Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (90)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Bee, incepand cu sapt 31-32 miscarile fetale se mai diminueaza pt ca fatul nu mai are loc ca inainte. Aici ni s-a spus ca dc in doua ore nu am numarat 10 miscari sa mergem la doctor. Dar atentie, copilul poate dormi si te ingrijorezi degeaba. Ideea este ca in momentul in care ai simtit prima miscare, incepi sa numeri si in decurs de doua ore tb sa simti cel putin 10 miscari. Dc nu reactioneaza mananca ceva dulce sau bea un suc de portocale si intinde-te pe partea stanga.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Bee, saru'mana
Perdelele le-am luat de la PICASSO (de langa PRO TV) de pe Pache Protopopescu. Sunt destul de scumpe dar frumoase foc si material foarte bun. Dar nu mai aveau material asa....eu l-am luat pana la ultimul metru .
Legat de miscari bebe, este normal sa se miste mai lent in ultima perioada, bebe creste si nu mai are loc de manevre Important este sa o simti dar nu cred ca trebuie sa stai sa numeri de cate ori pe zi...devine stresant si ce faci daca nu-ti iese la numaratoare intr-o zi...te panichezi aiurea si nu e cazul. Daca misca zilnic, asta e important.

Selene, imi pare rau ca te-ai procopsit cu indigestie :-( Ai mancat ceva ce nu ti-a picat bine probabil...ai grija de tine. Bea multe lichide, ceaiuri multe sa se curete bine stomacelul.

34+ cuADINA-IOANA
AMR 6 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

cine ma ajuta va rog si pe mine cu detaliile contului comun?

please

Crisspy 28 sapt Razvan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cadia, nu esti tiganca, stai linistita. eu una prefer termometrul de ureche, cel cu infrarosii. unele mamici spun ca nu se impaca cu el si il prefera pe cel rectal.
Alina, da, si mie mi se umfla mainile si picioarele, dar seara. de la stat in picioare, condus, gatit... prostii din astea
Albinutz, nu mai sunt asa puternice miscarile acum. dar depinde mult si de copil , ai mei au fost amandoi linistiti in burta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Miereamara, merci pt raspuns. Eu vineri fac exact 31 sapt, dar tot ma pun pe numarat. Cred ca bebe misca mai mult de 10 ori in 2 ore, dar cand este ea treaza, adica dimineata, la pranz si seara. Ca intre timp, e pasnica.

Bee30+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

edit ca am incurcat borcanele..scuze.
Deci Carmen,scuze,am vazut acum cine are burticutza pe acolo si cine nu..dar io-s ametita azi,o fi de la vreme.


Tuchi cum mai esti?

Dar de Angelique mai stie cineva,ceva?????

Eu nu am probleme cu umflatul picioarelor,mainilor..dar nici sarat nu mananc si beau multa apa.

Flo, bb nu mai are loc sa zburde ca inainte si acum misca,dar sa se dezmorteasca si el,se mai impinge sa se intinda..sa alerge,sa zburde,nu mai are unde..el creste si garsoniera devine cam micutza :)
La mine impinge destul de tare acum,aseara era o ridicatura in partea stanga,am tot pipait-o,dar tot nu mi-am dat seama ce era..genunchi,talpita..Si am observat in ultima vreme ca misca noaptea,iar acum si simt in somn,ca loviturile sunt mai puternice..Dimineata cand ma trezesc eu se trezeste si el si incepe inviorarea.

Eu am alta problema..visez in fiecare noapte ca nasc.Nu stiu daca am mai scris despre asta..


POZE CU NOI
Minunica mea
33+ cu David Christian sau David Gabriel

AMR- CEL MULT 7 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Jasmi

Citat:
Si eu sunt cam in ceata cu pompa de muls. Mama mi-a zis ca nu-mi trebuie, ca pompa manuala si cea electica provoaca mai multa durere decat mulsul cu mana, care-ti permite sa simti ce, cum si cat ... nu mai stiu ce sa cred, dupa cine sa ma iau ... ... help


eu nu-mi imaginez cum e sa te mulgi cu mana...adica personal mi se pare mai complicat, mai 'barbar'....ca sa spun exact cum m-as simti.
In momentul in care canalele sunt desfundate..o pompa buna isi face toata treaba fara dureri.(de unde stie mama ta ca pompele provoaca dureri?)
Eu m-am descurcat ft bine cu una manuala Avent - un pachet care continea pompa, 2 biberoane si inca ceva nu mai stiu ..parca rezerva de garnituri. Era aprx 170ron in Cora

Flowerbee pentru dozare anticorpi nu e necesar sa fii nemancata.
Si eu cred ca mai merg la inc lui decembrie sa monitorizez din nou.
In ceea ce priveste pompa ...asa am zis si eu la prima sarcina ca o iau doar daca e nevoie. Parerea mea e ca nu tb sa lipseasca!!! Daca se intmapla din varii moive ca bb sa nu pape, sau sa pape mai putin... nu e bine sa lasi laptik mult in sani...pt ca in felul asta productia scade. Si invers, daca intre mesele lui bb ai sanii prea plini nu e bine sa lasi sa fie durerosi...e risc de mastita. Asa ca e necesara oricum, chiar daca bb papa numai san si e disciplinat.
De asemenea la inceput, in primele zile daca nu sunt canalele desfun date, trebuie sa le ajuti, altfel risti sa pierzi laptele si de aici ...zicerile mamicilor..."nu am avut delooooc lapte". Eu zic ca nu au stiut cum sa faca sa aiba!!!

Cadia, Bebelusi eu stiu ca umflatul mainilor si picioarelor in timpul sarcinii se datoreaza fatpului ca greutatea lui bb poate apasa pe niste centrii nervosi ... Desigur e sanatos sa mancam cu mai putina sare, sau deloc...dar nu cred ca ajuta la eliminarea acestor inconveniente...

Stefanial, Roxana multumesc pentru cont si parola. Voi intra si eu sa pun datele.
Ma gandeam ca putem face si conferinte pe messanger..


zi buna in continuare

Alinuk, Teo si minunea mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Jasmi
Citat:
Si eu sunt cam in ceata cu pompa de muls. Mama mi-a zis ca nu-mi trebuie, ca pompa manuala si cea electica provoaca mai multa durere decat mulsul cu mana, care-ti permite sa simti ce, cum si cat ... nu mai stiu ce sa cred, dupa cine sa ma iau ... ... help


eu nu-mi imaginez cum e sa te mulgi cu mana...adica personal mi se pare mai complicat, mai 'barbar'....ca sa spun exact cum m-as simti.
In momentul in care canalele sunt desfundate..o pompa buna isi face toata treaba fara dureri.(de unde stie mama ta ca pompele provoaca dureri?)


asa-i mulsul manual e ... sa zic traumatizant ca sa nu adaug alte epitete mai dure. si credeti-ma ca l-am experimentat din plin la Patrick. concluzia e ca daca e nevoie de ea lua-ti-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Alinuk

Bee, la mine miscarile lui bebe sunt asa:
-o zi ma bate pur si simplu (cum este astazi, de ex);danseaza sau nu stiu ce face acolo.Da din picioruse in zona de sub san,
-vreo 2 zile este cuminte(cred ca se odihneste).

Eu zic ca este "dilie" ca ta-su.



30+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi
Alinaincearca sa eviti sarea, ca din cate stiu eu retii sarea, de-aia ti se umfla mainile si picioarele..



Dar eu nu manac sarat!! Nici nu-mi place :-(
Manac normal...spre nesarat. Si totusi se umfla

34+ cuADINA-IOANA
AMR 6 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput