Papercutting

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Hehe, e Degetica calare pe pasarea ei salvatoare.. Oare cum il chema? Francois?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Jacquimo, Adriana?! Nu mai tineam minte ca are si un nume, doar ca era randunica, asa-i?! Pe Net am gasit numele.

He, deci se intelege. Am taiat-o pe hartie verde ca... primavara. Cred ca am sa-i schimb fundalul, desi pe negru se diferentiaza mai bine. Poate va mai cer sfaturi, daca nu va plictisesc (ghiceala motivului , rama, fundal.... Dar mai incolo.
Musetto asta mi-i "proiectul" cu povestile si anotimpurile, pt. camera copiilor.

P.S. Am imprumutat o carte de la biblioteca pe tema. Nu va spun ce minunatii sunt pe acolo si ce natanga ma simt incercand sa realizez ceva asemanator. Pana la urma si foarfecele si hartia conteaza enorm (nu cred ca se vede, dar eu i-am taiat , din prea mult avant, gatul Degeticai). Exista foarfeci speciale cu lame mici (taie si la 1 mm!) iar hartia cea mmia buna e cea pe baza de "carpe" (BBC), cea reciclata are fibra scurta si se rupe la taiere. Nici vorba la "opera" mea de foarfeci sau hartie de calitate. Iar lumae prezentata in tablouasele idn carte ... nu-mi vine sa mai ies din ea ... vacute peste vacute, case pline cu oameni si animale, baloane cu nacela si umbrele intoarse de vant, copaci cu maini ridicate spre cer...

Revin cu niste oua

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

http://www.scherenschnitte.ch/eier/eier11.jpg

P.S. Scuze de graba in care am scris mesajul anterior, cu greseli. Nu le mai corectez.

Adaug... unele sunt oua de gasca. Ce ziceti?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

ma bag si eu, aceste minuni nu se fac mai bine cuter sau cater( nu stiu cum se scrie corect)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML


P.S. Am imprumutat o carte de la biblioteca pe tema. Nu va spun ce minunatii sunt pe acolo si ce natanga ma simt incercand sa realizez ceva asemanator. Iar lumae prezentata in tablouasele idn carte ... nu-mi vine sa mai ies din ea ... vacute peste vacute, case pline cu oameni si animale, baloane cu nacela si umbrele intoarse de vant, copaci cu maini ridicate spre cer...

Revin cu niste oua


scuze ca indraznesc, dar acolo, la tine... se vede ca este un suflet sensibil si frumos de copil. Daca lucrezi cu copiii, mare noroc pe ei sa te aiba in preajma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ah, Joacquim, fie, mie imi suna a french, oare de ce?
Vreau si eu timp..
MAi, cred ca-ti trebe o rabdareee... sa bibilesti puisorii aia.. si ouale, io n-am, poate cand oi fi batrana.. si senila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruscus

ma bag si eu, aceste minuni nu se fac mai bine cuter sau cater( nu stiu cum se scrie corect)?

c'est nous
florina, mamica lui thierry si dara



Cutter. Ba se fac si cu el dar ies cam ca lemnul sculptat (sau linoleumul) iar rezultatul este oarecum mai butucanos ca nu poti rotunji unghiurile ca din foarfeca (eu mai mult cu cutterul am lucrat la amandoua; nu am foarfeca asa de fina, nici macar cea de taiat pielitele de la unghii nu-i indeajuns de ascutita si exacta).

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ba uite ca nu-i asa cu foarfeca delicata. Cascati bine ochii si alergati dupa foarfecele de tuns oile :

http://www.youtube.com/user/sheepshearcuttings

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Adrianaa, ia uite ce frumos le intorci. Multumesc, stiu si eu... fetita se uita mereu f. atenta la ce fac si pune repede mana pe hartie. Nu prea are rabdare, dar poate ca, in timp, se mai linisteste. Si totusi a taiat un copac, la care am adaugat eu o casuta cu terasa si o gasca mare cat usa. Ha, ha, ha asa monstru mi-a iesit!

P.S. La P.S. Of, daca as taia precum scriu, numa' bube as avea la degete.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana

Ah, Joacquim, fie, mie imi suna a french, oare de ce?
Vreau si eu timp..
MAi, cred ca-ti trebe o rabdareee... sa bibilesti puisorii aia.. si ouale, io n-am, poate cand oi fi batrana.. si senila





Trei bucurii: Codrin-02, Olguta-03 si Cornelia-06



Cu timpul te cred, cu rabdarea, nu prea. Pai stai ca nu incepi direct cu vrabiute, nu?


Take joy! (poze)

Mergi la inceput