durerile de sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_canta spune:

Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si asta deoarece am doar 8 saptamani de sarcina.Vreau sa-ti spun LOVEAUR ca si eu am patit la felca tine. Mi-am facut un test la cateva zile de la intarziere si mi-a iesit usor pozitiv. Adica cea de-a doua linie era usor colorata. Si uite, spre bucuria mea doamna doctor mi-a confirmat sarcina cateva zile mai apoi. Eu iti sugerez sa mai astepti cateva zile (dupa ziua de duminica) si apoi sa refaci testul.
Eu acum am alta problema:mi-e rau de dimineata pana seara - dar intensitati diferite. Poate am vreo "colega de suferinta"cu care sa ma sfatuiesc.
Poate ati trecut prin aceste greturi fara varsaturi si imi dati si mie un sfat.
V-as fi recunoscatoare vesnic.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loveaur2001 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

loveaur - eu am fost la prima eco cand imi intarziase cam 3 zile si aveam un test pozitiv, s-a vazut ceva dar nu a putut sa-mi confirme 100%sarcina, mi-a zis sa vin la o saptamana sau doua...bineinteles ca am fost peste o saptamana si atunci s-a vazut f clar si am inceput si tratamentul de sustzinere. nu e o idee buna sa iei de capul tau progesteron, macar pana ai confirmarea ca sarcina este in uter. analiza de sange ar trebui repetata o data la doua zile, valoarea bhcg-ului sa se dubleze aproximativ intre cele doua analize.
pana atunci poti sa iei acid folic ca nu strica si e f important in perioada asta.
bafta si sarcina ushoara

Aha deci ar fi mai ok sa ma duc la dr. pt alta ecografie in sapt a 6 a, ca at are ce sa se vada. De ce tb sa fac analiza la sange o data la doua zile? Ma costa? Deja iau acid folic si M.F. mi-a zis si de vit. E.
Merci mult pt raspuns si asa sa fie, sa-mi dea Dzeu o sarcina usoara, pe care s-o pot duce pana la capat.

26+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loveaur2001 spune:

Luni vreau sa ma duc sa fac analize la sange, dar de ce zici tu ca ar tb sa fac o data la doua zile?
Costa aceste analize?
Sunt tare curioasa cum or sa iasa, imi este si teama sa ma bucur prea tare de rezultatul testelor. Maine este a 28 zi si sper din toata inima sa nu-mi vina sa fie real rezultatul testelor, sa n use intample nimic.
Mai vorbim .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loveaur2001

Luni vreau sa ma duc sa fac analize la sange, dar de ce zici tu ca ar tb sa fac o data la doua zile?
Costa aceste analize?
Sunt tare curioasa cum or sa iasa, imi este si teama sa ma bucur prea tare de rezultatul testelor. Maine este a 28 zi si sper din toata inima sa nu-mi vina sa fie real rezultatul testelor, sa n use intample nimic.
Mai vorbim .


Analiza bHcg este bine sa fie facuta o data la 48 de ore pentru a se vedea cresterea valorii acestui hormon. La o sarcina sanatoasa, la 48 de ore valoarea se dubleaza. Analiza costa.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_canta

Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si asta deoarece am doar 8 saptamani de sarcina.Vreau sa-ti spun LOVEAUR ca si eu am patit la felca tine. Mi-am facut un test la cateva zile de la intarziere si mi-a iesit usor pozitiv. Adica cea de-a doua linie era usor colorata. Si uite, spre bucuria mea doamna doctor mi-a confirmat sarcina cateva zile mai apoi. Eu iti sugerez sa mai astepti cateva zile (dupa ziua de duminica) si apoi sa refaci testul.
Eu acum am alta problema:mi-e rau de dimineata pana seara - dar intensitati diferite. Poate am vreo "colega de suferinta"cu care sa ma sfatuiesc.
Poate ati trecut prin aceste greturi fara varsaturi si imi dati si mie un sfat.
V-as fi recunoscatoare vesnic.
8+


Mananca putin si des, chiar daca nu iti este foarte foame. De obicei, senzatia de foame vine impreuna cu greata. Eu ma simteam mult mai bine daca reuseam sa vars. Atata doar ca senzatia asta de greata era mai puternica seara.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_canta spune:

multumesc, Bubulina.Sa stii ca ai dreptate. Am observat si eu ca daca mananc mai des nu mai am asa greturi.Si iti mai dau o data dreptate: seara intradevar greturile se accentueaza. S-ar spune ca ai trecut si tu prin aceleasi simptome. Multumesc mult de sfaturi.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loveaur2001 spune:

Ce mai faceti fetelot? Va pregatiti de Craciun? Eu nu pot sa fac mai nimic sau dc fac ceva imediat obosesc si ma cam doare burtica.
Asta este a treia zi de cand tb sa-mi vina, asa ca maine de dimineata fac alt test sa vedem ala cum o sa iasa.Am intrat in a 5 a saptamana. Deabia astept sa treaca sarbatorile sa ma duc la o ecografie sa-l vad pe bebe.
Sarbatori fericite si aveti grija de voi burticilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_canta spune:

Buna dimineata, fetelor.
Sunt putin trista ca am fost ieri la medic si mi-a zis ca am un mic hematom langa bb si mi-a dat sa iau UTROGESTAN sau GRAVIBINON injectabil 1 pe saptamana.
Problema acum vine: daca utrogestan am gasit la noi in farmacie GRAVIBINON nu se mai gaseste decat in strainatate. Va rog mult daca stiti pe cineva care are sau i-a ramas de la o alta sarcina, va rog mult.Va dati seama ce disperata sunt.Va rog sa-mi trimiteti un sms sa pot sa va sun eu :0723.657773. Va rog.
9+
P.S. Va urez un "CRACIUN FERICIT!", plin de bucurii alaturi de toti cei dragi voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_canta

multumesc, Bubulina.Sa stii ca ai dreptate. Am observat si eu ca daca mananc mai des nu mai am asa greturi.Si iti mai dau o data dreptate: seara intradevar greturile se accentueaza. S-ar spune ca ai trecut si tu prin aceleasi simptome. Multumesc mult de sfaturi.
8+


Ana am trecut prin acelasi chinuri in primele 5 luni...plus un simt al mirosului exagerat!!
Greturile reuseam sa le mai reduc cu dulce(foarte dulce ..de ex. baclava)...stiu nu-i recomandat sa te transformi in elefant ..dar a fost singurul lucru care ma ajuta sa trec ziua...

pup si-ti urez succes ca tare te inteleg prin ce treci,

36+ Victor Cristian

Mergi la inceput