al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Nu te mai chinui ascultandu-l cum iti vorbeste despre ea. Pana o sa-l dai afara, macar opreste-i spovedaniile despre aia.Tot ce iti spune te doare acum ( cand esti ca paralizata si suporti sa auzi aceste lucruri nerusinate) dar te va durea si peste timp, cand iti vei aminti si iti vei aminti des , crede-ma.
Stiu ca informatia inseamna putere dar tu nu mai ai nevoie de date in plus ca sa ai tabloul complet cu ce fel de om este el.Stiu ca speri si cauti in vorbele lui un semn de bine pt voi sau o urma de scadere a interesului pt ea....
Nu-l mai lasa sa-ti picure in ureche amintiri otravite pt viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

sper sa nu te superi pt ce o sa scriu... da incredibil de multa umilinta poti "inghiti" de la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sybille spune:

Draga Flexi,e mult prea mult pentru tine ce ti se intampla si nu imi dau seama de unde ai atatea resurse inca pentru a fi atat de calma, rabdatoare si cu atata putere pentru a-i asculta confesiunile in ceea ce priveste amanta.Si eu am trecut prin asta cu primul meu sot dar in momentul cand am aflat ca a fost cu cineva,in urmatoarea zi a avut bagajele la usa si nu mi-a mai trebuit.Am divortat,nu zic ca mi-a fost usor,copilul avea 3 ani pe atunci,mama era paralizata la pat iar eu fara serviciu.Nimic nu a mai contat decat ca eu am fost inselata si nu concepeam asta.Nu regeret nimic,a fost pentru mine un pas inainte,am gasit serviciu,copilul mi l-am dat la gradinita,am mers de fiecare data inainte si Dumnezeu nu m-a lasat,ba din contra acum sunt o femeie implinita,casatorita a doua oara cu un barbat minunat,eu sunt cea care il necajesc din pacate.Ceea ce vroiam eu sa iti spun insa este ca ceea ce amanta a patit nu e deloc intamplator,Dumnezeu i-a dat o palma ca sa o trezeasca din pacatul pe care il comite.Poate ca isi vor da seama amandoi ca Dumnezeu nu doarme si vor fi pedepsiti.Eu nu sunt de acord cu faptul ca amanta nu are nici o vina si ca nu ea ar trebui sa raspunda pentru faptele ei,ci sotul.Ba sigur ca are si ea vina mai ales atunci cand respectiva ii cunoaste familia si e constienta ca acceptand avansurile barbatului destrama cu buna stiinta o familie.In secunda urmatoare cand ai aflat cine este trebuia sa mergi acolo si sa o bagi putin cu capul in wc sa stie pentru ce a fost ea acolo angajata,poate se trezea la realitate.Dar tu ai acceptat tacit aceasta relatie fara ca sa intervii cu nimic.Oare ce gandeste ea despre tine cand vede ca tu taci si nici macar nu indraznesti sa mergi acolo sa ii tai putin aripile.
In concluzie,nimic pe lume nu ramane nepedepsit,atunci cand gresim voit.Ea plateste acum pentru faptele ei si el la randul lui.
Tie iti doresc sa fii tare stiu ca e greu,doare al naibii aceasta tradare,vei mai plange mult timp de acum incolo,dar fii sigura ca intr-o zi totul va intra in normalitate si clipele acestea vor fi doar amintiri.Daca nu va mai fi sa fie el,cu siguranta ca undeva,candva,cineva te asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Foarte greu...
Eu cred ca tu, Flexi, ai ramas insarcinata, din disperare, fara sa gandesti prea mult, poate inconstient credeai ca asa sotul va ramane langa tine. Se poate intampla oricui. Te inteleg perfect, si eu am probleme in casnicie, s-a ajuns pana la a se pune serios problema divortului, si de acea stiu ca si eu am avut o perioada in care (chiar daca nu vroiam sa fie asa), faceam orice numai sa stiu ca sotul ramane cu mine in casa, cu toate ca stiam ca relatia noastra este compromisa aproape definitiv. Nu acceptam ideea pur si simplu.
Acum stam tot impreuna, dar mie nu-mi mai pasa deloc de el, dar aceasta situatie nu va continua mult, sunt constienta ca va trebui sa iau o decizie (pt.ca el, ca si sotul tau) este mult prea slab sa faca primul pasul.
Asa ca, Flexi draga, tu acum poate ti-l doresti langa tine cu toate ca in acelasi timp vrei sa-l si dai afara. Acest amalgam de sentimente nu va tine mult, va veni o zi in care tu nu vei mai simti nimic pt.el (si de aici cred eu ca vine comportamentul tau de a-l suporta pe el acum langa tine, doar pt.a te autoproteja). Nu-ti dau nici un sfat, ca nu stiu ce-as putea sa-ti spun, iti doresc sanatate, tie si puiutilor tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Azi am luat legatura cu avocatul ptr divort. Nu mai pot indura atata umilinta. De 2 zile de cand a fost accidentul, nu aud decat despre ea si nu-l mai vad pe sotul meu decat plangand ptr ea. Maine ma intalnesc cu avocata si voi intenta actiune de divort. Am ajuns la concluzia, la care trebuia sa ajung demult, ca nu mai vreau sa fiu umilita si calcata in picioare. Nici daca omoram pe cineva nu cred ca meritam atata umilinta si suferinta. Spre ca si maine sa fiu tot atat de hotarata si sa merg la avocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Foarte bine ai facut.
O sa-ti fie bine, ai sa vezi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

moamaaaa, ce-o sa-si dea omul tau cu pumnii in cap cind s-o trezi ....

ai grija de tine

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Sper ca pana acum i-ai dat papucii tipului.
De ce sa suferi tu si COPILUL tau?
In acest moment baiatul e cel mai important si nu cred ca ii va fi bine sa-si vada mama ca sufera.
E greu, dar veti trece peste asta impreuna.
Am vazut disperate care nu au vrut sa divorteze desi era evident ca sotul voia sa se desparta, cu crize si amenintari. Le-a trecut si acum sunt bine-mersi, indragostite ca adolescentele de altul. Nu cred ca e cazul tau si cred ca ai taria sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Flexi, asa cum ti-am mai spus, esti o femeie PUTERNICA, inteligenta, o mama buna si sunt sigura ca ai fost o sotie extraordinara pentru acest ... ordinar.

Nu poti accepta o asemenea situatie la infinit, eu cred ca ai luat decizia cea mai corecta, te rog doar sa-i faci bagajele: TOATE! si sa i le trimiti cu un taxi la spital la madama lui. Fara mila. Enerveaza-te si scoate-l complet din viata ta si a fiului tau. Discuta cu fiul tau ca si cu un baiat matur, cred ca o discutie sincera (desigur, cu menajamentele de rigoare) este cea mai buna solutie. Nu-i mai raspunde la telefon, schimba yala de la usa, daca vine cu circ cheama politia sau ai grija sa vada vreun vecin ca a fortat usa....
cauta cea mai a dracului avocata din oras, cat o costa, nu importa acum, si ia tot ce poti din ce ati facut impreuna. Inca ceva important: sa ai dovezi si martori pentru dovedirea relatiei cu fumeia de servici, iti va folosi la tribunal foarte mult.

Despre sarcina, si eu cred ca s-a intamplat (poate inconstient) din disperare, dar nu e un capat de lume. Tu decizi ce vei face, dar vezi ca nu ai mult timp. Daca decizi sa pastrezi copilul, parerea mea este (desi e un lucru extrem de urat si incorect) sa-i zici ca te-ai inselat, ca ti-a venit ciclul si ca medicul a zis ca a fost o dereglare hormonala, ce iti vine tie la gura, dar sa nu stie ca mai esti insarcinata. In timp ii poti spune ca ai avut o aventura de razbunare, sau orice.... dar nu te lega pe viata de acest om prin copilul lui. Toate implicatiile sentimentale si juridice va vor macina viata tie si copilului (copiilor) tai.

Te sustin in orice ai face, ai toata admiratia mea! Ai facut tot ce ai putut sa pastrezi casnicia, acum fa tot ce poti sa te desprinzi din ea.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Ripley, nu e chiar asa simplu. Domnul are domiciliul acolo, e si casa lui, si are dreptul sa locuiasca acolo. Daca pleaca, o va face de bunavoie. Si sa ne gindim totusi si la copilul asta... daca se va naste, nu are el dreptul sa-si cunoasca tatal si sa aiba o relatie cu el?

Mergi la inceput