Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Salutare, din nou!
In primul rand vreau sa va multumesc ca existati, acest topic m-a ajutat foarte mult sa trec prin problemele sau grijile legate de alaptarea puiutului meu!

va scriu acum cu rugamintea de a ma ajuta sa ajut o verisoara care a nascut de foarte curand, respectiv marti dimineata, intr-un spital din germania, o bebelina voinicuta de 4.3kg si 55cm. Bebelina a fost pusa la san si 'a supt' la 15 minute de la nastere, de atunci a fost permanent cu mama in camera. Marti seara cand am vorbit cu vara-mea spunea ca a supt deja de 5 ori. Acum e disperata, spune ca fetita plange continuu de foame, in spital i-au dat si biberon ca nu se puteau intelege cu ea. I-au facut nustiuce test cu un aparat si cica nu are lapte .
Ce e de facut??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


trebuie multa rabdare... adevaratul lapte vine la cateva zile de la nastere... dar e ok si colostrul... asa e la inceput... trebuie insistat si de fiecare data cand bb cere trebuie pus la san... daca e nervoasa bb schimba sanul si tot asa... trebuie eliminat biberonul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Citat:
I-au facut nustiuce test cu un aparat si cica nu are lapte .
Ce e de facut??



Din cate stiu eu nu exista asa ceva ca nu are lapte, ah da se poate diminua cantitatea pe parcurs, dar la inceput toate mamele au aceleasi sanse sa alpteze puii lor, daca o fac corect si nu baga imediat formula.

Eu sunt abia la capitolul documentare, multumesc voua de pe foum ca am invatat multe pe aici si uitati niste linkuri super bune:
http://www.youtube.com/watch?v=Ox8ht-EVnQA&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=WOQzEN_dcPc&feature=channel
Verificati toate videos de la acelasi user.

si

http://www.kellymom.com/
http://www.lalecheleague.net/public

13+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina20 spune:

Motana sa stii ca sunt mame care nu au lapte la nastere,eu de exemplu mia venit laptele la doua zile dupa ce am nascut,si de fiecare data cand puneam baiatul la san aveam o durere ceva ingrozitor,la multe mame nu li se desfunda canalele,asta depinde si de copil.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12" target="_blank">album 1
nou
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all" target="_blank">album 2

www.onetruemedia.com/shared?p=7c6534b75f4fce2bec111f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Irina, dar apoi ai putut alapta?

Eu zic doar din ce am citit, ca laptele exista, asta cu canalele cred ca se poate cumva rezolva (nu stiu sigur), ideea e ca mamicile sa nu renunte usor si sa dea biberonul. Eu cel putin asta imi doresc, nu pot spune nimic despre nimeni caci nu am avut inca experienta, dar din toate materialele pro-alaptare cam asta reiese, ca mamele au lapte si ca trebuie sa insiste si sa fie ajutate ca sa le dea bebeilor mancarea naturala.

Bebei sanatosi!

13+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Motanica, tu de ce dai sfaturi daca n-ai trceut inca prin asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

bogdanai in primul rand nu am dat sfaturi, daca citesti mai atent, sunt doar informatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Me, again!
Ma dor sfacurile foarte tare de vreo cateva zile, cand suge bebe, mai ales la inceput! Why??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Motana

bogdanai in primul rand nu am dat sfaturi, daca citesti mai atent, sunt doar informatii...


nu erau gresite informatiile tale... dar stii cum e... citind pare floare la ureche dar sa stai calma cand bb plange de foame sau de dureri de burtica este mai greu...

este important sa fii cat mai optimista... si sa stai cat mai calma.. cand va fi momentul!!!
pupici la mari si mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Me, again!
Ma dor sfacurile foarte tare de vreo cateva zile, cand suge bebe, mai ales la inceput! Why??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


ai schimbat pozitia in care il pui sa suga? daca da, posibil sa nu reuseasca sa ia mamelonul bine... si atunci incep durerile...
posibil sa suga mai puternic, decat o facea pana acum...
posibil sa aibe dureri de gingii si sa mestece mai mult la sfarcuri...

pune un pic de garmastan... ai sa vezi ca va trece si o sa fie iarasi ok! rabdare multa!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Nerantula te doare cumva si spatele, are bebe limba alba?
Daca nu e mai bine altfel se putea sa fie candidoza bucala, e frecventa la bebei...altfel nu stiu de ce te-ar putea durea...Ai schimbat cumva stilul de a alapta bebe? ca dupa data lui de nastere nu cred sa-i iasa dintisorii.
Mai da-ne detalii.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput