Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009(92)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Yashi la multi ani cu multa sanatate si bebe sanatos!
La multi ani tuturor Andreilor si Andreelor si ..la multi ani lui Grumetzel din burtica mea un viitor Andrei.

Fetelor sunt in a 6 zi de antibiotic(din 7) si dimin m-am trezit cu gatul praf...dureros , si transpirata, raceala asta e ca un buboi care mocneste, nu erupe sa ma lase lata ca sa zic asa dar nici nu se vindeca...sug diverse chestii , mai am putin si pun albastru de metil pe amigdalele mele(cam barbara metoda insa)...in orice caz asta m-a demobilizat astazi , psihic vorbind.Ma simt afectata, nu am energie si mi s-a cam acrit.Ma depaseste..mai am nitel si nu mai zic ca s dr ca imi e rusine..cand e vba de mine, ai mei sau bebe sunt varzaaaaa.Oricum nu pricep, pare a fi un virus ca altfel trecea pn acum, la naiba....

M-am deprimat...asta e




bb mic

POZE
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Yashy, La Multi Ani! Sa fii iubita!
La Multi Ani tuturor Andreelor si Andreilor! DarkBendis (Andra) La Multi Ani, sa fii sanatoasa si iubita si sa ai o nastere usoara!

IrinaC multa sanatate, poate e vreun virus mai rezistent si pe mine m-a tinut atunici raceala aia vreo zece zile cu totul...

Veronica sa stapaniti sanatosi patutul!



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Fetelor, am fost la doctor (ginecolog) ieri si sunt foarte demoralizata, disperata chiar!
De vreo luna-doua, nu mai stiu exact cat, am observat ca mi-au aparut pe gat, piept, pe sub sani si pe sfarcuri (areole) niste ligi (alunite din acelea de culoarea pileii) foarte mici dar cand dau cu mana se simt ca nisipul si am intrebat-o pe doctorita ce sunt acelea, gandindu-ma ca nu e nimic rau sau ca o fi doar un efect ala sarcinii si mi-a zis ca am infectie cu PAPILOMA VIRUS! Am intrebat-o daca pot alapta, dat fiind ca am si pe sani si mi-a zis ca da! Dar nu m-a incalzit cu nimic. Mi-a zis ca nu se vor duce dupa sarcina, ca acum nu pot sa fac nimic, dar pupa ce nasc pot sa merg la dermatolog sa mi-i arda cu o solutie si atunci cad!Nu mai am chef de minic, sunt un zombi de ieri de cand am aflat! Ma cert cu toata lumea si nu-mi vine sa cred ca mi s-a intamplat asa ceva!Ma scuzati, desi am citit tot ce ati scris, ca nu mai zic nimic, dar sunt asa de suparata ca nu-mi mai aduc aminte nimic din ce am citit!28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ingrid, nu se poate sa iti puna un diagnostic asa usor, ti-a facut vreun test, ceva? Mai consulta un doctor.

Ideea e ca in sarcina excrescentele alea de multiplica si cresc (si nu e vb de papiloma virus), si mie mi-au aparut sub sani (unele dintre ele s-au rupt), sau la subrat si pe gat. Cel mai bine ar fi sa ceri o a doua opinie.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Doar s-a uitat la ele si asa mi-a zis. Nu mi-a facut nici un test, dar plang de suparare de ieri incontinuu! Si apoi nu inteleg, daca e papiloma virus si se ia prin atingere (cica ”cine stie pe unde ti-ai pus mainile”), cum pot sa alaptez? Nu-i dau si lui bebe?28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ingrid si eu am niste alunite mici pe langa sani si sub.... vb lui mire unele mi s-au si rupt la spalare ca am grija multa de zona de sub sani sa nu ma irit .... dar nu stiam ca pot avea un asemenea diagnostic .... voi intreba si eu doctorita peste 2 saptamani ....

fetelor da eu sunt necajita din alta pricina ... nu prea l-am simtit azi pe bebe ... ieri a fost f activa mai ales cand am mers la eco .... a dat la pumni de nu se mai putea si acum .... cam de azi dimineata .... pauza .... am simtit doar asa usoare zvacnituri si atat ... nu stiu daca sa mai astept sau sa plec la urgente .... sa nu zica aia ca sunt paranoia ....

LMA tuturor sarbatoritelor .... cu ocazia zilei numelor ......

ziceti-mi voi ati mai avut zile din acestea in care bebe sa fie f putin activ ... ????? va rog sa-mi rasp daca sunteti prin preajma ....

29+ANTONIA IOANA

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Miere, multumesc frumos de urari ... desi Andra vine de la Andrada (nume dac, se pare... am eu o slabiciune pentru ele hi-hi asa ca ai mei au fost bine orientati) - unul dintre numele pe care le "consideram" pentru Huckleberry din burtica.

Veronica, felicitari pentru cumparaturi, sa le stapaniti sanatosi.

Ingrid, eu as mai intreba un alt medic...cadru medical nu-s dar ma gandesc ca totusi.. fara nici un fel de analize, fara nimic... incearca sa mai primesti " a second opinion".

Irina, sanatate multa!

Alina, spor la cumparaturi daca ajungi la KIDEX. Sa ne spui ce ai gasit dragut acolo.



Dark Bendis

34+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 6 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Cami, uite ce ne-au zis noua la ante-natale. Daca nu il simtim pe bebe in timpul zilei, din varii motive gen am fost ocupata/la cumparaturi/barfe cu amicii etc etc si deci am semzatia ca bebe nu prea a fost activ/a in ultimele ore...ce trebuie facut: stai cuminte si eventual iei ceva ce stii tu ca stimuleaza pe bebe (de exemplu la mine ajunge sa-i dau la bebe ceva dulce ca dupa 15-20' incepe sa topaie prin burtica, dar fiecare e diferit). Deci... stai cuminte si esti atenta sa vezi daca si cum simti pe bebe. Daca in urmatoarele ore chiar nu simti nimic (tipa a zis 3-4 ore dar depinde cum te simti si tu si ce-ti zice tie instinctul) pui mana pe telefon si anunti la spital/medic care e problema (la noi asta e motiv sa te cheme pentru o verificare de urgenta, banuiesc ca si in alte parti e la fel). Tine-ne la curent... eu cred ca bebe s-a gandit sa se odihneasca un pic si ca totul e fff bine, oricum important e sa fii tu linistita ca totul e OK deci daca tu crezi ca e nevoie, mai bine sa te creada aia paranoica decat sa fie probleme



Dark Bendis



34+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 6 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Nu mai intreb pe nimeni deocamdata, sunt prea suparata! Chiar daca e papiloma, stiu si eu ca nu se poate face nimic acum! Iar daca nu e cu atat mai bine! Eu am psihic puternic, stiu ca toate trec si timpul le vindeca pe toate! O sa-mi treaca!Nici eu nu simt bebele tot timpul! La eco el misca tot timpul, cred ca nu-i prea place deranjul cu ultrasunete. Tinea mainile la fata! Iar nu s-a vazut ce era ca avea cordonul ombilical pe acolo!De obicei, il simt dimineata si seara, uneori si pe la pranz, dar in nici un caz nu ma boxeaza cum zic unele fete! Sau nu il simt eu prea bine ca am un strat de grasime pe burtica! Si niciodata nu l-am simtit activ de dimineata pana seara. Rareori noaptea! Nici daca mananc ciocolata, si mananc destul de des (adica zilnic) nu-l simt atunci cand mananc ciocolata, ci cand vrea el! Dar nu ma stresez! Oricum nu am posibilitatea sa alerg la spital in fiecare zi cand nu-l simt! Si cand zic simt nu ma refer la lovituri, ci mai degraba niste mici mangaieri! Cateodata, rar, si mici lovituri!28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Camelia,eu am mai spus,dar vad ca nu ma baga nimeni in seama...Miscarile se diminueaza ca frecventa si intensitate cu trecerea saptamanilor(lipsa de spatiu),nu e o regula,dar fiecare sarcina este unica,iar daca la unele femei bebeii raman foarte activi pana la sfarsit,la altele bebeii devin mai lenesi(nu mai au spatiu)..Am observat ca va stresati foarte tare ca X are bebelu de x kg si al vostru nu,ca bebelul lui X misca intr-una si al vostru nu..Relax..Fiecare copil e unic.Altfel o sa innebuniti pe parcurs..vai copilul lui x a facut nush ce chestie inca de la 3sapt si al meu nu..etc etc.
Si al meu azi a fost mai lenes,dar l-am simtit,mai mult s-a impins in stomacul meu,dar nu ma stresez.
Eu mai beau o cola rece(doza din aia mica) sau mananc o ciocolata in caz ca devin paranoica..si incepe saracu sa miste..(mama denaturata si paranoica uneori,deh)

Miere,imi place enorm leaganul ala,sa-l foloseasca Aidan,sanatos.
Referitor la metoda aia de educare..Doamne fereste!mai mult nu pot comenta aici..

Ingrid,in locul tau as inceta cu plansul si as mai cere o alta parere.Un diagnostic de genul se pune in urma unor teste,nu asa aiurea.

Irina,multa sanatate iti doresc.


POZE CU NOI
Minunica mea
34+ cu David Christian sau David Gabriel

AMR- CEL MULT 6 SAPT.

Mergi la inceput