Bucurii de sept-oct 2006 (152)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Lexi, aseara ma necajisem ca te necajisesi tu...
Ai o minune de fetita cu ochi albastri, sanatoasa si frumoasa. Asta e cel mai important lucru.
Ai sa vezi, la al doilea bb o sa (ne) fie mai usor.

Sa stii ca si eu ma simt obosita, si asta e si din cauza kg. in plus.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Eunice, abia astept sa aud si eu "perle" ca ale lui Pavel din gura fetitei mele.


Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Am primit parola. Gety,multumesc! O mai primisem de la Itzy dar am uitat-o de aeriana ce sint .

Maria e o scumpa! Ce a mai crescut!

"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Mira, am ramas fara cuvinte! Felicitari lui David, ce frumos vorbeste! Sunt fanul lui numarul 1! Mi-a placut cum explica el la telefon ca facut figuri
Andra, cel mai simplu chec pe care-l fac eu este cel la care folosesc reteta de pandispan: la o tava de chec folosesc 4 oua, bat spuma albusurile cu un praf de sare, adaug o cana (nu prea mare, altfel iti iese dulce rau) de zahar, si bat bine dupa care pun galbenusurile pe care le-am frecat separat cu putin ulei, amestec incet de jos in sus, sa nu mi se lase spuma, adaug faina, folosind aceeasi cana cu care am pus zaharul (cam o cana, compozitia trebuie sa curga, dar sa nu fie chiar subtire). Daca vrei poti pune si praf de copt, odata cu faina. Torn jumatate din compozitie in tava unsa si tapetata cu faina, ce-mi ramane amestec cu o lingura de cacao si torn deasupra compozitiei albe, ca sa-mi iasa checul marmorat. Dau la copt, si-l probez folosind o scobitoare, daca iese curata din chec e copt. Deasupra poti pudra cu zahar pudra, sau faci o glazura de cioco. Daca vrei poti pune in chec stafide, rahat si/sau fructe (visine, caise bucati...). Sper sa-ti fie de folos.
Gety, e o dulce Maria! Aveti scaunele din acelea mici?
Lexi, te paste bataita! Si noi stam destul de prost cu spalatul pe dinti, de olita nu mai vorbesc, Narcisa nu-l spune pe "r", are momente cand sasaie si ea, abia acum leaga mai multe cuvinte intr-o propozitie, inca nu vorbeste cum mi-as dori eu... Si lista poate continua, asta in conditiile in care eu stau acasa, sa ma ocup de ea. Deci eu am motive sa fiu mult mai dezamagita... Si totusi nu sunt, 100%, dezamagita, incerc sa fac in asa fel incat sa fie bine. Incet, dar sigur. Nu fii suparata pe tine, gandeste-te doar ca tot ceea ce faci pentru ea faci, ok? In legatura cu alaptatul, eu am o vorba (fara s-o lungesc mai mult): o mama nu este mai putin mama pentru ca nu si-a alaptat copilul (din diverse motive), si nici mai putin mama pentru ca-l alapteaza mult si bine. Ai un mare de la mine si astept sa ne povestesti despre problema ta, poate putem face ceva...
O sa-ti pregatesc o listuta cu snack-uri, inclusiv mini-pizza si ti-o trimit, maine sper sa fie gata. E bine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Multumim pentru aprecieri.
Mira, suuuper "moldoveanu" tau.

Lexi, fii serioasa. NU exista mame rele, cel putin nu la Bucurii. Si eu imi fac procese de constiinta ca nu am timp sa ma joc cu ei, nu am rabdare, sunt maniaca cu curatenia, am tot timpul de calcat, de gatit etc. Mai vin si obosita de serviciu..Plus ca ma mai Intreaba si Petru de ce eu am treaba mereu su de ce nu il iau eu de la gradi (il ia sotzul ca e in drumul lui si ii permite si programul)..Deci stiu ca nu sunt ama perfecta, dar nu sunt nici rea.

Gety, imi esti datoare cu un purcel .



Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Xandrutza, un mare de la noi! E OK cu listuta, astept, cand ai tu timp. Mai e pana joia viitoare Tu nu ai de ce sa fii dezamagita de tine, ai 3 (!!!) copii de care sa te ocupi, in ochii mei esti o mama eroina!
Andra, eu am incercat reteta de chec delicios de aici de pe forum (te duci la sectiunea "Cartea de Bucate" din meniul din stanga paginii) si sa stii ca e foarte usor de facut si e intr-adevar foarte bun! Spor la bucatariseala!
Gety, la noi nu va exista bebe 2. Eu mi-as dori dar sunt fff multe lucruri care ne-au determinat sa hotaram astfel. Voua insa va tin pumnii sa vi se intample minunea atunci cand va veti dori!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Pozele noastre din concurs sunt www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">ana1 si ana2 Va plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Monique, scuze, am uitat sa-ti raspund la intrebare: ma tin de dieta, cred ca am cam o saptamana de cand sunt la regim, deocamdata sunt bine si parca nici nu mi-e inca asa pofta de dulce. Doar duminica mi-a fost mai greu ca l-am vazut pe sot mancand Nutella pe paine. Nu am renuntat 100% la dulce, atunci cand simt ca nu mai pot de pofta fie mananc un fruct, fie un Tic-Tac, fie o guma de mestecat sau un drops de fructe. Acum cu raceala asta si cu tusea si raguseala pe care le am, am cam supt bomboane de gat, dar cica nu au zahar. Vom vedea, nici sa stau asa, cu gatul in pioneze nu puteam. Duminica abia vorbeam...
Totusi inca nu simt ca am slabit. Burta e la locul ei cu aceleasi dimensiuni si nici abdomene n-am mai apucat sa fac, m-am simtit prea epuizata seara. Dar nu vreau sa renunt, o sa ma reapuc de exercitii.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Pozele noastre din concurs sunt www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">ana1 si ana2 Va plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Alexandrina, Petru nici acum nu il spune pe r, decat ff rar. Eu inca nu m-am gandit sa il duc la logoped.
Am insa alta dilema: Petru dace 6 ani in august, teoretic as putea sa il dau in sept la scoala. El ar fi pregatit, educatoarele au zis ca vorbeste germana ff bine asa ca ar promova examenul de admitere la Goethe fara probleme, stie toate literele, face adunari si scaderi pana la 10 fara sa clipeasca, stie capitalele Europei, in fine, fara sa ma laud, dar e ff destept.
Insa daca ar mai sta un an la gradi, l-ar prinde si Toma un an la gradi, apoi cate un an in fiecare ciclu scolar..plus ca e micut la fix 6 ani, eu l-as mai lasa sa mai. Pe de alta parte el isi doreste sa mearga la scoala, toata ziua vrea sa scrie si sa socoteasca, il enerveaza ca nu poate citi ca noi, desi noi nu l-am pus niciodata sa invete litere sau cifre.Iar dupa masa, la gradi vrea sa stea numai cu scolarii de la after school.
Nu stiu ce o sa fac cu el...

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Of, of Eni, ce dilema!
Din cate tocmai ai spus si din cate am citit eu despre Petru, el e mai mult decat pregatit pentru scoala; in plus, s-ar putea sa se simta frustrat, mergand in continuare la gradi si neputand sa faca ceea ce-si doreste, daca e sa mearga dupa programa de gradi si dupa colegii de grupa...
Pe de alta parte e micut, mai ca-ti vine sa-l mai tii un an acasa...
Eu am mers la scoala de la 6 ani jumate, nu-mi pare rau deloc, mi-a placut mult la scoala. Insa nu stiu ce as face in locul tau... Ralu merge de la 7 ani la scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna seara.

Mirabela ce haios e Vladut si ce bine vorbeste .

Gety vazut si Maria cea frumusica .

Lexi ce ai patit de ai fost asa suparata? Cat despre dieta ....fi barbata .

Nici Cosmi nu-l pronunta pe R...mai repede iese L dar momentan nu cred ca avem pt ce sa ne facem probleme. Cred ca este prea devreme.

Scriu asa telegrafic pt ca am ceva pe foc . Revin

1 Anisor2 Anisori
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput