Decoratiuni de Craciun hand-made

Decoratiuni de Craciun hand-made | Autor: Leah

Link direct la acest mesaj

Dragilor,
Acusi vine Craciunul si deja trebuie sa ne apucam de pregatiri, de decoratiuni si de exersat fursecurile in forma de brad
Eu am inceput sa fac decoratiunile si caut in continuare idei. Va propun sa impartasim aici experientele noastre ca sa fie de folos si altor mamici si sa le pot strange si eu pentru matusa mea, care e educatoare la tara si nu are acces la net ca sa caute idei, asa ca m-a rugat pe mine. Eu am facut deja un bradut din material verde si margele si un om de zapada si vreau sa continui si cu altele.
Ce ziceti, decoram anul acesta bradul cu decoratiuni facute de noi si de copii?



Printesa Eliza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Leah, ti-am citit blogul aproape in intregime - foarte interesant. Ideea cu ornamente de Craciun vreau sa o pun si eu in practica, insa nu mi-am pus pana in prezent la incercare indemanarea la fel ca tine. Anul acesta stam mai prost cu bugetul si am decis sa econosim din banii pentru globuri (tinand cont ca vom face bradul in 3 locuri, deci 3 brazi) si am confectionat un fel de mini cadouri pentru brad, din cate doua pachete de tigari suprapuse, impachetate in hartie colorata si prinse cu benzi de satin sau organza. O alta idee, pe care inca nu am pus-o in practica, este sa facem un fel de marturii pentru brad, pe care sa le umplem cu potpurri in loc de bomboane glazurate si pe care sa le agatam in brad. Ideea asta mi-a venit pentru ca am intr-un vas decorativ niste frunze si flori uscate de culoare turqoise (am zis sa incerc un brad pe culoarea asta), care si-au pierdut mirosul si pe care nu m-am indurat sa le arunc. Voi face si braduti dupa ideea ta si cred ca e aproape suficient...Ana-Maria 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Foarte frumoase ornamente faceti voi..si eu m-am tot gandit ce as putea sa fac..dar ceva mai simplu...beteala de brad din popcorn insirat pe ata de exemplu.
Si am ceva hartie de impachetat colorata si voi decupa stelute de pus pe perdea.
Omul de zapada e foarte fain si usor de facut ( pe mine ma intereseaza sa fie usurele, ca nu prea am indemanare...), cred ca chiar azi ma apuc sa fac unul sa vad ce iese.

Pearl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Anamariame, mini-cadouri am facut si eu intr-un an, chiar o sa caut pozele sa le pun pe blog, sa le dam si altora ideea.
Pearl84, sa ne pui poze sa vedem si noi ce-a iesit.
Promit sa mai revin si cu alte idei, la fel de usoare, pentru ca toata lumea sa le poata realiza.

Printesa Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Cand eram mica, faceam cu mama niste cosulete pt pom care erau usor de realizat pt varsta mea:

1) se indoaie/lipeste in forma de con o foaie de hartie sau un carton mai subtire (pe atunci foloseam coperti de caiete daca imi aduc bine aminte, deasupra carora lipeam foaie velina de diverse culori)

2) la baza conului se lipeste o toarta tot din hartie; toarta cred ca se face dubla, adica se taie doua fasii din hartie si se lipesc la capete unul pe exteriorul conului si celalalt pe interior si apoi si intre ele (sper sa se inteleaga...)

3) se decoreaza conul si toarta cu franjuri si dantelute din material sclipitor sau cu diverse "prafuri" care sclipesc: cu lipici si prafuri de diverse culori se pot face desene cu oameni de zapada, braduti, stelute etc. Aici fiecare isi foloseste imaginatia (noi prafuri nu aveam pe atunci asa ca le decoram cu franjuri din beteala sau, mai rar, cu granule de zahar)

4) in cosulete puneam bomboane, gume de mestecat si ai mei mai adaugau uneori si bani :), iar cand se intampla sa avem musafiri copii, le ofeream drept cadou cate un cosulet cu tot ce era in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Azi am inceput sa impodobim bradutul de la birou. Am inceput sa pun in el mini-cadourile si arata ft bine. Am renuntat la asa-zisele marturii, pentru ca am schimbat culoarea. Poate la urma pun si eu poze, daca sunt multumita de rezultat.Musetto, e buna ideea ta, cred ca o voi pune si eu in practica.Ana-Maria 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Va rog sa-mi spuneti si mie cum fac sa pun poza cu omuletzul de zapada....?
Eu am mai facut ieri si o stelutza de carton pe care am lipit hartie colorata..si o mini-cutie imbracata in material pe care am lipit braduri de hartie..dealtfel arata cam...uratzele..dar tot le pun in pom!

Pearl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pearl, cel mai simpu e sa iti faci un cont pe un site special, de exemplu webshots.com sau daca nu, pune pozele la albumul de pe DC.Ana-Maria 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

leah, buna initiativa
eu ani trecuti am facut decoratii din conuri de brad culese din parc, le-am dat o culoare aurie sau argintie si i-am agatat in brad, de asemenea am facut mini pachetele pe care le-am insirat pe un snur si le-am pus pe perdele, am mai facut clopotei din carton colorat, in alti ani am facut o multime de braduleti pe care i-am agatat pe unde am putut, am facut si o ghirlanda foarte draguta, pe un cerc de sarma ma infasurat paie, le-am legat cu o panglica rosie
inca nu m-am apucat de ornamente dar cu siguranta ca voi face impreuna cu copii, o sa incerc sa postez si poze
numai bine si spor la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!
Am mai lucrat la doua tipuri de felicitari hand-made pentru Craciun si urmeaza sa mai pun in practica si niste idei de jucarii pentru copii. Sper sa imi iasa, ca de la idee la practica e drum lung.


Printesa Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Abia astept sa vad ce idei va mai vin, mamici ingenioase!

Mergi la inceput