Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mai fetelor, am si eu o intrebare care ma cam chinuie. In special pentru cele carora le-a venit deja menstruatia dupa sarcina. Mie mi-a venit, a curs ca la balamuc si m-a tinut mai bine de o saptamana. DE atunci, din 2 in 3 zile mi-a mai curs asa ba rozaliu ba maroniu, asta pana s-au facut 2 saptamani de la prima zi de ciclu. Acum am o secretie ba transparenta, ba putin galbui portocaliu foarte pal asa ( scuzati detaliile) si uneori cu un mic, microscopic firicel de sange. Ati patit vreuna din voi asa??? Nu va mai spun ce ganduri imi trec prin cap ca m-am depresat rau de tot si m-am dus si mi-am facut Papanicolau... Sper sa imi raspundeti



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Visand la o minune
Ticker2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xor spune:

Monica...asa ti-a fost scris...dar de acum cred ca s-a incheiat cu seria ghinioanelor! vei fi cea mai buna mamica! mai ai un pas pana atunci...te mai urmaresc si pe la aspirante...Poate iti va face Doamne Doamne un cadou frumos de Craciun
PS imi pare rau dar nu stiu ce sa-ti raspund...pe mine inca m-au ocolit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Salut!
Am venit de la vaccin, a plans micutul meu, tati a fost la inaltime, l-a tinut, l-a masat. Eu il tineam in brate, tati facea masaj, Lucas plangea si tot asa vreo 15min si auzim din camera alaturata o "asistenta" :"Da' cat dureaza sa-l imbracati?", deranjata de plansul copilului. Eu si sotul care eram si asa cu inima stransa de mila copilului ne-am innegrit pe loc....mi-am calmat sotul care era in stare s-o manance pe nesimtita cu fulgi cu tot, am imbracat copilul si am plecat...bineinteles ca i-am zis cateva de la obraz asa scurt si taios..de-a pus capu'n pamant.Si acum mi se ridica tensiunea cand ma gandesc.
Mi-a zis sa pun felii de cartof pe locul intepaturii, sa nu-i fac baie si sa-i dau Novocalmin si pe timpul iernii sa-i dau 4 pic Vigantol.
Lucas are 60 cm si 6 kg(6.5 imbracat) la 2luni si 3 sapt si e sanatos.

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Bitza, sper sa nu te superi ca imi dau cu parerea, dar cred ca este de evitat novocalminul(are multe efecte secundare nefaste asupra organismului), el se foloseste de obicei in situatii extreme. Pentru prevenirea febrei de la vaccin se utilizeaza paracetamolul. Acum eu sper ca Lucas sa nu faca febra deloc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xor

mamici, am o problema..eu si sotul meu am lucrat la aceeasi firma. Imediat dupa ce am nascut au aparut niste neintelegeri iar sotul meu si-a dat demisia...acum patronul doreste sa se razbune si nu vrea s-mi semneze actele pentru CIC. Ce pot face in aceasta situatie?


Spune-i sa-ti dea in scris ca refuza sa semneze sau inregistreaza-l.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Monica esti o draguta !!!!

Sa va povestesc ca azi am fost la control la kineto-terapeut, poate va intereseaza. La inceput Alex avea valgus, sau ceva de genul asta se cheama. Adica talpita se apropia foarte usor de tibie, cica de la pozitia din burta. Si am fost cu el o luna la masaj. Si ne-a spus sa venim la control la 3 luni asa ca am fost. Si suntem foarte bine. Ma rog, vroiam de fapt sa va spun ca m-a invatat sa fac niste exercitii cu el.
1. pus pe burta cu un prosop la subsori, ca sa isi ridice capul si sa i se formeze muschii spatelui
2. tot stand el pe burta, sa il ridic usor de manute, dar nu foarte tare ca sa nu se curbeze prea rau spatele
3. culcat pe spate pe un scaun sau masa, ii scot picioarele mai afara un pic cat sa le pot indoi de la genunchi si ii prind picioarele cu ale mele sa stea fixe si pe urma il ridic de manute ca faca "abdomene". Dar pana la 45 de grade, nu 90 complet.

Toate astea trebuie facute de 2-3 ori pe zi, cate 10 repetari. Dupa vreo 2 saptamani vine episodul 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Boo, foarte foarte frumoase pozele. Alex e absolut incintator, iar tu radiezi.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Pupici Amaliei si lui Lucas! Si vaccin usor bebelusilor care se imunizeaza joi!

Kid, simodina, mare curaj pe voi sa adunati 4 copilasi inr-o cabana, super ca v-ati descurcat asa de bine.

Alina, nasii lui Cipri vor aparea sigur, mai bine ca te-au refuzat, ca probabil raceati relatiile. Banuiesc ca nu mai sunt asa prieteni oricum dupa faza asta.

Eu am primit o recomandare sa pun niste rude de-ale lui barbatu-meu nasi, nu-i cunosc inca dar cica-s de gasca. As fi preferat niste prieteni apropiati dar nu avem unii comuni ca noi am ars multe etape si n-am mai avut timp prea mult sa socializam intre munca si relatia noastra efervescenta :) Sper sa fie bine, atata doar ca persoanele astea locuiesc in alt oras.

Eu am tinut sticla de vigantol la lumina. In plus habar n-aveam ca se da gratis! Eu nici elevitul nu l-am avut compensat in sarcina...

Moni, e bine ca est clinic sanatoasa. Legat de CM, eu stiu ca primul dupa sarcina poate fi indelungat. Sunt sigura ca si papanicolau iese bun.

Xor, sper sa se rezolve problema cu angajatorul tau. Fetele au dreptate, se pedepsesc asemenea lucruri insa sper sa nu fie cazul sa ajungeti pana la asta :(

Legat de intors la munca, anca, eu preconizam ca ma intorc prinaprilie, insa am fost inclua intr-un mail in copy unde seful spunea ca eu am un bebe si ca nu sunt disponibila pana in februarie, acum sper sa pot sta cat mi-am propus acasa. Colac peste pupaza, acelasi sef, mi-e si amic, imi scria intr-un mail raspuns la o cerere de-a mea azi ca e asa de ocupat incat nici 2 minute nu-si poate lua sa respire. Printre randuri eu am citit ca abia asteapta sa ma vada

Poate e de acord cu part time sau cu o luna da alta nu...

Nu in ultimul rand, Nerantula, eu stiu ca spina bifida oculta nu pune probleme, e chiar o mamica pe forum care a aflat in timpul sarcinii ca are asa ceva!! Cred ca este andreea_and, dar sa ma ierte daca o confund. Oricum, ca o concluzie spina bifida oculta chiar are multa lume fara sa stie. Poate fi o consecinta a carentei de acid folic in timpul sarcinii, printre altele. La voi nu cred ca a fost cazul. zMa bucur ca nu exista complicatii cu hemangionul de pe brat. Pupam un Gruia mititel si sper sa iti zambeasca cat de curand.

Ca tot a venit vorbea, Anda azi a ras cu hohote, imi venea sa plang vazand-o asa. In plus ii place caruselul. Din pacate tine doar 5 minute si pe urma trebuie sa rasucesc iar cheita. Chiar i asa am avut juma de ora pt ordine si curatenie! Iubesc inventatorii de caruseluri. :))

M-am latiit cat o zi de post, va rog sa ma iertati.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Boo

Monica esti o draguta !!!!

Sa va povestesc ca azi am fost la control la kineto-terapeut, poate va intereseaza. La inceput Alex avea valgus, sau ceva de genul asta se cheama. Adica talpita se apropia foarte usor de tibie, cica de la pozitia din burta. Si am fost cu el o luna la masaj. Si ne-a spus sa venim la control la 3 luni asa ca am fost. Si suntem foarte bine. Ma rog, vroiam de fapt sa va spun ca m-a invatat sa fac niste exercitii cu el.
1. pus pe burta cu un prosop la subsori, ca sa isi ridice capul si sa i se formeze muschii spatelui
2. tot stand el pe burta, sa il ridic usor de manute, dar nu foarte tare ca sa nu se curbeze prea rau spatele
3. culcat pe spate pe un scaun sau masa, ii scot picioarele mai afara un pic cat sa le pot indoi de la genunchi si ii prind picioarele cu ale mele sa stea fixe si pe urma il ridic de manute ca faca "abdomene". Dar pana la 45 de grade, nu 90 complet.


Interesenta chestia asta de care spui tu cu kineto-terapia. Am o prietena a carei fetita avea problema asta la picioruse si i le-a tinut in ghips vreo 3 saptamini. Mi se pare mult simplu sa faci masaj sau exercitii.

Multumesc pt sfatul cu exercitiile. Eu chiar am o problema la Ania cu statul pe burta. Daca o tinem pe umar sau pe piept, isi tine capul sus fara nici o problema, e toata batz, s-ar tine si pe picioare, dar n-am vrut eu sa insist. In schimb, daca o punem pe burta, se enerveaza foarte tare.

Si se mai enerveaza si dupa baie, cind ii fac masajul cu lotiune de corp. Atunci chiar urla, ca din gura de sarpe. Sint singurele momente cind plinge de-a binelea. Bebelusii vostri fac asa vreodata? Ce ar putea s-o deranjeze? Masajul? Crema in sine? (Poate seamana cu mine, nici eu n-as suporta sa-mi dau pe tot corpul cu ceva lipicios). Se linisteste de-abia dupa ce-i pun pijamalutza. Poate ma luminati, daca aveti idee ce-ar putea avea.

Eva, Luca, sinteti ok?

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Daca tot m-am pus pe scris, sa rezolv si doua din temele de ieri.

Jucarii. Ania are deja o multime de jucarii, 2 saltelutze de joaca, o multime de plusuri si de jucarii zornaitoare, fosnitoare etc. Numai carusel n-a avut, pt ca m-am gindit ca m-ar scoate pe mine din minti melodia aia, daca ar merge non-stop, dar acum ne-am procopsit si cu un carusel, trebuie sotul meu sa se duca sa-l ia de la o prietena. O sa i-l punem, probabil, atunci cind ii mutam patul in camera ei (eu deja pe tema asta, eu, care ma tineam tare ca Ania trebuie sa doarma in patutul si in camera ei, acum nu stiu cum sa mai trag de citeva zile cu ea in camera, pt ca sotul deja face, pe buna dreptate, presiuni).
Ei bine, cel mai tare ii plac niste atirniciuri de cirpa de la ikea, pe care i le-am pus deasupra mesei de infasat, si o zornaitoare simpla de tot, rosie, tot de la ikea.
Deci sfatul meu este sa nu va avintati prea tare la jucarii scumpe, s-ar putea sa fiti surprinse cind copiii vostri se vor atasa de cele mai ieftine si mai simple.
Apropo de asta, trebuie sa va povestesc ceva haios. Am un prieten care are 2 baieti, de virste apropiate (2 ani diferenta). Cei mici primesc tone de jucarii, de la toata lumea. (Au primit inclusiv un set de tobe). Se plictisesc de ele destul de repede. Pe primul loc in top, insa, a fost o cutie de televizor, cu care s-au jucat doua saptamini. Cutia aceea a fost casa, masina, submarin, nava spatiala, vizuina, tot ce vrei. Nu se mai saturau aia mici de ea. Pe locul 2 in top a fost o achizitie inspirata facuta de mama lor, care, disperata de ritmul in care se plictiseau baietii ei de jucarii, s-a dus la fierarie si a luat vreo 5 pumni de suruburi, shaibe, piulitze, etc. S-au jucat si cu alea in nestire.
Dupa parerea mea, dintre toate jucariile pe care le-am vazut prin magazine acum, singurele care-si merita banii sint cele Lego.

Antibiotice. Eu, cind imi cautam pediatru pentru Ania, aveam niste criterii pe care ma gindeam ca trebuie sa le satisfaca. Unul dintre ele era cel cu antibioticele. Adica sa nu prescrie antibiotice cu una cu doua. Eu am luat, in viata mea, foarte putine antibiotice si mi-a fost foarte bine. De fapt, am luat foarte putine medicamente, in general. De aceea am sa incerc sa fac si cu Ania la fel.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput