Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

seara buna fetele
amsa incerc sa il mai pun pe bb la san poate poate reusesc ceva
am incercat si mulsul manual nu doare insa am reust sa imi fac niste ppungi cu lapte pe aureola .....se simte laptele cum fuge pe acolo ....cand am facut prima data mastita a fost pt ca nu am reusit sa evacuez laptele de acolo fugea in sus...dehh cand imi aduc aminte ...eu cand ma mulg nah nici de ce sa trag nu prea am efectiv la baza areolei sunt canalele mici rotunde de unde tasneste lapte...nu am si eu o piele protestoare pe ele adica sfarc...deh asa ma facut mama vb ei netreminata cu D-zeu inainte
mah eu zic ca la mameloanele respective sunt prea mari pt bb..mah daca ati vedea sanii v-ati da seama ca am nisyte tzitzi tare dificie...si ca sa fie treaba treaba...mi sa stricat pompa de la avent manuala mai exact capacelul gen steluta sa fisurat
vreau si eu un vagon de optimism si 2 de rabdare
va pupacesc si va imbratisez multumesc mult de sfaturi si opinii sa vedem ce o mai fi pe viitor

Eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de
Dimitrie Gabriel 12.11.2008
****************************************************
Fericiti cei a caror inima cunoaste pasiunea prieteniei.

Numai ea stie sa ne faca singuratatea mai putin ucigatoare si viata suportabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ama pai eu ma mulg din 3 in 3 ore...insa bb se mai trezeste uneori inate ca eu sa reusesc sa ma mulg..de obicei ii dau tot ce scot de la mine si ce mai trebuie ii dau completare el mananca cca 170 ml la masa...si eu scot uneori 60 alteori 160 alteori 200 si tot asa...ii fac completare in functie de cat reusesc sa mulg

Eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de
Dimitrie Gabriel 12.11.2008
****************************************************
Fericiti cei a caror inima cunoaste pasiunea prieteniei.

Numai ea stie sa ne faca singuratatea mai putin ucigatoare si viata suportabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

ama pai eu ma mulg din 3 in 3 ore...insa bb se mai trezeste uneori inate ca eu sa reusesc sa ma mulg..de obicei ii dau tot ce scot de la mine si ce mai trebuie ii dau completare el mananca cca 170 ml la masa...si eu scot uneori 60 alteori 160 alteori 200 si tot asa...ii fac completare in functie de cat reusesc sa mulg

Eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de
Dimitrie Gabriel 12.11.2008
****************************************************
Fericiti cei a caror inima cunoaste pasiunea prieteniei.

Numai ea stie sa ne faca singuratatea mai putin ucigatoare si viata suportabila.

cand nu reusesti sa scoti cantitatea necesara, incearca sa te mulgi mai des... in loc de 3 ore fa la 2 ore sau 2 jumatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eli, vb cu cine ti-a dat pompa, pt ca exista o steluta si chestia aia de care se prinde manerul de rezerva. Te admir cata putere ai sa continui. Rusine sa-mi fie mie ca mi-e lene sa ma mulg . In fiecare zi zic ca de maine ma mulg zilnic si pun provizii la congelator. Dar pana acum nu m-am tinut de treaba. La fel zic si cu dusul la sala. O sa raman cu sunci

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Asa este cu pompa, si eu mi-am adus aminte ca avea niste piese de rezerva.

Cand vezi ca nu mai curge nimic, roteste putin pompa, ca sa prinda presiune pe alte canale si sa traga si din alea.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Ama eu pun fata la san de cate ori vrea dar sta doar daca are rabdare... daca ii este foame tipa si se agita si nu trage... de asta folosesc pompita. De ex azi (a 5-a zi de raceala) abia mai scot 10 ml cu pompita
Si tot nu vreau sa renunt. Chiar nu stiu ce sa mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

Ama eu pun fata la san de cate ori vrea dar sta doar daca are rabdare... daca ii este foame tipa si se agita si nu trage... de asta folosesc pompita. De ex azi (a 5-a zi de raceala) abia mai scot 10 ml cu pompita
Si tot nu vreau sa renunt. Chiar nu stiu ce sa mai fac.




pentru o alaptare cu succes trebuie pus bb la san cat mai des ( cand ai tu 5 minutelibere... in somn, treaz, cand e satul, cand e flamand, cand are colici... etc... si eliminat biberonul (daca ii dati completare mare, il eliminati treptat!!)!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

bravegirl am vb cu cine mi-a dat pompa numai are cea dea 2 steluta...a strcato ea ...veau stelutza
mah a-si apuca dar fiind fisurata numai videaza...deci ma chinui cu cea tip seringa..electrica si degeaba am trecut si pe manual...am inlocuit si stelutza cu o alat de la alta pompa dar nu reuseste sa videze suficient iese decat u firicel subtire...deh sa vad ce o sa mai fac

Eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de
Dimitrie Gabriel 12.11.2008
****************************************************
Fericiti cei a caror inima cunoaste pasiunea prieteniei.

Numai ea stie sa ne faca singuratatea mai putin ucigatoare si viata suportabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Salutare, din nou!
In primul rand vreau sa va multumesc ca existati, acest topic m-a ajutat foarte mult sa trec prin problemele sau grijile legate de alaptarea puiutului meu!

va scriu acum cu rugamintea de a ma ajuta sa ajut o verisoara care a nascut de foarte curand, respectiv marti dimineata, intr-un spital din germania, o bebelina voinicuta de 4.3kg si 55cm. Bebelina a fost pusa la san si 'a supt' la 15 minute de la nastere, de atunci a fost permanent cu mama in camera. Marti seara cand am vorbit cu vara-mea spunea ca a supt deja de 5 ori. Acum e disperata, spune ca fetita plange continuu de foame, in spital i-au dat si biberon ca nu se puteau intelege cu ea. I-au facut nustiuce test cu un aparat si cica nu are lapte .
Ce e de facut??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eli, ti-am scris si la cozonacei. eu am 3 stelute. Pot sa-ti dau una, numai sa-mi spui cum facem

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput