Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap40

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coletutza spune:

multumesc tare mult pentru info...daca imi iese, voi scuti 6mil, prima injectie deja achitat integral, injectat...

va pup si va doresc ce imi doresc si mie...macar un bebel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Ioana, condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca !
Imi dau seama prin ce treci, insa nimeni nu mai poate face nimic.
Trebuie sa-ti continui drumul tau.
De data asta vei avea noroc cu FV-ul. O sa-ti spun peste vreo luna de ce.

Io n-am inteles ca Flavinul ala. A avut efecte asupra cuiva, sau e prea nou aparut ?
E destul de scump si dupa cum zice pe prospect, o sticla ajunge max 10 zile, la o doza medie de tratament, deci trebuie cam 3 sticle pe zi.
Sa nu ma intelegeti gresit, dar atatea buruieni am baut/mancat ca am obosit de atatea experimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Va multumesc frumos : Lucialu, Mada23, Magdita, Aerlilian, Goldi
Voi merge, cu siguranta, la Biserica sa aprind o lumanare pentru unchiul meu. Oricum nu puteam pleca din Bucuresti pentru ca maine trebuie sa merg la eco si nu pot amana programarea, pentru ca astia sunt pasii in FIV. Sper sa ma inteleaga...si ma voi ruga pentru sufletul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

doamnelor, proababil unele dintre voi ati observat, am creat o rubrica "endometrioza" pe blogul unde incercam sa atragem atentia asupra finantarii infertilitatii: http://.

credeti ca ati putea face un articol nu foate lung despre endometrioza in general pentru a il posta pe blog? am discutat si am ajuns la concluzia ca articolul in sine ar trebui sa fie mai "stiintific" (dar nu excesiv), iar la comentariile de dedesubt putem povesti istoriile personale, pune intrebari, oferi raspunsuri.


va multumim mult si va uram mult-mult noroc in a a va indeplini visul cat mai repede! :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ioana condoleante !!! Imi pare tare rau ca s-a intamplat asta acum, cand tu ar trebui sa fii vesela si optimista. Si eu am patit ceva de genul asta. In ziua de ET a murit bunicul sotului meu. Cand m-am trezit din anestezie mi-a spus. A fost greu pentru ca Andrei incerca sa ma protejeze pe mine, nu vroia sa-mi arate ca sufera dupa bunicul lui... Eu nu am putut sa fiu langa el la inmormantare, pentru ca a fost la Brasov.
Ma rog, asta e ! Cateodata e greu sa te aduni si sa mergi mai departe, dar tu in mod special trebuie sa vizualizezi acum si sa ai numai ganduri bune si frumoase si optimiste !

Legat de intalnire, nu stiu sincer daca pot sa ajung. Sa vedem. E ora cam proasta pentru mine, mai ales cu circulatia din Bucuresti.. Alex mananca ciudat seara, zici ca e camila, face stocul pentru noapte si mananca din ora in ora intre 6 si 8... Pe urma facem baie, biberon si somnic pana a doua zi dimineata !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Ioana

..numai bine fetelor...am plecat in concediu... tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

Buna fetelor; si eu ma confrut cu aceeasi problema: endometrioza ; dupa 2,5 ani de investigatii si analize fara nici un rezultat am aflat in urma unei laparoscopii facute la giulesti la dr. niculescu ca am endometrioza mai exact chist endometriozic pe ovarul stang de 2.5/2cm parca scria; mie singurul tratament pe care mi l-a dat a fost 3 luni de diane 35 dar citeam pe aici despre diphereline parca asa se cheama; nu inteleg de ce nu mi-a dat si mie? va rog daca v-ati confruntat cu problema asta spuneti-mi si mie mai multe despre ea; mie mi-a zis dr. ca as avea sanse 50%sa raman in mod natural dar oare nu pot face nimic sa ajut cumva? ceva vitamine, naturiste ceva ; va rog daca stiti spuneti-mi si mie ce-as putea face?sunt disperata si nu stiu cum sa fac sa-mi induc o stare psihica mai buna; sunt tare dezamagita si nu-mi face bine deloc starea asta; va rog ajutati-ma si pe mine cu sfaturi cu tot ce stiti voi despre boala asta si credeti ca m-ar ajuta; va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Va multumesc frumos fetelor!
In sfarsit o raza de soare a aparut si pentru mine! Mi-am luat in drum spre spital Estradiolul din z7 de stimlare si era 1.335 , cum nu l-am avut niciodata. Iar la eco ovarul drept avea 5 foliculi intre 9 si 15, iar ovarul stang 2 foliculi de 16 si un chist folicular de 25. Endometrul era azi dupa 8 zile de stimulare 9.8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

ioana ma bucur foarte tare de rezultat. doamne ajuta maine la eco si sa privesti inainte cu optimism. cred ca ai ales f bine sa-ti vezi de treaba ta acum, cand moralul conteaza enorm. nu inseamna ca daca nu mergi la inmormantare nu-ti pasa, asta e, importante sunt altele, nu actele de prezenta. condoleante!
boo las ca se face mare alex si cresc si cocoasele la camiloi sa poti veni si tu la intalniri. oricum, aveai una in plus fata de mine, atunci la ziua ioanei cand eu tocmai nascusem, trebuia sa egalam scorul
liliana concediu placut
luca crezi ca ce avem noi la inceput de capitol e ok? la partea mai stiintifica ma refer. acum, povestile de succes sunt pentru moralul nostru, nu pt cel al autoritatilor, cred ca pt ei mai bune ar fi povestile care pana acum nu au avut succes in ciuda tratamentelor, operatiilor, costurilor, etc. eu asa cred, sa zica si fetele...
raluandra imi pare rau de diagnostic insa macar stii cum trebuie sa abordezi problema. sfatul meu ar fi sa mai vizitezi un medic specializat in endo inainte sa te apuci de ACO. iti spune cineva care a pierdut aproape 3 ani cu asa ceva, nu e tratament, din contra...oricum, ai mari sanse acum dupa laparo, in caz ca medicul ti-a curatat f bine sa ramai gravi fara nici un fel de tratament, doar cu homeopate. ia si citeste capitolele din urma , vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale, tratamentele urmate de fetele care au reusit sa-sii vada visul cu ochii.
magda, aerlilian, mada, lucia, goldi, coletutza, alexia mare la toata lumea
eu pe 8 am programare la tutunaru. am niste dureri prin burta de numa. culmea e ca stiu sigur dupa secretia specifica ca tocmai sunt la ovulatie, nu inteleg insa de ce ma doare asa de rau uterul...ma duc sa vad ce-i de facut, ce ar trebui sa fac sa nu mai trec printr-o laparo curand, cel putin nu pana la bb2 si cand ar fi mai indicat sa ma apuc de el ca sa mai avem si sanse. dupa ultimul CM au revenit anumite dureri, kk-mas in ele, scuzati-ma ca sunt asa de plastica, undeva in adancul sufletului speram sa ma fi vindecat dupa laparo, diphe, sarcina si alaptare...se pare ca doar menopauza e salvarea

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mada,Madut,Madisorul nostru scump sa ne traiesti o mie de ani fara reparatii capitale(citez sosul din dotare,asa ureaza el)!Sa petreci bine-bine alaturi de cei dragi!Chiar nu mai am ce adauga (ti-am spus ca-mi esti draga)decat ca sper ca sarbatorile de iarna adeca Moshul sa te surprinda cu un cadou bine meritat si indelung asteptat!Stiu ca postesti,dar...sarbatorile continua pan' la anu' asa ca n-are nici o scuza Moshul
Tuturor sarbatoritelor le doresc LA MULTI ANI FERICITI SI IMPLINITI!!!
Lilisor VACANTA SUPERBA!!!
Ioana tat inainte,supervesti!Si fara mustrari ca eu am facut ce a trebuit in doua randuri,dar nu ce trebuit pt mine...am ales altfel...si....m-am bulit de tot,iar ce facusem pt moa a fost degeaba in conditiile date,ca nu i-am oferit continuitate.Acum eu plang si nu altii...
Ralu poti sa repeti treaba plastica...inteleg acum de ce se spune ca endo se agraveaza in timp.Noi ne imaginam stricto ca se refera la fertilitate...dar se refera si la simptome.Deci ne doare mai des si mai tare.Chiar sunt curioasa ce solutii iti va oferi dl dr.Sunt in aceeasi oala cu tine.Ovulatia a trecut dar inca se resimte.Pt mine perioada fertila este un kkat pansat ca sa te completez.Si nu are legatura neaparat cu leziunile...deci e asa mai parsiva chiar si decat ne-am inchipuit.
Raluanadra BINE AI VENIT alaturi de noi si sa te gravidesti repede-repede! pe prima pagina vei gasi toate informatiile pe care le avem la ora asta.Acceseaza cu incredere linkurile si unde te poticnesti intrebi.Nu sh de ce ti-a dat ACO si nu diphe.Diphe nu este bash un tratament,cum nu sunt nici ACO.Dar te pune intr-o menopauza temporara,suprind estrogenul pe care btw ACO le contin si care e oarecum raspunzator de starea noastra.Ideea e ca apelarea la hormoni sintetici este un cerc vicios si cam neispirat in cazul nostru.POate ai avut "doar" chistul endo si alte leziuni de endo,puncte nu.Si asa a estimat stadiul tau...nu sh.Este adevarat ca diphe este ff scump si nu ofera certitudini tuturor.dar cam astia sunt pasii peste tot in lume...incluzand si diphe postoperator.Mai sunt si exceptii dupa modul de gandire al unor doctori.
Goldi dupa cum vezi nu a fost incercat in mare de catre noi.Ana-Alexia il ia de prea putin timp ca sa se pronunte iar Medoxul(varianta americana a fost luat de Roxana,care spune ca a avut un cuv greu de spus pt ea,in bine)De altfel ea ne-a ajutat f mult prin oferirea acelui link legat de Medox si puterile sale.Bioflavonidele in special cele rosii sunt mult prea laudate de de diferite surse(multe)ca sa nu fie ceva adevar in ele.Insa ne trebuie un medic. puternic care sa aiba o concentratie mare de flavonoide(si antocianinele lor)pentru a vedea rezultate in cazul nostru.De-asta ne-am gandit la Flavin.Este o vb cand omul e disperat rau de boala mananca si untura de caine,daca i se spune ca face bine.Incercam si pe asta-Flavinul,nu unturachit ca-i scump ca naiba,dar are justficare daca citesti cat fruct trebuie folosit ca sa se obtina o doza corecta.Este alegerea ta ce faci...noi incercam doar sa gasim solutii cat mai eficiente si mai putin daunatoare pt noi.De-asta am pus pe pagina flavonoidelor cam toate variantele gasibile la ora asta pe piata.
Eu inca mai caut Flavin...
Gabriela,Magdita numai bine va doresc!Si va multumim pt info legate de diphe!
Care se baga sa-i raspunda lui Luca?E buna ideea.Lipsim noi si poate si fetele de la fibrom ar trebui invitate.
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput