Operatie fimoza - anestezie generala??!!

Operatie fimoza - anestezie generala??!! | Autor: luny

Link direct la acest mesaj

Astazi am fost cu baietelul meu la Grig. Alexandrescu la un control in legatura cu fimoza. Este ff stransa, nedecalotata deloc, dr a spus ca orificiul este fff mic, punctiform...acum vine bomba: operatie in toata regula, cu anestezie generala!!..cica ii face internare o zi. Am intrebat in ce consta operatia de este nevoie de anestezie generala, cat de grav este..si mi-a spus ca se face o incizie transversala, apoi se coase..la ce mai tai pielicica daca o cosi? nu am inteles nimic...mie mi-a dat impresia ca vrea sa procedeze asa si din comoditate, prt ca e mai simplu sa fie copilul nemiscat, ceea ce a si recunoscut..poate si la altceva se gandea ea, gen bani mai multi..
Ce parere aveti, a trecut cineva printr-o astfel de interventie, cu anestezie generala?..mi se pare exagerat, nu-mi convine deloc ideea, m-a bulversat si speriat...
Ma mai gandeam sa reiau eu decalotarea, pana la capat, dar oare nu este tarziu, la 8 luni jumate si fiind atat de stransa pielicica??
V-as ruga sa-mi recomandati un chirurg pediatru bun(chiar la particular) la care sa merg ptr o alta parere..
RUGAMINTE: acest subiect nu se vrea a fi o polemica anti sau pro decalotare, am citit tot ce era de citit, stiu ca multi veti spune sa-i lasam putzi in pace, dar mie mi-e teama, e un risc asumat in ceea ce priveste dezvoltarea normala a glandului si potentiale infectii...

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

luny, tu stii parerea mea generala!
acum cred ca ai nevoie cu siguranta de o a doua parere!
fara sa stiu prea multe mi se pare un pic cam exagerata ideea cu anestezia generala, dar chirurgul stie cel mai bine despre ce este vorba!
Eu stiu ca se baga o pensa intre preput si gland, se desprind bridele si se decaloteaza manual!

Din pacate nu stiu pe cine sa-ti recomand...

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian (30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Un chirurg bun si tanar Spataru Radu de la Budimex care e si la Medlife....mai vezi o parere...considera aceasta parere pretioasa, eu rar imi scot palaria
Dar uita-te si ce am scris eu azi ca mi-a zis doctorul ...vezi cum face pipi, daca e in jet cic e ok...decalotat un picut de tot, fara sa fortezi si pus ulei...in fiecare zi...cica inmoaie aderentele si se dezlipesc singure...cum alegi, cum doresti...numai nu mai fi stresata ca nu e un cap de tara nici asa nici asa

Simona,mamica de Teo (15 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui tuchita

luny, tu stii parerea mea generala!
acum cred ca ai nevoie cu siguranta de o a doua parere!
fara sa stiu prea multe mi se pare un pic cam exagerata ideea cu anestezia generala, dar chirurgul stie cel mai bine despre ce este vorba!
Eu stiu ca se baga o pensa intre preput si gland, se desprind bridele si se decaloteaza manual!

Din pacate nu stiu pe cine sa-ti recomand...

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian (30.01.2008)



daca este vorba doar de sinechii balanopreputiale asa se face.
pt fimoza este nevoie de incizie, doar fortarea duce la formarea de cicatrici stranse ulterior.
pt fimoza: incizia se face longitudinal pe portiunea cea mai stransa si apoi se coase transversal. in felul acesta se largeste defapt zona de stenoza care nu da voie la decalotare. uneori daca zona stenozata este foarte stransa sau prea mare doar o incizie poate sa nu fie suficienta si sa necesite chiar si circumcizie.
pt fimoza se face anestezie generala ( la grigore alexandrescu toti chirurgii fac asa). in primul rand ca este prea traumatizant pt copil sa faci operatie pe viu, pe urma nu va sta destul de linistit ca sa poata sa coasa. cealalta varianta ar fi cu anestezie locala, dar asta inseamna doua injectii cu xilina la baza penisului pt anestezie, asteptat pana isi face efectul (5-10 min), iar dupa toate astea copilul mai trebuie sa stea cuminte inca 10 min pana ce face incizia si o coase. sincer.... nu prea am intalnit copil care sa stea cuminte pt a doua intepatura la cateva minute dupa prima, dar pt asa ceva...... si mi se pare mult mai traumatizant pt el.
a.... si nici nu stiu unde veti gasi chirurgul care sa faca asta unui copil asa de mic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Zmotocel, inteleg ca faci parte din breasla, dupa explicatiile date!

Si mie imi sunt utile, ca nici putza lui Seb nu e tocmai bine...sper ca sunt doar sinechii! Cum faci diferenta intre siechii si fimoza propriu-zisa?

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian (30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Mimo, am programare la el pe 15 decembrie..
Zmotocel, eu am intrewbat daca ar mai fi alta problema in afara fimozei si mi-a spus ca nu...totusi, o anestezier genrala, e anestezie generala cu riscurile de rigoare..tu ai folosit numai termeni medicali(
daca este vorba doar de sinechii balanopreputiale asa se face - nu am idee ce sunt..), pe care eu nu-i cunosc, sa inteleg ca esti in domeniu?..evident ca trauma este prima la care ma gandesc si vreau sa fie minima suferinta bebelui...dar vreau si alta opinie in mod cert cand vine vorba de operatie si anestezie generala..am auzit prea multe nenorociri ce s-au intamplat din cauza anesteziei, chiar la G. Alexandrescu..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

am vorbit la tel cu Dr Spataru si in prima faza mi-a spus sa ma calmez si ca dansul, in general, la varsta asta nu recomandA nicio interventie, dar evident, trebuie vazut intai..sambata mergem la consult!..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

scuze, chiar nu mi-am dat seama :)
sinechii balonopreputiale = inseamna ca preputul (partea care trebuie sa se decaloteze) este lipit de capul penisului si nu se decaloteaza complet (adica pana cand se vede un mic santulet, ca o adancitura de jur imprejur). cu insistente ele se desprind usor, fara sangerare, doar cu o usoara usturieme care poate sa tina si cateva zile dupa (pt asta se pun comprese cu rivanol care sa fie mereu ude pe penis). cand se desfac de obicei in acel santulet se gaseste o substanta albicioasa care trebuie curatata. se pot desface incet incet la baie sau dintr-o singura miscare ( de obicei asa face medicul). uneori se foloseste o pensa pt a le desprinde usor ( se face putin loc cat sa inceapa sa se desprinda) daca sunt prea lipite si nu se poate fara.
trebuie avut in vedere ca ele se refac chiar daca au fost desprinse corect pana la capat. din aceasta cauza dupa desfacerea initial trebui ca in fiecare seara la baie penisul sa fie decalotat complet si spalat cu apa si sapun pt a nu le mai da timp sinechiilor sa se refaca.
fimoza - exista o zona mai stransa la nivelul preputului care nu da voie sa fie decalotat. in momentul cand se incearca decalotarea aceasta zona se strange si devine mai albicioasa cau un inel in jurul varfului penisului. daca se forteaza decalotarea se poate sa sangereze, iar apoi pe acele zone se vor forma niste cicatrici care il vor strange si mai rau. acea zona care de inel albicios este partea care se incizeaza la operatie. la fel, si dupa operatie trebuie decalotat regulat penisul pt a nu se mai reface fimoza sau a nu se forma sinechii.
nb: sinechiile si fimoza nu se exclud una pe alta, ci pot exista concomitent.
mare grija de fiecare data dupa decolatarea sa trageti preputul la loc!!!!!! in caz ca are o fimoza care permite totusi decalotarea daca nu trageti preputul dupa exista sansa sa apara parafimoza (adica inelul de fimoza strange peputul care e lasat in pozitia decalotat, iar acesta se umfla (ajunge sa arate ca o ciupercuta) si nu mai poate fi tras la loc. atunci penisul incepe sa doar) parafimoza este o urgenta si daca cumva se intampla trebuie mers la medic urgent.
ai dreptate, anestezia generala implica anumite riscuri. dar aceste riscuri au scazut simtitor in ultima perioada. in acest moment se face anestezie generala inclusiv la nou-nascuti cu rezultate foarte bune. medicamentele de ultima generatie si aparatale performante de anestezie au permis ca anestizia generala sa fie din ce in ce mai sigura. dar nimic nu este fara risc. defapt nimeni nu poate garanta ceva 100% in medicina :(. as vrea sa se poata, dar din pacate toate au riscuri si efecte adverse, chiar si cele mai banale manevre si tratamente. singurul lucru pe care il putem face este sa cantarim riscurile si beneficiile si sa luam o hotarare in functie de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Zmotocel, am inteles mai bine acum..diseara dupa baie ma voi uita mai atent..dar dupa cm ai explicat, mie imi pare a fi exact fimoza descrisa.. ai inteles perfect la ce ma gandeam referiot la anestezie...daca e musai, nu ma pun contra, dar nici asa, hop-tzop, un ochi aruncat in 2 secunde si spus transant: operat, anestezie generala..cam asa a fost azi, din pacate..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Luny, stii ce am mai zis si eu...pun pariu ca e la fel cum avea Vlad, era extrem de strans si atat.. cat un varf de ac avea acolo loc...Acum, la 4 ani se decaloteaza jumate si e super ok. Voi decideti daca e nevoie...si mie mi se pare aiurea faza cu anestezia...

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Si la David e f strans acolo, se decaloteaza f putin si se formeaza ca o floricica in varf (pielea). Eu tot speram sa il decalotez usor-usor, dar vad ca nu se poate, pentru ca daca trag putin mai tare se crapa pielea longitudinal in locul unde e mai strans si incepe sa curga sange. O sa merg si eu cu el la control sa vedem ce e de facut.

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput