Operatie fimoza - anestezie generala??!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Ioana, si Mufa a avut asa acum cateva luni, intre timp, daca nu m-a mai lasat sa fac nimic, ca se gadila rau, s-a strans si mai tare.. asa ca ori insisti, ca la voi nu mai e mult, ori mergi cu el la un control..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

La Gr. Alexandrescu Dr. Basca este cel mai bun. Eu cred ca n-ar strica sa-i ceri si lui o parere. Nici el nu e adeptul operatiei decat daca e absolut necesara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Buna

Si eu am un baietel pe care l-am dus la decalotare (la 4,6 ani), dar avea aderente balano-preputiale. Eu am cumparat din strainatate o crema anestezic local (Emla) cu care l-am dat cu o ora inainte de interventie. Si este bine sa ceri mai multe pareri de la doctori diferiti ca sa fii sigura ca iei decizia corecta. Din ce amm citit aici am inteles ca sunt diferite cazurile noastre, dar si eu am cerut parerea medicilor si l-am amanat de la 1 an jumate pana la 4 ani jumate cand am constat ca trebuia facuta interventia (incepuse sa faca infectii locale). Eu am facut interventia la Budimex si am mare incredere in doctorii de acolo. La clinicile particulare vei gasi medici de chirugie-ortopedie pediatrica (CMU, Medlife si poate si altele).
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Azi am fost la Budimex, la dr. Spataru!! imi vine sa sar intr-un picior!! nu numai ca nu e de operat putzi de Mufy, dar dr a spus ca e cat se poate de normal!! e inca fimoza fiziologica, diagnosticata gresit de majoritatea medicilor(asa cum banuiam si speram si eu!) iar pana la varsta de un an jumate, cel mai devreme, nu se intervine medical nicicum, ci il ajuti acasa putin prin tras pielicica...si ne-a aratat exact manevra(trebuie tinut cu picioarele drepte si tras pe lanaga putzi, usor, cu degetul aratator de la ambele maini)..plus ca a fost clar ca nu il doare cand ii facea, nu a plans deloc!!! i-a tras dr de cateva ori ca sa ne arateca merge!si se vede clar diferenta..s-a crapat putin, a curs si o picatura de sange, i-a dat cu Reviken si la fel vom face si noi...asa ca pana la un an jumate, are tot timpul sa se decaloteze, abia atunci daca e tot ff stransa vedem ce e de facut!..desi, teoretic, nu ar avea cum ptr ca daca noi ii vom face zilnic,ar trebui sa fie decalotata! mi-a dat si bilet scris, ptr pediatru, ca s-o calmeze si sa ne lase in pace sa nu ne mai trimita la decalotat! daca, Doamne fereste, face vreo infectie, desi dr a spus ca nu ar trebui, tot la el merg! si ne-a mai spus ca alta tampenie ne-a zis dr de la Alexandrescu, ref la dezvoltarea normala..se dezvolta cat se poate de normal!
iar pe nebuna aia de la G. Alexandrescu, imi vine s-o ...ar trebui sa ii spunem sa se lase de meserie si sa se apuce de strung...imi chinuia copilul degeaba, nici macar nu s-a uitat ca lumea!!
Iar tipul, o bomboana, super comunicativ si deschis, ff grijuliu cu bebe, mi-a placut tare!! biggrin

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Te rog cauta si citeste subiectul meu, nu demult postat, "Fimoza se tratateaza...in mod "natural"..asa parca-l intitulasem.
Si lasa putzica copilasului in pace!
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

Astazi am fost cu baietelul meu la Grig. Alexandrescu la un control in legatura cu fimoza. Este ff stransa, nedecalotata deloc, dr a spus ca orificiul este fff mic, punctiform...acum vine bomba: operatie in toata regula, cu anestezie generala!!..cica ii face internare o zi. Am intrebat in ce consta operatia de este nevoie de anestezie generala, cat de grav este..si mi-a spus ca se face o incizie transversala, apoi se coase..la ce mai tai pielicica daca o cosi? nu am inteles nimic...mie mi-a dat impresia ca vrea sa procedeze asa si din comoditate, prt ca e mai simplu sa fie copilul nemiscat, ceea ce a si recunoscut..poate si la altceva se gandea ea, gen bani mai multi..
Ce parere aveti, a trecut cineva printr-o astfel de interventie, cu anestezie generala?..mi se pare exagerat, nu-mi convine deloc ideea, m-a bulversat si speriat...
Ma mai gandeam sa reiau eu decalotarea, pana la capat, dar oare nu este tarziu, la 8 luni jumate si fiind atat de stransa pielicica??
V-as ruga sa-mi recomandati un chirurg pediatru bun(chiar la particular) la care sa merg ptr o alta parere..
RUGAMINTE: acest subiect nu se vrea a fi o polemica anti sau pro decalotare, am citit tot ce era de citit, stiu ca multi veti spune sa-i lasam putzi in pace, dar mie mi-e teama, e un risc asumat in ceea ce priveste dezvoltarea normala a glandului si potentiale infectii...

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!




Se face anestezie generala nu pt. mai multi bani sau din comositate , ci pt. a putea sa operezi bine.
ca nu prea poti comunica cu un copil mic care are rahi sa-i spui sa nu-si ridice capul , sa nu planga , sa nu se miste , samd.
Persoanelor necooperante li se face anestezie generala , iv , sau li se administreaza sedative pt. a nu obstructiona voluntar sau involuntar actul medical.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Xio, ceea ce spui tu stiu si eu, in teorie, si sunt de acord...insa, in cazul meu, mi s-a spus'operatie, anestezie generala, inevitabil', mult prea repede, fara un control prea amanuntit, ci dupa fix 2 secunde...asta m-a indignat..si mai ales ca am o a doua opinie care sustine si imi argumenteaza ca nu este cazul de niciun fel de interventie, ca este doar fimoza fiziologica, gresit diagnosticata de multi ca fiind nevoie de interventie chirurgicala!!...mi se pare o diferenta ca de la cer la pamant...iar cand vezi pe biroul medicului pachetul de Lavazza iesind dintr-o punga de cadou, iar in buzunar i se vad iesind niste hartii de sute de mii, iti cam pui intrebari..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

Xio, ceea ce spui tu stiu si eu, in teorie, si sunt de acord...insa, in cazul meu, mi s-a spus'operatie, anestezie generala, inevitabil', mult prea repede, fara un control prea amanuntit, ci dupa fix 2 secunde...asta m-a indignat..si mai ales ca am o a doua opinie care sustine si imi argumenteaza ca nu este cazul de niciun fel de interventie, ca este doar fimoza fiziologica, gresit diagnosticata de multi ca fiind nevoie de interventie chirurgicala!!...mi se pare o diferenta ca de la cer la pamant...iar cand vezi pe biroul medicului pachetul de Lavazza iesind dintr-o punga de cadou, iar in buzunar i se vad iesind niste hartii de sute de mii, iti cam pui intrebari..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!



Luny , ti s-a spus dupa 2 sec. cum va fi pt. ca se discuta despre procedeul obisnuit. Inainte de a se face operatia este un consult amanuntit facut de anestezist si nu numai care hotaraste astfel daca se face interventia si in ce mod se va face(dpdv al anesteziei).
Iar cu banii iesiti De cate ori sunt la spital banii pt. mancare si cafea , suc , ii am in buzunar , ca portmoneul nu incape. Deci nu este nici o aluzie.
La asta ma refeream cand erau discutiile despre spaga , ca s-a ajuns la o manie a persecutiei din partea pacientilor care interpreteaza oice gest ca pe o "aluzie".
Daca se scarpina doctorul in nas e pt. ca vrea bani , daca vedem o cutie de cafea in punga de cadouri trebuie sa-i dam bani.
pai daca se scarpina probabil are un muculetz mic , iar doar pt. ca altcineva a dat o cafea , un portelan sau o masina nu inseamna ca doctorul iti cere si tie.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Xio, inteleg ca esti medic..pe undeva e normal sa iei apararea colegilor..este perfect adevarat ca nu-s toti o apa si un pamant si eu nu am tendinta de a generaliza, din contra, cum gasesc un medic implicat si dedicat meseriei, nu ezit sa-l recomand,si sa vorbesc frumos despre cum si-a practicat meseria, vezi al doilea consult de la Budimex, care m-a lasat sa-mi spun si eu parerea si mi-a explicat pe-ndelete tot ce vroiam sa stiu..dar sa stii ca pe langa cadouri si bani iesiti din buzunare, si tonul face muzica, daca ma intelegi! sunt indreptatita sa cred ce am spus mai devreme atata timp cat medicul se adreseaza cu reale aere de superioritate si pe un ton..usor latrat, care nu lasa loc de intrebari si explicatii...dar nu este topicul potrivit pentru astfel de polemici..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput