Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (131)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Bafta iubita ! Dar daca nu va fi sa fie sa incerci sa nu intrii in panica ! Ti-a recomandat pe cineva in caz ca se intimpla neprevazutul cind este plecat ginecul ?

Citat:
citat din mesajul lui vrabiuta

carmen - am citit pe nerasuflate povestes nasterii si m-am delectat cu pozele de bb miiic. ii sta super super costumat ca superman

mie imi pleaca ginecologul o saptamana din bucuresti, asa ca daca nu nasc pana maine seara, o sa stau o saptamana cu picioarele stranse si o sa pap no-spa la mic dejun, pranz si cina... urati-mi succes

o seara frumoasa tuturor!


mami de si graviduta


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

!
!
Bafta multa la control ! Saper sa primesti raspunsurile pe care le cauti. Ca daca nu ...vai de ai tai peoples din casa !


Citat:
citat din mesajul lui alra

am intrat sa va zic ca a facut mamica o tocanita de cartofi mmmmmm. cu carne de porc grasa, ciuperci si afumatura

eu maine merg la ginecologie, abia astept. are cineva vreo explicatie logica a faptului ca acum o saptamana aveam colul dilatat 2.5cm (dar lung) si nu am pierdut nici macar o bucatica din faimosul dop? io nu mai nasc????!!!! cred ca va trebui sa ma resemnez ca raman asa burtoasa si convietuiesc cu bb in burta, care ma impinge apropo. Iesi de sub coastele mele!!

carmen, esti de coma

ALRA 38+

Vacanta cu Laura in Romania


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Diana cum se manifesta aceasta bronsilita ?
Alra, Tudor a facut aerosoli cu adrenalina pt. dilatarea cailor respiratorii, cica e risc de sufocare la ei pt. ca au traheea si bronsiile foarte inguste! Bronsiolita e infectia/inflamarea bronsiilor mici. Diferenta consta in faptul ca piticii care fac mai multe bronsiolite in perioada de sugar, au risc mare de aface astm candva in viata, cica e o stransa legatura intre cele doua. Ne-a internat pt. ca e foarte mic, altfel boala e usoara si cu evolutie rapida. Dar la nou-nascut orice fleac poate fi, Doamne fereste, fatal. Laringita e cea mai periculoasa din cate stiu eu. In fine, bb e bine acum, nu mai tuseste deloc, are doar mucisori.

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel
[b]Dialoguri strumfesti







[/quote]

Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Monicus - bafta la control tinm pumnii!!!

Ramo - cum a fost azi la eco??? s-a intors bebe??? cu nasti pana la urma??? te asteptam cu noutati in domeniu !!!!

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Am venit de la dr...
Daca totul e bine pe 2 decembrie vine bebelina.Spun daca totul e bine pt. ca dr. m-a cam bagat in sperieti ca sa spun asa....sau sunt eu fff paranoia.
Greutatea este 2,877 la 37 sapt si 1 zi, dar caputul este mic, de 32 sapt si 1 ziIntrebarea mea a fost:Capul e mic, dar ce e in el e bun, bine?Raspunsul a fost ca DA si ca inseamna ca e ereditar...ca nici noi nu avem capul mare....
Alta problema...suntem cu capul in sus, cordonul in jurul gatului si un nod pe cordon...si placenta ultimul stadiu
El a zis sa merg la spital la 2 zile la monitorizare si pe 2 gata.A zis ca daca vreau ma poate interna de miercuri sa ma monitorizeze de mai multe ori pe zi.
Toata lumea zice sa raman in spital, dar eu nu prea stiu...cred ca asta o sa fac, ca asa e mai bine pt bebita.
Ca si sa sa stau acasa imi fac griji.
AAA... si la consult, inainte de eco, am crezut ca s-a rupt apa.Stiam de la alte tipe ca a 2 a zi dupa ce au fost la el, au nascut....si l-am intrebat ca sa fiu pregatita.Si a umblat el pe acolo si am simtit ca curge ceva si a zis e totul ok.Dar cand m-am ridicat era sange sub mine si aveam o compresa intre picioare...m-am albit.A zis ca a deschis un pic colul sa vada cum e si ca e in regula nu nasc.
zilele astea.Concluzia e ca tre sa urmaresc miscarile si miercuru tup la spital.
Trusa de epidurala e pt cezariana PROGRAMATA, adica isi face efectul in 45 de minute.
Sunt fff speriata, merg la dus si la nani.

Ramo 37+ Sara Maria

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Ramo nu te teme...totul o sa fie bine. Noi suntem alaturi de tine si o sa vezi ca totul va fi bine...crde ca cel mai bine e sa mergi al spital, e cel mai sigura asa

Carmendu frumoasa povestea ta...parca am retrait acele momente cand stiam ca si eu am trecut prin aproape aceleasi etape...te dulce si pe tine si pe bebe!

Diana 21 imi pare rau pt ca ati avut probleme cu Tudorel...dar e bine ca sunteti bine acum si va urez multa liniste si sa va bucurati de printul vostru in cel mai frumos mod...

Proaspata mamica cu fetita dulce Leyre Alexandra

Fotografii noi cu printesa noastra http://www.flickr.com/photos/32020823@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

alexutza_26 multumesc de incurajari.... vom aduce vesti maine.. sper sa fie bune.. si va pe toate.

Citat:
citat din mesajul lui alexutza_26

Monicus - bafta la control tinm pumnii!!!

Ramo - cum a fost azi la eco??? s-a intors bebe??? cu nasti pana la urma??? te asteptam cu noutati in domeniu !!!!

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!



http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 36+
AMR 4 saptamani
http://bd.lilypie.com/dN6Wp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna seara

ne-am intors si noi de la control. bebelina bine, cu capul in jos, cu masuratorile in parametri normali, IR-uri bune, placenta cu mici calcifieri normale pentru ultimele saptamani... col lung si inchis, nu nasc maine, asa cum imi propusesem. doctorul zice sa stau cuminte in pat pana pe 2 dec cand se intoarce si ca daca vreau putem sa ne vedem pe 4 dec la spital cand e de garda, sa imi induca nasterea. acuma ce fac... am tema de gandire... sa astept sa nasc natural cand m-o apuca (cu riscul sa stau in trafic cu contractii, apa rupta, etc) sau sa ma duc la spital si sa stiu exact ce si cum?



mami de si graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

babyzapi- da. am nascut cu deliana predoi. a fost super. am apreciat ca si-a lasat copilul acasa sambata seara si a venit sa ma opereze. iar sotul ei a venit luni la mine in rezerva si si-a cerut scuze ca n-a putut sa vina. n-am fost nici un moment suparata. este ok cu amandoi. simt ca fac parte din familie.
otilia- in legatura cu cea de-a doua placenta mi-a spus ca era lipita de placenta mare, embrionii se resorbisera, se ratatinizasera. mi-a spus ca nu a mai analizat placenta in cauza si nici eu nu am mai insistat. eu eram atat de linistita ca bebe victor e sanatos, ca nu a mai contat nimic altceva.
trebuie sa le scriu in germania sa le spun cum a decurs nasterea si sa le le spun ca e totul ok.

carmen lui Victor 15 noiembrie 2007
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

mirtha - incerc sa fiu calma... in cazul in care se declanseaza travaliul in urmatoarele 7 zile indicatia este sa merg la seful maternitatii de la cfr 2, dr tanase. mi-a dat si un biletel cu stampila sa il am la mine ca sa stau linistita
pe dra lia am nascut-o la 42 de saptamani, iar medicul a fost super (intre timp l-am mai recomandat si au mai nascut trei prietene cu el, care au fost la fel de incantate). sper sa nu am ghinionul sa nasc tocmai cand nu e in tara si incerc sa ma incurajez ca poate asa mi-e felul, sa tin sarcina pana cand se coace bine bine cozonacul

mami de si graviduta

Mergi la inceput