente cand as manca orice si momente cand nu-mi place nimic.
si partea cea mai rea, m-a luat din senin o raceala.ma ustura in gat, am nasul infundat, asta-mi lipsea acum.si de dimineata am si sangerat putin, m-a durut burtica rau toata noaptea...
rallu lasa ca poate vine mosul cu un ceas mai frumos.nu mai fi suparata
buburuza daca sanii sunt durerosi e suficient, e cel mai bun simptom.eu m-am saturat de o greata toata ziua.

eu am visat ca voi avea o fetita, si in general visele mele se adeveresc.fetita sau baietel, pentru mine nu conteaza, sanatos sa fie!

Doamne ajuta sa fim bine!

Bulina mea

Cristina, graviduta fericita 9+
Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Daca ma mai uit mult pe net de spitale, doctori, simptome..o iau razna. Totul e jumatate bine, jumatate rau....

Voi ce medic mergeti? V-ati hotarat cine sa va urmareasca pe toata durata sarcinii?



6+

Bubi mic



Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

blanca nu mai citi, mie mi se par subiective povestirile.unii sunt foarte incantati, altii mai putin incantati.dar cum au supravietuit toate vom supravietui si noi.eu am renuntat sa mai citesc ca deveneam din ce in ce mai dezorientata.

Doamne ajuta sa fim bine!

Bulina mea

Cristina, graviduta fericita 9+
Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Cristina da, e destul de greu acum pt mine pt ca eu vreau sa dorm intr-una dar Elena are si ea nevoie de atentia mea...Pe mine simptomele de acum m-au luat total pe nepregatite, parca am uitat tot de la prima sarcina, partile nasoale ma refer, sau poate la prima sarcina nu le bagam in seama pt ca ma ocupam doar de mine, adica dormeam la greu :). Iar in ceea ce priveste Eliasul cred ca situatia e la fel peste tot. Eu tot stau si ma gandesc dc se merita sa nasc la privat dar din cate am mai citit mi-am dat seama pt moment ca poti avea si acolo intamplari nefericite... asa ca eu deocamdata tot cu Eliasul raman.

Blanca la mine a fost usor cu doctorul, ca acuma merg tot la cel cu care am nascut prima data si de care am fost f multumita. iar la prima sarcina iar a fost usor sa aleg (impropriu spus) pt ca am ramas la dr care m-a ajutat sa obtin sarcina. Altfel nu stiu pe ce principiu ar tb mers cand tb sa ne alegem dr care sa ne urmareasc sarcina.

Acum sa va mai povestesc ceva, am o asigurare medicala la Medlife care acopera multe chestii , asa ca eu tb sa imi aleg un medic si la Medlife care sa imi urmareasca sarcina in ideea ca pt a beneficia de analize si ecografii gratuite tb sa am o recomandare de la un medic, asa ca am ajuns la dr Albu Dragos (despre care dc stiti ceva v-as fi fff recunoscatoare dc mi-ati da detalii). Nu stiam prea multe despre dansu dar am zis ca pt o eco si mai stiu eu ce merita sa merg. Si nu mi-a placut din prima clipa, in primmul rand datorita tratamentului pe care mi l-a dat si anume Duphaston 1 pastila/8ore in situatia in care nu am nici o pierdere de sarcina ci dimpotriva am o sarcina dusa la capat cu bine si Elevit de acuma in situatia in care analizele mele arata sa stau ffff bine la capitolul vitamine si altele si i-am si spus ca in prima sarcina nu am luat nimik si chiar nu am avut nevoie....Asa ca mie una nu mi-a placut....poate voi merge in continuare la dansul pt acele recomandari de analize si ecografii dar eu fac numai ce imi spune medicul meu.

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 9+

Mergi la inceput