Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (131)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Mar_ysa crizele de colici nu ai cum sa nu le recunosti pentru ca-si strange si-si freaca bebe piciorusele, are burtica beton si tipa mai mult decat plange.
Pupam puiuta mica si sa fie ferita de colici!

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Fetelor eu sunt cam zombi ca pitica mea de aseara nu mai doarme decat foarte putin si cum o pun in patut plange de ti se rupe sufletelul...o fi avand colici? Ceea ce vad e ca nu se strange de burtica ci doar plange foarte tare...i-am dat acum ceva pt colici pt prima data si vad ca doarme dar nu stiu cate minute o sa mai dureze...voi cum v-ati dat seama daca sunt colici sau nu? Mancata e schimbata e...alintata e...of doamne

Proaspata mamica cu fetita dulce Leyre Alexandra

Fotografii noi cu printesa noastra http://www.flickr.com/photos/32020823@N08/


Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Mirtha, fetita a vrut sa mearga la bunici, eu nu as fi avut curajul sa incerc sa-i sugerez macar sa plece. Mi se rupe inima de dorul ei, dar, intr-un fel, ma bucur ca e acolo pt. ca eu sunt deja praf si pulbere din cauza oboselii si nu ma mai puteam ocupa de ea asa cum o faceam inainte. Adica...alergatura prin parc cateva ore pe zi, joaca in casa cu plastilina, acuarele, etc. Plus ca ii prinde bine si ei o schimbare acum, acolo va fi doar ea in centrul atentiei, rasfatata de doua perechi de bunici !
Chiar acum cinci minute am vorbit cu ea si era in extaz pt. ca la Timisoara ninge !

Amalia, , ma bucur si eu ca bb creste asa frumos, iti dai seama ca pt. mine e o mare minune sa vad un bebelus mancacios, cu Ianca am avut mereu pb. cu asta!

Babyzapi, nu te stresa prea tare cu suflul acela sistolic, si lui bb i-au auzit ceva, trei dintre cei patru dr. care l-au vazut in spital, INSA au mentionat cu totii ca la varsta asta nu e o problema, e ceva fiziologic. Am inteles ca in uter toti bebeii au acele gaurele, care normal ar fi trebuit sa se inchida la nastere, dar nu e un capat de tara daca se inchid mai tarziu. SI eu am avut suflu sistolic cand am fost mica!
La faza cu inecatul cu lapte, eu stiu ca daca strangi mai puternic inelul de la biberon, fluxul laptelui scade si cu cat e mai slab inchis, cu atat curge mai usor. Si ai grija sa nu cumva sa fie gaura de la tetina prea mare, in mod normal, cand intorci bibele, trebuie sa curga doar picaturi, nu jet!

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel
[b]Dialoguri strumfesti






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Porumbita nu te necaji ca te-a luat asa doctora! Cand ma apropiasem de termen, am intrebat doctora mea daca o pot suna oricand pe mobil in caz ca se declanseaza nasterea..sa ma sfatuiesc cu ea...raspuns.."NU!". Ca nu ar avea rost, ca ceea ce-mi va spune la telefon va fi pe baza a ceea ce-i povestesc eu, dupa care ma va trimite la camera de garda pentru control. Asa ca cel mai bine, daca recunosc vreunul din semnele travaliului, sa ma prezint la camera de garda, sa spun a cui pacienta sunt si daca este cazul o vor suna de acolo sa vina. Asa s-a si intamplat cand am nascut..adica intr-o noapte la ora 2 era internata si pana am nascut, s-a prezentat si ea!
Multa sanatate si nastere la termen!

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Fetelor, lipsesc si eu o zi si trei dintre voi deja au nascut!



Ana, Manumanu, Cristina_ph felicitari mamicilor! Sa va traiasca puiutii si sa fie sanatosi si papaciosi!



Eu raportez! Tot 2 in 1, fara nici un fel de semne de nastere. Fac si eu ca Alexa, daca eu raman nenascuta? Am termenul marti si mi-as dori tare mult sa vina chiar marti, da' parca nici rabdare nu mai am!

Mirtha am vazut poze cu fetita ta! E o dulce, sa iti traiasca!
Diana insanatosire grabnica lui bb Tudor!

toate mamicile si burticile!



Iulia 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Babyzapi - cam asa e..de abia astept sa scap de burtoi si sa o simt la mine in brateee

Diana - imi pare rau sa aud de problema cu Bebe Tudor in spital, in schimb ma bucur tare ca a luat asa de bine in greutate ...s-o tineti tot asa!!!!

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

seara buna fetele
felicitari proaspetelor mamici sanatate si lor si bb-ilor, recuperare rapida si tot binele din lume !!!
eu raportez bb cumintel, mami zombi de nesomn..maine plecam la Craiova la evaluare atat eu cat si bb-le...eu zic ca o sa fie bine sper...cum am mai spus cu mult curaj inainte...eram sigura ca asa se va intampla datorita malformatilor lui Pavel si complicatilor pe care le-a avut doci ma trimit la evaluare cu balacila sa fie ei linistiti ca totul e ok....eu ma rog sa fie bine ca altceva ce sa mai fac....de mine nu ma mai vait...
diana imi pare rau ca Tudor a fost bolnavior sa va ajute dumnezeu sa se insanatoseasca rapid
mirtha deci maine venit cu catel cu purcel....vorba aia batem la usa ne da-ti ori nu.....eu nush cum o sa ne descurcam prin oras mai ales ca ion e incepator...platim un taxi si ne tinem dupa el
alexa bah zi asa 10 minute ridicatul 4 pana la baie...deh trec ele si momentele astea sanatate iubita
babizapy sanatate si micutului tau va fi bine..urmeaza tratamentul pescris de pediatru si valorile se vor normaliza
criss si bb al meu haraie, caraie si alte cele...noua ne-au zis ca e normal sunt niste stari fiziologice absolut normale ca si stranutul si alte cele...relax...asa am patit si noi intr-o zi..deh parinti panicati..la noi numai haraie asa daca facem mai cald in casa....acum na la noi a functionat nush daca si la voi
cherie inca putin si te vezi si tu cu minunea abia astept...impresile tale de dupa
ginye la tine cum mai stau lucrurile? ce face stafanelul sanatate multa iubita
si aici niste pozici noi cu balacilahttp://community.webshots.com/album/568734967TVIWuN

eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de bb
Dimitrie Gabriel 12.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Salutare!
Felicitari pt proaspetele mamici Cristina_ph, Ana, ManuManu, sa va traiasca puiutii!
Multumesc si eu pt felicitari Amalia, pupici si salutam si noi pe bebe Luca
Diana, imi pare rau ca ati avut probleme, sanatate multa multa lui bebe. Ma bucur ca e papacios si a luat asa de bine in greutate.
Alexutza, mai ai putin. Hai ca trece timpul repede. Mai vb pe mess
Alexa1983, ziceai de o pompa chicco tip seringa... este buna zici? Cat ai dat pe ea? Sondez si eu piata vis a vis de pompe
Porumbita, daca ai vreo indoiala, du-te la camera de garda sa te vada cineva...mai bine te duci degeaba decat sa fie ceva... Si mai ales ca mergi la Medlife, la privat, unde platesti oficial, ca sa zic asa...
Acu' cu dr-ita, chit ca ai sunat-o in weekend, mi se pare aiurea ca te-a "taiat" elanul de a o suna...nu e vina ta ca in weekend ai avut problemele...
Eu pe dr gineco l-am sunat la 4 dimineata pt nastere (si pe la 5 medicul lui rezident), iar data trecuta pe la 6 dimineata
In rest, ce-i drept pt probleme mai mici, l-am sunat la ore rezonabile


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

buna seara doamnelor,
manumanu, ana si cristina- felicitari doamnelor.
sa aveti bebei sanatosi, cuminti, fara colici si sa va aduca numai bucurii!


bravegirl- pentru rani la sani si care sangerau eu am folosit initial garmastan apoi mi-au zis asistentele sa folosesc bepantene. au trecut. mirtha are dreptate. sunt bune si baile de aer si lapticul. inca un sfat. ataunci cand folosesti mameloanele de silicon, da-te inainte cu garmastan sau cu bepantene. nu se mai freaca de sfarc si atunci nu-ti mai face rani.

eu rapoartez. sunt cam varza. si de oboseala, dar mai ales de nestiinta. desi am citit o gramada pana sa nasc, parca mi s-au sters toate din cap si acum trebuie sa reiau lectura. am atat de multe intrebari....
bebe e un puturos, nu are putere sa suga, am sfarcurile aiurea, imi pun mameloane de silicon, el adoarme, nu suge, ramane laptic in mamelon.....ma mulg, lapte nu e suficient.....depresie....plang uneori de oboseala, alteori de fericire......ca ma fac?

carmen lui Victor
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Cristina_ph, felicitari si sa-ti traiasca puiutu'!!
Diana21, imi pare rau pentru puiutu' bolnavior, imi imaginez cat de greu trebuie sa fi fost cu el prin spital.....plus antibiotic asa de mititel. Ma bucur ca sunteti bine cu totii acuma, iar Ianca e rasfatel la bunici
La asta ma gandesc si eu cu Rebeca mea, sa nu raceasca pe la gradinita si apoi sa avem probleme si cu bebe......asa ca sunt pregatita pentru masuri drastice, ca si tine.....la nevoie o retrag de la gradinita pana in primavara.
BraveGirl, cata suferinta de la un nenorocit de H, ma bucur ca s-a rezolvat si ca esti mai bine.
Mar_ysa, imi pare rau ca plange bebelina. Pe langa colici, un alt motiv de plans la bebelusi este asa zisul "plans de seara" cand se descarca de stresul acumulat peste zi in incercarea lor de acomodare la noua viata extrauterina......asa am citit si eu prin carti. Si Rebeca avea reprize de plans, aparent fara motiv si nu erau nici colici. Cu calm si rabdare reuseam s-o impacam cumva

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 37+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

FELICITARI ANA SI CRISTINA !! BUN VENIT PE LUME BEBEILOR

Babyzapi
Carmendu asa ma panichez si eu , sper s-o scoatem la capat , apropos toata lumea ne zice ca e cam devreme pt colici la 4 zile dar dupa cum se chircea , zbiera si se auzeau prin matute cred ca de alea erau

"A inceput de ieri sa cada cate un fulg apoi a stat ..norii sau mai razbunat" , imi arde de poezii..dar e atat de frumos afara ca in povesti asa mult mi-am dorit zapada cand am iesit din spital si am venit acasa de la Hateg si acum ningeeeeee .Maine merg sa-mi scoata atele si voi avea ocazia sa ies afara la zapada .In sfarsit ma misc si eu mai cu talent ca pana acum eram toata coapta desi acum pe langa burta si spate au inceput sa ma doara si sanii dar ce mai conteaza fata de durerile prin care am trecut

Criss de Paula Sofia
http://good-times.webshots.com/album/568767579tGShwK

Mergi la inceput