Papercutting

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana

Pai nu vorbesti singura, stii bine.

He, he! Si eu, sincer, multumesc pt. observatii.

Sincer, imi plac mai mult alea cu frunzulite, m-am uitat pe ele si iar m-am indragostit. Zi-mi si mie mai multe secrete, cum desenai baietelul si fetita-spiridus(sau zana)? Le-ai facut tu cu creionul?

Am descris pe larg (dar confuz si pierdut in detalii, asa cum fac de obicei ), la un subiect vechi... cred ca il pot gasi si ti-l trimit daca vrei.
In mare, i-am pozat pe copii si apoi am trecut foto printr-un program Kodak de desen, am tiparit si suprapus/lipit capul pe un desen cu o spiridusa pt. K. (desenul cu spiridusa nu-mi apartine) si o cochilie de melc pt. D. (melcul il am acasa si l-am pozat, trecut prin programul de desen, etc....). Aripioarele le-am atasat de la un fluturas de pe Internet.
Tablouasele rezultate in final sunt redesenate in creion (deci nu sunt XEROXuri) la care am adaugat umbre (toate la nivel de amator...) si lipit peste anumite parti bucati de frunze (taiate cu cutterul) si petale.

Of, sunt asa de decolorate acum, mai ales fluturasul! Din cauza soarelui (nici macar nu cade direct lumina pe el, dar se afla intr-o camera insorita)... Cei care lucreaza "pe bani" le "sigileaza" cumva, au lipici special, hartie la fel etc., etc. Nu-mi pare rau ca le-am facut, ma bucura si destinde sa migalesc, copiii vad si imita plus ca le raman in minte.

si restul: aripioarele, conul din care iese baietelul fluturas,etc? Spune-mi poate fac si eu ceva artistic

Pai sa faci, le-ai lucra cu drag, nu (dar seara, dupa ce adorm prichindeii... nu au ce cauta pe langa cutit)? Mie mi se pare muuult mai multa munca la tablouase fata de decupaje. Acum, depinde si de decupaj... al meu nu-i cine stie ce alambicat...

Cerbii sunt draguti, dar ce poti face cu ei? sunt de expus? Nu se pot colora? Mi-ar fi placut putin maronii sau cu ceva culoare in ei.. ar fi mers dintr-un metal, ca la traforaj..


Se pot inrama (ma gandesc...). Nu merg colorate, dar as fi putut sa-i tai din hartie colorata. Treaba este ca am si alte culori, dar hartia este prea groasa si nu intra cutterul prin ea dubla! Cred ca asta, mai groasa, se potriveste la decupaje asimetrice, tip felicitarea de sus cu florile (iti place hartia de acolo? Sar de la una la alta... vreau sa incerc candva sa fac hartie cu copiii in casa... mai vedem...). Ma gandeam sa tai ceva si pe hartie de pergament, nealbita, bej... nu stiu cum se manevreaza si cat de sifonabila, usor de taiat, etc. este...

Apropo de metal... revin cu un link, oarecum pe subiect... ce mai minte si maini!!!


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uite asa lopeti si roaba vreau pt. gradina (muta pagina un pic mai jos si click si pe imaginile mititele de dedesubt) :

http://www.callane.com/works.html#

Hmmm... nu pot trece direct linkul cu lopeti. Se afla in dreapta paginii.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

O sa salvez ce mi-ai spus si incerc sa fac si eu astfel de tablouase.. raman pentru ei mai incolo si sunt delicioase. Ma uitam acum pe niste poze de-ale lor de cand sunt mici si nu-mi venea sa cred ca erau asa de dulci..
Pai daca poze si filme le lasam, minunatii din-aste artistice mai rar, au greutate..
Am vazut lopetile, hehe, danteluri din alea trebuie la tzara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana

Ma uitam acum pe niste poze de-ale lor de cand sunt mici si nu-mi venea sa cred ca erau asa de dulci..

Da, si eu la fel. Nu-mi vine sa cred ca baiatul nu mai scoate limbuta la orice treaba care cere concentrare ...

Am vazut lopetile, hehe, danteluri din alea trebuie la tzara

Numai bune de colectia noastra de cizme de cauciuc! . Azi a inceput sotul gradina, baga "plugul", pune seminte de iarba... Mi-e dor de ea!






Trei bucurii: Codrin-02, Olguta-03 si Cornelia-06



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Am terminat o... chestie .

Vreau sa o trimit unei prietene. Daca nu vorbesc singura pe aici, ce intelegeti voi din ea? Asta ca sa imi dau seama ce o sa vada ea in "chestie" (initial am vrut sa iasa o coronita... ) Si ce nu va place sau va place mai putin:

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/In%20joaca/?action=view¤t=100_6063.jpg
[/url]


Este f. frumoasa, imi place tot. Nu pot critica nimic. In mijloc apare un bradut si este si mai frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Hei, ce dragut! Ai vazut si tu bradutul?! Abia dupa ce am deschis-o, fotografiat-o si pus-o in albumul foto am observat ca taietura din mijloc aduce a bradut . Azi am trimis-o. N-am idee in ce stare si... daca va ajunge pana in Canada...


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Adrianaa, Lorena, m-am gindit la voi:
http://www.trilulilu.ro/LucasFolk/921b1ce464ee40

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Maaai, e asa de frumos! Multumesc, multumesc! Nu-l stiam!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Multuumesc, Andrada, tare frumos cantecul si versurile lui.

pentru tine:

http://bp2.blogger.com/_DJvWybByNLk/R15njDK6dJI/AAAAAAAAA44/OCE5yGHMgO4/s1600-h/papercutting.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ce vi se pare ca reprezinta (este mica cat podul palmei; scuze pt. calitatea foto: neclara si cu culorile aiurite)?

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/In%20joaca/?action=view¤t=100_6088.jpg

Take joy! (poze)

Mergi la inceput