Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (36)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Pai... la mine azi a fost prima zi.Destul de greu... si inca nu s-a terminat. Stau in pat, pe net, cu laptopul in brate, am citit ceva... cu voce tare, ca sa auda si fata, i-am pus muzica (rock, desigur ). Am alternat un pic cu niste bucatareala (am facut piftie ) si am iesit un pic cu cainele la plimbare...
Sper sa nu se prelungeasca mult consemnarea la domiciliu, ca ma paste o depresie...

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

M_monique, La Multi Ani si tot ce iti doresti!

Revin cu intrebarea: fetele care stati acasa ca "trebuie" si nu aveti copilasi (decat in burtik), cum va omorati timpul, ca eu simt ca o au razna, nu mai pot, imi vine sa ma sui efectiv pe pereti.

23+


Pisik eu stau acasa de 3 luni dar am activitate ca lucrez , asa ca imi fac ziua la calculator.

19+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Eu tocmai ma vaitam la sotior ca nu castiga mai mult sa ma tina acasa si sa nu fac nik toata ziua
Eu daca as sta acasa m-as juca jocuri pe laptop, m-as uita la history si la discovery...si as lenevi apoi in pat restul timpului
Probabil ca mi-ar trece dupa primele 3-4 zile da acuma asa ma gandesc eu ca as vrea:s a stau acasa si sa dospesc bebitz fara sa fac nik altceva

20+ Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna dragi si mamici cu pitici,
am revenit dupa o lipsa cauzata de o raceala care abia mi-a dat pace.Multumesc lui DD BB2 e ff bine ,marti am fost la control la gineco totul e OK.

  • -col lung si inchis

  • -am luat in 5 luni 5 kg si acelea la burtica

  • -rezultatele analizelor sunt bune

  • -BB2 misca dimineata de la 5 iar seara de pe la 16 pana tarziu in noapte

  • -Bodo il asteapta pe Mos(Nicolae/Craciun )nu conteaza atata timp cat primeste cadouri[?*]


Sper sa retin ceea ce voi citi din urma si ....sper



Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu'Bodo

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Pisik, eu stau acasa de 6 saptamani, dupa o viata foarte activa si la inceput mi-a fost foare greu... O prietena care a trecut prin asta cu sarcina m-a sfatuit ca e foarte important sa gasesc ceva de facut care sa ma faca sa ma simt utila... Asa ca am inceput sa-mi planific activitati de care nu mai avem timp in ultima perioada, desi imi erau foarte dragi: de citit cartile pe care mi le-am dorit, de vizionat filmele pentru care nu aveam timp, de informat de pe net pe diferite domenii care ma interesau, de vorbit cu prietenii pe mess sau telefon etc. Activitatile cele mai placute sunt coloratul, desenatul, cititul etc. cu fetita mea de 3 ani, in pat, cand vine de la gradinita. Iar activitatea care acum imi ocupa cel mai mult timp este tricotatul si crosetatul pentru fetita mea si pentru viitorii baietei- am gasit pe net modele extraordinar de frumoase (pe care in comert nu le-as gasi) cu explicatii, si le fac in culorile care imi plac, cu panglicutele sau nastureii care cred ca se portivesc..
Am foarte multe planuri si nu stiu daca pana la primavara, cand nasc, reusesc sa le pun in practica pe toate!

Andreea, 21+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Fetelor, va multumesc pt sfaturi. Din pacate, nimic nu prea functioneaza: de filme si carti nu prea am rabdare, de net m-am cam saturat, mai lucrez si pt serviciu, dar degeaba...acuma ca stiu ca ma mai asteapta cel putin 2 sapt de stat acasa, o sa incerc sa ma organizez mi bine, sa imi fac de lucru. Din pacate, nu stiu nici sa crosetez, la tot ce inseamna lucru manual sunt dezastru....

Va pup

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Pisik06 sincer eu mi-am luat 2 sapt de concediu medical sincer numai pt ca m-am simtit f obosita si in plus mi-e si tare greu sa stau pe scaun 8 ore. De luni ma reintorc revin la munca si sincer acum de-abia astept pentru ca saptamana asta sincer la un moment dat eram plictisita si de dyscovery si de filme si de adunat prin casa (as fi avut si de sters geamuri dar la ce frig e afara n-am avut curaj.) Culmea a ca si tati astea 2 saptamani a tras tare sa termine treaba inainte de sarbatori si pana la 7 -8 cand ajungea si el acasa ii dadeam 10 telefoane ca eu ma picti si sa vina ca ne e dor de el.

cu frigul la fel pot spune si eu a parca sunt mult mai sensibila, cand ies afara ma infofolesc mai ceva ca mos Gerila

Cristina si Ana 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Dodo-pui felicitari pt. bb! Nu ti-a spus daca va fi surior sau fratioara?



Mady19+ si Mihai - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Pisik06 si eu stau acasa si stiu ca nu e usor dar incet, incet m-am obisnuit....cu internetul, cu cate o carte...cu pregatirea pranzului...cu siesta de dupa amiaza...cu pregatirea cinei( in general treburi casnice), cu zile mai bune si cu zile mai rele....ma consolez cu gandul ca ma odihnesc pentru bebelina mea!!!Mie sarcina mi-a dat o doza foarte mare de optimism si voie buna..asa ca lipsa de activitate nu mi se pare asa o mare greutate.Mi-ar fi placut sa muncesc din motive financiare...dar asta e situatia, stau linistita..ca stiu ca am pentru ce!!!

Andreeea.... si mie imi place sa tricotez( adica tricotam inainte si mi-ar place sa fac ceva bebelinei...tot am timp)unde ai gasit modele frumoase...poti sa imi dai si mie vreo adresa?

mamicilor!!!

24+ Daria sau Giulia

georgiana

http://s359.photobucket.com/albums/oo40/gogoasha27_2008/georgiana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Pisik, am uitat sa specific faptul ca eu stau numai in pat, ca daca as putea sa misun prin casa, cate ar trebui facute... Dar asa, doar observ, mi se urca sangele in cap ca nu pot face si pe aia si pe aia, dau directive si sper sa se gaseasca timp pentru toate. Cel mai important mi se pare organizarea pentru venirea bebelusilor pe lume. Din pacate, eu trebuie sa astept ajutorul celorlalti. Dar e bine ca tu sa profiti ca poti face acum cate ceva... Si chiar nu ai mult de stat acasa, cred eu. Bine ca e bb bine!
Dar imi amintesc ce greu mi-a fost la inceput pana m-am obisnuit cu "regimul". Si faptul ca ma gandem in numar de saptamani, luni cat mai am de stat, ma facea sa ma cuprinda depresia. Dar nu m-am lasat prada ei, iar motivatia cu binele bebelusilor si ca pentru copii se merita absolut orice sacrificiu din lume m-a facut sa rezist si sa ma trezesc zilnic cu zambetul pe buze, gandindu-ma la ce frumos va fi la primavara in casa noastra!
Hai ca mai este putin!

Andreea, 21+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput