al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Multumesc pentru toate sfaturile. Cred ca trebuie sa va spun mai multe ca sa stiti cum sta situatia. O cunoaste doar de 2 luni. Sotul meu a luat in chirie un spatiu ptr a-si deschide o afacere. Cand a luat acel spatiu ( acum 2 luni )totul era bine si frumos in familie . Nimic nu prevestea o furtuna. Cand a luat spatiul impreuna cu 2 colegi de servici ( fost loc de munca ) era si doamna care lucrase inainte acolo( in spatiul inchiriat ). Am cunoscut-o si eu la vreo 2 zile dupa ce sotul meu a inchiriat spatiul.Femeia buna la toate ( la inceput spala WC-urile si curata podelele) Acum face la fel , dar pe langa asta mai are o functie : amanta.Sa va spun de ce i-a oferit siguranta? Ca asa zice el.L-a incantat cu ideea ca o sa-l ajute si va face si drege ca el sa-si construiasca hala de care are nevoie ptr afacere si va fi alturi de el. Vor rasturna muntii impreuna.Plus ca-i va face si un copil. Actualul copil nu este a lui. Este doar al ei dintr-o relatie trecuta. Incurcata poveste, nu? Nici eu nu pot sa accept ca poti da cu piciorul la 10 ani pentru doar 2 luni ( poate nici atat ) pentru niste vorbe. Dar probabil ca el avea nevoie de aceste vorbe pe care eu n-am stiut sa i le spun. Dar nu mi-a spus care ar fi dorintele lui pentru aceasta afacere. A preferat sa taca si sa faca.Este vb despre un service auto. Mai lucreaza acolo 4 barbati. De ce a trebuit sa-l aleaga pe el? Era singurul insurat.Am stat de vb ieri amandoi.Acum mi-a spus ce ar dori sa faca mai departe in ceea ce priveste service-ul. Le-am pus toate pe hartie si am decis sa incercam sa facem in asa fel incat sa tagem in continuare noi 2 la caruta. M-a intrebat : de ce acum? Ptr ca acum mi-a zis de planurile de hala si teren si tot. Banii nu exista atat de multi pentru un asemenea proiect, dar i-am spus ca putem sa facem rost de ei pentru a putea construi hala.Toate au fost bune si frumoase pana seara cand l-a sunat. Umbla cu telefonul dupa el tot timpul. Noaptea doarme cu el sub perna. Cand am vazut ca incearca sa se ascunda de mine cu tel, ptr a-i da probabil un msg, i-am spus ca nu e hot si daca tot am aflat poate sa stea linistit si nu trebuie sa se mai ascunda. M-a intrebat daca poate sa o sune. I-am zis ca da. A luat telefonul, a coborat in garaj si s-au conversat vreo 2 ore aproape. Nu-mi doream decat sa dorm ptr ca de la aflarea vestii n-am putut dormi. Ma uitam la ceas si vedeam ca au trecut 40 ore de cand n-am inchis un ochi si simteam ca mi se face rau. Nu de oboseala ci de toate evenimentele prin care am trecut. Cand s-a intors din garaj i-am spus ca nu vreau sa stiu ce decizie a luat ci doar vreau sa dorm. M-a luat in brate si asa ma adormit. Un somn zbuciumat si doar de 4 ore. Nu sunt obosita fizic ci psihic. Stau si incerc sa le pun cap la cap.Azi se vor intalni din nou. Doar lucreaza impreuna, nu? Oare ce-mi mai rezerva ziua de azi si toate celelalte care vor urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

flexi,infecta situatia cu care te confrunti...

Dar are si un substrat despre care ne-ai spus f putin : de ex,afirmi ca ea" i-ar face un copil".De unde si pina unde ?!

Sotul tau si-a dorit copii ?
Cum de nu aveti si un copil impreuna ?
Are el o frustrare veche pe tema asta ?

Asta ar putea fi o explicatie a faptului ca si-a gasit rapid (si fara prea multe pretentii)o amanta dornica sa-i produca si un urmas !

Daca dorea o "simpla" amanta, pai gasea sute in toti anii astia;dar uite ca individa ii ofera ceva in plus : il incurajeaza cu proiectele lui de viitor (chiar daca in afara de a spala toaletele nu prea are cum sa contribuie) si-i promite chiar un copil !

Adica,ii da aripi !

Cu tine a realizat deja ce era de realizat (o situatie buna, firme,a construit o casa) . Ce urmeaza de acum incolo ??
Pai,continuarea (mai mult sau mai putin monotona) a ceea ce ati facut/implinit deja.

A ramas omul in pana de vise!
Si tu nu stii ca fara speranta viata nu poate fi traita ?

Tipa asta a apasat pe butoanele corecte si e pe punctul sa cistige.

Tu ce astepti acum ?
Il mai vrei ?
Daca da,ia in calcul si ipoteza mea si fa un plan ca s-o contracarezi pe madama.Ai multe atuuri in mina .Indiferent ce vei decide, eu iti doresc mult noroc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

problema cu copilul nostru e o problema mai veche. La inceput a vrut el, eu nu. Am fost egoista. M-am gandit ca va face diferenta intre copilul lui si celalalt. M-ar fi durut. Amandoi copii ar fi fost ai mei, dar daca pe primul nu l-ar mai fi iubit m-ar fi durut. Dupa aceea am vrut eu, n-a mai vrut el. La un moment dat ne-am gandit amandoi ca nu mai vrem.Acum as fi dispusa sa raman insarcinata ca sa salvez casnicia. dar oare o salvez? Poate numa pe moment ,dar ce facem/ Concurs care ramane prima gravida? Poate ca ii face un copil e doar o metoda de a ma incerca daca vreau si eu acest lucru. Nu stiu. Nu mai stiu nimic. Decat ca-l pierd in favoarea unei alte femei care nu a gasit pe pamantul asta alt barbat decat pe sotul meu.Poate ca timpul le va rezolva pe toate. Cu siguranta, insa cum se vor rezolva doar Dumnezeu stie.Dupa nici 2 zile de la aflarea vestii sunt obosita. Poate prea obosita si golita de tot ca sa mai pot judeca limpede. Am senzatia ca nu despre mine e vorba, ca nu mie mi se intampla asa ceva.Decizia va veni din partea lui. sau a mea. Daca el a hotarat viata lui, eu de ce sa astept sa-mi hotarasca altcineva soarta? Nu mai vreau sa sufar. Vreau sa se termine aceasta agonie. Si incelasi timp vreau sa lupt pentru NOI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evora spune:

Flexi draga, stii genul ala de femeie care se uita la barbatul ei ca la Dumnezeu? Toata viata ei e inchinata lui, il menajeaza, il perie, il gadila...ii da dreptate intotdeauna, il sustine si in cele mai cretine actiuni(nu conteaza daca sunt bune sau nu, important e ca sunt ale LUI). N-are niciodata pareri personale(sau daca a avut candva si le-a reprimat demult), sustine parerile lui mai ceva decat daca ar fi emise de capul personal! E capabila sa faca orice, adica ORICE, pt ca "domnul" sa-i acorde privilegiul de a o tolera prin preajma augustei sale persoane.
Nu stiu daca ai inteles ce vreau sa spun, dar poate ca femeia de care sotul tau se simte atras e tocmai asa. Si e tocmai asta!
Poate tu l-ai mai criticat cateodata, poate ai adus si contraargumente in discutiile voastre, pe cand ea e cu gura cascata de admiratie cand vorbeste el...
Poate ca tu esti mai puternica, mai pe picioarele tale(macar financiar, ai zis ca ai afacerea ta), pe cand aia e micaaa si neajutorata, are nevoie de un barbat care s-o protejeze pe ea si pe copil.
Copilul tau e maricel si a avut langa el un barbat care sa-i tina loc de tata pana acum, dar aia "saraca" are un copil de 2 ani...are si copilul ala nevoie de tata...si oricine stie cat de dragut poate fi un copil de 2 ani in inocenta lui, fata de un adolescent cu toate problemele aferente varstei.
Tu ai o siguranta financiara,te-ai descurca si fara sot, dar poate femeia aia traieste de pe o zi pe alta, poate pt ea sotul tau e si speranta de a trai mai bine.
Dupa parerea mea, daca te hotarasti sa tragi de casnicia ta, trebuie sa te gandesti, ca ea e in stare sa faca absolut ORICE pt a-si atinge scopul(vezi promisiuni de mostenitor, sustinere in afacere etc). Intrebarea este, tu esti in stare de acelasi lucru?
Iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa faci ce-i mai bine pt tine si pt copilul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

nasoala situatie.
eu n-as mai putea sa stau cu el sa ma tina noaptea in brate cand stiu ca se culca si cu ea.

i-as face bagajele. temporar.
sa se duca sa se gandeasca si sa cantareasca situatia singur, fara presiune din partea mea. i-as sublinia sacrificiul pe care urmeaza sa il fac daca se intoarce, sa trec peste faptul ca m-a inselat, sa inteleg ca se poate intampla oricui sa se indragosteasca. dar ca suntem maturi si indragostelile trebuie hotarate, nu se poate oscila asa intre 2 femei, 2 familii, 2 copii care vor suferi oricum din treaba asta.
dupa sarbatori, sa vina sa imi spuna ce a hotarat.

in timpul asta i-as explica baietelului cat mai sincer posibil, cum sta treaba, ca sunt probleme in familie, tati nu stie daca o mai iubeste pe mami si ca tati s-ar putea sa nu se mai intoarca. iar cu el nu as mai vorbi, deloc (si il anunt si in prealabil ca nu il voi cauta si sa nu ma caute. cu afarcerea sa se descurce. ce atata sustinere?)

iar domnul sa stie ca daca se intoarce, intors ramane.

sarbatorile le-as petrece cu baietelul, i-as pregati baietelului ceva frumos (un parc de distracii prin europa.)

oricum ai decide, iti doresc multa putere, si stapanire de sine



b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pardes spune:

Citat:
citat din mesajul lui ipearina

"In telefon are poza fetitei ei ca imagine de fundal. Simt ca s-a prabusit totul in mine."

"spune ca ... ea i-a oferit in 2 luni tot ce nu i-am oferti eu 10 ani : Siguranta."

Mi se pare strigator la cer si dureros in acelasi timp.



Ea i-a oferit in 2 luni ce tu i-ai oferit in 10 ani? Inseamna ca tu ai stiut sa il tii 10 ani frumosi langa tine... si daca spui ca ea i-a oferit in 2 luni ce tu i-ai oferit in 10 ani , atunci ea in 10 ani ce ai mai poate oferi ??? Dupa parerea mea relatia care o are cu ea acum nu este altceva decat un foc de paie care se v-a stinge curand.

Eu zic ca merita sa lupti pentru barbatul tau . Lasa-l sa faca ce simte si daca da gres atunci este puterea ta de decizie daca il mai primesti inapoi sau nu . Deocamdata omul tau este aprins si nu sunt prea multe de facut decat sa astepti si sa vezi ce se intampla. Asta in cazul in care nu vrei sa faci mare tam tam din care zic eu.. tu o sa fi cea care o sa piarda

Numai bine iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

O cunoaste doar de 2 luni. Sotul meu a luat in chirie un spatiu ptr a-si deschide o afacere. Cand a luat acel spatiu ( acum 2 luni )totul era bine si frumos in familie . Nimic nu prevestea o furtuna. Cand a luat spatiul impreuna cu 2 colegi de servici ( fost loc de munca ) era si doamna care lucrase inainte acolo( in spatiul inchiriat ). Am cunoscut-o si eu la vreo 2 zile dupa ce sotul meu a inchiriat spatiul.Femeia buna la toate ( la inceput spala WC-urile si curata podelele)

Acum face la fel , dar pe langa asta mai are o functie : amanta.Sa va spun de ce i-a oferit siguranta? Ca asa zice el.L-a incantat cu ideea ca o sa-l ajute si va face si drege ca el sa-si construiasca hala de care are nevoie ptr afacere si va fi alturi de el. Vor rasturna muntii impreuna.Plus ca-i va face si un copil. Actualul copil nu este a lui. Este doar al ei dintr-o relatie trecuta.

Incurcata poveste, nu? Nici eu nu pot sa accept ca poti da cu piciorul la 10 ani pentru doar 2 luni ( poate nici atat ) pentru niste vorbe. Dar probabil ca el avea nevoie de aceste vorbe pe care eu n-am stiut sa i le spun. Dar nu mi-a spus care ar fi dorintele lui pentru aceasta afacere. A preferat sa taca si sa faca.Este vb despre un service auto. Mai lucreaza acolo 4 barbati. De ce a trebuit sa-l aleaga pe el? Era singurul insurat.

Am stat de vb ieri amandoi.Acum mi-a spus ce ar dori sa faca mai departe in ceea ce priveste service-ul. Le-am pus toate pe hartie si am decis sa incercam sa facem in asa fel incat sa tagem in continuare noi 2 la caruta. M-a intrebat : de ce acum? Ptr ca acum mi-a zis de planurile de hala si teren si tot. Banii nu exista atat de multi pentru un asemenea proiect, dar i-am spus ca putem sa facem rost de ei pentru a putea construi hala.

Toate au fost bune si frumoase pana seara cand l-a sunat. Umbla cu telefonul dupa el tot timpul. Noaptea doarme cu el sub perna. Cand am vazut ca incearca sa se ascunda de mine cu tel, ptr a-i da probabil un msg, i-am spus ca nu e hot si daca tot am aflat poate sa stea linistit si nu trebuie sa se mai ascunda. M-a intrebat daca poate sa o sune. I-am zis ca da. A luat telefonul, a coborat in garaj si s-au conversat vreo 2 ore aproape. Nu-mi doream decat sa dorm ptr ca de la aflarea vestii n-am putut dormi.

Ma uitam la ceas si vedeam ca au trecut 40 ore de cand n-am inchis un ochi si simteam ca mi se face rau. Nu de oboseala ci de toate evenimentele prin care am trecut. Cand s-a intors din garaj i-am spus ca nu vreau sa stiu ce decizie a luat ci doar vreau sa dorm.

M-a luat in brate si asa ma adormit. Un somn zbuciumat si doar de 4 ore. Nu sunt obosita fizic ci psihic. Stau si incerc sa le pun cap la cap.Azi se vor intalni din nou. Doar lucreaza impreuna, nu? Oare ce-mi mai rezerva ziua de azi si toate celelalte care vor urma?



Tu strici. Imi pare rau ca iti spun.
Avand in vedere ca scrii pe un site - unde ea se presupune ca nu citeste - si chiar daca ar citi - cu atat mai bine, tu ii spui DOAMNA???
Pai daca aici cnd vorbesti de ea, folosesti cuvinte de politete - iarta-ma - cnd e de fata ce alte manusi mai adopti? Nu stiu cate s-ar fi abtinut de la niste epitete cat mai colorate sa o descrie...

Ea te-a simtit slaba si isi face de cap.

Eu in locul tau - avand in vedere ca stia de la inceput ca el e insurat - o bagam cu capul in WC. Ii spalam mintile alea ca nu mai avea curajul a 2a oara sa se dea la unul insurat.

Si nu ptr ca e insurat s-a dat la al tau.

Ci ptr ca are un caracter de carpa. Auzi! iti cere voie sa o sune, tu stai calma in pat, si apoi vine sa te ia in brate.
Pai il strangeam de gat. Isi inghitea telefonul din momentul in care se apuca sa o sune.

Din mandrie i-as da papucii. Iar ei sigur i-as face un permanent. Gratos!

Pff ce m-am enervat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ce-mi place cum a scris Spic de grau !

Cum mai, Flexi, tu il lasi sa-i dea aleia telefon ? Si sa-ti povesteasca aventura lui cu spaima-podelelor-si-a-veceurilor ? Fa-o mop !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Si-a gasit de cine sa se indragosteasca!El e chiar atat de orb, nu-si da seama ca femeia aia nu vrea decat un tata pentru copilul ei si daca e si instarit , cu atat mai bine?! Probabil se si viseaza nevasta de patron...Normal ca-i promite de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Mie mi se pare ca flexi a procedat foarte corect, cum putini ar fi in stare sa o faca.
E singurul mod de a-l intoarce la ea. nu prin isterii, nu prin dat afara din casa, nu prin aruncat telefoul in wc. daca ar face asa, el si-ar lua lucrurile si ar pleca la celalalta.
din vina lui flexi!!!
ea i-a dat libertatea de a alege, e responsabilitatea lui si trebuie sa si-o asume.
dar pt asta nu trebuie presat nicicum de ea.
flexi vrea sa ia o decizie cu capul limpede. nu la manie, la oboseala si nu doar sub impulsul de moment. bravo flexi.
iti urez tot binele din lume.
mi-a placut si sfatul sa pleci in concediu cu baiatul tau. fa ceva pt tine in timp ce sotul tau...se trezeste la realitate. mult noroc. esti o persoana deosebita.

Mergi la inceput